stand alone music player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billtsig

New member
17 December 2015
6
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί volumio για ακρόαση και γενικά διάφορες stand alone εφαρμογές για ακρόαση

είμαι χρήστης volumio και ενώ έχει πολύ ωραίο UI και είναι και πολύ ελαφρύ έχει μπόλικα bugs (ειδικά το plugin του youtube είναι για κλάματα)

θέλω λιπών να βρω μια εφαρμογή που να μπορεί να:
  • ελέγχετε μέσο web interface
  • να αναπαράγει flac χωρίς απώλειες στην ποιότητα
  • να είναι συμβατή με usb dac
  • να μπορεί να "δει" δικτυακούς δίσκους
  • να έχει web radio
  • να μπορεί να παίξει μουσική από youtube (ξέρω έχετε εργαλεία με το youtube αλλά θέλω το σύστημα να είναι εύκολα διαχειρίσιμο και απο τους υπόλοιπους του σπιτιού)
  • να είναι συμβατή με dlna
Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα
  • το bluetooth streaming
  • το να είναι και lan server
  • το cd ripping
προτιμάω χ64 versions μιας και για τα rpi δeν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια κυρίως λόγο του ότι ethernet και usb είναι στο ίδιο chip και ακούγετε noise από το bus

υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση που να μην πρέπει να διορθώνω bugs συνέχεια?

έχω διαβάσει ενδεικτικά για τις εφαρμογές
  • Archphile
  • Moode
  • Volumio
  • Daphile
  • Libre elec
όσοι ασχολείστε ενεργά που έχετε καταλήξει και γιατί?

και επειδή σίγουρα θα μου προτείνετε και έτυμες λύσεις γλυκοκοίταζα το maratz NA6006 άλλα από ότι κατάλαβα και σε μια έτοιμη λύση κάλλιστα μπορεί να σταματήσει το Support του tune in ή του youtube πχ.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλές ακροάσεις
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
εγω εχω το moode, εχει ολα οσα ζητας, δεν ξερω μονο με το youtube τι γινεται, το ΣΚ ομως εβαλα και το spotify να δουλευει.
απο bugs η τελεταια εκδοση που εχω 6,52 ειναι πολυ καλη δεν εχει τιποτα.
ευκολη η εγκατασταση , και ευκολο και στην χρηση
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Εγώ volumio χρησιμοποιώ αλλά σε raspberry. Αν ήμουν υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω x64 πλατφόρμα λογικά θα επέλεγα daphile.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν και μόνο για rpi το προτείνω. Τα θέματα που λες, δεν υπάρχουν πλέον με το 4Β. : piCorePlayer

ή εναλλακτικά

Gentooplayer (μπορεί να τρέχει Squeezelite και mpd ταυτόχρονα και υπάρχει και x86 εκδοση)


Το youtube plugin του LMS https://forums.slimdevices.com/showthread.php?105840-ANNOUNCE-YouTube-Plugin-(API-v3) δεν το έχω δοκιμάσει!
Spotify δουλεύει άψογα και το Qobuz επίσης!

https://audiophilestyle.com/forums/topic/55235-gentooplayer/
https://forums.slimdevices.com/index.php

Πολύ ενεργή υποστήριξη και για τα δύο!!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν και μόνο για rpi το προτείνω. Τα θέματα που λες, δεν υπάρχουν πλέον με το 4Β. : piCorePlayer

ή εναλλακτικά

Gentooplayer (μπορεί να τρέχει Squeezelite και mpd ταυτόχρονα και υπάρχει και x86 εκδοση)


Το youtube plugin του LMS https://forums.slimdevices.com/showthread.php?105840-ANNOUNCE-YouTube-Plugin-(API-v3) δεν το έχω δοκιμάσει!
Spotify δουλεύει άψογα και το Qobuz επίσης!

https://audiophilestyle.com/forums/topic/55235-gentooplayer/
https://forums.slimdevices.com/index.php

Πολύ ενεργή υποστήριξη και για τα δύο!!!

αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο από αυτά θα πρότεινα να εγκαταστήσεις τον LMS σε έναν υπολογιστή (ή rpi αλλά μάλλον σε x86 είναι καλύτερα -εγώ τον έχω σε rpi4-) και την Squeezelite σε ένα rpi! Έτσι θα έχεις έναν renderer που θα τρέχει το απολύτως λιγότερο δυνατό software και με δυνατότητα να τρέχει και στην RAM ακόμα και σε rpi3B!
 

billtsig

New member
17 December 2015
6
καλησπέρα και πάλι,
αρχικά οφείλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια!

Τώρα που άκουσα ότι το raspberry έχει βελτιώσει τα προβλήματα περί θορύβου αρχίζω να το κοιτάω λίγο καλύτερα είναι η αλήθεια , ιδικά αν σκεφτώ πως υπάρχουν και ωραιότατα dac shield που υπόσχονται πολλά...
μπορούνε άραγε να ανταγωνιστούν ένα dacmagic100 που ¨γλυκοκοίταζα"?

