Κατασκευή βιβλιοθήκης απο αρχάριο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Γειά σας,

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και είστε τόσο δραστήριοι στις κατασκευές.

Είμαι ο Γιώργος και εδώ και λίγο καιρό μου μπήκε το "μικρόβιο" της κατασκευής μιας βιβλιοθήκης για το εφηβικό δωμάτιο της κόρης.
Προηγούμενη εμπειρία και τεχνικές γνώσεις δεν διαθέτω πέραν απο αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο forum τον τελευταίο καιρό.
Αααα κατά καιρούς έχω συναρμολογήσει διάφορα έπιπλα απο καταστηματα τύπου ικε@ κλπ
Γι'αυτό τον λόγο θα σας ήμουν ευγνώμων εαν με βοηθούσατε με τις πολύτιμες γνώσεις σας στην μελέτη και κατασκευή της βιβλιοθήκης :ears:

Το σχέδιο της βρέθηκε απο το internet και είναι το παρακάτω
http://[url=https://postimages.org/][img]https://i.postimg.cc/43W3vBhn/3.jpg[/img][/URL]

Έριξα μια ματιά για την ξυλεία και είδα στο site του pr@ktiker οτι επιλογές σε μασιφ επιφάνεια πεύκου, ελάτης και οξυάς σε πάχος 18χιλ.
Να διευκρινήσω οτι την ξυλεία θα την προμηθευτώ κομμένη στις διαστάσεις που χρειάζομαι αφού, για την ώρα, δεν διαθέτω τα μηχανήματα κοπής που απαιτούνται.
Εαν εξελιχθεί καλά το project ίσως να προσωρήσω σε κάποια μικρή επένδυση σε δισκοποίονο ή σέγα και να μπώ κι εγω στον χώρο σας

Δεδομένου οτι στην τελική του μορφή θα περαστεί χρώμα κιμωλίας δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις στο είδος του ξύλου, έχετε να προτείνετε κάποιο ώς καλύτερο ή να αποφύγω κάποιο ξύλο για διάφορους λόγους;

Κάθε άποψη και σχόλιο σας εννοείται οτι είναι ευπρόσδεκτο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :ernaehrung004:
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Γειά σου και καλό ξεκίνημα.
Το σχέδιο που έβαλες λινκ δεν κατάφερα να το ανοίξω. Θα σου πρότεινα τα εξής (τα έχω εφαρμόσει και τα τρια):
-για πρώτη φορά, ξεκίνα με ένα μικρότερο πρότζεκτ που θα υλοποιήσεις με τις ίδιες τεχνικές που είχες στο μυαλό σου για την βιβλιοθήκη (από τους συνδέσμους μέχρι και το τελικό χρώμα). Στην πορεία θα δεις/μάθεις πολλά που θα σε βοηθήσουν στην βιβλιοθήκη.
-κοίτα σε μεγάλα ξυλεμπορικά της περιοχής σου. Σε φυσική ξυλεία έχουν καλύτερη ποιότητα και τιμές από τα γνωστά πολυκαταστήματα. Πριν αγοράσεις ρίξε μια γρήγορη ματιά για στρεβλώσεις και χτυπήματα.
-δες σε youtube παρόμοιες κατασκευές και πάρε ιδέες για υλικά και τεχνικές. Μετά επιστρέφεις εδώ για ότι απορίες.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
καλή αρχη φίλε,

κάτι μου λέει θα έχεις περισσότερη βοηθεια από όση μπορείς να αντέξεις :)

δεν ανοίγει το link.

Τι φάρδος θα έχει η βιβλιοθήκη; Κάθε ράφι αναμένετε να το γεμίσεις με βιβλία; Εχω μια επιφύλαξη για το αν πρέπει να επιλέξεις μασίφ φυσική ξυλεία (πευκο/έλατο) και όχι κάποιο συνθετικό υλικό πχ MDF το οποίο έχει περισσότερη αντοχή σε κάμψη
 

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις
Ουπς, ξαναβάζω τον σύνδεσμο με το σχέδιο


Το φάρδος θα είναι σχετικά μικρό στα 650χιλ. πιστεύετε οτι μπορεί να υπάαρξει θέμα στρεβλώσεων;

Κάποιο μαγαζί με ξύλεία στην περιοχή μου δεν έχω εντοπίσει εκτός απο ενα στην κοντά στο metro mall το οποίο απο προηγούμενη εμπειρία δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την εξυπηρέτηση τους.
Αν κάποιος γνωρίζει μαγαζί στις περιοχές Νεα Σμύρνη, Δάφνη, Αγιο Δημήτριο, Νεο Κοσμο κλπ παρακαλώ ας με ενημερώσει
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Σχετικά με την αντοχή, σαν ένα μέτρο σύγκρισης σχετικά με το πεύκο και επειδή τα ανοίγματα τα δικά σου τα βλέπω κάπου στους 50πόντους (αλλά όχι και ακριβώς λόγω σχεδίου),
έχω τέτοια του ικέα, που τα μικρά ανοίγματα είναι 40εκ και τίγκα σε δίσκους εδώ και 15 χρόνια τουλάχιστον και δεν έχουν πάθει τίποτα. Δεν βλέπω mdf αυτού του πάχους να άντεχε το ίδιο.
Φυσικά 80άρια σε μήκος σαν αυτά δεν θα τα γέμιζα δίσκους...

