Λάμπες vs Τρανζίστορ

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Αν σας ρώτάγαν,ποιές γυναίκες σας εξιτάρουν περισσότερο,τι θα λέγατε;
Οι "εύκολες",απλές και προβλέψιμες ή οι "δύσκολες",μυστηριώδεις και απρόβλεπτες;
Δεδομένου,ότι είναι πολύ ευκολότερο να προσεγγίσεις και να συμβιώσεις με τις πρώτες,συνήθως εκεί καταλήγουμε.Πάντα όμως,άν μας ήταν δυνατό θα θέλαμε μιά συγκλονιστική σχέση,με τις δεύτερες.

Κάπως έτσι,έχουν κι οι αναλογίες μεταξύ λαμπάτων και τρανζιστοράτων ενισχυτών.Οι περισσότεροι διαλέγουμε τρανζίστορ,γιατί δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες.Με την λάμπα είναι άλλη η σχέση.Θέλει την σχεδόν καθημερινή φροντίδα και προσοχή,είναι ιδιότροπη και πολυέξοδη και πολλές φορές κάνει μυστήρια καπρίτσια,που ψάχνεσαι για να βρείς τι συμβαίνει.
Ανταμοίβει όμως και μάλιστα με μοναδικό τρόπο.Σαν την καλή λάμπα,δεν μπορεί να παίξει κανείς τρανζιστοράτος.Υπάρχουν λάμπες σε γήϊνες τιμές, που οι φωνές,το συναίσθημα,οι χροιές,η αίσθηση του είμαι εκεί δεν παίζονται. Υπάρχουν λάμπες που τα έχουν όλα και τσαμπουκά κι ουδετερότητα και κρυστάλλινη καθαρότητα κι αέρα.Αυτές πρέπει να τις πληρώσεις αρκετά παραπάνω.Υπάρχουν και λάμπες,που απλά δεν πλησιάζονται...
Προσοχή όμως,γιατί έχει και δήθεν,που απλά κάνουν μόνο για να φωτίζουν το χώρο ακρόασης.

Εγώ,μετά απο μακρά περίοδο "οικιακής γαλήνης",είπα να το ρίξω έξω και τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου.Το αντίθετο.
Με ταλαιπώρησε,μου σακάτεψε την μέση,με έβαλε σε έξοδα που δεν υπολόγιζα αλλά όταν κάθομαι μαζί της δεν έχω μάτια πιά για άλλες.:worshippy:

Μήπως θα έπρεπε να επαναξετάσετε κι εσείς τις επιλογές σας :ears:και να μπείτε στο κόσμο της καλής λάμπας;
 

ALEXANDROS

Established Member
19 June 2006
258
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Kαι ότι σκεφτόμουν να ανοίξω ένα σχετικό θέμα!Εχω μια απορία.Οι λάμπες του ενισχυτή έχουν την ίδια συμπεριφορά με την λάμπα ενός προβολέα που στις 200 ώρες έχει χάσει σημαντικό βαθμό της φωτεινότητας του και ενώ σου λένε ότι έχει διάρκεια ζωής 2000 ώρες μπορεί να σκάσει στις 500;Θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια ήμουν σε γνωστή αντιπροσωπία και κάποιος πελάτης παραπονιόταν πως ο ενισχυτής του ξαφνικά δεν έπαιζε καθόλου τα μπάσα παρότι είχε αλλάξει πρόσφατα τις λυχνίες.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Συνήθως έχουν διάρκεια ζωής 3000-5000 ώρες.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Παίζει ουσιαστικό ρόλο το μηχάνημα κι η λάμπα...
Τα καλά κοστίζουν.Αλλά υπάρχουν και δικοί μας κατασκευαστές,που φτιάχνουν ποιοτικά μηχανήματα σε καλές τιμές και που μπορείς να εμπιστευθείς τις κατασκευές τους (αφοι Τσακιρίδη,Σ.Σπέρτος...)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Για προενισχύτριες έχω ακούσει και για νούμερα άνω των 10.000 ωρών, αλλά για να το επιβεβαιώσουν ή να το διαψεύσουν υπάρχουν σίγουρα αρκετοί πολύ ειδικότεροι εμού.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Η Copland κοκορεύεται ότι γενικά τα μηχανήματά της αντέχουν πιό πολύ στο χρόνο από τα άλλα... Αλλά θα δείξει...
 

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Αν σας ρώτάγαν,ποιές γυναίκες σας εξιτάρουν περισσότερο,τι θα λέγατε;
Οι "εύκολες",απλές και προβλέψιμες ή οι "δύσκολες",μυστηριώδεις και απρόβλεπτες;
Δεδομένου,ότι είναι πολύ ευκολότερο να προσεγγίσεις και να συμβιώσεις με τις πρώτες,συνήθως εκεί καταλήγουμε.Πάντα όμως,άν μας ήταν δυνατό θα θέλαμε μιά συγκλονιστική σχέση,με τις δεύτερες.

