Τιμες προβολεων 4k

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μια που οι πρωτοι 8k προβολεις βρισκονται ηδη στην αγορα, ξεκιναω αυτο το θεμα για να ρωτησω τη γνωμη σας για το πως θα διαμορφωθουν οι τιμες των 4k προβολεων;
θα πεσουν; θα μεινουν οι ιδιες; ποιο θα ειναι το ελαχιστο ποσο που θα πρεπει να δωσει καποιος για ενα αξιοπρεπη 4κ (native?) προβολεα; σε τι χρονικο οριζοντα;
υπαρχει περιπτωση να δουμε γυρω στο χιλιαρικο καλους 4κ συντομα;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Οι τιμές θα πέσουν μόνο όταν βγούν νέα μοντέλα 4K & 8Κ.
Προσωπικά σε 4K ( native, όχι παπάτζα τύπου e-shift ) θα πάω σε περίπου 2 χρόνια από τώρα, να έχει ωριμάσει η τεχνολογία και να υπάρχει πραγματικά καλή ποιότητα.
Τα τωρινά μοντέλα δεν με έχουν τρελλάνει.
Οι JVC αντί να βελτιωθούν έχουν χειροτερέψει επί το πλείστον ( contrast, black level )
Στους DLP η BenQ χρησιμοποιεί 0.47" DMD και θέλουν δουλειά στους φακούς καθώς και στην εικόνα ( black level κυρίως + contrast )

Συμπέρασμα ? Κάθομαι στα αυγά μου με τον 1080p DLP :D
Μέχρι να βγεί ο συνδυασμός καλύτερου μαύρου, καλό intra-frame contrast, smooth as butter 24p ( without BFI ), πολύ καλό sharpness (φακός) και καλό brightness uniformity, αρνούμαι να δώσω λεφτά για αναβάθμιση προβολέα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν θα έλεγα όχι σε έναν φρέσκο DLP 4Κ (με e-shift προφανώς) στα 1600-1700 ευρώ σήμερα. BenQ TK850 ας πούμε. Και οι φακοί σε αυτή την κατηγορία δεν είναι άσχημοι, όπως ας πούμε σε κάποιους βασικούς 1080 που δεν νετάρουν με τίποτε οι άκρες και το κέντρο μαζί.

Για native 4K κάτω από το πεντοχίλιαρο, μάλλον θα προτιμήσουν να βγάλουν νέο μοντέλο παρά να ρίξει την τιμή η Sony.

Τι θα μπορούσαμε να δούμε στα επόμενα δύο χρόνια; Μάλλον προβολείς σαν τον BenQ W5700 να έρχονται στο επίπεδο τιμής κάτω από τα 2 χιλιάρικα. Κάτι τέτοιο θα κάνει και η Optoma πιστεύω. Σε αυτήν θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο θα πέσει η τιμή ενός 4Κ με e-shift και laser.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Και εγώ 1080 dlp έχω. Είναι όμως τριών χρόνων και δε βλέπω να κρατά η λάμπα άλλα 2 χρόνια.
Πες όμως ότι κρατάει, τι τιμες αναμενεις σε 2 χρόνια, με τα κριτήρια που έθεσες;
Edit
Γράφαμε συγχρόνως με το Λεωνίδα που απάντησε στα ερωτήματα μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό που έγραψε ο bill για το μικρό chip ισχύει πάντως. Επίσης ισχύει ότι η οξύτητα με e-shift είναι καλύτερη με ένα chip. Και έχουν και φως. Μαύρο δεν έχουν βέβαια... :slapface:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Αν δεν έχεις ανάγκη αναβάθμισης εικόνας, παίρνεις μια original λάμπα ( με το σασί ή χωρίς ) και καθάρισες.
Δεν υπάρχει λόγος να του δίνεις ημερομηνία λήξης με το πέρας της ζωής της πρώτης του λάμπας :p

