H Apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Εχουν ηδη γίνει δοκιμές, και απο ότι φαίνεται οι arm based υπερτερούν σε γραφικά και αυτονομία...
Η ανακοίνωση μάλλον στην WWDC με κωδικό KALAMATA για τα μοντέλα του 2021.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-09/apple-plans-to-announce-move-to-its-own-mac-chips-at-wwdc?utm_campaign=socialflow-organic&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=business&cmpid=socialflow-facebook-business&fbclid=IwAR1LhCySP23hZk2EtwiD4FWFRwtxIqbdT9RivImz83JuNUFwCp_p3J9eh0A
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Αυτό θα ήθελα να το δω.
Ειδικα σε συνδυασμό με υφιστάμενες εφαρμογές.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Γιατί όχι; Την παίρνει. Άλλαξε από Motorola σε IBM σε Intel και οι πιστοί ακολούθησαν.

Και τι κερδίζει με το να πάει σε ARM; Μα φυσικά τον επόμενο στόχο του μακαρίτη του Jobs. Το υπολογιστής σαν εργαλείο είναι πια παρωχημένος. Ήρθε η ώρα να περάσει το iOS στους υπολογιστές, ώστε όλα να γίνονται πια στο Tablet. Όλα οnline με αποθήκευση στο cloud.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

"Ολα να γίνονται στο tablet".
Τι μου θυμίζει..α ναι, την MS που προσπάθησε το ίδιο με τα Win 8 και έφαγε την ήττα της από τους χρήστες.
Ορισμένα πράγματα δεν γίνονται από ταμπλέτα. Θες πληκτρολόγιο, ποντίκι, μεγάλη οθόνη, άνεση. Από το 2.000 ακούω "όλα θα γίνονται από τα κινητά" αλλά δεν μπορούν να γίνουν όλα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

ενα προημενο συστημα φωνητικων εντολων θα μπορουσε να δωσει την λυση.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Το μέλλον είναι ένα ενοποιημένο σύστημα/λειτουργικό που να λειτουργεί σχεδόν το ίδιο είτε είναι κινητό, είτε tablet είτε υπολογιστής, το καθένα ανάλογα με την ισχύ που θα έχει κάνει και κάποιες δουλειές πιο εύκολα ή και πιο γρήγορα. Ετσι καλύπτεις του πάντες. Η Apple απλά και καλά κάνει θέλει να έχει αυτή τον έλεγχο, η πρόοδός της στους επεξεργαστές των κινητών της και των tablets της είναι μοναδική, ήρθε η ώρα να τους βάλει και στα laptop της, και σε μερικές γενιές θα ενοποιήσει το macos Και το ios. Ήδη με το Ipados δείχνει που θα πάει το πράγμα.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Η ανακοίνωση μάλλον στην WWDC με κωδικό KALAMATA για τα μοντέλα του 2021.

Τώρα κατάλαβα γιατί έχουν ανοιχτά μυαλά εκεί στην Apple :beatnik2::ears:


:flipout:
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Re: Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Τώρα κατάλαβα γιατί έχουν ανοιχτά μυαλά εκεί στην Apple :beatnik2::ears:


:flipout:
Γι αυτό πιστεύουν πως με SoCs κινητών θα "κουνήσουν" Laptops και Desktops. Καλοί οι A αλλά μέχρι κινητά, ταμπλέτες και tablets OS.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Ξεχάστε τα Desktop, αυτά τα φτιάχνει η Apple μόνο για πολύ συγκεκριμένες αγορές, τα χρεώνει όσο νομίζει και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεται να τα προωθήσει. Τα laptop είναι αλλού, σε ποιότητα κατασκευής λίγα πισί είναι κοντά. Έχω γνωστό που αγοράζει MacBook Air και φορτώνει Windows!
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Το tablet (οσο μεγαλωνουν οι αναλυσεις) θα απαιτει ΑΕΤΙΣΙΑ οραση. Kαι δεν ειναι ολοι 20αρηδες.
Ο ενας και κυριαρχος λογος που τα κινητα/tablets δεν προκειται ποτε να εξαλειψουν τα desktops
ειναι η μικρη διαμετρος διαγωνιου. Τα τσιτατα "συνδεω το iPhone με OLED 55 oτι ωρα και στιγμη θελω"
ειναι αυτοαναιρουμενο επιχειρημα (αφου αθροιζει το ΚΟΣΤΟΣ και των δυο).
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Re: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Εχω laptop 8+ ετών i7 καθαρόαιμο 4πυρήνο (Dell) και κανένα από όσα laptop έχουν πέσει στα χέρια μου (i3,i5,i7 2πυρήνα) δεν το πιάνει σε απόδοση κ ταχύτητα (και έχουν πέσει πάρα πολλά στα χέρια μου για σεταρισμα.
Τα τελευταία 4 χρόνια του έβαλα και έναν SSD και δεν καταλαβαίνει χριστό.
Δεν με συγκρίνουν τα Mac ειδικά αν θες τριπλάσια χρήματα για να κανείς τι;
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Τουλάχιστον η apple έχει αποδείξει ότι σε κάθε μετάβαση έχει μελετήσει τα βήματα της και μέσα σε ένα χρόνο έχει εξαλειφθεί κάθε πρόβλημα.

