Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eklek

New member
22 June 2020
6
Καλησπέρα στην παρέα,

Επειδή δεν είμαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο θα ήθελα λίγο τα φώτα των πιο εμπείρων προς αποφυγή πατάτας.

Έχω το παρακάτω ηχοσύστημα 2.1 vonyx VX840BT: https://www.djmarket.gr/vonyx-vx840...lYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#.XvCU4ZozaUk

Ο ενισχυτής είναι ενσωματωμένος στο subwoofer και τα παθητικά ηχεία του συνδέονται στις 2 εξόδους speakon 2 x 150w (minimum load 8ohms)

Θέλω να συνδέσω ένα εξτρά ενεργό ηχείο η ζεύγος (ενεργό+παθητικό) πιο δυνατό πάνω στο υπάρχων ηχοσύστημα, δεν έχω βρει ακόμα πιο, πρώτα θέλω να σιγουρευτώ αν γίνεται καταρχήν και πως.

Ο ενισχυτής στο subwoofer όπως θα δείτε στις photos έχει aux out σε rca, είναι εφικτό να συνδέσω εκεί ενεργό ηχείο; Σύνδεσα για δοκιμή στο aux out με αντάπτορα apo rca σε mini jack κάτι ηχειάκια για pc που έχω ενεργό + παθητικό και είδα ότι παίζανε κανονικά, όταν ανέβαζα την ένταση ήχου απ τον ενισχυτή ανέβαινε και σε αυτά η ένταση, η ένταση επίσης αυξομειωνόταν και από το volume του ίδιου του ενεργού ηχείου του pc.

Σε περίπτωση που γίνεται να συνδέσω εκεί κάποιο ενεργό ηχείο πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από θέμα ohm η watt?

Επίσης τα ήδη υπαρχών ηχεία του έχουν το καθένα speakon output θύρα, δεν ξέρω αν από εκεί μπορεί να γίνει με διαφορετικό τρόπο η σύνδεση ενεργού ηχείου.


Ευχαριστώ
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Γεια σου και σε σενα και καλωσήρθες στη παρεα μας,
Απο το aux out θα δώσεις σήμα σε όποιο ενεργό γουστάρεις.
Αγκαθάκι, μικρό βέβαια,είναι ότι αν το ενεργό δεν έχει rca εισόδους θα αναγκαστείς να πάρεις αντάπτορες rca to xlr ή ts ή καλύτερα να φτιάξεις-αγορασεις καλώδιο
Αντάπτορες πχ
https://www.skroutz.gr/s/23592463/Invotone-XLR-male-RCA-male-99-1906.html
https://www.skroutz.gr/s/9334558/Metro-6-3mm-male-RCA-female-Α084.html?from=catspan
Καλώδια πχ
https://www.skroutz.gr/s/6452297/Oyaide-Audio-Cable-2x-6-3mm-male-2x-RCA-male-2m-d-RTS-class-B.html
https://www.skroutz.gr/s/6452148/Oyaide-Audio-Cable-2x-XLR-male-2x-RCA-male-2m-d-RXM-class-B.html

Παθητικά μπορείς να συνδέσεις από την speakon έξοδο των παθητικων σου ηχειων.
Αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να αντέξει ο ενισχυτής που έχει πάνω το σαμπ.
Έτσι θα μπορείς πρακτικά να έχεις τρία ζεύγη ηχείων να παίζουν ταυτόχρονα.
Αλλα σου ξαναλέω ότι ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο για την υγεία του ενισχυτή ,το δεύτερο ζευγάρι παθητικών ηχείων.
Εγώ το έχω κάνει με ένα γομάρι peavy 2x500 και δεν κατάλαβε τιποτα.
Ρωτά από κει που το πήρες αν το αντέχει.
Το ενεργο δεν έχει πρόβλημα.
Και φυσικά ξεχνάς την σύνδεση ενεργού από τη speakon out του παθητικού.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Στην rca έξοδο, όπως άλλωστε διαπίστωσες και μόνος σου, μπορείς να συνδέσεις ενεργά ηχεία. Δεν σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχουν rca είσοδο κι όχι xlr ώστε να μην μπλέκεις με μετατροπές.