Πόσες ίντσες παίζεις και τι απόσταση ? ( να δούμε κατ' αρχάς αν αξίζει να πας σε 4K κάποια στιγμή )
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Θα δείς διαφορά ( by the way, έχεις πολύ καλή περιφερειακή όραση, ή σε λίγα χρόνια ένα καλό αυχενικό :D ελπίζω για το καλό σου να ισχύει μόνο το πρώτο μέρος της πρότασης :) )

Βεβαίως, ισχύει ο νόμος των "diminishing returns", δεν είναι αντιστοίχως ανάλογη η διαφορά στην εικόνα με αυτή της διαφοράς στην τιμή :D
Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.

ίσως σε κανένα χρόνο ενάμιση να γίνει το ντόμινο που έγινε στους AVR ( AV Receivers ) και να πέσουν όλοι οι αντίστοιχοι projectors μια κατηγορία τιμής κάτω ( σαν να λέμε να πέσει ο W5700 στην τιμή του W2700 και ο νεότερος W8700 π.χ. να παίξει στην τιμή του τωρινού 5700 ) [ να πέσουν δηλαδή όλες οι κλίμακες ένα βήμα κάτω ].
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ίσως με ALR ειδική οθόνη και σε σχέση με το κόστος μιας μεγάλης 4Κ TV να αξίζουν κατά τη γνώμη μου. Και με TV Tuner και καλό ήχο με ενσωματωμένη "ηχομπάρα".

Το ίδιο και για τη Hisense Laser TV (τη μικρή στις 80" γιατί για παραπάνω ξεφεύγει πολύ το κόστος).
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Οι τιμές θα πέσουν μόνο όταν βγούν νέα μοντέλα 4K & 8Κ.
Προσωπικά σε 4K ( native, όχι παπάτζα τύπου e-shift ) θα πάω σε περίπου 2 χρόνια από τώρα, να έχει ωριμάσει η τεχνολογία και να υπάρχει πραγματικά καλή ποιότητα.
Τα τωρινά μοντέλα δεν με έχουν τρελλάνει.
Οι JVC αντί να βελτιωθούν έχουν χειροτερέψει επί το πλείστον ( contrast, black level )
Στους DLP η BenQ χρησιμοποιεί 0.47" DMD και θέλουν δουλειά στους φακούς καθώς και στην εικόνα ( black level κυρίως + contrast )

Συμπέρασμα ? Κάθομαι στα αυγά μου με τον 1080p DLP :D
Μέχρι να βγεί ο συνδυασμός καλύτερου μαύρου, καλό intra-frame contrast, smooth as butter 24p ( without BFI ), πολύ καλό sharpness (φακός) και καλό brightness uniformity, αρνούμαι να δώσω λεφτά για αναβάθμιση προβολέα.

Μάλλον δεν εχεις δει κάποιον N5-N7-NX9 να παίζει. Οταν δεις, θα διαπιστώσεις ότι ακόμα και το "εισαγωγικό" μοντέλο Ν5 ξεφτυλίζει τους 5900/7900 για πλάκα ΚΑΙ στο contrast. H διαφορά είναι τέτοια που σε 4Κ υλικό σε απευθείας αντιπαράθεση που ήμουν παρόν μεταξύ Ν7 και 7900 έτριβα τα μάτια μου. Kαι έτριβα τα μάτια μου διότι μέτρησα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο on/off μεταξύ των δυο προβολέων (αν θυμάμαι καλά κάπου 45.000:1) και περίμενα παραπλήσια εικόνα. Αμ δε, στην πράξη η αντίθεση σε συνδυασμό με την ευκρίνεια του Ν7 κάνει τον 7900 να μοιάζει προβολέας 2-3 γεννιές πίσω. Βασικά είναι να μην δεις, αν δεν δεις ευτυχία, ο 7900 σκοτώνει, αν δεις, τη πάτησες.

