Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια στους αδαείς όπως του λόγου μου.
Όντας εντελώς άσχετος, μπήκα στην διαδικασία να ψαχτώ μόνος μου και κατέληξα στο ότι αξίζει να προτιμήσω τον OPTOMA hd144x (ξεκάθαρα λόγω τεχνικών προδιαγραφών και κόστους).
Διαβάζοντας εδώ διάφορα Posts, ίσως και να παρασύρθηκα απο την άγνοια μου.

Θέλω να φτιάξω στην αυλή μια φάση τύπου θερινού σινεμά.

Οι αποστάσεις δεν είναι θέμα. Μπορώ να τοποθετήσω όπου επιθυμώ τον projector σε σχέση με το πανί.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η χρήση σε εσωτερικό δωμάτιο (δεν το αποκλείω, αλλά δεν είναι η προτεραιότητα μου).
Δεν τον χρειάζομαι για καθημερινή χρήση, αλλά μόνο για προβολή ταινιών με την παρέα και ματσάκι με παρέα μπυρίτσα.
Θα προτιμούσα προβολή σε μίνιμουμ 100-150" με την λογική ότι υπάρχει ήδη 65" τηλεόραση.
Δεν με πειράζει να μην γίνεται χρήση την ημέρα λόγω του ηλίου (αν μπορώ, φυσικά και θα το θελα), συμβιβάζομαι και με τις νυχτερινές προβολές, αλλά προφανώς δεν υπάρχει δυνατότητα σκοτεινότητας ανάλογης ενός ελεγχόμενου δωματίου.
Δυστυχώς το budget μου είναι τρομερά περιορισμένο και φτάνει μάξιμουμ τα 700-800 με αρκετή πίεση. Αν μπορούσα με 500-600 , κωλοτούμπες θα έκανα.

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν αξιοπρεπή projector στα προαναφερόμενα ποσά; Όντας αδικαιολόγητα (λόγω budget) απαιτητικός θεατής.
Μπορείτε να μου προτείνετε πανί; Έχω χάσει τον μπούσουλα, μου φαίνονται όλα ίδια. Ηλεκτρικός, μηχανικός, άσπρος, γκρι, πράσινος?! Γύρω στα 100 να τα δώσω αν θεωρείτε ότι αξίζει.
Τέλος, έχω καταλήξει για έναν υποτυπώδες ήχο, στα 99 στο soundbar της Crystal Audio, το CASB240, καθώς μετατρέπεται σε 2.1 και υποστηρίζουμε και την Ελλαδίτσα.

Λυπάμαι για το μακροσκελές ποστάρισμα, απλά προσπάθησα να δώσω όσες πληροφορίες μπορούσα για να έχετε αρκετά δεδομένα για τις προτάσεις.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Καλησπέρα τσίφτη :D

Θα σε προσγειώσω... λίγο ανώμαλα ( ίσα ίσα, σαν τον Tom Hanks στο Sully :D )

Αρχικά για να σου δώσουμε ακριβείς προτάσεις πρέπει να μας περιγράψεις και τον χώρο σου σωστά καθώς και τις απαιτήσεις θέασής σου.
Τι εννοώ.

Αρχικά, έχεις χώρο για να παίξει το μέγεθος που θες ?
Ο κάθε προβολέας ανάλογα τον φακό του, έχει διαφορετική minimum απόσταση από το πανί που θα σου δώσει τις ίντσες που θέλεις.

Ας πούμε για 120" ένας Χ προβολέας ( Short Throw, όχι Ultra Short Throw ) θέλει 3.2m απόσταση.
Αυτό μπορεί να σημαίνει 3.2μ απόσταση από μπροστά από το πανί, ή από πίσω ( αν πάρεις rear projection πανί ).

Στους περισσότερους οικονομικούς προβολείς το lens shift είναι μεγάλο θέμα, γιατί ποτέ δεν είναι αρκετό για να βάλεις τον προβολέα κάτω ή σε ράφι/τρίποδο και να είσαι οκ δίχως ο προβολέας να ενοχλεί τα πόδια σου στην θέση που θα κάτσεις ή την απόσταση γενικότερα.
Αν π.χ. έχεις πανί 120", προβολέα που θέλει 3.2μ απόσταση για να δείξει 120", τότε εσύ δεν μπορείς να κάτσεις σε απόσταση λιγότερη από 3.6μ από το πανί ( και θα έχεις τον προβολέα σχεδόν πάνω στα πόδια σου μπροστά ).