https://www.ikea.gr/domatia/kathist...suntheseis-ivar/ivar-2-tmimata-rafia/79248319
 

enduras1

Moderator
Staff member
Είχαμε κάποτε τον Στασινόπουλο στον Νέο Κόσμο αλλά κάηκε και πλέον είναι μόνο σαν αποθήκη.
Υπάρχει ακόμα ένας στην Σπινθαρου που κόβει σε διαστάσεις.
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,758
Αθηνα
Απάντηση: Re: Κατασκευή βιβλιοθήκης απο αρχάριο

Στον Κανελοπουλο πηγες...;
Υπαρχει και ο Φωτοπουλος στον Αλιμο....κανε μια ερωτηση...

Οπως ειναι η κατασκευη δεν βλεπω δυσκολια εαν παρθουν σωστα τα μετρα...το δεσιμο ομως εχει διαφορους τροπους να γινει και αυτο το συζυταμε...
Για το πλατος συμφωνω με 18mm ειναι πιο αντοχης αν και το ανοιγμα 65 εκατοστων δεν ειναι μεγαλο...
 
Last edited by a moderator:

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Όπως βλέπω το σχέδιο, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι MDF 20χιλιοστά (ή λίγο πιο χοντρό) και τις ενώσεις με νοβοπανόβιδες. Για να μην φαίνονται οι βίδες μετά βάζεις καπάκι ή στόκο. Είναι η ίδια τεχνική που φτιάχνουν τα κουτιά για τις ντουλάπες - θα βρεις πολύ υλικό στο ιντερνετ για το πως.
Ένας γωνιακός σφιγκτήρας θα σου λύσει τα χέρια για να βγάλεις σωστά όλες τις ενώσεις.
Έχε υπόψη ότι, ειδικά αν βάλεις λεπτό MDF, υπάρχει πιθανότητα να μην είναι πολύ σταθερό στον άξονα από κάτω προς τα πάνω. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να βάλεις πλάτη ένα ενιαίο κομμάτι MDF πιο λεπτό (πχ 6mm) για να "δέσει" η κατασκευή. Δεν χρειάζεται να κλείσουν τελείως τα κουτιά από πίσω- αν τα προτιμάς ανοιχτά, δύο λεπτές λωρίδες από MDF αρκούν.
Για φυσική ξυλεία δεν θα στο συνιστούσα επειδή η κατασκευή είναι πολύπλοκη και το ξύλο θα σε δυσκολέψει. Αφού σκέφτεσαι να το βάψεις, δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Καλή επιλογή Αναστάσιε το σχεδιάκι για να ξεκινήσεις.
Θα χρειασθείς ένα φτηνό δραπανοκατσάβιδο για προτρυπήματα και βιδώματα.
Τα κομμάτια τα έχεις υπολογίσει με πάχος 18mm καλή επιλογή σε ότι ξύλο και να καταλήξεις.
Θα χρειασθείς και δύο κομμάτια κοντραπλακέ για να κλείσεις τουλάχιστον 2 ντουλάπια ένα κάτω και ένα επάνω για να σταθεροποιηθεί η κατασκευή και να ορθογωνιασθεί.
Κατά το μοντάρισμα θα βάζεις λίγη ξυλόκολλα πριν το τελικό βίδωμα και ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι όταν θα χρειασθεί να βιδώσεις μέσα από τα στενά χωρίσματα των 20 & 25 cm πιο θα βιδώσεις πρώτα γιατί μπορεί να μην χωράει κάθετα το κατσαβίδι δηλαδή να πρέπει να βιδώσεις πρώτα τα από πάνω κάθετα και όλο μαζί στο κάτω ράφι. Τέλος πάντων ...κόψε τα ξύλα πάρε τα υπόλοιπα υλικά και τα λέμε στην πορεία. -bye-
 

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Σχετικά με τα καταστήματα ξυλείας: στο Κανελλόπουλο πριν απο ενα χρόνο δεν είχα καλή εμπειρία εξυπηρέτησης. Γενικά πολύ κόσμος και λίγο προσωπικό χωρίς οργάνωση. Αν βρω κάτι άλλο θα προτιμούσα να τον αποφύγω.
Δυστυχώς ο Στασινόπουλος βρισκεται 80μέτρα απο το πατρικό μου αλλά όπως γραψατε λειτουργεί μόνο ως αποθηκευτικός χώρος.
Τον Φωτόπουλο δεν τον γνωριζα, θα περάσω μια βόλτα να ρίξω μια ματιά.