Κάπως έτσι,έχουν κι οι αναλογίες μεταξύ λαμπάτων και τρανζιστοράτων ενισχυτών.Οι περισσότεροι διαλέγουμε τρανζίστορ,γιατί δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες.Με την λάμπα είναι άλλη η σχέση.Θέλει την σχεδόν καθημερινή φροντίδα και προσοχή,είναι ιδιότροπη και πολυέξοδη και πολλές φορές κάνει μυστήρια καπρίτσια,που ψάχνεσαι για να βρείς τι συμβαίνει.
Ανταμοίβει όμως και μάλιστα με μοναδικό τρόπο.Σαν την καλή λάμπα,δεν μπορεί να παίξει κανείς τρανζιστοράτος.Υπάρχουν λάμπες σε γήϊνες τιμές, που οι φωνές,το συναίσθημα,οι χροιές,η αίσθηση του είμαι εκεί δεν παίζονται. Υπάρχουν λάμπες που τα έχουν όλα και τσαμπουκά κι ουδετερότητα και κρυστάλλινη καθαρότητα κι αέρα.Αυτές πρέπει να τις πληρώσεις αρκετά παραπάνω.Υπάρχουν και λάμπες,που απλά δεν πλησιάζονται...
Προσοχή όμως,γιατί έχει και δήθεν,που απλά κάνουν μόνο για να φωτίζουν το χώρο ακρόασης.

Εγώ,μετά απο μακρά περίοδο "οικιακής γαλήνης",είπα να το ρίξω έξω και τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου.Το αντίθετο.
Με ταλαιπώρησε,μου σακάτεψε την μέση,με έβαλε σε έξοδα που δεν υπολόγιζα αλλά όταν κάθομαι μαζί της δεν έχω μάτια πιά για άλλες.:worshippy:

Μήπως θα έπρεπε να επαναξετάσετε κι εσείς τις επιλογές σας :ears:και να μπείτε στο κόσμο της καλής λάμπας;


Τα απαραίτητα παρακάλια τώρα. . .

Πές μας από που ήρθες, γιατί ήθελες να ταξιδέψεις, που πήγες & πόσο πήγε το μαλλί?
Γιώργος
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Μια φορά κι έναν καιρό που έφτιαχναν λάμπες η διάρκεια ζωής τους (πχ ~10000 ώρες για τις μικρές διπλοτριόδους) ήταν για την πλήρη ισχύ και στα όρια θερμοκρασίας λειτουργίας τους. Φυσικά και τότε υπήρχαν εταιρείες που εννοούσαν τις προδιαγραφές και άλλες απλά φτηνότερες.
Για σπιτική audio χρήση, σε έναν μέτρια σχεδιασμένο σασί ο χρόνος ζωής τους ξεπερνά την μια ζωή.

Για τις λυχνίες ισχύος αλλάζουν τα πράγματα κύρια γιατί δεν τις σέβονται οι κατασκευστες των μηχανών. Ξεζουμίζουν κάθε τελευταίο watt λες και αγνοούν ότι για να σηκώσεις 3db επιπλέον χρειάζεσαι την διπλάσια ισχύ. Ακόμα και η τοποθέτηση τους είναι λάθος στην πλειοψηφία των κατασκευών -ειδικά των φρέσκων κινέζικων- όπου στριμώχνονται δίπλα σε επιφάνειες που ανακλούν την θερμότητα πίσω και δεν βοηθούν στην ψύξη τους. Για παράδειγμα η Genalex για την KT88 συμβουλεύει όχι λιγότερο απο 4 ίντσες απο κέντρο σε κέντρο ανάμεσα σε δύο λυχνίες.

Αν όλα γίνουν με την απόλυτα μικρή προσοχή δεν υπάρχει κανένα θέμα διάρκειας απόδοσης.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Στο ερώτημα περί χρονικής διάρκειας απόδοσης τα πράγματα έχουν ώς εξής :

Εφόσον πρόκειται για τίς κλασσικές ισχύος 6550-KT88-EL34-KT90-KT66-κλπ
Kαι εφόσον είναι πολωμένες περίπου στήν μισή ανοδική απώλεια , δηλαδή κάπου μεταξύ 40-50mA / 450V μερικές και 22-25mA κάποιες (οι χαμηλότερης ισχύος ) , αντέχουν στα χαρακτηριστικά τους ή κοντά στα χαρακτηριστικά τουςπερίπου 1000 ώρες , με τίς ώρες σταθερής απόδοσης να μειώνονται οταν έχουν χαμηλή ή λίγη ανάδραση (που μαζεύει τα χαρακτηριστικά) και ακόμα περαιτέρω μείωση σε συνθήκες φούλ τάξης Α όπου 500 ώρες είναι ο στόχος

Σχετικά με τίς μικρές , σε συνθήκες 50% απωλειών διαρκούν καλά στα χαρακτηριστικά τους 2000 ώρες και μερικές 3000 ώρες , αναλογα μάρκα και grade παραγωγής (δέν ειναι ολες ιδιες ακόμα κι αν φαίνονται ιδιες ) - φυσικά για να σταματήσουν να αγουν μπορεί να περάσουν 10.000ώρες .

