The Midnight Sky

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    14

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,931
Εκεί ψηλά.....


Netflix | Imdb




Στην Σκηνοθεσία και τον πρωταγωνιστικό ρόλο του φιλμ, βρίσκεται ο Τζορτζ Κλούνεϊ.


Υπόθεση:
"Ο Augustine είναι ένας πολύ αξιόλογος αστρονόμος, που έχει αφιερώσει τη ζωή του στα αστέρια. Για πάρα
πολλά χρόνια έχει ζήσει σε απομακρυσμένα παρατηρητήρια, μελετώντας τον ουρανό και αναζητώντας στοιχεία
γύρω από πως δημιουργήθηκε το σύμπαν. Τώρα, ο Augustine βρίσκεται σε ένα ερευνητικό κέντρο στον Βόρειο
Πόλο. Σύντομα όμως, μια πληροφορία για ένα καταστροφικό γεγονός που έρχεται, αναγκάζει όλους τους επιστή-
-μονες να εγκαταλείψουν τη βάση. Ο Augustine όμως αρνείται να εγκαταλείψει τη δουλειά του και παραμένει.
Έχοντας πλέον μείνει μόνος, ο Augustine ανακαλύπτει την Iris, ένα μυστηριώδες παιδί και συνειδητοποιεί
πως ο ασύρματος είναι βουβός. Είναι πλέον μόνοι τους."






 
Last edited by a moderator:

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: The Midnight Sky (2020)

Το είδα εχθές. Ακριβή παραγωγή και φαίνεται, με εφέ από την ILM. Πολύ καλή φωτογραφία και μουσική από τον Ντεσπλά. Καλός και ο Κλούνεϊ και μουτράκι η πιτσιρίκα. Από την άλλη, η ταινία γενικώς στερείται έντασης, δεν νοιάζεσαι ιδιαιτέρως τι θα γίνει στους χαρακτήρες και οι σκηνές στο διάστημα είναι γεμάτες σεναριακές ευκολίες και επιστημονικές ανακρίβειες στα όρια της φαρσοκωμωδίας. Είχαμε από τη μια την κλάψα του Away, τώρα είδαμε και επισκευές-καραόκε στο κενό. Κάπου διάβασα ότι ο Γιωργάκης πήγε στο νοσοκομείο από τα κιλά που έχασε για να μπει στο πετσί του ρόλου. Καλά όλα αυτά, αλλά το οικολογικό μήνυμα της ταινίας που είναι εν ολίγοις "κάναμε κακή δουλειά στη γη και το μέλλον μας είναι σε άλλους πλανήτες", IMHO δε δικαιολογούσε τη θυσία. Πάντως, αξίζει μιας θέασης για το οπτικοακουστικό κομμάτι, έστω και αν το σενάριο είναι ασαφές και η ταινία υποτονική και φλατ.

Υ.Γ.1. Καλά τα υπόλοιπα σκηνικά, αλλά αυτές οι καρέκλες γραφείου από τα Lidl μέσα στο διαστημόπλοιο έβγαζαν μάτι.

Υ.Γ.2. Τα χρώματα της ταινίας έδεσαν καλά με το αμπιλάιτ της τβ μου. Από την άλλη, όταν ούτε το αμπιλάιτ μπορεί να σώσει μια ταινία, κάτι δεν πάει καλά.

Υ.Γ.3. Ο μπάρμπα-Γιώργος αν συνεχίσει έτσι, τον βλέπω σε λίγο να κάνει το γόη στα ΚΑΠΗ.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Πολυ καλος στο ρολο του ο Τζωρτζ.
Αυτο,τιποτα αλλο.
Ιστορια αδιαφορη,τελειως προβλεψιμη,ιεχα καταλαβει σχεδον απ'την αρχη,τι παιζει.
Οκ,οποιος θελει,τη βλεπει να περασει η ωρα του.
Nothing to see here.

unnamed.jpg
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,931
Εκεί ψηλά.....
Re: The Midnight Sky (2020)

Οπου προτεινει ο Λακης να προσπερασουμε εγω λεω να μεινετε να την δειτε :flipout:

Πολυ αγχωτικη και συναμα χαλαρωτικη ταινια .

Ωραιες ατμοσφαιρες , εξαιρετικο καστινγκ και ερμηνειες, δεν μου ελειψε τιποτα νομιζω μονο ο Λακης να τον κραζω αλλα θα τον πετυχω καπου που θα παει :ernaehrung004:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: The Midnight Sky (2020)

Την είδα και γω χθες. Ο Κλουνι ωραίος. Ωραία η σκηνή με το κομμάτι του Stapleton στην αρχή. Η πιτσιρίκα γλυκύτατη. Σαν υπόθεση δεν μου άρεσε.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,612
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Μου αρεσε!
Γιατι;
Ωραια παραγωγη, φωτογραφια, μουσικη, ερμηνεία (-ες).
Τα αρνητικα: μη νευρωδης σκηνοθεσια (λιγο αργη που ισως κουρασει), αρχικα ολιγον ασαφης ο σκοπος αναζητησης ισχυρης κεραιας (αλλα ΟΚ, αλλες ταινιες ειναι εντελως ασαφεις), η χωρις λογο παρουσια της μικρης.
Βλεπεται με ενδιαφερον.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,456
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Δεν ήταν κακή αλλά όχι και τίποτα σπουδαίο...
Αξίζει μιας θέασης
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,808
Παλλήνη
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Πολυ ωραια ταινια. Και το story ηταν πρωτοτυπο, και οι ερμηνειες ηταν καλες και η σκηνοθεσια του γερο Κλουνι ηταν πολυ καλη. Αριστη φωτογραφια, special effects και υπεροχο soundtrack απο τον Ντεσπλα.
Το δε 4Κ transfer του Netflix ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε σε streaming. Εξαιρετικη εικονα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,808
Παλλήνη
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Μου αρεσε!
Γιατι;
Ωραια παραγωγη, φωτογραφια, μουσικη, ερμηνεία (-ες).
Τα αρνητικα: μη νευρωδης σκηνοθεσια (λιγο αργη που ισως κουρασει), αρχικα ολιγον ασαφης ο σκοπος αναζητησης ισχυρης κεραιας (αλλα ΟΚ, αλλες ταινιες ειναι εντελως ασαφεις), η χωρις λογο παρουσια της μικρης.
Βλεπεται με ενδιαφερον.

Αντιθετως, η μικρη ηταν το "κλειδι" της ταινιας ;)
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Πολυ ωραια ταινια. Και το story ηταν πρωτοτυπο, και οι ερμηνειες ηταν καλες και η σκηνοθεσια του γερο Κλουνι ηταν πολυ καλη. Αριστη φωτογραφια, special effects και υπεροχο soundtrack απο τον Ντεσπλα.
Το δε 4Κ transfer του Netflix ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε σε streaming. Εξαιρετικη εικονα.

Κι ομως το 4Κ ηταν κακο,ειχε πολυ κοκκο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,931
Εκεί ψηλά.....
Re: The Midnight Sky (2020)

H σκηνοθετικη ματια του Κλουνει παντως ηταν θαυμασια.

Ποιητικη, πολυ καλλιτεχνικη και λιτη και ανταξια ενος πολυ μεγαλου σκηνοθετη.

Το δυσκολο ηταν οτι επαιζε κι ολας.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,808
Παλλήνη
Απάντηση: The Midnight Sky (2020)

Κι ομως το 4Κ ηταν κακο,ειχε πολυ κοκκο.

Κακο; Μαλλον κατι δεν παει καλα στο συστημα σου. Στον JVC εβγαλε ματια με πηγη HTPC/MadVR. Και ο κοκκος αν ειναι φυσικος, ειναι καλοδεχουμενος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,808
Παλλήνη
Απάντηση: Re: The Midnight Sky (2020)

H σκηνοθετικη ματια του Κλουνει παντως ηταν θαυμασια.

Ποιητικη, πολυ καλλιτεχνικη και λιτη και ανταξια ενος πολυ μεγαλου σκηνοθετη.

Το δυσκολο ηταν οτι επαιζε κι ολας.

Συμφωνω απολυτα. Και επαιξε καλα. Στη σκηνη στην χιονοθυελλα ηταν συγκλονιστικός.
Επισης Kudos στο production design για το διαστημοπλοιο, εσωτερικα και εξωτερικα.