Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Καλησπέρα σας,
Μόλις πρόσφατα απέκτησα τον ενισχυτή Denon AVR X1500H ο οποίος είναι συνδεδεμένος αυτή τη στιγμή με ένα σετ 5.1 ηχείων της SONY από παλαιότερο Home Cinema.
Επειδή προσβλέπω σε καλύτερο ήχο και θα ήθελα να αξιοποιήσω και τις δυνατότητες του ενισχυτή προσανατολίζοι στην αγορά ενός ζεύγους Magnat Monitor Supreme 202 + του κεντρικού Magnat 252 για αρχή.
Ο χώρος μου είναι κοντά στα 20 τετραγωνικά και η απόσταση από την τηλεόραση και τις πηγές ήχου κοντά στα 2-3 μέτρα.
Παρακαλώ για τα φώτα σας και τη γνώμη σας όσοι είστε πιο ειδικοί καθώς δε γνωρίζω και πολλά περί ήχου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Προφανώς σε σχέση με τα ηχεία που είχες μέχρι τώρα, η διαφορά θα είναι μεγάλη σε κάθε περίπτωση προς το καλύτερο. Δεν είναι ό,τι καλύτερο τα συγκεκριμένα ηχεία, αλλά στην τιμή που έχουν δεν υπάρχει και κάτι άλλο.
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Συγγνώμη για την αδαή ερώτηση αλλά θα "οδηγούνται" καλά από τον ενισχυτή μου?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για να απαντήσει ακριβώς κάποιος σε αυτή την ερώτηση, θα πρέπει να έχει μπροστά του το διάγραμμα εμπέδησης του ηχείου.

Magnat Monitor Supreme 200

magnat_monitor_supreme_200_impedance.jpg


http://avmentor.gr/reviews/teac_ag790_magnat_monitor_supreme_200_1.htm

Πρόκειται για άλλο μοντέλο προφανώς, αλλά δεν νομίζω ότι τα ηχεία αυτού του τύπου να είναι δύσκολο φορτίο. Το παραπάνω ηχείο δεν πέφτει κάτω από τα 5Ω γενικότερα.
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Ο χώρος μου είναι κοντά στα 20 τετραγωνικά και η απόσταση από την τηλεόραση και τις πηγές ήχου κοντά στα 2-3 μέτρα.

Mη τον υποτιμάς τον Denon. Mπορεί να φτιάξεις αξιοπρεπέστατο HC με αυτόν τον ενισχυτή.
Οικονομικά ηχεία με value για την περίπτωση σου είναι επίσης τα:
1) Elac Debut
2) Q Acoustics 30x0
3) Whaferdale Diamont 3x0
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις PLEO αλλά ξεφεύγουν λιγο οι τιμές για μένα. Να σαι καλά πάντως . Οποιαδήποτε πρόταση και οδηγία σας μου είναι χρήσιμη καθώς δεν έχω εμπειρία επί του θέματος.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις PLEO αλλά ξεφεύγουν λιγο οι τιμές για μένα. Να σαι καλά πάντως . Οποιαδήποτε πρόταση και οδηγία σας μου είναι χρήσιμη καθώς δεν έχω εμπειρία επί του θέματος.

To παν ειναι να ξεκινησουμε απο καπου !!! τα συγκεκριμενα ηχεια σε σχεση με αυτα που ειχες ειναι καλυτερα ωστοσο θεωρω οτι εαν ανεβεις λιγο σε κατηγορια τιμης υπαρχουν πιο αξιολογες προτασεις ωστοσο επειδη καταλαβαινω οτι το buget ειναι αρκετα περιορισμενο θεωρω οτι και ετσι εισαι μια χαρα !!! τα συγκεκριμενα ηχεια για την τιμη τους ειναι πολυ τιμια !!! -bye-
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Απάντηση: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Δηλαδή John εννοείς να πάω σε κάτι της Dali?
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
τα dali ειναι αξιολογα αλλα με χαλανε στο γεγονος οτι εχουν χαμηλη ευαισθησια και οταν ολα τα ηχεια πρεπει να τα οδηγησει ενα απλος πολυκαναλος και αν υπολογισουμε και τις αποστασεις που ακουμε τα πραγματα ζοριζουν !!! προσωπικα θα κοιταζα σε klipsch διοτι εχουν μεγαλη ευαισθησια (παιζουν δυνατα) ειναι ευκολοδηγητα και τα τουιτερ (κορνας ) δινουν πολυ αναλυση και διαφανεια !!!! μετα απο εκει και περα θα κοιταζα και σε polk audio οπως και τα ηχεια που σου προτειναν και πιο πανω !!! αλλα οπως παντα το λεω και το τονιζω πρεπει να πας να ακουσεις με το δικο σου αυτι διοτι η καθε μαρκα εχει το δικο της ηχοχρωμα!!! τελος προσπαθησε ολα τα ηχεια να ειναι της ιδιας μαρκας και σειρας για να εχεις ομοιομορφο ηχο !!! -bye-
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Έχεις άποψη για το σετ 5.1 της POLK AUDIO, το TL 1600? Ευχαριστώ και πάλι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις PLEO αλλά ξεφεύγουν λιγο οι τιμές για μένα. Να σαι καλά πάντως . Οποιαδήποτε πρόταση και οδηγία σας μου είναι χρήσιμη καθώς δεν έχω εμπειρία επί του θέματος.

Δεν τις έκανα εγώ τις προτάσεις. Ο Portioli τις έκανε. Εγώ κατάλαβα ότι ψάχνεις κάτι οικονομικό και έτσι δεν προχώρησα σε πρόταση καλύτερων ηχείων, όπως αυτά που πρότεινε ο Portioli.

To TL1600 που ρωτάς είναι σύστημα δορυφόρων και sub.

Πρέπει να αποφασίσεις κατ' αρχήν αν θέλεις κανονικά ηχεία ή lifestyle ηχεία.
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Απάντηση: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Έχεις δίκιο PLEO, συγγνώμη, εκ παραδρομής έγραψα το nick σου. Θα προτιμούσα κανονικά ηχεία, απλά ρώτησα για το σύστημα της POLK λόγω εταιρείας και επειδή είναι βολικά από θέμα χώρου. Αν υστερούν βέβαια σε ποιότητα θα προτιμούσα την οικονομική λύση της Magnat με τα ηχεία που ανέφερα στην αρχή και εν συνεχεία να συμπληρώσω το σετ με ένα sub και πίσω ηχεία. Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είναι καλύτερα από ηχομπάρες ή και ηχεία συστημάτων όλα-σε-ένα όπως αυτό που (εικάζω) ότι είχες, αλλά η περίπτωση να βάλεις σταδιακά κανονικά (πιο πλήρη) ηχεία θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

Sub θα χρειαστείς καινούργιο ενεργό προφανώς, γιατί κατά πάσα πιθανότητα εκείνο που είχες στο σύστημα θα είναι παθητικό, αλλά και ενεργό να ήταν δύσκολα θα ήταν κάτι αξιοπρεπές.
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
Απάντηση: Re: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

Είναι καλύτερα από ηχομπάρες ή και ηχεία συστημάτων όλα-σε-ένα όπως αυτό που (εικάζω) ότι είχες, αλλά η περίπτωση να βάλεις σταδιακά κανονικά (πιο πλήρη) ηχεία θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

Sub θα χρειαστείς καινούργιο ενεργό προφανώς, γιατί κατά πάσα πιθανότητα εκείνο που είχες στο σύστημα θα είναι παθητικό, αλλά και ενεργό να ήταν δύσκολα θα ήταν κάτι αξιοπρεπές.

To sub που έχω είναι ενεργό αλλά όπως λες θα πάω σε κάτι καλύτερο.. Σκέφτομαι να συμπληρώσω αργότερα το σετ με τα Magnat 102 και το sub 202A ή 302Α της ίδιας εταιρείας. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση από γνώστες του αντικειμένου, σε αυτό το εύρος τιμής , θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ και πάλι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Sub οικονομικό και καλό δεν υπάρχει.

Όταν θα πας σε καλύτερο sub, δες το PB-1000 της SVS. Τίποτε λιγότερο αφού θα κάνεις αναβάθμιση στο sub αργότερα.
 

FotisKar

New member
31 March 2020
12
600 ευρώ μόνο για το sub?? Δυστυχώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Παρόλα αυτά ευχαριστώ
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Denon avr x1500h + Magnat Monitor Supreme 202 + Magnat 252..

600 ευρώ μόνο για το sub?? Δυστυχώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία. Παρόλα αυτά ευχαριστώ

Μην αγχωνεσαι μπορεις να αγορασεις το ιδιο που σου προτεινει ο pleo και σε μτχ!!! αλλα για να μην χαθει η ουσια σε ολο αυτο για εμενα φτιαξε ενα home -cinema συνειδητα και μεχρι εκει που μπορεις οικονομικα !!! για αρχη ξεκινα με κανονικα ηχεια και απεφυγε τις λυσεις του ετοιμου 5,1 και δευτερον αφου μπορεις οικονομικα να υποστηριξεις την αγορα των magnat αγορασε την ιδια σειρα !!! οσο ανεβαινουμε σε χρηματα ανειβαινουμε και σε ποιοτητα αλλα σε αυτους τους καιρους επειδη το οικονομικο ειναι ενα θεμα απο το να μην εχεις καθολου home -cinema ξεκινα ομορφα με αυτο που εχεις επιλεξει και μπορεις να το υποστηριξεις!!!! -bye-