Για το μοντάρισμα θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.
Να γίνει με καβίλιες ή με βίδες;
Είτε στη μια έιτε στην άλλη περίπτωση η ξυλόκολλα χρειάζεται ή οχι;

@dk31 Ελπίζω να μην χρειαστεί να τοποθετήσω πλάτη ή τα λεπτά δεσίματα που αναφέρεις.
Ο γωνιακός σφιγκτήρας είναι κάτι που δεν διαθέτω και δεν είχα σκεφθεί. Κάτι τέτοιο μου κάνει;

@osatosa Πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα κατα το βίδωμα στα κοντά ράφια αλλά αν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω εναν γωνιακό αντάπτορα για το δραπανοκατσάβιδω ή κοντό κατσαβιδί χειρώς
 

enduras1

Moderator
Staff member
Ανασταση εισαι ο και λέγεσαι.
Εκεί μεγάλωσα κ εγω. Μελετίου Βασιλείου...

Θα σου πρότεινα να κατέβεις στο Leroy να σου κόψουν τα πάντα και δωρεάν φιλε.

Επίσης ένας ωραιος τρόπος σύνδεσης στην περιπτωση σου ειναι οι κρυφές συνδέσεις με pocket hole jig Όπως λέγεται.
 

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Γειά σου γείτονα
Γιώργος (οχι Αναστάσης), το πατρικό είναι στο στενό του σκλαβενίτη.
Μελετίου Βασιλείου πήγαινα αγγλικά πριν μερικές δεκαετίες!

Το pocket hole jig που αναφέρεις το έχω δει στο διαδίκτυο καθώς και το εργαλείο που απαιτείται για το τρύπημα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Γιώργος (οχι Αναστάσης) ... είπες ότι είναι η πρώτη σου κατασκευή ... και θέλεις καβίλιες και ακόμα πιο μακρυά pocket hole ???
Πλάκωσε το στην ξυλόκολλα και στις βίδες με προτρύπημα αν θέλεις να βγει κάτι.
Αν τα ξύλα είναι κομμένα ίσια δεν χρειάζεσαι ούτε τα βοηθήματα για ορθές γωνίες που είπατε ...μετράς σωστά- σημαδεύεις- τρυπάς & βιδώνεις ...Αυτό που μπορεί να χρειασθείς είναι 1-2 σφιγκτήρες για να κρατάς τα κομμάτια στην θέση τους μέχρι να βιδώσεις. Για την επόμενη κατασκευή θα ξέρεις περισσότερα.
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
@dk31 Ελπίζω να μην χρειαστεί να τοποθετήσω πλάτη ή τα λεπτά δεσίματα που αναφέρεις.
Ο γωνιακός σφιγκτήρας είναι κάτι που δεν διαθέτω και δεν είχα σκεφθεί. Κάτι τέτοιο μου κάνει;
Αν πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγεις την πλάτη, εγώ θα κοιτούσα για πιο χοντρό MDF ένα κλικ πάνω από 20χιλ για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Ο σφιγκτήρας που έβαλα στο λινκ είναι για πιο βαριές δουλειές - αυτός που βλέπεις μου κάνει για πιο αδύναμος. Είναι ακριβός το ξέρω, αλλά προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια σε ότι τετράγωνη κατασκευή έχω κάνει: βιβλιοθήκη, καφάσια, κουτιά κλπ. Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με ένα τετραγωνισμένο χοντρό κομμάτι ξύλο και δύο απλούς σφιγκτήρες, λίγο πιο μπελαλίδικο αλλά γίνεται.


Πλάκωσε το στην ξυλόκολλα και στις βίδες με προτρύπημα αν θέλεις να βγει κάτι.

Και εγώ το ίδιο προτείνω. Με pocket holes θα μπλέξεις, άσε που θα είναι πιο δύσκολο να κρύψεις τις τρύπες.
 

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Όπως προανέφερα τα pocket holes απλά τα έχω δει στο διαδίκτυο και δεν έχω καμία εμπειρία, δεν επιθυμώ ούτε κι εγώ να ξεκινήσω με αυτά στην πρώτη μου κατασκευή!
Προτιμώ τα πιο απλά και πιο εύκολα πράγματα ώστε να έχω οσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα.
Για τις καβίλιες απλά ρωτάω, με την ασχετοσύνη που έχω σκέφτηκα οτι αφού θα κάνω τρύπες για βίδες το να χρησιμοποιήσω καβίλιες αντί για βίδες ίσως να είναι καλύτερο για την κατασκευή και γι'αυτό ρωτησα.

