Αγορά νέας τηλεόρασης

lpap77

New member
7 June 2020
6
Καλησπέρα και απο εμένα

Διαβάζω το φορουμ σας τις τελευταιες ημέρες και θα ηθελα πραγματικά την βοηθεια σας
Ανακαινίζω ολοκληρωτικά το σπίτι και θα ηθελα να προβω στην αγορά μιας νέας τηλεορασης
H αποσταση της τηλεορασης απο τον καναπέ ειναι περιπου στα 2,5 μετρα,το οποίο νομίζω μου επιτρέπει την αγορα μιας 4k oled η qled 55 ιντσών.
Συμφωνείτε σε αυτό?
Δευτερο απο οτι εχω διαβασει και το εχω ψαξει οι περισσότεροι μου λένε να προτιμήσω oled και κυρίως την Lg μονο ενας πωλητής απο το public μου ειπε sony bravia oled....
Μεχρι προχθές νόμιζα οτι η C9 θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή ,βλέπω όμως οτι η LG έχει 2 νεα μοντέλα την CX6 και την GX6 σε πολυ ποιο ακριβή τιμή.
Η αλήθεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η πραγματική διαφορά των 2 καινουργιων μοντέλων μεταξύ τους
Και τελικά αξίζει να δωσω το κατι παραπάνω και να πάω στα καινουργια μοντέλα?
Οσο αφορα το οικονομικό κομμάτι δεν θα αποτελέσει ανασταλτικό παραγοντα αρκεί να αξίζει η διαφορά.....
Περιμένω τις αποψεις σας
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
1ο: Οι OLED έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από τις LCD, στις οποίες περιλαμβάνονται οι QLED από τη Samsung.
2ο: Οι OLED τηλεοράσεις από την LG για το 2019 έχουν το 9 στον κωδικό τους, ενώ για το 2020 έχουν το 10/X και όχι άλλα νούμερα (πλην B9S).
3o: Ποτέ μα ποτέ δεν αξίζει η αγορά νέων μοντέλων μέσα στις πρώτες εβδομάδες διάθεσής τους, λόγω των (συνήθως, φουσκωμένων) αρχικών τιμών.
 

lpap77

New member
7 June 2020
6
1ο: Οι OLED έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από τις LCD, στις οποίες περιλαμβάνονται οι QLED από τη Samsung.
2ο: Οι OLED τηλεοράσεις από την LG για το 2019 έχουν το 9 στον κωδικό τους, ενώ για το 2020 έχουν το 10/X και όχι άλλα νούμερα (πλην B9S).
3o: Ποτέ μα ποτέ δεν αξίζει η αγορά νέων μοντέλων μέσα στις πρώτες εβδομάδες διάθεσής τους, λόγω των (συνήθως, φουσκωμένων) αρχικών τιμών.

https://www.public.gr/product/tileo...prod10723855pp/?source=recommendations_home_1
αυτη δεν ειναι η καινουργια?
 

lpap77

New member
7 June 2020
6
Είναι μοντέλο 2020. Δεν ξέρω γιατί έχουν νούμερα μετά το X. Φαίνεται πως δεν ισχύει το πιο πάνω, σχετικό σχόλιό μου... :slapface:

οκ
η εννοια αξιζει ειναι τα χαρακτηριστικα και η διαφορα που θα παρω με το καινουργιο μοντελο κανει την διαφορετικότητα?
μπαινουμε στο σπιτι τον Αυγουστο οπότε....πρεπει να αποφασίσω....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μάλλον δεν έγραψες σωστά αυτό που ήθελες πιο πάνω. Για συγκεκριμένες προτάσεις, με βάση τις υφιστάμενες τιμές, οι περσινές LG είναι καλές λύσεις.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

οκ
η εννοια αξιζει ειναι τα χαρακτηριστικα και η διαφορα που θα παρω με το καινουργιο μοντελο κανει την διαφορετικότητα?
μπαινουμε στο σπιτι τον Αυγουστο οπότε....πρεπει να αποφασίσω....

Η σύντομη απάντηση είναι ΟΧΙ!

Εξαρτάται βέβαια απο το πόσο πιουρίστας είσαι και απο το τι υλικό βλέπεις, αλλά αν δεν βάλεις την περσινή δίπλα στην φετινή, δύσκολα θα διακρίνεις την καλύτερη διαχείριση των σκοτεινών πλάνων ή την λίγο πιο smooth κίνηση του νέου μοντέλου.