το youtube δυστυχώς είναι σχεδόν απαραίτητο λόγο ευχρηστίας κυρίως για τους υπόλοιπους , εγώ ακούω από το NAS μου

το volumio αλλά και οι υπόλοιπες διανομές λέτε να τρέχουν πιο σταθερά σε rpi μιας και γενικά όλες οι διανομές αυτού του τύπου είναι πιο optimized για rpi παρά για pc από ότι έχω καταλάβει

και επειδή πιθανών να ρωτήσει κάποιος για τι σύστημα μιλάμε η αλυσίδα αποτελείτε από diy λαμπάτο ενισχυτή με EL34 pp και έναν solid state onkyo A-801 και από ηχεία 2 bose 301 iv (πιθανών αργότερα να αλλαχτούν τα ηχεία)

όλες οι γνώμες είναι δεκτές σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
θόρυβο δεν έχεις με κανένα ρασπ ... εγώ ακόμα σαν ρεντερερ το 3Β+ έχω... υπάρχει και η άποψη πως το 4 παίζει χειρότερα παρά την τεχνική του ανωτερότητα
προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει σαν ρεντερερ παρά το ότι το έχω... τρώγομαι να πάρω και 4αρι/8gb αν και ουσιαστικό λόγο δεν έχω. χαχ

είναι ολίγον τι μαγικός ο κόσμος του ρασπ
είναι φορές που, αν κάπου κολλήσει/ς μπορεί και να θες να το σπάσεις αλλά απ' την άλλη το πως μπορεί να παίξει αυτό το σκατουλάκι είναι ωραίο πράμα...
σου ξαναλέω να στήσεις έναν σερβερ σε χ86 περιβάλον και να έχεις το ρασπ (αν το πάρεις) για renderer μόνο! Η λογική είναι να τρέχει μόνο την "μηχανή" αναπαραγωγής ήχου (mpd η squeezelite) και τπτ άλλο!
 

billtsig

New member
17 December 2015
6
Είναι μια λύση η χρίση rpi ως redrer αλλά προϋποθέτει 2ο pc θα το έχω όμως στα υπ όψιν

για το moode δεν υπάρχει κάποιο youtube plugin? περίεργο μιας και είναι πολύ γνωστό software

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Είναι μια λύση η χρίση rpi ως redrer αλλά προϋποθέτει 2ο pc θα το έχω όμως στα υπ όψιν

για το moode δεν υπάρχει κάποιο youtube plugin? περίεργο μιας και είναι πολύ γνωστό software

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

και στον piCore player και στον gentooplayer μπορείς να τρέχεις τον LMS και στο ίδιο rpi
να είναι δλδ το ίδιο μηχανάκι και server και player/renderer
 

billtsig

New member
17 December 2015
6
καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό

ευχαριστώ πολύ για την βοηθεία

δεν είχα δει το μήνυμα...


έχω στραφεί σε rpi με picore player που είναι σταθερότατος αλλά το spotify plugin (spoty) δεν μου τα λέει και πολύ καλά... το χρησιμοποιώ σαν spotify connect και έχω το κινητό στο spotify app αλλά η απόκριση είναι κακή και χάνει την σύνδεση , επίσης μπορεί να κάνω pouse και το rpi να μην σταματήσει κάν....

μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό ή υπάρχει γενικά πρόβλημα;

ευχαριστώ πολύ

Βασίλης
 

billtsig

New member
17 December 2015
6
το roon φαίνεται να είναι πολλά υποσχόμενο αλλά είναι με συνδρομή και δεν είναι και φθηνό και το πιο βασικό δεν τρέχει σε raspberry
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό

ευχαριστώ πολύ για την βοηθεία

δεν είχα δει το μήνυμα...


έχω στραφεί σε rpi με picore player που είναι σταθερότατος αλλά το spotify plugin (spoty) δεν μου τα λέει και πολύ καλά... το χρησιμοποιώ σαν spotify connect και έχω το κινητό στο spotify app αλλά η απόκριση είναι κακή και χάνει την σύνδεση , επίσης μπορεί να κάνω pouse και το rpi να μην σταματήσει κάν....

μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό ή υπάρχει γενικά πρόβλημα;

ευχαριστώ πολύ

Βασίλης

Εγώ το Spotty το θεωρώ εξαιρετικό ... τι πρόβλημα σου δημιουργεί;
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ με την χρήση του με spotify connect δεν τρελάθηκα αλλά σαν plugin το θεωρώ από τις πιο καλές υλοποιήσεις...
Άσε που συνεχώς εξελίσσεται και βελτιώνεται.
Προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ gentooplayer, για spotify connect χρησιμοποιώ την build-in έκδοση του librespot που δουλεύει τέλεια!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
OK ... αν κάποιος επιλέξει να πάει σε roon θα πρέπει να το δει σαν ένα έξτρα component του συστήματός του... άλλωστε χρειάζεται και αρκετά δυνατό hardware για να τρέξει ο core.
Οπότε η αγορά ενός nuc που θα τρέχει roon rock και μόνο είναι μάλλον μονόδρομος, -για να μην αναφερθώ στο nucleus.... μιλάμε λοιπόν για μια αρκετά μεγάλη επένδυση!
Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές λύσεις για roon endpoint!
Προς ώρας παραμένω στο "roon του φτωχού" που ονομάζεται LMS/Squeezelite :)