Οπότε καταλήγουμε σε ξυλόκολλα και βίδες με προτρύπημα των ξύλων.
Απορίες:
1. Ποια ξυλόκολλα να προτιμίσω;
2. Τι μήκος ξυλόβιδας πιστεύετε οτι θα είναι αρκετό δεδομένου οτι το πάχος του ξύλου θα είναι 18χιλ. ;
3. Παρακαλώ τα φώτα σας για το προτρύπημα, πως γίνεται η διαδικασία;
- Πρωτα τρυπάω το οριζόντιο ράφι και με την φρέζα ανοίγω λίγο περισσότερο την τρύπα για να χωνέψει μέσα το κεφάλι της βίδας;
- Μετά τρυπάω το κάθετο ξύλο σε βάθος τόσο ώστε να βιδώσει η βίδα ή σε μικροτερο βάθος απο την βίδα;
4. Αφου μονταριστεί η κατασκεύη στοκάρω με στόκο ξύλου;
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
1. Όποια να 'ναι. Mercola και Atlacol είναι οι πιο γνωστές μάρκες.
2. Ο κανόνας του ποδαριού που εφαρμόζω είναι μήκος = 3 Χ πάχος 1ης σανίδας. Άρα είσαι κάπου μεταξύ 4Χ45 και 5Χ50. Βάλε τρεις βίδες ανά ένωση να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου - φτηνές είναι.
3. Πρώτα σταθεροποιείς τις σανίδες στην θέση που θα έχουν όταν ενωθούν. Εδώ βοηθάει πολύ ένας γωνιακός σφιγκήρας. Μετά τρυπάς και τα δύο κομμάτια ταυτόχρονα, σε βάθος όσο θα φτάσει η βίδα. Θεωρητικά, το πάχος του τρυπανιού πρέπει να είναι όσο το πάχος του κορμού της βίδας (χωρίς τις σπείρες). Πρακτικά, για βίδα 4Χ βάλει τρυπάνι 2,5mm και για 5Χ βάλε 3mm. Μετά φρεζάρισμα και βίδωμα.
4. Αν είναι να βαφτεί το ξύλο με μπογιά, στόκο ξύλου -και ακρυλικό να βάλεις είσαι οκ. Για τελείωμα με βερνίκι, τα πράγματα δυσκολεύουν γιατί ότι βάλεις φαίνεται.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Κια μια μικρη συμβουλη απο εμενα... αν βαλεις πλατη μην την καρφωσεις μονο. βαλε και καμμια βιδουλα, γιαιτ τα καρφακια με το καιρο χαλαρωνουν απο το χτυπημα των βιβλιων κτλ κτλ
 

ΑποστόληςΠ

AVClub Addicted Member
9 August 2018
1,355
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Κατασκευή βιβλιοθήκης απο αρχάριο

Για τις καβίλιες απλά ρωτάω, με την ασχετοσύνη που έχω σκέφτηκα οτι αφού θα κάνω τρύπες για βίδες το να χρησιμοποιήσω καβίλιες αντί για βίδες ίσως να είναι καλύτερο για την κατασκευή και γι'αυτό ρωτησα.
Εγκυκλοπαιδικά.
- Το καλό που έχουν οι καβίλιες είναι οτι δίνουν άριστο αισθητικό αποτέλεσμα και συμπαγή κατασκευή όταν τοποθετούνται σωστά και με ξυλόκολλα.
Το κακό που έχουν είναι οτι όταν δέσουν πρέπει να κατστραφούν για να ξεμονταριστεί το έπιπλο. Επίσης, αν είναι στρογγυλές και μικρής διατομής (6άρες - 8άρες) δεν αντέχουν πολύ σε μεγάλες δυνάμεις που εξασκούνται όταν τοποθετηθούν οριζόντια.

- Όπως ανέφερε ο dk31 ο ξυλόστοκος πρέπει να είναι στο τελικό χρώμα της κατασκευής. Τα βερνίκια δεν μπορούν να τον βάψουν. Οπότε προσοχή γιατί χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι..
Καλύτερο θεωρείται το κόλπο που γεμίζεις κενά με πριονίδι αναμεμειγμένο με κόλλα.
 

anastasg

AVClub Addicted Member
11 January 2011
2,742
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις και τα tips!
Για την ώρα δεν έχω στο πρόγραμμα να τοποθετηθεί κάτι στην πλάτη, αν όμως η κατασκευή ή οι γυναίκες το απαιτήσουν :flashbang: θα γίνει και αυτό!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Όσο καλά και να βιδώσεις και κολλήσεις η κατασκευή θα έχει παλαντζάρισμα αν δεν τοποθετηθεί μία τουλάχιστον πλάτη κάπου για να την σταθεροποιεί.