Γενικά με τους 4Κ προβολείς (μην ακούω για 8Κ γιατί με πιάνουν τα γέλια) υπάρχει μια στασιμότητα λόγο του ότι αυτή τη στιγμή
1)η Texas instruments δεν δείχνει ενδιαφέρον εξέλιξης κάποιου οικιακού 4Κ chip, δεν την ενδιαφέρει δηλαδή, οπότε ίσως να μην το δούμε ποτέ
2)η epson σαν η δύναμη πίσω από τα LCD τα έχει βρει σκούρα να στριμώξει 8 μύρια πίξελς σε πάνελ που τα κυκλώματα τρέχουν ανάμεσα στα pixels (στους LCOS και στους DLP τρέχουν πίσω από τα πάνελ, no porblem).

Oπότε παίζουν μπάλα μόνο οι εταιρίες με LCOS/SXRD πάνελ ανάκλασης δηλαδή. Βασικά παίζει μόνο μία, διότι η sony με τα γνωστά προβλήματα που δεν έχει λύσει ΑΚΟΜΑ στους προβολείς της (έλεος) και με το αρκετά χαμηλό contrast (κάπου 15.000:1 καινούργιος) αφήνει την JVC μονάχη στην κούρσα θεωρώ. Το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές, γιατί αυτά τα αστρονομικά ποσά που ζητάει η JVC το έχει κάνει σπορ για λίγους πλέον.

Στους DLP που ενδιαφέρουν τους περισσότερους (μαζί και τα fan boys της συγκεκριμένης τεχνολογίας όπως εγώ) τα 4Κ μηχανάκια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι για....κλάματα. Εξηγούμαι

Ως κάτοχος τριών ΠΟΛΥ καλών και παλιών DLP προβολέων δεν υπάρχει σύγκριση παιδιά. Οποιος έχει προβολέα DLP με 0.95 DMD (μιλάμε για μηχανάκια του 2006-7) ούτε να τολμήσει να σκεφτεί "αναβάθμιση". Τα κύρια 2 προβλήματα είναι

1)εξαιρετικά εως αστεία κακό contrast. Mιλάω για on/off contrast που μέτραγα το 2000 σε κάτι LCD 1024χ768 της εποχής. 500-700:1, μπορείς με αυτό το contrast να δεις ταινία?οχι βέβαια...τουλάχιστον αν έχεις ξαναδεί προβολέα εστω και μια φορά στη ζωή σου.
2)Η μειωμένη ευκρίνεια/αναλυτικότητα που στην ουσία χαντακώνει την ξυραφένια DLP τεχνολογία. Οι λόγοι 2, οι ΠΟΛΥ κακοί φθηνοί φακοί και το pixel shifting. O συνδυασμός αυτών των δυο, είναι η ταφόπλακα της ευκρινής εικόνας.

Οπότε αν αυτή τη στιγμή μιλάμε για 4Κ native προβολείς, μιλάμε ουσιαστικά μόνο για JVC. Αν μιλάμε για DLP, προσωπικά θα μιλούσα ΜΟΝΟ για 1080p προβολείς με κανα 0.65 chip, χωρίς 4K, χωρίς τίποτα.
Και τέλος μένουν οι LCD της Epson που είναι μια ΠΟΛΥ καλή μέση λύση (με ψευτο4Κ ή μη).

Οπότε έχει κανένα νόημα να μιλάμε για τιμές στους 4Κ προβολείς?ποιους 4K?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Μάλλον δεν εχεις δει κάποιον N5-N7-NX9 να παίζει. Οταν δεις, θα διαπιστώσεις ότι ακόμα και το "εισαγωγικό" μοντέλο Ν5 ξεφτυλίζει τους 5900/7900 για πλάκα ΚΑΙ στο contrast. H διαφορά είναι τέτοια που σε 4Κ υλικό σε απευθείας αντιπαράθεση που ήμουν παρόν μεταξύ Ν7 και 7900 έτριβα τα μάτια μου. Kαι έτριβα τα μάτια μου διότι μέτρησα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο on/off μεταξύ των δυο προβολέων (αν θυμάμαι καλά κάπου 45.000:1) και περίμενα παραπλήσια εικόνα. Αμ δε, στην πράξη η αντίθεση σε συνδυασμό με την ευκρίνεια του Ν7 κάνει τον 7900 να μοιάζει προβολέας 2-3 γεννιές πίσω. Βασικά είναι να μην δεις, αν δεν δεις ευτυχία, ο 7900 σκοτώνει, αν δεις, τη πάτησες.

Γενικά με τους 4Κ προβολείς (μην ακούω για 8Κ γιατί με πιάνουν τα γέλια) υπάρχει μια στασιμότητα λόγο του ότι αυτή τη στιγμή
1)η Texas instruments δεν δείχνει ενδιαφέρον εξέλιξης κάποιου οικιακού 4Κ chip, δεν την ενδιαφέρει δηλαδή, οπότε ίσως να μην το δούμε ποτέ
2)η epson σαν η δύναμη πίσω από τα LCD τα έχει βρει σκούρα να στριμώξει 8 μύρια πίξελς σε πάνελ που τα κυκλώματα τρέχουν ανάμεσα στα pixels (στους LCOS και στους DLP τρέχουν πίσω από τα πάνελ, no porblem).

Oπότε παίζουν μπάλα μόνο οι εταιρίες με LCOS/SXRD πάνελ ανάκλασης δηλαδή. Βασικά παίζει μόνο μία, διότι η sony με τα γνωστά προβλήματα που δεν έχει λύσει ΑΚΟΜΑ στους προβολείς της (έλεος) και με το αρκετά χαμηλό contrast (κάπου 15.000:1 καινούργιος) αφήνει την JVC μονάχη στην κούρσα θεωρώ. Το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές, γιατί αυτά τα αστρονομικά ποσά που ζητάει η JVC το έχει κάνει σπορ για λίγους πλέον.

Στους DLP που ενδιαφέρουν τους περισσότερους (μαζί και τα fan boys της συγκεκριμένης τεχνολογίας όπως εγώ) τα 4Κ μηχανάκια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι για....κλάματα. Εξηγούμαι

Ως κάτοχος τριών ΠΟΛΥ καλών και παλιών DLP προβολέων δεν υπάρχει σύγκριση παιδιά. Οποιος έχει προβολέα DLP με 0.95 DMD (μιλάμε για μηχανάκια του 2006-7) ούτε να τολμήσει να σκεφτεί "αναβάθμιση". Τα κύρια 2 προβλήματα είναι

1)εξαιρετικά εως αστεία κακό contrast. Mιλάω για on/off contrast που μέτραγα το 2000 σε κάτι LCD 1024χ768 της εποχής. 500-700:1, μπορείς με αυτό το contrast να δεις ταινία?οχι βέβαια...τουλάχιστον αν έχεις ξαναδεί προβολέα εστω και μια φορά στη ζωή σου.
2)Η μειωμένη ευκρίνεια/αναλυτικότητα που στην ουσία χαντακώνει την ξυραφένια DLP τεχνολογία. Οι λόγοι 2, οι ΠΟΛΥ κακοί φθηνοί φακοί και το pixel shifting. O συνδυασμός αυτών των δυο, είναι η ταφόπλακα της ευκρινής εικόνας.

Οπότε αν αυτή τη στιγμή μιλάμε για 4Κ native προβολείς, μιλάμε ουσιαστικά μόνο για JVC. Αν μιλάμε για DLP, προσωπικά θα μιλούσα ΜΟΝΟ για 1080p προβολείς με κανα 0.65 chip, χωρίς 4K, χωρίς τίποτα.
Και τέλος μένουν οι LCD της Epson που είναι μια ΠΟΛΥ καλή μέση λύση (με ψευτο4Κ ή μη).

Οπότε έχει κανένα νόημα να μιλάμε για τιμές στους 4Κ προβολείς?ποιους 4K?

Χαίρω πολύ bro,
το θέμα είναι ότι το εισαγωγικό μοντέλο της JVC με το ζόρι μπαίνει σε έναν από αυτούς που αποκαλούμε "καλό πελάτη" στα καταστήματα audio/video.

Τον N7 έχω δεί, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν σωστά ρυθμισμένος ή όχι, και το δωμάτιο ήταν έτσι κι έτσι.
Στον ίδιο χώρο είχα δεί όμως τον προκάτοχό του, αν και οι 2 ήταν ρυθμισμένοι από το ίδιο άτομο, μιας και οι συνθήκες φωτισμού και ο χώρος ήταν ολόιδιος, σαν να μου φάνηκε λίγο πιο ανοιχτό το "absolute" black του.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν τον μέτρησα, ούτε είναι σε βαθμό που κάνει μπαμ για να βαρέσω και όρκο επί αυτού.

Η TI όντως ρίχνει ύπνο.
Οι "επίγειοι" κατασκευαστές DLP μας δουλεύουν ( πόσα χρόνια που ο W7500 της BenQ βγήκε discontinued, και όλα τα νέα μοντέλα είναι υποδεέστερά του σε συνολικό performance ).

Βάλε και τον κορώνα, και το μέλλον φαίνεται... μαύρο ( ανοιχτό :D )

Κρατάω μια πισινή, μπορεί είτε να ξυπνήσει ο διάβολος ( Texas Instruments ), είτε να κάνει το step up η Sony και έτσι να γίνει ένας πόλεμος τιμών με την JVC μπας και μπορούμε να βάλουμε και σε πιο γήινες τιμές περισσότερους D-ILA.

p.s. αν έκανε δουλειά η JVC στο software, τότε παίζει να ξεφεύγουν συνολικά οι νέοι, λόγω καλύτερου και dynamic tone mapping στα HDR sources
p.s.2. ανέβηκαν και σε output capabilities αν δεν κάνω λάθος, οπότε έχεις και πιο υψηλό peak luminance
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Κάτι τέτοια διαβάζω και νοιώθω σαν "πρωτόγονος" (Ακόμα με Kuro και X700R).
"Πρωτόγονος" αλλά ευτυχής, κυρίως για τα λεφτά που έχω γλυτώσει μέχρι σήμερα αλλά και γιατί, ευτυχώς, δεν νοιώθω να μου λείπει κάτι... Ακόμα.
Για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής μου λείπει κάτι. Θα ήθελα πχ τις δυνατότητες και τις ευκολίες μιας smart τηλεόρασης.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Χαίρω πολύ bro,
το θέμα είναι ότι το εισαγωγικό μοντέλο της JVC με το ζόρι μπαίνει σε έναν από αυτούς που αποκαλούμε "καλό πελάτη" στα καταστήματα audio/video.

Τον N7 έχω δεί, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν σωστά ρυθμισμένος ή όχι, και το δωμάτιο ήταν έτσι κι έτσι.
Στον ίδιο χώρο είχα δεί όμως τον προκάτοχό του, αν και οι 2 ήταν ρυθμισμένοι από το ίδιο άτομο, μιας και οι συνθήκες φωτισμού και ο χώρος ήταν ολόιδιος, σαν να μου φάνηκε λίγο πιο ανοιχτό το "absolute" black του.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν τον μέτρησα, ούτε είναι σε βαθμό που κάνει μπαμ για να βαρέσω και όρκο επί αυτού.

Η αντίληψη του μαύρου σε έναν προβολέα είναι εκθετική και όχι γραμμική.
2000:1 με 4.000:1 είναι χάος, 40.000:1 με 80.000:1 σχεδόν δεν το αντιλαμβάνεσαι.
ο Ν7 σε απόλυτα νούμερα θέασης έχει βαθύτερο μαύρο από τον 7900, (περίπου 3000:1 μεγαλύτερο contrast). Ο 7900 έχει μεγαλύτερο contrast αν επιδιώξουμε την απόλυτη μέτρηση (κλειστές ίριδες, λάμπες, φακός τέλε κ.τ.λ) λόγω της ίριδας της λάμπας του που κλείνει περισσότερο, και κατ επέκταση της μικρότερης φωτεινότητας, ετσι δεν βλέπει κανείς.
Σε 4Κ υλικό και σε παράλληλη θέαση ορκίζεσαι ότι ο Ν7 βγάζει πολύ μεγαλύτερο contrast, από το απόλυτο μαύρο μέχρι το ansi.
Φυσικά ο κόσμος ξεγελιέται από τα νούμερα που ανακοινώνει η ίδια η JVC και στα οποία συμβαίνει το εξής περίεργο. Λογω HDR δεν ενδιέφερε την εταιρία να στίψει τόσο πολύ τις ίριδες του Ν7 ωστε σε ακραία ρύθμιση να βγάλει 120.000:1, οπότε ο προβολέας δεν ξεπερνάει σε απόλυτα ανακοινώσιμα νούμερα τον προκάτοχο του. Ετσι πολλοί μιλούν για πισωγύρισμα στο contrast, καμία σχέση.
Ολοι οι JVC (πλην του Χ7 π.χ λόγω χαμηλής του φωτεινότητας) παίζουν σε νορμάλ εγκατάσταση από 25 εως 50.000:1 contrast. Οπότε δεν υπάρχει καν λόγος να κοιτάς τα νούμερα όταν πρόκειται για τις τελευταίες 2-3 γεννεές JVC, όλοι παίζουν πολύ κοντά (32.000:1 o Ν5, 45.000:1 Ο N7 π.χ, θεωρείς ότι θα δεις βαθύτερο μαύρο σε θέαση στον N7?με τίποτα...)
Με αυτά τα νούμερα αφήνεις το contrast και περνάς στα υπόλοιπα. Eκεί η σειρά Ν ρίχνει σαγόνια. Εγώ έναν N5 είχα στο σπίτι μου για κανα μήνα και παίρνω όρκο ότι καλύτερη εικόνα δεν έχω ξαναδεί από προβολέα (συμπεριλαμβανομένου και του demo ΝΧ9 που δοκίμασα). Με το σωστό υλικό μένεις άγαλμα, αλλα αυτός ο διάολος παίζει και τα bluray εκπληκτικά. Κάθε φορά που τον άνοιγα, χαμόγελο τζόκερ.
Επειτά παίζουν και οι ανάγκες. Εγώ με την μικρή 96' οθόνη που έχω και το μικρό σε τετραγωνικά σαλόνι, προτιμώ να βλέπω με ένα Χ35 ή έναν Χ700 π.χ σαν του στρατηγού, ρυθμισμένους στα 600-700lumen μιας και βλέπω σχεδόν αποκλειστικά 1080 και κάποιες φορές και 720 υλικό.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Τιμες προβολεων 4k

Το ξέρω...
Για μια OLED όμως δεν θα έλεγα όχι.

Και έχεις αργήσει στρατηγέ μου:grinning-smiley-043
(ξέχασα να σε πάρω, θα τα πούμε αύριο)
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Στους DLP που ενδιαφέρουν τους περισσότερους (μαζί και τα fan boys της συγκεκριμένης τεχνολογίας όπως εγώ) τα 4Κ μηχανάκια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι για....κλάματα. Εξηγούμαι

Ως κάτοχος τριών ΠΟΛΥ καλών και παλιών DLP προβολέων δεν υπάρχει σύγκριση παιδιά. Οποιος έχει προβολέα DLP με 0.95 DMD (μιλάμε για μηχανάκια του 2006-7) ούτε να τολμήσει να σκεφτεί "αναβάθμιση". Τα κύρια 2 προβλήματα είναι

1)εξαιρετικά εως αστεία κακό contrast. Mιλάω για on/off contrast που μέτραγα το 2000 σε κάτι LCD 1024χ768 της εποχής. 500-700:1, μπορείς με αυτό το contrast να δεις ταινία?οχι βέβαια...τουλάχιστον αν έχεις ξαναδεί προβολέα εστω και μια φορά στη ζωή σου.
2)Η μειωμένη ευκρίνεια/αναλυτικότητα που στην ουσία χαντακώνει την ξυραφένια DLP τεχνολογία. Οι λόγοι 2, οι ΠΟΛΥ κακοί φθηνοί φακοί και το pixel shifting. O συνδυασμός αυτών των δυο, είναι η ταφόπλακα της ευκρινής εικόνας. Αν μιλάμε για DLP, προσωπικά θα μιλούσα ΜΟΝΟ για 1080p προβολείς με κανα 0.65 chip, χωρίς 4K, χωρίς τίποτα.

Οπότε έχει κανένα νόημα να μιλάμε για τιμές στους 4Κ προβολείς?ποιους 4K?


Ως προς τα φθηνά μηχανάκια με 0,47" chip, θα συμφωνήσω. Πεταμένα λεφτά. Κατά την ταπεινή μου άποψη, όμως, δεν ισχύει το ίδιο για αυτά με το 0,67" chip. Απ'ότι ξέρω, η Texas έχει και 0,97" chip που είναι ακόμη καλύτερο. Έτσι και αλλιώς, native 4k έχω την εντύπωση πως δεν πρόκειται να δούμε από αυτή την εταιρεία. Sony στα πέντε χιλιάρικα και Jvc στα 6, δεν είναι για τον πολύ κόσμο. Τα μικροκαθρεπτάκια, από την άλλη, είναι αρκετά γρήγορα σε συνδυασμό με το wobulation που κάνουν για επαρκή 4κ-like εικόνα επί της οθόνης. Για να μιλήσω στην πράξη, την τελευταία εβδομάδα συγκρίνω με τα ίδια 4κ ντέμο κλιπάκια έναν Acer 0,65", έναν Optoma 0,95" με φακό γομάρι και έναν Acer M550 με το 0,67" dmd. O Acer 0,65" τρώει το ξύλο της αρκούδας από τον μεγάλο του αδελφό που είναι καλύτερος σε όλα. Ο Optoma 0,95" τα πάει καλύτερα με την ξυραφένια ευκρίνεια και το βελτιωμένο μαύρο, λόγω ίριδας, αλλά και πάλι δε σου δίνει αυτήν την επιπλέον λεπτομέρεια και την αίσθηση του hdr που σου δίνει το 0,67" 4κ dmd, παρόλο που η πραγματική του ανάλυση είναι 2,7κ και ο φακός του m550, λόγω κόστους, δεν είναι τίποτα το τρομερό. Θεωρώ ότι έκανα ξεκάθαρη αναβάθμιση και τα 1400 ευρώ που έδωσα είναι καλό deal σε σχέση με τα 5-6000 ευρώ των native 4κ μοντέλων. Από κει και πέρα, η αναπάντητη απορία που έχω τα τελευταία 10 χρόνια είναι γιατί δεν έχει εμφανιστεί μια σχεδίαση που να εισάγει ένα επιπλέον μονοχρωματικό dmd στο οπτικό μονοπάτι με σκοπό να συλλέγει το διαφυγέν φως και να βελτιώνει δραματικά το μαύρο, όπως έχει κάνει η Zeiss στους dlp που τοποθετεί σε πλανητάρια. Θέμα κόστους ή είναι κάποια πατέντα που δε θέλει να δώσει αλλού;