Ηχεια στον τοίχο

djteo47

New member
16 February 2010
20
Γειά σας. Θέλω να κρεμάσω ένα ζευγάρι ηχεια magnat 102 (τα οποία έχουν keyhole) στον τοίχο αλλά με κλίση. Ξέρει κανείς να μου προτείνει καμία καλή βάση;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,965
Αγιοι Αναργυροι
τις βάσεις στο 1ο λίνκ προτείνω, έχω σχεδόν ίδιες εδω και χρόνια σε βαρύτερο ηχείο και δεν φοβάμαι καθόλου μην "σκάσουν" σε κανένα κεφάλι....
με 4 βίδες η κάθε μια και 8άρι ούπα ..να ξηγιόμαστε...:laugh:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,965
Αγιοι Αναργυροι
και στο χωριό τις ίδιες έβαλα..
ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±_Viber_2020-06-21_00-10-42.jpgΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±_Viber_2020-06-21_00-10-45.jpg

(μην ακούσω κουβέντα για το λάθος ύψος του ηχείου... δεν γινόταν αλλιώς) :argh:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
και στο χωριό τις ίδιες έβαλα..

(μην ακούσω κουβέντα για το λάθος ύψος του ηχείου... δεν γινόταν αλλιώς) :argh:

Αυτα ειναι η μουσικη και το hi-fi να μας ακολουθει οπου και να ειμαστε !!!! ωστοσο στην φωτο διεκρινα ενα διαμαντακι (ενισχυτης) τι μαρκα ειναι??? -bye-
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,965
Αγιοι Αναργυροι
Αυτα ειναι η μουσικη και το hi-fi να μας ακολουθει οπου και να ειμαστε !!!! ωστοσο στην φωτο διεκρινα ενα διαμαντακι (ενισχυτης) τι μαρκα ειναι??? -bye-

technics
του 1972 περίπου.
άψογος, λειτουργεί σαν να βγήκε χτες απο το κουτί
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Πανεμορφο μηχανημα να υποθεσω για να παιζει σαν καινουργιο του εχεις κανει καλη συντηρηση !!!! να το χαιρεσαι !!!! ( παντως απο καιρο θελω να στησω στο χωριο μου ενα σετ -απ vintage ) με εμπνεει το μερος μην φανταστεις τιποτα υπερβολες εναν ενισχυτη -πηγη + μικρα ηχεια παντως μου το ξαναθυμησες !!!!-bye-
 

djteo47

New member
16 February 2010
20
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, μάλλον θα χρησιμοποιείσω κάτι ltc βάσεις που είναι σχεδόν ίδιες με τις vlb 500 με πατέντα με βίδα με παξιμάδι. Οστωσο Θα μου δώσει απόψε κάτι βίδες ένας συνάδελφος που κρεμουσε ηχεια λόγω επαγγέλματος και βλέπουμε. Vlad66 τα ηχεία που έχεις κρεμασμένα είναι τα magnat 202; και πάρα την κουρμπα, την καμπύλη πιάνει καλά η vogels vlb 200; την είχα δει καλή βάση αλλά ακριβή για τα 102.

Υ. Γ. Πολύ όμορφος ο technics! Δεν ξέρω γιατί σήμερα οι ενισχυτές όσο πάνε και άσχημιζουν. Ιδίως οι A/V. Είδατε τους τελευταίους Yamaha; δεν έχουν γωνίες αλλά καμπύλες
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,965
Αγιοι Αναργυροι
τα magnat είναι τα παλαιότερα monitor 220 με κώνο αλουμινίου. όχι σπουδαία αλλά τίμια.
οι βάσεις είναι πολύ παλιές και δεν θυμάμαι καν απο που τις πήρα.
σε αυτό που λες για τους ενισχυτές έχεις πολύ δίκιο! από που και ως που ..καμπύλες! μόνο η yamaha; η marantz; τα ίδια δεν κάνει;
θυμάσαι τα ενισχυτικά της τέλος '70 αρχές '80 μέχρι τα μέσα του '90 περίπου; ακόμα τα βλέπω και χαζεύω. (PM80 πχ.. τι μηχανάρα..!!)
ή οι av της yamaha γύρω στο '00... rx-v800, 1000, 1200,1300 (που έχω ακόμα),κ μέχρι τον 1400.
μετά ξαφνικά με μπυροκοίλι στην πρόσοψη! η κακογουστιά σε όλο της το μεγαλείο....
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Αυτές στη φωτό είναι οι vogels; κάθεται καλά η σίτα; Γιατι εγώ δεν τις πήρα φοβούμενος ότι δεν θα κάθεται.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,965
Αγιοι Αναργυροι
Αυτές στη φωτό είναι οι vogels; κάθεται καλά η σίτα; Γιατι εγώ δεν τις πήρα φοβούμενος ότι δεν θα κάθεται.

μπα vogels δεν πρέπει να είναι.
το κάτω μέρος της σίτας καβαλάει το χείλος της βάσης, χωρίς κανένα πρόβλημα όμως.
δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς γιατί το ηχείο "πιάνεται" μπρος-πίσω με καλό grip.
δυστυχώς δεν είναι κοντά μου για να σου δείξω φωτό.
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
240
καλησπέρα!
για βάσεις τοίχου για polk s10 να κοιτάξω και γω στις ίδιες;