Όταν ακόμη και η Microsoft έχει κάνει το βήμα απαγκίστρωσης από την Intel βλέπουμε που πάει το πράγμα με τους arm .
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Αξίζει να το διαβάσετε. Εξηγεί τα υπέρ της μετάβασης σε ARM:
https://tidbits.com/2020/06/09/the-case-for-arm-based-macs/

Ολα αυτα ειναι ... πολυ ΚΑΛΑ μαντατα για φορητες, low-power, συσκευες
αλλα ... εξαιρετικα ΔΥΣΟΙΩΝΑ μαντατα για desktop, high-power, υπολογιστες.

Η μπαταρια .... οδηγει τις εξελιξεις (ΟΧΙ οτι πιο ευοιωνο για επιδοσεις).
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Επειδή είμαι από κινητό και δεν έχω πολύ χρόνο να το ψάξω. Χτες βγήκε η πιο πρόσφατη λίστα του top 500. Μάντεψε τι τρέχει ο πρώτος. Ναι ARM.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Ολα αυτα ειναι ... πολυ ΚΑΛΑ μαντατα για φορητες, low-power, συσκευες
αλλα ... εξαιρετικα ΔΥΣΟΙΩΝΑ μαντατα για desktop, high-power, υπολογιστες.

Η μπαταρια .... οδηγει τις εξελιξεις (ΟΧΙ οτι πιο ευοιωνο για επιδοσεις).

Δεν διάβασες καν το link ε;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM based

Δεν διάβασες καν το link ε;

Το διάβασα εγώ και ειναι όντως energy saving oriented.
Κάπου απλά αναφέρει οτι θα πρέπει να σκεφτούν τι θα γίνει με τα Mac Pro.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι η Apple τα εχει σκεφτεί όλα. Πχ το promo με το οποίο θα πείσει τους αγοραστές της οτι battery life > performance :p
Στην τελική όμως θα πρέπει να παρουσιάσει κατι πραγματικά δυνατό, με παρα πολλούς πυρήνες για να κοντράρει τους 16+ core επεξεργαστές απο Intel/AMD.

To πρόβλημα της δεν θα είναι αυτός που αγοράζει macbook air και mac pro 13, αλλα αυτός που αγοράζει macbook pro 16, μεγάλους imac και Mac Pro. Θα πρεπει να πείσει τους pro users.

Οσο μεγάλη και σπουδαία είναι η Apple (που είναι), η μετάβαση δεν θα είναι αναίμακτη, ειδικά σε οτι αφορά τη συμβατότητα και την ανάλογη ταχύτητα απο εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: H apple εγκαταλείπει intel επεξεργαστές για δικούς της ARM b

Το διάβασα εγώ και ειναι όντως energy saving oriented.
Κάπου απλά αναφέρει οτι θα πρέπει να σκεφτούν τι θα γίνει με τα Mac Pro.

Ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι η Apple τα εχει σκεφτεί όλα. Πχ το promo με το οποίο θα πείσει τους αγοραστές της οτι battery life > performance :p
Στην τελική όμως θα πρέπει να παρουσιάσει κατι πραγματικά δυνατό, με παρα πολλούς πυρήνες για να κοντράρει τους 16+ core επεξεργαστές απο Intel/AMD.

To πρόβλημα της δεν θα είναι αυτός που αγοράζει macbook air και mac pro 13, αλλα αυτός που αγοράζει macbook pro 16, μεγάλους imac και Mac Pro. Θα πρεπει να πείσει τους pro users.

Οσο μεγάλη και σπουδαία είναι η Apple (που είναι), η μετάβαση δεν θα είναι αναίμακτη, ειδικά σε οτι αφορά τη συμβατότητα και την ανάλογη ταχύτητα απο εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών.

Ποτε μια μεταβαση δεν ειναι ευκολη. Ομως οταν ενα iphone SE των 500 Usd εχει single thread performance στα επιπεδα intel i7 ειναι ευκολο να υποτεθει πως σε ενα σασι laptop ή desktop με πολυ χωρο και χωρις thermal constraints, οι desktop class επιδοσεις δεν θα ειναι το προβλημα. Επιπλεον ελεγχοντας πληρως το hardware/software μπορει η apple να κανει tuning καθε της υπολογιστη αναλογως των αναγκων.
Anyway, θα δουμε οταν με το καλο κυκλοφορησουν τα νεα mac. Ειναι πολυ exciting το ολο project.