Αν δεν σε νοιάζει να κάτσεις στα 3.8-4μ για την 120" οθόνη, και δεν σε ενοχλεί που θα βλέπεις τον προβολέα μπροστά σου και κάποια πιθανά light leaks, οκ.
Αν σε ενοχλούν αυτά, ή θες να κάτσεις κοντά στο πανί, θες είτε ακριβό προβολέα, ή ultra short throw ( επίσης ακριβός :p ) είτε να έχεις μεγάλο χώρο ώστε να πάρεις rear projection πανί και να έχεις στα 3.2μ πίσω από το πανί τον προβολέα, και εσύ από την άλλη πλευρά να κάτσεις όπου κάνεις κέφι.

Στο πανί προβολής, είτε θα πάρεις το υλικό και θα φτιάξεις δική σου κατασκευή στήριξης, ή θα στραφείς σε κάποιο ετοιματζίδικο πανί εξωτερικού χώρου με δικό του frame, όπως π.χ. το Yard Master της Elite Screens ( ενδεικτικά, οι 120" είναι περί τα 150 για εμπρόσθιας προβολής και στα 360 για οπίσθιας προβολής ).
Αντίστοιχα στα σκέτα πανιά προβολής ( δίχως frame & mounting ) η Elite Screens έχει στα 70 το υλικό για οπίσθια προβολή στις 120".
Αλλά θα πρέπει να είσαι καλό μαστόρι για να φτιάξεις το δικό σου frame & σύστημα στήριξης.
Προσωπικά θα πήγαινα με τα 150 στην Yard Master 2 120" είτε στην Yard Master 2 Dual Series 120" αν ήθελα τον προβολέα από πίσω.

Όσον αφορά τον προβολέα, για να βλέπεις νύχτα δεν είναι δύσκολα τα πράγματα.
Αν θες να βλέπεις και μέρα είναι που αρχίζουν τα πολλά ζόρια ( θες και όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες γύρω από το πανί, π.χ. κάποιο σκέπαστρο, στέγαστρο ιδανικά ) και οι παραχωρήσεις.

Για τον ήχο επίσης παίζουν διάφορες λύσεις, αλλά όλα εξαρτώνται από την απόσταση θέασης καθώς και τις απαιτήσεις σου σε εντάσεις, ποιότητα, κλπ.

Ρίξε για αρχή διευκρίνιση για τον χώρο, και αν μπορείς κανένα σχεδιάγραμμα του χώρου για να δούμε τι μπορείς να κάνεις εκεί.
Όπως επίσης, μπορείς να σχεδιάσεις σε έναν τοίχο με μονωτική ταινία το κάδρο σε διάφορες διαστάσεις ( βρίσκεις από projection screen calculator websites τις διαστάσεις οθόνων σε εκατοστά ) και να δείς ποιό σε ικανοποιεί και σε τι απόσταση θες να βλέπεις ( εγω π.χ. την πρώτη και κύρια σειρά την έχω στα 3.1μ με 110" προβολή, άλλος θέλει ένα τικ πιο μπροστά, και άλλοι θέλουν λίγο πιο πίσω ας πούμε στα 3.5 - 3.8μ )
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

Καλησπέρα τσίφτη :D

Θα σε προσγειώσω... λίγο ανώμαλα ( ίσα ίσα, σαν τον Tom Hanks στο Sully :D )

Μην ανησυχείς, ήμουν προετοιμασμένος για αυτό το σενάριο, σε ευχαριστώ όπως και να χει που απάντησες.

Αρχικά για να σου δώσουμε ακριβείς προτάσεις πρέπει να μας περιγράψεις και τον χώρο σου σωστά καθώς και τις απαιτήσεις θέασής σου.
Τι εννοώ.

Αρχικά, έχεις χώρο για να παίξει το μέγεθος που θες ?
Ο κάθε προβολέας ανάλογα τον φακό του, έχει διαφορετική minimum απόσταση από το πανί που θα σου δώσει τις ίντσες που θέλεις.

Όπως ανέφερα, η προβολή θα γίνεται στην αυλή, οπού έχω σχετικά άνεση με τον χώρο. Εκεί έχω 3 επιλογές. Οι 2 είναι με 3 μέτρα απόσταση θέασης εκ των οποίων μόνο στην 1 περίπτωση μπορώ να κρεμάσω σε τοίχο το πανί. Στην 3η περίπτωση έχω 5-6 μέτρα άνεση να κινηθώ με το πρόβλημα να μην έχω τοίχο και θα πρέπει είτε τρίποδο (δύσκολο λόγω αέρα) είτε (το πιο πιθανό) να κατασκευάσω ειδικό στήριγμα για να κρεμάω το πανί. Λογικά την 3η περίπτωση προτιμώ λόγω του χώρου που κερδίζω.

Ας πούμε για 120" ένας Χ προβολέας ( Short Throw, όχι Ultra Short Throw ) θέλει 3.2m απόσταση.
Αυτό μπορεί να σημαίνει 3.2μ απόσταση από μπροστά από το πανί, ή από πίσω ( αν πάρεις rear projection πανί ).

Στους περισσότερους οικονομικούς προβολείς το lens shift είναι μεγάλο θέμα, γιατί ποτέ δεν είναι αρκετό για να βάλεις τον προβολέα κάτω ή σε ράφι/τρίποδο και να είσαι οκ δίχως ο προβολέας να ενοχλεί τα πόδια σου στην θέση που θα κάτσεις ή την απόσταση γενικότερα.
Αν π.χ. έχεις πανί 120", προβολέα που θέλει 3.2μ απόσταση για να δείξει 120", τότε εσύ δεν μπορείς να κάτσεις σε απόσταση λιγότερη από 3.6μ από το πανί ( και θα έχεις τον προβολέα σχεδόν πάνω στα πόδια σου μπροστά ).

Αν δεν σε νοιάζει να κάτσεις στα 3.8-4μ για την 120" οθόνη, και δεν σε ενοχλεί που θα βλέπεις τον προβολέα μπροστά σου και κάποια πιθανά light leaks, οκ.
Αν σε ενοχλούν αυτά, ή θες να κάτσεις κοντά στο πανί, θες είτε ακριβό προβολέα, ή ultra short throw ( επίσης ακριβός :p ) είτε να έχεις μεγάλο χώρο ώστε να πάρεις rear projection πανί και να έχεις στα 3.2μ πίσω από το πανί τον προβολέα, και εσύ από την άλλη πλευρά να κάτσεις όπου κάνεις κέφι.

Στο πανί προβολής, είτε θα πάρεις το υλικό και θα φτιάξεις δική σου κατασκευή στήριξης, ή θα στραφείς σε κάποιο ετοιματζίδικο πανί εξωτερικού χώρου με δικό του frame, όπως π.χ. το Yard Master της Elite Screens ( ενδεικτικά, οι 120" είναι περί τα 150 για εμπρόσθιας προβολής και στα 360 για οπίσθιας προβολής ).
Αντίστοιχα στα σκέτα πανιά προβολής ( δίχως frame & mounting ) η Elite Screens έχει στα 70 το υλικό για οπίσθια προβολή στις 120".
Αλλά θα πρέπει να είσαι καλό μαστόρι για να φτιάξεις το δικό σου frame & σύστημα στήριξης.
Προσωπικά θα πήγαινα με τα 150 στην Yard Master 2 120" είτε στην Yard Master 2 Dual Series 120" αν ήθελα τον προβολέα από πίσω.

Σε καμία περίπτωση δε θα πάω σε ιδιοκατασκευή λόγω ότι δεν έχω τις γνώσεις και δεν πιάνουν τα χέρια μου σε αυτόν το βαθμό. Κατα προτίμηση ο projector θα παίζει μπροστά απο το πανί και πιθανότατα μπροστά απο τα καθίσματα. Δύσκολο αλλά δεν το αποκλείω να παίξει οροφή ή πίσω απο τα καθίσματα. Σίγουρα θα με βόλευε μπροστά απο τα καθίσματα. Θα επανέλθω με πιο ακριβείς νούμερα μέχρι αύριο σχετικά με τις αποστάσεις, ίσως και με φωτογραφίες.

Όσον αφορά τον προβολέα, για να βλέπεις νύχτα δεν είναι δύσκολα τα πράγματα.
Αν θες να βλέπεις και μέρα είναι που αρχίζουν τα πολλά ζόρια ( θες και όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες γύρω από το πανί, π.χ. κάποιο σκέπαστρο, στέγαστρο ιδανικά ) και οι παραχωρήσεις.