Αυτό που σίγουρα θα διακρίνεις όμως είναι ότι στην τιμή της φετινής 55’’ αγοράζεις περσινή καλή 65’’ οπότε και 40% μεγαλύτερη επιφάνεια θέασης, εκεί δεν χρειάζεσαι βοήθεια για να δεις την διαφορά.

Οι Panasonic,Sony και LG προσφέρουν πολύ καλές υλοποιήσεις και η επιλογή εξαρτάται απο την τιμή και τις smart λειτουργίες που ενδιαφέρουν τον καθένα.
 

lpap77

New member
7 June 2020
6
Η σύντομη απάντηση είναι ΟΧΙ!

Εξαρτάται βέβαια απο το πόσο πιουρίστας είσαι και απο το τι υλικό βλέπεις, αλλά αν δεν βάλεις την περσινή δίπλα στην φετινή, δύσκολα θα διακρίνεις την καλύτερη διαχείριση των σκοτεινών πλάνων ή την λίγο πιο smooth κίνηση του νέου μοντέλου.

Αυτό που σίγουρα θα διακρίνεις όμως είναι ότι στην τιμή της φετινής 55’’ αγοράζεις περσινή καλή 65’’ οπότε και 40% μεγαλύτερη επιφάνεια θέασης, εκεί δεν χρειάζεσαι βοήθεια για να δεις την διαφορά.

Οι Panasonic,Sony και LG προσφέρουν πολύ καλές υλοποιήσεις και η επιλογή εξαρτάται απο την τιμή και τις smart λειτουργίες που ενδιαφέρουν τον καθένα.
η θεση εστιασης νομιζω όμως οτι ειναι καταλληλη για 55 ομως ..ή κανω λαθος?






Μάλλον δεν έγραψες σωστά αυτό που ήθελες πιο πάνω. Για συγκεκριμένες προτάσεις, με βάση τις υφιστάμενες τιμές, οι περσινές LG είναι καλές λύσεις.

ναι μαλλον εχεις δικαιο....
Τι εννοω
αν αγοράσω την C9 πόσο πραγματικά χάνω σε χαρακτηριστικά ποιοτητα και λειτουργίες σε σχέση με τα μοντέλα του 2020 ?Υπαρχει πχ καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικό στην και νουργια σειρα που θα έλεγε καποιος να το κατι διαφορετικό ή ειναι όλα θεμα marketing ?
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δε χάνεις κάτι πολύ σημαντικό, ενώ δεν είναι όλα marketing. Η 55" LG C9 είναι μια πολύ καλή επιλογή, ειδικά αν την πετύχεις κοντά στα χίλια ευρώ.


 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

<br>
η θεση εστιασης νομιζω όμως οτι ειναι καταλληλη για 55 ομως* ..ή κανω λαθος?

Πάλι η απάντηση εξαρτάται και απο την χρήση, αν θα βλέπεις υλικό καλής ποιότητας (Netflix UHD, Blu-ray, 4k downloads) σε ταινίες και σειρές, η 65’’ είναι ιδανική και η 55’’ λίγη.

Αν η θέαση είναι κυρίως Digea και Netflix με πακέτο basic/standard, τότε οι 55’’ είναι μια χαρά.
 

alprio

New member
22 February 2018
73
Το να δώσεις 2800 για 55αρα δεν είναι και η καλύτερη ιδέα.
Σχετικά πάντα με το περσινό μοντέλο που με 2000 και μερικές φορές παρακάτω αν πετύχεις προσφορά παίρνεις κάτι ισάξιο σε 65 ίντσες και πιο ώριμη από bugs.
 

lpap77

New member
7 June 2020
6
Επανερχομαι με το εξης ερωτημα
Βρισκω την νεα LG 55GX στην τιμη περιπου των 2200 ευρω και την Sony 55AG9 στα 2000
Μιλαμε τιμες για 2 κομματια
Ποια θα προτιμούσατε ?
 
Last edited by a moderator:

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Με τα λεφτά αυτά πάρε περσινή 65αρα , δεν υστερούν σε τίποτα ! Κοίτα προς LG μεριά η Panasonic έχουν φοβερή εικόνα και οι δύο!
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Νομίζω ότι 55''για 2.50 απόσταση θέασης είναι πολύ λίγες. Τουλάχιστον 65.
 

lpap77

New member
7 June 2020
6
Τελικά παρηγγειλα σήμερα την LG GX 6 στην τιμή των 2000 ευρω μαζι με 5 ετη εγγυηση.Αγορασαμε 2 μαζι με ενα αλλο φιλο και μας εκαναν τελικα καλυτερη τιμή.