Στην έξοδο speakon που έχουν τα ηχεία μπορείς να συνδέσεις παθητικά. Ιδανικά τα ίδια ακριβώς με αυτά που έχεις. Αν αυτό δεν είναι δυνατό τουλάχιστο κάποια με ίδια χαρακτηριστικά ευαισθησίας και εμπέδησης.

edit: έγραφα ταυτόχρονα με τον mdvq, δε θέλω να του κλέψω τη δόξα :ernaehrung004:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Δεν σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχουν rca είσοδο κι όχι xlr

edit: έγραφα ταυτόχρονα με τον mdvq, δε θέλω να του κλέψω τη δόξα :ernaehrung004:
Πράγμα κομματακι δυσκολο για ΡΑ ενεργό η rca είσοδος.
Αν έχεις κανένα κατά νου, γραφτό γιατί ενδιαφέρει και μένα.

Χρήμα κλέψε μου...τη δόξα την θέλω όλη δικιά μου:ernaehrung004:
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Πράγμα κομματακι δυσκολο για ΡΑ ενεργό η rca είσοδος.
Αν έχεις κανένα κατά νου, γραφτό γιατί ενδιαφέρει και μένα.

Να από το ίδιο κατάστημα και ίδια μάρκα https://www.djmarket.gr/eppagelmati...ps122-speaker-set-12-stands.html#.XvDW5NZuKUk

Αυτά τα φθηνά κινέζικα ηχεία προορίζονται για φορητές λύσεις και έχουν χρήση με μικρά pa για dj σε εκδηλώσεις ή πάρτι. Συνήθως λοιπόν έχουν rca για πρακτικούς λόγους.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το καλώδιο που θα συνδέει το aux του σαμπ με το ενεργό ,πχ αυτό
καλό είναι να μην ξεπερνάει τα πέντε μέτρα...από εκεί και πάνω είναι εκτός προδιαγραφών.....μπορεί και να μην σου δουλεύει σωστά.
 

Attachments

  • cordial_CFU.jpg
    cordial_CFU.jpg
    40.2 KB · Views: 94

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχων ηχοσυστήματος

Να από το ίδιο κατάστημα και ίδια μάρκα https://www.djmarket.gr/eppagelmati...ps122-speaker-set-12-stands.html#.XvDW5NZuKUk

Αυτά τα φθηνά κινέζικα ηχεία προορίζονται για φορητές λύσεις και έχουν χρήση με μικρά pa για dj σε εκδηλώσεις ή πάρτι. Συνήθως λοιπόν έχουν rca για πρακτικούς λόγους.

Συγκεντρωσουυυυυυυυυυ:grinning-smiley-043
PΑ σοβαρό λέμε.

Οκ δίκιο έχεις....για να έχει ο φίλος μας αυτό το σύστημα δεν έχει και τις ατελείωτες απαιτησεις .
Οπότε και αυτό μια χαρά δεν είναι?

https://www.odes.gr/el/metro-es15a-...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

eklek

New member
22 June 2020
6
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με κατατοπίσατε πλήρως! Για τα λεφτά του πάντως το συστηματάκι αυτό παίζει μια χαρά, ειδικά το sub δύναμη! Άλλα θέλω να το ενισχύσω λίγο ακόμα όσον άφορα την ποιότητα ειδικά στην ένταση, σκέφτομαι να του προσθέσω ένα καλούτσικο ηχείο, σαν αυτό εδώ για παράδειγμα: https://www.musicland.gr/monitors-energa/jbl-eon-610 Πως το κόβετε? To θέμα είναι αυτό εδώ ας πούμε πως ακριβώς θα το συνδέσω με την rca έξοδο του ενισχυτή μου? Υπάρχουν γενικά προβλήματα με τους αντάπτορες? χαλάνε την ποιότητα του ήχου η μπορεί να προκαλούν παράσιτα κ.τ.λ?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
To ηχειο που διαλαξες ειναι μια χαρα.
Τη συνδεση σου ειπαμε πως θα την κανεις.
Αφου δεν εχεις αλλο τροπο ,αναγκαιο κακο οι ανταπτορες.
Δεν χαθηκε ο κοσμος.
Παντως καλυτερη λυση ειναι το ετοιμο καλωδιο.
Rca απο την μια μερια που παει στον σαμπ και xlr στην μερια του ηχειου.
Ετσι τα εχω και γω, χωρις κανενα προβλήμα.
Απλα φροντισε το καλωδιο να μην ειναι πανω απο 5 μετρα.
Παραπανω μπορει να σου κανει τιποτα κολπα.
Κατι τετοιο πχ
 

