Copland csa 14

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Μπορείς να δουλέψει με τα focal ARIA 936?

Πεφτει μικρος για αυτα τα ηχεια τα οποια ο κατασκευαστης δηλωνει οτι μπορουν οδηγηθουν απο 40 βαττ που ειναι το ελαχιστο - 300 βαττ!! καταλαβαινεις οτι ο δικο σου που εχει 60 βαττ δεν θα τα οδηγησει με επαρκεια!!! τελος τα ηχεια ειναι 8 ωμα και ευαισθητα αλλα μην σε ξεγελαει αυτο επειδη εχουν αρκετα γουφερ χρειαζουνται μπολικα ρευματα για να αποδωσουν !!!-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ξεχασα να αναφερω οτι η ομικη αντισταση του ηχειου απο τα 8 ωμ κατεβαινει μεχρι τα 2,8 πραγμα που σημαινει οτι χρειαζεσαι βαρβατο ενισχυτη με ισχυρο τροφοδοτικο !!! ωστοσο ο ενισχυτης που εχεις ειναι πολυ καλος και ποιοτικος ωστοσο θα πρεπει να το σεταρεις με ενα πιο βολικο ηχειο οπως πχ με ενα ηχειο βασης διδρομο το οποιο να ειναι και ευκολοδηγητο !!!! εαν θες δωσε μας καποια στοιχεια τι χωρο εχεις ,πηγες , και γενικα πως το εχεις σκεφτει το ολο project!!-bye-
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εύκολα τα έχει. o M/Σ το λέει δλδ..
https://stereonomono.blogspot.com/2019/04/copland-csa-14-amplifier.html

η γνώμη μου φυσικά.....

Φιλε μου μια ερωτησουλα !!! γιατι μου αρεσει να μαθαινω το τροφοδοτικο το ειδα και εγω τι γνωριζω την συγκεκριμενη μαρκα και ειδα το τροφοδοτικο , τα 60 βαττ ειναι πραγματικα ο ενισχυτης δινει μπολικο ρευμα αλλα μεχρι τα 300 βαττ που ζητανε τα ηχεια !!! βεβαια οτι ενισχυτες μου περασαν απο τα χερια σε καμια περιπτωση δεν ηταν σε αυτο το επιπεδο και πιο παλια μου ειχαν πει οτι στους ακριβους ενισχυτες το ρολο δεν τον εχουν τα βαττ αλλα το ρευμα που μπορει να δωσει ενας ενισχυτης !! αλλα δεν ηξερα οτι μπορει να υπαρξει τετοια αποκλιση !!! ρωταω φιλικα και καλοπροαιρετα και αν κανω θελω να με διορθωσεις !!!-bye-
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
δεν υπάρχει κάτι να διορθώσω.. φαντάσου ότι σε οικιακό νορμάλ περιβάλλον ακούμε δυνατά "τραβώντας" από τον ενισχυτή μόλις λίγα βατ.
πολύ λίγα..!!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
δεν υπάρχει κάτι να διορθώσω.. φαντάσου ότι σε οικιακό νορμάλ περιβάλλον ακούμε δυνατά "τραβώντας" από τον ενισχυτή μόλις λίγα βατ.
πολύ λίγα..!!

Το Focal Aria 936 έχει ελάχιστη αντίσταση (σύμφωνα με την εταιρεία) 2,8Ω.
Μπορεί, όποιος ξέρει, να μας πει πόσα watt βγάζει ο Copland σε αυτή την τιμή αντίστασης; Τότε θα απαντηθεί το ερώτημα του αν μπορεί να οδηγήσει σωστά στα συγκεκριμένα ηχεία.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
...σε οικιακό νορμάλ περιβάλλον ακούμε δυνατά "τραβώντας" από τον ενισχυτή μόλις λίγα βατ.
πολύ λίγα..!!

Αν ισχύει αυτό γιατί με τον 80ρη είχα παραμόρφωση όταν ανέβαζα πολύ την ένταση και με τον 300ρη δεν έχω όσο και να ανεβάσω?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το Focal Aria 936 έχει ελάχιστη αντίσταση (σύμφωνα με την εταιρεία) 2,8Ω.
Μπορεί, όποιος ξέρει, να μας πει πόσα watt βγάζει ο Copland σε αυτή την τιμή αντίστασης; Τότε θα απαντηθεί το ερώτημα του αν μπορεί να οδηγήσει σωστά στα συγκεκριμένα ηχεία.

Στα spec παντως δεν αναγραφεται κατι μονο στα 8 ωμ !!! για αυτο μου κινεισαι την περιεργεια τα 2,8 ωμ σε συσδιασμο με τα πολλα γουφερ που εχουν θελουν ρευμα!!! θεωρω οτι τα συγκεκριμενα θελουν προ+τελικο με ποιοτητα και ρευμα, στυλ krell,parasound, electrocompaniet !!!
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Ζούμε στο 2020 δεν μπορούμε να συζητάμε για ενισχυτές 60w. Αν υπάρχει ο ενισχυτής οκ, τον δοκιμάζεις και βλέπεις.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ό,τι λέει ο John gabriel παραπάνω. Προ-τελικό οπωσδήποτε. Αν μας δώσεις εμβαδό χώρου και απόσταση ακρόασης θα πούμε περισσότερα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Μια χαρά μπορούμε να συζητάμε για ενισχυτές 60W, αλλά σε συνδυασμό με πιο εύκολα ηχεία.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Copland csa 14

Μια χαρά μπορούμε να συζητάμε για ενισχυτές 60W, αλλά σε συνδυασμό με πιο εύκολα ηχεία.

Καμία σοβαρή εταιρία δε θα σχεδιάσει "εύκολα" ηχεία αφού δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει. Υπάρχουν στο εμπόριο πολλά, φθηνά και απαραμόρφωτα watts για όλους.

Ακόμα όμως κι αν αυτό συμβεί, μου έρχονται στο μυαλό κάποια jbl για παράδειγμα, αν ρωτήσεις την εταιρία θα σου πει "δώσε τους 200 βατάκια".
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Mε το συμπάθιο αλλά για να καταλάβω. Εγω εχω τον moon Neo 220i με 2x40w στα 8ohm κ 2x80w στα 4ohm, με τα πρωτα 5watt σε τάξη Α, και οδηγή τα Dynaudio contour 3 με ελάχιστες απαιτήσεις ενισχυτή:> 65W.
Τι κάνω λάθος?
Το αποτέλεσμα για τα γούστα μου ειναι πολύ άνω του μετρίου κ φενεται οτι ο ενυσχητής τα οδηγή καλά. Πραγματικά ρωτάω γτ μου εχει κανει εντύπωση. Εχετε καποια εξηγηση γι αυτό?

ευχαριστώ