Βασικά για νύχτα με ενδιαφέρει. Δεν με προβληματίζει καθόλου να βλέπω την μέρα. Ξεκάθαρα για νυχτερινή προβολή με νοιάζει.

Για τον ήχο επίσης παίζουν διάφορες λύσεις, αλλά όλα εξαρτώνται από την απόσταση θέασης καθώς και τις απαιτήσεις σου σε εντάσεις, ποιότητα, κλπ.

Με τον ήχο δεν έχω επιλογές γιατί απλά δεν έχω budget να πάω για αξιοπρεπή προβολέα και ηχοσύστημα. Ούτως ή άλλως έχω 5.1 Samsung στο σπίτι μέσα. Πολυτέλεια είναι και τα 100 που θα ρίξω για την μπάρα. Απλά για να μην είμαι με το ενσωματωμένο ηχειάκι του projector.

Θα προσπαθήσω να επανέλθω με πιο σαφείς πληροφορίες. Σε ευχαριστώ φίλε.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Καλησπέρα και πάλι,
κάνε τις μετρήσεις σου όσον αφορά τους χώρους, και βγάλε μας και μερικές φωτογραφίες.
Στιγμάτισε και.... το μαξ budget σου, και πάμε να κάνουμε παιχνίδι.

κάτι που ξέχασα, σε τι θα κάθεστε ? καρέκλες ? επί του εδάφους σε πουφ/μαξιλαράκια ? ανάλογα το ύψος των ματιών και τον τρόπο που θα κάθεστε θα εξαρτηθεί και το ύψος της οθόνης, και το lens shift που θα χρειάζεσαι στον προβολέα, κλπ.
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

Καλησπέρα και πάλι,
κάνε τις μετρήσεις σου όσον αφορά τους χώρους, και βγάλε μας και μερικές φωτογραφίες.
Στιγμάτισε και.... το μαξ budget σου, και πάμε να κάνουμε παιχνίδι.

κάτι που ξέχασα, σε τι θα κάθεστε ? καρέκλες ? επί του εδάφους σε πουφ/μαξιλαράκια ? ανάλογα το ύψος των ματιών και τον τρόπο που θα κάθεστε θα εξαρτηθεί και το ύψος της οθόνης, και το lens shift που θα χρειάζεσαι στον προβολέα, κλπ.

Μην γελάσεις....αλλά αγόρασα ειδικά για την cinemaδοφάση το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/11954340/Καναπές-Διθέσιος-68566.html

Αν δεν βολέψει...θα το παλέψω για ξαπλώστρες με πλάτη ειδάλλως καρεκλίτσες. Τώρα το πως το έχω φανταστεί και πως θα βγει στην πράξη...ο θεός βοηθός και να μην κλάψω τα φράγκα.
Για το Budget πάντως διαθέτω τα παρακάτω:

500-700 για projector και σε περίτπωση που πραγματικά αξίζει την διαφορά να πάω στα 800-850 maximum.
100-150 για πανί.
100 για ήχο. Εκεί έχω καταλήξει στην μπάρα της Crystal.

Θα κοιτάξω αύριο να μετρήσω και να ποστάρω ακριβείς αποστάσεις και φώτος.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Αφού έχει υποπόδια καλά είσαι ( σημαντικότατο το άτιμο ), φτάνει να μην είναι πολύ χαλαρό και όλη την ώρα κάνεις πλάτσα πλούτσα μέσα έξω αριστερά δεξιά :D

Περιμένω μέτρα, σχήμα χώρου, και καμμιά φωτό να προχωρήσουμε στο ζουμί της υπόθεσης :D
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

Μην γελάσεις....αλλά αγόρασα ειδικά για την cinemaδοφάση το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/11954340/Καναπές-Διθέσιος-68566.html

Αν δεν βολέψει...θα το παλέψω για ξαπλώστρες με πλάτη ειδάλλως καρεκλίτσες. Τώρα το πως το έχω φανταστεί και πως θα βγει στην πράξη...ο θεός βοηθός και να μην κλάψω τα φράγκα.
Για το Budget πάντως διαθέτω τα παρακάτω:

500-700 για projector και σε περίτπωση που πραγματικά αξίζει την διαφορά να πάω στα 800-850 maximum.
100-150 για πανί.
100 για ήχο. Εκεί έχω καταλήξει στην μπάρα της Crystal.

Θα κοιτάξω αύριο να μετρήσω και να ποστάρω ακριβείς αποστάσεις και φώτος.

Μια χαρα θα τα πας. Εγώ το απολαμβανω με τον δικο μου Project BENQ1070+ και το πανω απο μέσα το βγάζω και το κρεμαω σε εναν τοιχο. Εχω κάτι ηχεια logitech 2.1 και μερικές καρέκλες! Οι πίτσες έρχονται καθοδον...:) Αλλή απόλαυση σινεμα στον κήπο.
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Καλησπέρα και πάλι.
Παραθετω τις επιλογές που έχω βάση χώρου με σειρά προτεραιότητας.
ΥΓ: Ο γάτος είναι εξτραδάκι.

1st option.jpg2nd option.jpg3rd option.jpg
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Εφόσον πας για ηχομπάρα, προσανατολίζομαι πρός το να χρησιμοποιήσεις τον τοίχο πίσω από το barbecue ( φαντάζομαι το κανάλι που βλέπω βγαίνει και μπορείς να μετακινήσεις την ψησταριά, σωστά ? )
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Έχω πρόσβαση σε καλώδια, μπρίζες κλπ γενικά. Δεν έχω θέμα. Προτιμούσα τις άλλες επιλογές λόγω θέας κιόλας ώστε να μην κλείνει την φάση ο τοίχος. Πάντως μπορώ να μετακινήσω την ψησταριά για αυτό το βάζω και ως επιλογή. Απλά την είχα για τελευταία. Το θέμα είναι ότι με τον τοίχο έχω μόνο 3 μέτρα περίπου μετά για θέαση γιατί έχω τις πέτρινες κολώνες απο την άλλη μεριά. Το καλό βέβαια είναι ότι απο την μεριά του τοίχου, λύνω εντελώς το θέμα σταθερότητας του πανιού. Όπως και να χει, στα 3 μέτρα θέαση ή στα 5, είχα σκεφτεί κάποιους viewsonic και optoma, αλλά τα κριτήρια μου είναι εντελώς απο τα τεχνικά που αναγράφουν οι εταιρείες και δεν μπορώ να τους δω Live. Αναρωτιέμαι πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα.
Και ο ήχος δεν είναι θέμα γιατί βγάζω και Home cinema 5.1 της samsung που έχω και το λύνω το θέμα. Απλά για ευκολία συγκλίνω στην ηχομπάρα για να μην έχω να στήνω συνέχεια τις κολώνες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Ο τοίχος σου λύνει το θέμα του αέρα σε τεράστιο βαθμό ( όχι ολοκληρωτικό βεβαίως, αν πιάσει 6-7 μποφόρια πάλι θα έχεις c*cklblock :D ).
Στο ανοιχτό, πες π.χ. ότι έβαζες πανί μπροστά από τις 2 τσιμεντένιες κολώνες, θα είχες κάποια πλεονεκτήματα ( όπως π.χ. γλιτώνεις το light spilling γύρω από την οθόνη προβολής ), αλλά είσαι εκτεθιμένος στον αέρα και τις διαθέσεις του.

Πρωτού πάμε σε προτάσεις μηχανημάτων, να δούμε και τις 2 περιπτώσεις εγκατάστασης ?

---Στον τοίχο του barbecue:
α) ιδανική λύση μια σταθερή ( fixed frame ) οθόνη προβολής ( π.χ. Elite Screens Sable Frame series, Comtevision FCF9XXX ) που δεν έχει θέματα με τον αέρα, ούτε ζαρώνει σαν τις αναδιπλούμενες, και έρχεται και σε λογικά κοστολόγια.
Απλά θα πρέπει να έχεις κάπου να την αποθηκεύεις όπως είναι στημένη γιατί το να την συναρμολογείς/αποσυναρμολογείς κάθε φορά δεν γίνεται, και είναι πολύ πιθανή και η ζημιά )
β) βάζεις χειροκίνητη ή ηλεκτρική οθόνη προβολής, αλλά... οι φθηνές έχουν πολλά προβλήματα, θα έχεις θέμα με το κούνημα ακόμα και με άνεμο 3-4 μποφόρ, και θα έχεις και το πρόβλημα με το ζάρωμα του πανιού από τον μηχανισμό.
Οι εκδόσεις με εντατήρες ( μειώνουν σχεδόν εντελώς την δημιουργία ζάρων ) είναι πολύ ακριβές ( για μια καλή 100αρα με εντατήρες θες 700+ ευρώπουλα )

---στο "κενό" δεξιά από τις τσιμεντένιες κολώνες
θα είσαι εκτεθιμένος στον αέρα, θες το λιγότερο μια καλή ( όσο γίνεται ) φορητή οθόνη προβολής για εξωτερικό χώρο όπως η Elite Screens Yard Master 2 που έχω αναφέρει, και με αυτή φυσικά δεν παίζεις όταν έχει ας πούμε 5 μποφόρ.

