Τι κάνει το πεδιόμετρο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

KonstantinosT

New member
22 June 2020
3
Καλησπέρα στο φόρουμ, είναι νέο μέλος και η αλήθεια είναι οτι εγίνα μελος για μπορώ να σας ρωτίσω τα παρακάτω.
Βρέθηκε στα χέρια μου ενα παλίο μάλλον πεδιόμετρο (satlook micro).
Δεν έχω καμία σχέση με δορυφορικά αλλά θα ήθελα να μάθω δύο πράγματα που έχω στην κατοχή μου.
Τι κάνει πολυ συνοπτικά; Καταλαβαίνω οτι χωρίς να ξερω τίποτα είναι δύσκολο να μου εξηγήσετε αλλα παρακαλώ προσπαθήστε.
Είναι χρήσιμο σήμερα; Έχει καμία αξία πιά;
Σας ευχαρίστω πολύ και κάλως σας βρήκα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλημέρα Κωνσταντίνε,

Αρχικά το συγκεκριμένο που έχεις, αξίζει μτχ. περί τα 150-180 .

Το πεδιόμετρο χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση κεραιών ( κυρίως δορυφορικών, αλλά βοηθάει αρκετά και για επίγειες λήψεις, ειδικά στο θέμα εύρεσης πηγών παρεμβολών π.χ. ), πιο συγκεκριμένα είτε για την γρήγορη στόχευση ( αν είσαι αρπακόλλας :p ) ή την λεπτομερέστατη, τέλεια στόχευση.
Μπορείς να το σκεφτείς σαν ένα ακριβές μετρητικό όργανο.

Για κάποιον που δεν είναι επαγγελματίας εγκαταστάσεων δορυφορικών συστημάτων είναι απολύτως περιττό.
Για κάποιον που κάνει συχνά εγκαταστάσης δορυφορικών και μη κεραιών, είναι "απαραίτητο" εργαλείο.
 

KonstantinosT

New member
22 June 2020
3
Απάντηση: Re: Τι κάνει το πεδιόμετρο;

Bill σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω οτι οσα θα μπορούσα να καταλάβω τα κατάλαβα.
Αφού μου είναι περριτό θα ψάξω να το δώσω σε κανέναν άνθρωπο να κάνει την δουλεία του.
Εδω δεν μπορώ να δημοσιεύσω αγγελία. Αν ξέρει κανείς κάποιο site που είναι δημοφιλές για αγορές δορυφορικών ειδών ή ενδιαφέρεται ο ίδιος ας επικοινωνήσει.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

KonstantinosT

New member
22 June 2020
3
Απάντηση: Re: Τι κάνει το πεδιόμετρο;

Γιατί δεν μπορείς να δημοσιεύσεις αγγελία?
Δεν το επιτρεπει ο κανονισμός του φόρουμ.
"α) Αγγελίες μπορούν να αναρτήσουν μέλη που είναι εγγεγραμμένα στο Forum πάνω από 3 μήνες. Η διαδικασία έγκρισης είναι αυτοματοποιημένη."
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Τι κάνει το πεδιόμετρο;

Bill σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω οτι οσα θα μπορούσα να καταλάβω τα κατάλαβα.
Αφού μου είναι περριτό θα ψάξω να το δώσω σε κανέναν άνθρωπο να κάνει την δουλεία του.
Εδω δεν μπορώ να δημοσιεύσω αγγελία. Αν ξέρει κανείς κάποιο site που είναι δημοφιλές για αγορές δορυφορικών ειδών ή ενδιαφέρεται ο ίδιος ας επικοινωνήσει.
Ευχαριστώ και πάλι.

Tα πιο διαδεδομένα στην παρούσα φάση γενικά για αγγελίες είναι Χρυσή ευκαιρία και Insomnia.