Τώρα σε θέματα 2A3 -300B -845- 211 , οι ώρες δέν μπορούν να καθοριστούν γιατί και τα μηχανήματα είναι μεταξύ τους διαφορετικά , αλλά και οι μάρκες σε θέματα διάρκειας πολύ διαφορετικές , υπάρχουν πχ μοντέλα 300Β για 2000 ώρες και για 6000 ώρες
Πάντως συνηθως η τυπική ποιότητα που μπορεί να βρεί κανείς είναι και αυτές κοντά στίς 600-1000 ώρες , μιά και αυτές παίζουν πάντα απο 80% και άνω τής ανοδικής θερμικής απώλειας

Αυτά σε γενικές γραμμές που απαντούν στο 95% τών περιπτώσεων
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Οι δικοί μου, οι Atma-shere MA-2 που χρησιμοποιούν έξι
6SN7 και είκοσι 6AS7 ανά μονομπλόκ, λειτουργούν με τις ίδιες λυχνίες [Σοβιετικού στρατού] για περισσότερες από 10.000 ώρες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με εξαιρετική μάλιστα απόδοση. Μόνο τις πρώτες μέρες λειτουργίας τους πριν από οκτώ χρόνια, ακούστηκε ένα 'πατ' δύο φορές ενώ έπαιζαν μουσική χωρίς καμία αίσθηση απώλειας στον ήχο. Είχαν σβήσει δύο λυχνίες και έτσι ήταν πολύ εύκολη η αντικατάστασή τους.
Στο εργοστάσιο της Atma-sphere οι πρωτότυποι Μ-60 λειτουργούν επί 29 χρόνια με τις ίδιες λυχνίες!!!!! Λ.Σ.
 

jan41

Senior Member
24 July 2006
330
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Ενισχυτης 211 ΡΡ απο το 1994 με 1100 V και περιπου 55 ma ανα λυχνια μετρηθηκε προσφατα και ειναι οπως ητανε τοτε με τις ιδιες λυχνιες,,ιδια watts ιδια ρευματα ,βεβαια πολυ καλες λυχνιες ολες,, μονο οι πυκνωτες ηταν κουρασμενοι [ηλεκτρολυτικοι] .Και εχει δουλεψει χιλιαδες ωρες , τουλαχιστον 5-6 ..:smash:
 
19 June 2006
8,661
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Kαι εγώ έχω την αίσθηση ότι κρατάνε για πολλά χρόνια.

Οι El84 που έχω πάνω πρέπει να παίζουν 5-6 χρόνια σε ακραίες συνθήκες.
Τις άλλες τις έχω αλλάξει για ψυχοθεραπευτικούς λόγους.
Πάντως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ποιότητα της λυχνίας.
Οι λάμπες που φόραγε ο αρχαίος Philips που παίζαμε στην έκθεση πρέπει να είναι πάνω του 30+ χρόνια.
Έχει μάλιστα πάνω του και ένα αυτοκόλλητο που λέει πως έγινε service στον ενισχυτή στις 12-4-1978 στη Philips στην Καλιρρόης.
 

koratokva

Established Member
10 February 2007
237
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

να ρωτήσω και εγώ κάτι, εχω λαμπάτο τελικό bat vk-60 με auto bias τον έχω στην κατοχή μου 9 χρόνια και αναρωτίεμαι μήπως το auto bias θέλει κάποια ρύθμιση μετα από τόσο καιρό
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

...αναρωτίεμαι μήπως το auto bias θέλει κάποια ρύθμιση μετα από τόσο καιρό

Θεωρητικά το auto bias δεν θέλει ρύθμιση...
Που να δείς εγώ με τον Copland που όχι αν έχει auto bias ξέρω, ούτε πόσα watt στα 4 Ohm βγάζει δεν ξέρω...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Re: ΛΑΜΠΕΣ vs ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ.

Θεωρητικά και πρακτικά κοντά στα ίδια.

:huh2:
Δηλαδής βγάζει 2x50 Watt στα 8 ohm και 2 x 50 Watt στα 4 Ohm?
Ρεύμα δεν έχει ο ενισχυτάκος μου; :bigcry: