Φτηνά ακουστικά earbuds

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

derr

Established Member
23 July 2011
134
Γεια σας παιδιά, ψάχνω για ακουστικά γύρω στα 15-20 . Τα χρειάζομαι άμεσα (δηλ όχι από εξωτερικο). Χρήση γενικά μουσική ταινίες στο κινητό (όχι μεγάλες απαιτήσεις δηλαδή, απλά να μην πάρω ο,τι να ναι)

Αν έχεις κάποιος κάποια πρόταση ευχαριστώ
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη

Το προτέρημα των Earbuds, σε αντίθεση με τα In-Ear, είναι κατάλληλα για το δρόμο.
  • SoundMAGIC EP30 Open Back Earbud Earphones. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο Earbud που έχω δοκιμάσει, ισως ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε Earbud.

  • JBL T205 Πολύ καλή επιλογή σε ήχο, ζεστά χρωματισμένο, με πολύ καλή προσαρμογή πάνω στα αυτιά, αν και Earbud και πολύ ανθεκτικό.

  • Fiio EM35. Παραγγέλνεις από εδώ. Πολύ ευαίσθητο, μπασάτο ακουστικό, εξαιρετικό στις επικοινωνίες.

  • Final Audio PIANO FORTE II Κάτι μεταξύ In-Ear και Eatbud. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ζευγάρι ακουστικών στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Καταργημένο μοντέλο, αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά σε απόθεμα.

  • Sennheiser MX 365. Earbuds, αλλά κατάλληλα για ακρόαση μουσικής.

Υ.Γ. Ξέρω ότι ο φίλος και συμφορουμίτης Γιώργος (fr3q} θεωρεί τα Final Audio Piano Forte II άμπασα (?!), αλλά τι να κάνουμε, δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα! :cool: :D
 

derr

Established Member
23 July 2011
134

Το προτέρημα των Earbuds, σε αντίθεση με τα In-Ear, είναι κατάλληλα για το δρόμο.
  • SoundMAGIC EP30 Open Back Earbud Earphones. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο Earbud που έχω δοκιμάσει, ισως ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε Earbud.

  • JBL T205 Πολύ καλή επιλογή σε ήχο, ζεστά χρωματισμένο, με πολύ καλή προσαρμογή πάνω στα αυτιά, αν και Earbud και πολύ ανθεκτικό.

  • Fiio EM35. Παραγγέλνεις από εδώ. Πολύ ευαίσθητο, μπασάτο ακουστικό, εξαιρετικό στις επικοινωνίες.

  • Final Audio PIANO FORTE II Κάτι μεταξύ In-Ear και Eatbud. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ζευγάρι ακουστικών στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Καταργημένο μοντέλο, αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά σε απόθεμα.

  • Sennheiser MX 365. Earbuds, αλλά κατάλληλα για ακρόαση μουσικής.

Υ.Γ. Ξέρω ότι ο φίλος και συμφορουμίτης Γιώργος (fr3q} θεωρεί τα Final Audio Piano Forte II άμπασα (?!), αλλά τι να κάνουμε, δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα! :cool: :D


Εννοείς Fiio EM3S? Γιατί EM35 δε βρίσκω

Επίσης μικρόφωνο από όσο είδα έχουν τα jbl και τα em3s από όσο ειδα; ή κάνω λάθος;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εννοείς Fiio EM3S? Γιατί EM35 δε βρίσκω

Επίσης μικρόφωνο από όσο είδα έχουν τα jbl και τα em3s από όσο ειδα; ή κάνω λάθος;
Σωστό, από τα προτεινόμενα μόνο αυτά τα δύο έχουν μικρόφωνο.

Fiio EM35 ή EM3S; Χμμμ! Κρατάω τη συσκευασία μπροστά μου και πάλι μπερδεύομαι! :rolleyes:
Το S είναι γραμμένο τετραγωνισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να μοιάζει με 5 και αντίστροφα. Ψάχνοντας στο internet παρατηρώ ότι κι' εκεί επικρατεί παρόμοια σύγχυση. Εν πάση περιπτώσει είναι αυτό, όπως το βλέπεις στο Skroutz, ασχετα με τον κωδικό S ή 5..
 

fr3q

Established Member
20 May 2012
258

Το προτέρημα των Earbuds, σε αντίθεση με τα In-Ear, είναι κατάλληλα για το δρόμο.
  • SoundMAGIC EP30 Open Back Earbud Earphones. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο Earbud που έχω δοκιμάσει, ισως ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε Earbud.

  • JBL T205 Πολύ καλή επιλογή σε ήχο, ζεστά χρωματισμένο, με πολύ καλή προσαρμογή πάνω στα αυτιά, αν και Earbud και πολύ ανθεκτικό.

  • Fiio EM35. Παραγγέλνεις από εδώ. Πολύ ευαίσθητο, μπασάτο ακουστικό, εξαιρετικό στις επικοινωνίες.

  • Final Audio PIANO FORTE II Κάτι μεταξύ In-Ear και Eatbud. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ζευγάρι ακουστικών στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Καταργημένο μοντέλο, αλλά υπάρχουν ακόμα αρκετά σε απόθεμα.

  • Sennheiser MX 365. Earbuds, αλλά κατάλληλα για ακρόαση μουσικής.

Υ.Γ. Ξέρω ότι ο φίλος και συμφορουμίτης Γιώργος (fr3q} θεωρεί τα Final Audio Piano Forte II άμπασα (?!), αλλά τι να κάνουμε, δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα! :cool: :D

Tελικα Μιχαλη μου τα επεστρεψαν και μου ειπαν πως δεν εχουν 8εμα,μου ειπαν πως μαλιστα εχουν και ζεστο ηχο.
Τα τεστ που κανω με φιλο που παιζει μουσικη 30 χρονια και εχουμε ιδιες αποψεις απο DAC και ακουστικα,ειπαμε το ιδιο πραγμα πως ακους εναν ξερο ηχο.
Ισως να ειναι επειδη δεν κα8ονται καλα στο αυτι μας?Δεν ξερω τι να πω.

παντως τα Κoss σε αυτο το budget δεν πρεπει να εχουν αντιπαλο.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Έχω 2 ζευγάρια earbuds και περιμένω περίπου μισή ντουζίνα από Κίνα (κάπου έχουν κολλήσει εδώ και μήνες). Όλα μέχρι 10€, θα κάνω ένα θέμα όταν τα έχω στα χέρια μου και τα δοκιμάσω συγκριτικά. Βέβαια εσύ βιάζεσαι άρα μάλλον δε θα σε βοηθήσω.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Έχω τα:
JBL T205
Fiio EM35
Sennheiser MX 365

Τα Sennheiser δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου γιατί δεν έχουν μικρόφωνο. Έχουν πολύ καθαρό ήχο αλλά το μπάσο τους για μένα θέλει λίγο πουσάρισμα.
Είναι και τι μουσική ακούς. Για ηλεκτρονική μουσική τα ήθελα πιο μπασάτα.
Τα jbl από την άλλη έχουν περισσότερο χρώμα και πολύ μπάσο.
Αυτά που χρησιμοποιώ και τα θεωρω ισορροπημένα σε σχέση με τα παραπάνω είναι τα Filio.
Επίσης είναι πολύ ανθεκτικά, δεν έχουν πάθει τίποτα, αλλά τα προσέχω κιόλας.
Τα jbl τα έδωσα στην σύζυγο και της έχω αλλάξει 3 φορές το βύσμα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα πιο κλασσικά ear buds όλων των εποχών είναι τα VE Monk Plus
https://www.veclan.com/engappliance_sel_one?eng_ApplianceVo.eac_id=4
Τα VE Monk έχουν αναφερθεί πολλές φορές εδώ μέσα ως εξαιρετικό VFM. Δεν έτυχε ως τώρα να τα δοκιμάσω, αν και θα με ενδιέφερε.
Το θέμα είναι: Αν παραγγείλουμε τώρα, με τις σημερινές συνθήκες, πόσος χρόνος θα χρειαστεί ώσπου να έλθουν; :chinscratch:
 

fr3q

Established Member
20 May 2012
258
Τα VE Monk έχουν αναφερθεί πολλές φορές εδώ μέσα ως εξαιρετικό VFM. Δεν έτυχε ως τώρα να τα δοκιμάσω, αν και θα με ενδιέφερε.
Το θέμα είναι: Αν παραγγείλουμε τώρα, με τις σημερινές συνθήκες, πόσος χρόνος θα χρειαστεί ώσπου να έλθουν; :chinscratch:

Ένα με ενάμιση μήνα 8α κάνει,επειδή τα κοιτούσα κ εγώ διάβασα πως το παλιό μοντέλο όχι το + παίζει καλύτερα,αλλά έχει καταργηθεί.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα monk είναι μία solid επιλογή στα 10€. Έχω μόνο αυτά και τα vido αυτή τη στιγμή σε τύπου mx500 earbuds. Περιμένω τα faaeal (το φθηνό μοντέλο αλλά και το 150Ω), τα RY και τα Nicehck. Ταξιδεύουν ακόμα από τον Απρίλη όμως, μπορεί κάποια να μη φτάσουν και ποτέ. Δεν είναι καλή περίοδος για αγορές από Κίνα. Όταν (αν) τα έχω όλα στην κατοχή μου θα μπορώ να πω αν είναι όντως τα monk vfm ή όχι.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Πρίν 2 χρόνια είχα φέρει 10 τεμαχια VE Monk (αυτά με το μικρόφωνο) από Κίνα με τελικό κόστος 7 το ένα. Κράτησα ένα ζευγάρι κ τα υπόλοιπα έγιναν δωράκια σε φίλους. Ακόμα μου ζητάνε......
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Σωστό, από τα προτεινόμενα μόνο αυτά τα δύο έχουν μικρόφωνο.

Fiio EM35 ή EM3S; Χμμμ! Κρατάω τη συσκευασία μπροστά μου και πάλι μπερδεύομαι! :rolleyes:
Το S είναι γραμμένο τετραγωνισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να μοιάζει με 5 και αντίστροφα. Ψάχνοντας στο internet παρατηρώ ότι κι' εκεί επικρατεί παρόμοια σύγχυση. Εν πάση περιπτώσει είναι αυτό, όπως το βλέπεις στο Skroutz, ασχετα με τον κωδικό S ή 5..
χτες έπεσε το τηλέφωνο και κρατήθηκε άτσαλα από το καλώδιο των ακουστικών.. αποτέλεσμα να κοπεί το βύσμα τους μέσα στο τηλέφωνο.
έβγαλα το σπασμένο βύσμα και σήμερα βγήκα στην γύρα για τα Fiio του λίνκ.. δεν υπάρχουν πουθενά και περιμένω φως από τον Γιάννη Μιχαήλο της Heaven..
άντε ρε Γιάννη κάνε το θαύμα σου..... 😫
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ψάχνοντας στην Ελλάδα (Skroutz) τα βρίσκω στην Ηχοδομή εδώ. Γράφει όμως ότι είναι κατόπιν παραγγελίας, οπότε μάλλον πρέπει να το θεωρούμε εξαντλημένα.

Κάνε ωστόσο ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο. Πιθανότατα να έχει απόθεμα, ή περιμένει να φέρει. Διότι διαπιστώνω ότι η Fiio τα έχει επαναφέρει στην παραγωγή (The return of the classics). Δες εδώ..

Σημαντική λεπτομέρεια:
Το μοντέλο Fiio EM3K είναι η έκδοση χωρίς μικρόφωνο.
Ενώ το μοντέλο Fiio EM3S είναι η έκδοση με μικρόφωνο. Προσοχή κατά την παραγγελία!

Σε περίπτωση που δεν μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα, υπάρχει και η δυνατότητα να τα πάρεις από το κινέζικο Ali Express. Τα βρήκα εδώ.
Για τα ψώνια από Κίνα, ως γνωστόν, χρειάζεται να περιμένεις, ώσπου να παραλάβεις. Αν το αποφασίσεις πάντως, θα είναι ευκαιρία να πάρεις επιπλέον και κάποιο από τα πολύ οικονομικά VE Monk , που έχουν τόσο καλή φήμη εδώ μέσα! :cool:
 
  • Like
Reactions: vlad66

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
σχόλασα νωρίς και μπήκα σε ένα plaisio για να πάρω ένα ζευγάρι ακουστικά μέχρι να με πάρει τηλ ο Μιχαήλος για τα fiio..
διάλεξα αυτά με κριτήριο τα χαρακτηριστικά να είναι όσο πιο κοντά στα fiio.. όταν θα έρθουν, θα τα πάρω και αυτά.
IMG_20211108_184350[1].jpg

έγινε αμέσως αντιληπτό ότι είναι κλάσεις ανώτερα από τα ακουστικά που είχαν στην συσκευασία τα Huawei P40 Lite.
και μπάσο (όχι υπερβαλές φυσικά) και μεγάλη ένταση και σχετικά καλά σε όλο το φάσμα.. (η δοκιμή με you tube).
τιμή , 12,9€ στο μαύρο χρώμα , ενώ τα άλλα χρώματα με βάση το λευκό είχαν 2€ παραπάνω.
 
Last edited: