RCA σε καρφί με ποντεσιομετρο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,579
Αθήνα
Έχει ο γιος ένα CD player που βγάζει line out RCA . Όχι ακουστικά.

Θέλει να το συνδέσω για ήχο σε έναν ενισχυτή κιθάρας που έχει ανεξάρτητη είσοδο καρφί CD in για να βάζεις και καλά κάνα κινητό.
(Μην αγχώνεστε δεν το βάζω εκεί που μπαινει το όργανο) 

Επομένως έχω ένα καλωδιακι από RCA σε μικρό stereo καρφί. Από αρχαιοτάτων χρόνων μετατροπή.

Μια χαρά ο ήχος. Αλλά είναι πολύ δυνατός και τα ποντεσιομετρα του ενισχυτή δεν κάνουν τιποτα. Προφανώς βγαίνουν εκτός όταν βάζεις πηγή στο CD in.

Για πείτε μου , γίνεται να παρεμβαλω κάνα ποντεσιομετρο για την ενταση;

Με συνοπτικές διαδικασίες να πάρω κάτι έτοιμο. Μην μου πείτε για diy πλακετιτσες και μοντιφιες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: RCA σε καρφί με ποντεσιομετρο;

Ευχαριστώ παιδιά.

Έτσι το ζητάω; Παθητικό εξασθενητή;

και παθητικό προενισχυτή να τους πεις το ίδιο είναι και θα καταλάβουν. ένα σκέτο ποτενσιόμετρο έχει μέσα με μια καλωδίωση.
πολύ ωραίο αυτό που έβαλε ο Πέτρος. μεταλλική κατασκευή με άλλεν στις γωνίες.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η μία περίπτωση είναι αυτή όπως την αναφέρει ο Πέτρος (Sonorus) πιο πάνω.
Μπορείς όμως να ψάχνεις για κάποιο οικονομικό Monitor Controller. Θα δώσει μεγαλύτερη ευελιξία. Όπως αυτό: Mackie Big Knob.

Μερικές οικονομικές επιλογές:


Το τελευταίο μάλλον έχει τις περισσότερες δυνατότητες που ταιριάζουν και με την περίπτωση σας.

Προσπάθησε να τα βρεις από Ελλάδα, καλύτερα.
Εν πάση περιπτώσει στις παραπάνω τιμές Thomann προσθέτουμε για μεταφορικά στάνταρ επιπλέον 20 ευρώ.

Όλα τα παραπάνω περιέχουν από την άποψη του κυκλώματος κάποιο παθητικό εξασθενητή (μπορεί όμως να είναι και ενεργός σε άλλες περιπτώσεις.)

Εναλλακτικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα πολύ οικονομικό μιξεράκι που θα επεκτείνει τις δυνατότητες, για να κάνετε και άλλα πράγματα, αν δεν φοβόσαστε να μπλέξετε με κουμπιά και ποτενσιόμετρα.
Π.χ. αυτό: Behringer Xenyx 502 Premium Mixer
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Εναλλακτικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα πολύ οικονομικό μιξεράκι που θα επεκτείνει τις δυνατότητες, για να κάνετε και άλλα πράγματα, αν δεν φοβόσαστε να μπλέξετε με κουμπιά και ποτενσιόμετρα.
Π.χ. αυτό: Behringer Xenyx 502 Premium Mixer
Το έχω και είναι Ελβετικός σουγιάς
Πάρτο άφοβα....μια χαρά ηχο εχει.
Είναι και dac με τροφοδοσία από το κομπιούτερ (δεν χρειάζεται καν drivers)