Για ίντσες θα έλεγα να παίξεις στις 100, είναι μια χαρά για τις αποστάσεις που "διαθέτεις" και είναι πιο βολική, οικονομικά και πρακτικά.

Πρός τα ποιά θέση κλείνεις, και σου αρκούν οι 100 ίντσες ( αν κάτσεις ακόμα και στα 4μ θα σου είναι και πάλι αρκετά μεγάλη η εικόνα ) ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

είχα σκεφτεί κάποιους viewsonic και optoma, αλλά τα κριτήρια μου είναι εντελώς απο τα τεχνικά που αναγράφουν οι εταιρείες και δεν μπορώ να τους δω Live. Αναρωτιέμαι πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα.

Μεταξύ των δύο, Optoma μακράν.
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

Αρχίζω και αντιλαμβάνομαι ότι το ακριβό πανί δύσκολα θα το γλυτώσω. Απο τα 100 που φανταζόμουν βλέπω να πηγαίνω επι 2 ή επι 3 του αρχικού Budget.

Σκέφτομαι σε πρώτη φάση να βάζω το πανί στην 1η επιλογή με τα 5 μέτρα βάθος. Και αν φυσάει πολύ να την πετάω στον τοίχο του barbecue (3η επιλογή) που θα έχω τοίχο πίσω. Οπότε καλύπτω και σούπερ θέα χωρίς άνεμο αλλά και αξιοπρεπή προβολή με άνεμο.
Τα πανιά elite δεν βλέπω να έχουν βάση. Φαίνονται σαν χρειάζονται τοίχο.
Συγκλίνω προς τον OPTOMA 144x και ένα άκριβο (για τα δικά μου δεδομένα) πανί (COMTEVISION) με βάση δαπέδου οπότε να εναλλάσω μεταξύ 1ης και 3ης επιλογής. Τσέκαρα τον EPSON 650 αλλά δεν έχει 3D (όχι ότι καίγομαι) και δεν με τρελαίνει γενικότερα καθώς και τον 5400 αλλά για κάποιον λόγο νομίζω ότι έχω κλειδώσει στον 144χ. Νομίζω ότι μπορεί να βγει αξιοπρεπέστατος στα 495 που έχει πέσει.

Όπως τα υπολογίζω:
OPTOMA: 495
COMTEVISION: 277
SOUNDBAR: 100

Ξεφεύγω αρκετά απο τα 600 που ήλπιζα αλλά τουλάχιστον νομίζω θα βγει πολύ ποιοτική κατάσταση για αυτά τα μεγέθη. Και ειδικά για αυλοκατάσταση.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Αυτή την Elite λέω:

https://shop.elitescreens.com/uploads/1/1/5/8/115874341/s381118570492976974_p65_i3_w640.jpeg

έρχεται όπως την βλέπεις, με την βάση.

Για τις Comtevision που λες, ελπίζω να μην λες για τις motorized δαπέδου ( αυτές που κάθεται ο θήλακας στο πάτωμα και η οθόνη ανεβαίνει πρός τα πάνω ) γιατί δεν είναι για εξωτερικό χώρο.

Για τον προβολέα θα πρέπει να προσέξεις το throw ratio και το lens shift για να μην βρεθείς σε δυσάρεστες εκπλήξεις.
π.χ. ο 144X που λες, πρέπει να είναι σε απόσταση ( το μπροστά μέρος του φακού ) 3.25μ μέχρι 3.58μ για να παίξεις 100".
Και σε ύψος εγκατάστασης πρέπει το κέντρο του φακού να είναι ~20εκ. κάτω από το κάτω άκρο της προβολής στο πανί.
Και είναι και πολύ φωτεινός, μην περιμένεις να έχεις βαθύ μαύρο, το output του ακόμα και με αρκετούς περιορισμούς επαρκεί για να βλέπεις και με φως έξω :D
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά Projector - Θερινό Σινεμά (στην αυλή!)

Με σκότωσες!!!
Δηλαδή επι της ουσίας ο OPTOMA δεν θα παίζει σόι στις 2 απο τις 3 επιλογές που έχω. Εσύ ποιόν θα πρότεινες να μπορεί να παίξει σε εξωτερικό χώρο απο 3 έως 4 μέτρα;
Θα ξαναμετρήσω για να μαι σίγουρος αλλα 99% νομίζω έχω με το ζόρι 3 μέτρα στις 2 απο τις 3 περιπτώσεις. Μόνο στην 1 περίπτωση έχω 4-5 μέτρα. Αλλά στην περίπτωση με τα 4-5 μέτρα είναι ανοιχτά αρκετά και θα χω λίγο θέμα με τον αέρα. Έχω πολύ αέρα εκεί που μένω. Θα πρέπει να πετυχαίνω νύχτες με άπνοια! :)

Για το πανί σκεφτόμουν το παρακάτω:

https://etd.gr/shop/comtevision-fss9100-100-169-floor-projector-screen-fss9100/

Γιατί θεωρείς ότι δεν είναι για έξω;

Επίσης μπορείς να μου στείλεις links για ποιό μοντέλο ακριβώς προτείνεις σε πανί και projector;
Θα πρέπει να μπορεί να παίξει σίγουρα σε 3 αλλά και σε 4 μέτρα απόσταση για να βγάζει 100 ίντσες.
Νομίζω ότι θα πρέπει να τοποθετώ τον Projector ανάμεσα σε μένα και το πανί. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως και τα 3 μέτρα να ναι πολλά και να πρέπει να μπορεί να παίξει και στο 1,5 με 2 μέτρα. Έχω τέτοια επιλογή;
Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να καλύψω και την επιλογή των 3 μέτρων αλλά θα πρέπει να φτιάξω καμία κατασκευή για να παίζει πίσω απο τις καρέκλες απο ψηλά.
Ειδάλλως θα πρέπει να πάω αναγκαστικά μόνο στην επιλογή των 4-5 μέτρων και να ρισκάρω με τον αέρα.
Βγάζουν νόημα αυτά που λέω;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Η οθόνη προβολής είναι αυτή εδώ ακριβώς:

https://www.mindfactory.de/product_...-9-221-124cm-Yard-Master2-silber_1252433.html

( https://shop.elitescreens.com/store/p65/Yard_Master_2_Series.html )

Στον προβολέα δυστυχώς μιας και έχεις αρκετούς περιορισμούς ( κυρίως στην απόσταση προβολής ), για να πάρεις κάτι αρκετά καλό ξεφεύγει η τιμή πολύ ( 1200+ ), επί της ουσίας περιορίζεσαι σε λύσεις σαν τους:

BenQ W1090 ή τον W1210ST.

Λογική λύση ο W1090.
Αυτός θέλει απόσταση 2.57μ για να δείξει 100" ( βάλε ότι στα 2.57μ είναι το μπροστά μέρος του φακού του, βάλε και καμμιά 20αριά CM το σώμα του προβολέα, επί της ουσίας το πίσω άκρο του προβολέα θα είναι στα 2.8-2.85μ από την οθόνη προβολής )
Και αυτός πάλι θέλει να είναι στα 18εκ. κάτω από την κάτω άκρη της προβολής.

Να τον βάλεις από πάνω που λες σε τρίποδο ή ταβάνι δεν, η βάση οροφής δεν βολεύει για βάλε βγάλε, και πάλι αν δεν πάρεις προβολέα με vertical lens shift δεν βολεύει εύκολα.
Για να μπεί σε ύψος σε ράφι, stand, τρίποδο, χρειάζεσαι πάλι προβολέα με vertical lens shift και ταυτόχρονα να έχει και σχετικά short throw γιατί δεν έχεις αποστάσεις για να του δώσεις να προβάλει, που σημαίνει... 1000++ ευρώ πάλι η φθηνότερη επιλογή προβολέα.

Η οθόνη που λες της Comtevision είναι ακριβώς αυτή που είπα ότι δεν κάνει.
Είναι για εσωτερικούς χώρους. Σε οποιοδήποτε αεράκι ετοιμάζεσαι να την πάρεις τούμπα. Να ανέβει ( ανοίξει ) η οθόνη με έστω λίγο αέρα κινδυνεύεις να βγάλεις off τον μηχανισμό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Optoma GT1080e. Είναι κι αυτός στις επιλογές. Μάλιστα έχει και καλή τιμή. Είναι μια κατηγορία ποιότητας πιο πάνω από τον 144x.

