Συνδέσεις ΑV - τελικού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

30 June 2006
57
έχω έναν pioneer sc lx 81 συνδεδεμένο με έναν arcam p85.Nομίζω ότι είναι εφικτή η remote in σύνδεσή τους ώστε όταν ανάβω τον pioneer να ανάβει και ο arcam αλλά δεν ξέρω πως.
Επίσης έχω συνδέσει το pc με hdmi και οπτική αλλα δεν μου επιτρέπεται να ορίσει οπτική ξεχωριστά στο set up.Δεν μπορεί να μην γίνεται.Ξέρετε πως;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Για να ανοίγει παρέα με τον Pioneer απλά θα βάλεις με ένα mini-jack ( stereo or mono δεν έχει σημασία ) από το Trigger ( 12 ) Out του Pioneer στο Remote In του Arcam.

Για το θέμα με την οπτική τι θες να πετύχεις ?
 
30 June 2006
57
ευχαριστώ.Το pc δεν μεταδίδει για καποιο λόγο passthrough ήχο απο το hdmi παρα μόνο απο οπτική.Οι αυτοματισμοί στις συνδέσεις του pioneer δεν μου επιτρέπουν να ορίσω ήχο απο οπτική ότι μπαινω στην αντίστοιχη σύνδεση hdmi
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Για να ανοίγει παρέα με τον Pioneer απλά θα βάλεις με ένα mini-jack ( stereo or mono δεν έχει σημασία ) από το Trigger ( 12 ) Out του Pioneer στο Remote In του Arcam.

Για το θέμα με την οπτική τι θες να πετύχεις ?

καλυτερα mono to mini jack. μερικες φορες υπαρχουν προβληματακια με το stereo.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
ευχαριστώ.Το pc δεν μεταδίδει για καποιο λόγο passthrough ήχο απο το hdmi παρα μόνο απο οπτική.Οι αυτοματισμοί στις συνδέσεις του pioneer δεν μου επιτρέπουν να ορίσω ήχο απο οπτική ότι μπαινω στην αντίστοιχη σύνδεση hdmi

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς ? Και τι PC είναι αυτό ? ( η κάρτα γραφικών σου μας ενδιαφέρει κυρίως )
Μια χαρά κάνουν pass-through από το HDMI τα PC ( μόνο αν έχεις παλιά κάρτα γραφικών και δεν υποστηρίζει κάποιο από τα νέα πρότυπα ήχου ).
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Δεν ήθελα να γράψω 12 σκέτο, δεν πάτησα από ότι βλέπω εκ των υστέρων το V ( Volt ).

K2AKcG1.jpg


όπως τα δείχνω στην εικόνα από πάνω.
Η Pioneer θέλει mono αποκλειστικά βλέπω, οπότε μονοφωνικό mini-jack to mini-jack καλώδιο θες.
 
30 June 2006
57
Δεν ήθελα να γράψω 12 σκέτο, δεν πάτησα από ότι βλέπω εκ των υστέρων το V ( Volt ).

K2AKcG1.jpg


όπως τα δείχνω στην εικόνα από πάνω.
Η Pioneer θέλει mono αποκλειστικά βλέπω, οπότε μονοφωνικό mini-jack to mini-jack καλώδιο θες.
σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου.Εκεί έβαλα το στερεο αλλα δεν...Θα ψαξω απο αυριο να βρω mono ..
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μήπως υπάρχουν διακοπτακια on/off για το trigger; επίσης μήπως χρειάζεται ενεργοποίηση από το μενού του pioneer ;
Edit :
Από τις φώτο που βλέπω ο αρκαμ έχει trigger out όχι trigger in.