Νέο σπίτι, νέα τηλεόραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paraskevakos

New member
20 December 2010
63
Καλησπέρα στο φορά, πριν καιρό σας είχα συμβουλευτεί για μια τηλεόραση για το σπίτι, για προσωπική χρήση και για τους γονείς...η τότε επιλογή μια Pany U30 50”. Πλέον ήρθε η στιγμή για μετακόμιση στο δικό μου σπίτι και εκ των πραγμάτων, αγορά καινούριας τηλεόρασης. Οι τηλεοπτικές συνήθειες.. ίδιες, ίσως με μικρές προσθήκες. Κατά βάσει, Digea, πλέον Netflix και συνδρομητικού τύπου προγράμματα, ενίοτε YouTube για μουσικά βιντεάκια/αγώνες ποδοσφαίρου με φίλους, άντε και να συνδέσουμε κανένα pc/κονσόλα φίλων για κανένα παιχνίδι. Λόγω δουλειάς, η χρήση θα γίνεται κυρίως απογευματινές προς βραδινές ώρες. Η απόσταση πλέον μικρότερη, παίζουμε στα 2-2,20μ σε ευθεία, άντε 3μ σε διαγώνιο και όχι με μεγάλη κλίση. Ψάχνουμε για μια τηλεόραση VFM, από εταιρίες που θεωρούνται αξιόπιστες. Να σημειώσω ότι η αγορά θα γίνει μέσα στους επόμενους 2 μήνες, όποτε πείτε μου εάν αξίζει να περιμένω για κάποιο επερχόμενο μοντέλο ή εκπτώσεις στα ήδη υπάρχοντα. Μέχρι 1000 .
 

paraskevakos

New member
20 December 2010
63
Αξίζει η αναμονή για τη νέα σειρά της Sony; Για κάποιο λόγο, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στις τηλεοράσεις της εν λόγω εταιρείας, επηρεασμένος αρκετά και από την 8096 του 2019. Βάσει της τελευταίας, ίσως η KD55XH8096 Η στις 65”, να είναι μια καλή επιλογή;
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Η 75αραxh8096 ειναι καλη επιλογη που ειναι VA η η 65xh9096 που εχει τα παντα επανω. ΑΠλα δεν εχει τον επεξεργαστη εικονας της 9505.
 

paraskevakos

New member
20 December 2010
63
Καθώς ακόμη κοιτάω για τηλεόραση, αξίζει να περιμένω λίγες ημέρες ακόμη για τις εκπτώσεις; Θα υπάρξει θεωρητικά κάτι καλύτερο από τις προσφορές που παίζουν κατά διαστήματα; Και αν ναι, ποια τηλεόραση βάσει των αναγκών μου αξίζει να περιμένω και σε τι τιμή είναι vfm; Ευχαριστώ :)
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Μετά από πλάσμα Oled αν αντέχει το Budget ακόμα λίγο ( μην αλλάζεις μάρκα ) , LCD αν δεν σου κάτσει στα μάτια σου , δηλαδή δεν παίζει μαύρα θα ξενερώσεις .
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καθώς ακόμη κοιτάω για τηλεόραση, αξίζει να περιμένω λίγες ημέρες ακόμη για τις εκπτώσεις; Θα υπάρξει θεωρητικά κάτι καλύτερο από τις προσφορές που παίζουν κατά διαστήματα; Και αν ναι, ποια τηλεόραση βάσει των αναγκών μου αξίζει να περιμένω και σε τι τιμή είναι vfm; Ευχαριστώ :)


Οι τελευταίες καλές τιμές είχαν βγει μέσα στον Απρίλιο. Μετά ανέβηκαν πάλι. Λογικά μέσα στις επόμενες βδομάδες θα βγουν κάποιες προσφορές/εκπτώσεις να δώσουν και τα παλιά μοντέλα. Βέβαια τα κομμάτια θα είναι λίγα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Συνήθως, οι καλοκαιρινές εκπτώσεις ξεκινούν κάθε χρόνο αρχές Ιουλίου. Δεν είναι βέβαιο πως θα συμβεί και για το 2020 αυτό, ούτε ότι θα προκύψουν σημαντικές διαφοροποιήσεις στις τιμές.
 

magualla

New member
26 July 2006
60
Μιας και πάνω κάτω το ίδιο κοιτάω να κάνω, έχω μια ερώτηση για τις OLED. Για σχεδόν αποκλειστική χρήση streaming ταινιών π.χ από KODI ή άλλα τέτοια παρόμοια, αξίζει η επένδυση? Δεδομένου ότι η εικόνα δεν είναι όπως το Netfilx που σου δίνει τη δυνατότητα για HD άδεια χρήσης ξερω γω...
Αλλιώς να κοιτάξω για κάτι οικονομικότερο αν δεν θα δω διαφορά τελικά.

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Διαφορά θα παρατηρείς μεν, δεν αξίζει η επένδυση δε, με βάση τα πιο πάνω δεδομένα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Νέο σπίτι, νέα τηλεόραση

Ποια η γνώμη σας για την QE65Q70R στα 800 ;

Άμα βρήκες την 65" Samsung Q70R στα 800, καινούργια, σφραγισμένη και με εγγύηση, την παίρνεις και τρέχεις. :cowboy:
 

paraskevakos

New member
20 December 2010
63
Από εξατομικευμένο newletter μεγάλης αλυσίδας φίλε μου.. απλά με προβλημάτισες τώρα. Στο Σκρουτζ, οι κριτικές δεν είναι και τόσο καλές. Αν ωστόσο τις αγνοήσω, αξίζει ότι γλιτώνω από την κανονική χαμηλότερη τιμή των άλλων καταστημάτων, να δώσω για επέκταση εγγύησης ή κάποιο παρελκόμενο; Αν ναι, τί θα μου ήταν χρήσιμο; Κάποιο keyboard ήςινΙ περιττό αν έχω κινητό; Με iPhone, θα συνδέεται; Έτσι για την “φαση”;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η επέκταση εγγύησης για μένα είναι απαραίτητη.
Από κει και πέρα η q70r σαν ποιότητα εικόνας αν δεν σε ικανοποιεί ... δεν έχεις και πολλές άλλες επιλογές, πρέπει να πας σε oled μετά...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
800 65αρα Q70R ?
Δεν το σκέφτεσαι καν.
Απλά πατάς αγορά.
Τα μεγαλύτερα μοντέλα της σειράς έχουν μικρή διαφορά, ουσιαστική διαφορά η καλή OLED που ξεφεύγει πολύ όμως σε χρήματα.

Με σωστή ρύθμιση έρχεται πάρα πολύ καλά η Q70.

Οι κριτικές του skroutz είναι για διασκέδαση και μόνο ( οι περισσότεροι δεν ξέρουν που τους παν' τα 4 )
 

paraskevakos

New member
20 December 2010
63
Οκ, με πείσατε άτιμοι.. και από περιφερειακά, τί θα επιλέγατε; Κάποιο ασύρματο πληκτρολόγιο ή κατιτίς; Ή κατεβάζω το Samsung Smartthings και είμαστε καλυμμένοι; Θα πάρω πακέτο και την 5ετη για παν ενδεχόμενο, αχρείαστη να είναι βέβαια.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Περιφερειακά για τι σκοπό ?
Ίσως μόνο ένα Android TV box, από απλό και οικονομικό σαν το Xiaomi Mi Box S είτε πιο καλό και με περισσότερες δυνατότητες ( αν π.χ. θα βάλεις home cinema για surround ήχο ) nVIDIA Shield TV.