Bowers & Wilkins set to be acquired by Sound United

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Στα καλντερίμια συζητούν
ως το πρωί γειτόνοι
μα σκοτεινιάζει ο καιρός
και στις καρδιές νυχτώνει
Άλλος για Κίνα τράβηξε πήγε
κι άλλος για Μαλαισία
και στης σαβούρας τα στενά
αίμα και δάκρυα πίνουν
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Για να δούμε ποια μοντέλα θα ακολουθήσουν τα Made in Japan Denon, Marantz και Classe στη Shirakawa. Είμαι πολύ περίεργος. Λογικά ό,τι έχει ηλεκτρονικά μέσα. Αν γίνει η συμφωνία βέβαια.

Μαλαισία δεν έχει. Ούτε Κίνα. Μην μπερδεύεστε.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σε ένα από τα πρωτα βίντεο του Phil στους audioholics, όταν έδειξε τα ηχεία του (B&W) άρχισαν τα χαχανα και τα υπονοούμενα.
Τώρα κατάλαβα γιατί...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ενδιαφέρον!

Ποιά άλλα Speaker brands έχει η sound United?

Denon, Marantz, Classe, Definitive Technology, Polk, Boston Acoustics. Η τελευταία είναι σε... καταστολή για την ώρα. :p Είχε έρθει μαζί με την D&M όταν εξαγοράστηκε από τη Sound United το group.

Πάντως δεν έχει κλείσει η συμφωνία ακόμα. Να θυμίσω ότι πέρυσι ήταν να γίνει η εξαγορά των Onkyo-Pioneer που τελικά δεν προχώρησε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Σε ένα από τα πρωτα βίντεο του Phil στους audioholics, όταν έδειξε τα ηχεία του (B&W) άρχισαν τα χαχανα και τα υπονοούμενα.
Τώρα κατάλαβα γιατί...

Κάτι Wilson δεν έχει αυτός; Ή θυμάμαι λάθος την μπροστινή τριάδα;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μπορεί να έχεις δίκιο, και να μη θυμάμαι καλά.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εχω τα dm 302 τοσα χρονια και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος τα ειχα παρει μολις 70 000 δρχ !!! και ειδικα την δεκαετια του 90 οι σειρες οι εισαγωγικες οι dm αποτελουσαν το απολυτο vfm ευχομαι να πανε ολα καλα και απο αυτες τις συνεργασιες η μαρκα να βγει πιο δυνατη !!!!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Άντε να δούμε κανα ενεργό wireless B&W με Audyssey


Με tilt control ίσως.

Βρήκαν πάντως το brand που χρειαζόταν είναι η αλήθεια. Μακάρι να προχωρήσει η συμφωνία. Υποθέτω ότι τα Classe όσο καλά και να είναι τα Legend της Polk δεν είναι στην ίδια λίγκα. Με κάτι θα πρέπει να παρουσιάζονται ανάλογο στα show, δικό τους.
Τα δε Definitive πολύ ειδική περίπτωση ειδικά στην ευρωπαϊκή αγορά πολύ δύσκολο να περπατήσουν.
Μια μάρκα σαν την B&W λείπει όντως.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Αντε να δουμε τι θα δουμε.

Η b&w μου ειναι ιδιαιτερα προσφιλής. Ελπιζω να παραμεινει σεβαστη η φιλοσοφια της εταιριας.
Πλακα πλακα εκει στη denon marantz ως ηχεια αναφορας b&w δεν εχουν;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ήταν η Marantz Japan Inc ο προμηθευτής της B&W για την Ιαπωνία πάντως. Σήμερα όλες τις παρουσιάσεις των νέων μοντέλων στην Ιαπωνία με B&W τις κάνουν επίσης για τους Denon-Marantz. Προφανώς όλα αυτά δεν παίζουν και τόσο ρόλο στο σήμερα καθώς έχουν αλλάξει και εξαγοραστεί κάποιες φορές και οι δυο εταιρίες, αλλά δεν τις λες και άγνωστες μεταξύ τους.

Στην Ιαπωνία πάντως επιμένουν παραδοσιακά... ;)

DSC08582_o.JPG