Πρόκειται για short throw με λόγο προβολής 0,49:1. Fixed zoom εννοείται.

Πολλαπλασιάζεις το πλάτος της εικόνας με το λόγο προβολής και βρίσκεις την απόσταση. ;)

100 ίντσες οθόνη έχει καθαρό πλάτος 221.4 cm. Άρα 0,49x221,4=108,48 cm απόσταση οθόνης-φακού.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Και αυτός ( ο GT1080e ) και οι BenQ ( σε λιγότερο βαθμό ) είναι αρκετά φωτεινοί για τις αποστάσεις αυτές.
Ο BenQ που πάλι είναι αρκετά φωτεινός, με το eco mode και σωστή ρύθμιση θα σκοτεινιάσει κάπως.
Ο 1080e με τα ονομαστικά 3000 lumens θα είναι αρκετά φωτεινός ( να πέσεις στα επιθυμητά 12-16 footLamberts αδύνατο σε αυτές τις ίντσες και με αυτά τα υλικά προβολής, θες οθόνη με gain 0.6 ).

Οτιδήποτε κατώτερο του W1090 απλά δεν θα το έβαζα καν.
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Δεν θα διαθέσω 1000, ξεφεύγει πολύ απο αυτό που είχα στο μυαλό μου. Ήδη έχω ξεφύγει για το πανί. Για 1ο Projector και με την αίσθηση ότι σε καμία περίπτωση δεν έχω τις γνώσεις και την εξειδίκευση την δική σας θα συμβιβαστώ σε projector max στα 800 τελικό. Για 1-2 προβολές ανα 15 μέρες και μόνο καλοκαίρι, νομίζω είναι και υπερβολή να δώσω 1000 (Projector + πανί).
Για να μην σας ταλαιπωρώ, να ρωτήσω τα εξής:

1. Με την λογική ότι θα έχω περιθώριο απόστασης θέασης 4-5 μέτρα, ο optoma 144x είναι καλή επιλογή ή θα προτείνατε κάποιον άλλον;
2. Αν δεν χρειάζομαι 100 ίντσες θα μπορούσε ο optoma 144x (ή αυτός που προτείνετε εναλλακτικά) να προσφέρει στα 2 μέτρα περίπου 70-80" για τον χαβαλέ;
3. Το πανί που προτείνεις bill μπορώ να το βρώ απο Ελλάδα; Θα προτιμούσα το αμέσως μικρότερο γιατί νομίζω έχει σημαντική διαφορά στην τιμή. Πχ στις 135" περίπου 300 όταν στις 120" περίπου στα 180 αν δεν κάνω λάθος. Στο Amazon και στην μαμά εταιρεία είναι πάντως Out of stock.
4. Εναλλακτικά πανί 100-120" απο Ελλάδα για εξωτερικό χώρο μέχρι 150-200 υπάρχει κάτι αξιοπρεπές;

ΥΓ: Ρε παίδες δηλαδή για να καταλάβω, αν δεν ρώταγα εδω μέσα...θα χα πάρει ότι να ναι και λογικα δεν θα έβγαζα καν αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Πως το καλό πάνε όλοι και αγοράζουν Projectors; Προσωπικά αν δεν διάβαζα τα threads εδώ, δεν θα χα πάρει χαμπάρι τίποτα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για τον ίδιο λόγο που πάνε και παίρνουν κάτι φορητά ηχεία AKAI με Karaoke για τα εξοχικά φίλε μου και ακούγονται χάλια. Υπάρχουν προφανώς καλύτερα προϊόντα. Απλά πρέπει να το βιώσεις για να το καταλάβεις.

Τώρα σε ό,τι αφορά τον προβολέα, ισχύει το ίδιο. Άλλο ένας κανονικός προβολέας, άλλο κάτι φορητά γκατζετάκια που πάνε και ψωνίζουν πολλοί και το μετανιώνουν φυσικά γιατί πρόκειται για καντηλάκια που ούτε 50 ίντσες δεν γεμίζουν φωτεινά.

Εσύ θα πάρεις εκείνο που καλύπτει τις ανάγκες σου αναλόγως budget.