Attachments

  • 20150330160548_oyaide_audio_cable_2x_xlr_male_2x_rca_male_2m_d_rxm_class_b.jpeg
    20150330160548_oyaide_audio_cable_2x_xlr_male_2x_rca_male_2m_d_rxm_class_b.jpeg
    28.4 KB · Views: 59

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Επισης αν τελικα παρεις καλωδιο, να το εξετασεις και να δεις αν διαχωριζεται σε δυο κομματια .
Ενα για το ενα καναλι ενα για το αλλο.
Υπαρχουν καλωδια που ΔΕΝ μπορεις να τα χωρισεις (την εχω πατησει)
 

eklek

New member
22 June 2020
6
Απάντηση: Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

Επισης αν τελικα παρεις καλωδιο, να το εξετασεις και να δεις αν διαχωριζεται σε δυο κομματια .
Ενα για το ενα καναλι ενα για το αλλο.
Υπαρχουν καλωδια που ΔΕΝ μπορεις να τα χωρισεις (την εχω πατησει)


Η απόσταση του καλωδίου δεν θα είναι ούτε 2m, το καλώδιο αυτό που μου έστειλες παραπάνω φαίνεται καθαρά ότι διαχωρίζεται σε 2 xlr οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, αν κατάλαβα καλά αυτές οι θήρες στο ηχείο περνούν και καρφί jack μεγάλο, άλλα θα προτιμήσω το xlr όπως μου είπες.

Κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω, όταν θα έχω συνδεδεμένο το ηχείο αυτό και ανεβάζω την ένταση από τον ενισχυτή του sub θα ανεβαίνει και στο ενεργό ηχείο η ένταση σωστά? Δηλαδή το sub στην ουσία θα δίνει ήδη ενισχυμένο σήμα στο ενεργό ηχείο όπως δίνει και στα υπόλοιπα ηχεία από τις speakon εξόδους? Η το aux out είναι μια έξοδος σήματος όπως περνώ από ένα pc για παράδειγμα?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
To καλωδιο που σου εβαλα ειναι μονο και μονο για να δεις τα βυσματα.
Υπαρχουν στην αγορα ενα καρο καλωδια πιο ακριβα και πιο φτηνα.
Εγω αυτο εχω (για αλλη συνδεση προ με τελικο) και δεν θυμαμαι αν μπορεις να το κανεις δυο κομματια.
Και δυστυχως εκει που ειναι δεν μπορω να το δω, γιατι πρεπει να ξηλωσω το μισο ...σπιτι!!!
Για το ΡΑ που εχω ,πηρα δυο μηκη απο 4 μετρα το καθενα καλωδια mogami και βυσματα Neutrik και εφιαξα ακριβως αυτο που χρειαζομαι .
Τωρα αν θα μπορεις να αυξομειωνεις την ενταση απο το σαπμ ,πραγματικα δεν ξερω.
Εξαρταται απο την συγκεκριμενη συσκευη (απο οτι ειχες γραψει στο δικο σου γινεται)
Συνηθως η εξοδος aux ειναι σταθερη.
Μονο με δοκιμη θα το διαπιστωσεις.
Και βεβαι ειναι ενα θεματακι, γιατι πως θα αυξομειωνεις ΚΑΘΕ φορα την ενταση??
Εχεις κανενα μικτακι???
 

eklek

New member
22 June 2020
6
Απάντηση: Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

To καλωδιο που σου εβαλα ειναι μονο και μονο για να δεις τα βυσματα.
Υπαρχουν στην αγορα ενα καρο καλωδια πιο ακριβα και πιο φτηνα.
Εγω αυτο εχω (για αλλη συνδεση προ με τελικο) και δεν θυμαμαι αν μπορεις να το κανεις δυο κομματια.
Και δυστυχως εκει που ειναι δεν μπορω να το δω, γιατι πρεπει να ξηλωσω το μισο ...σπιτι!!!
Για το ΡΑ που εχω ,πηρα δυο μηκη απο 4 μετρα το καθενα καλωδια mogami και βυσματα Neutrik και εφιαξα ακριβως αυτο που χρειαζομαι .
Τωρα αν θα μπορεις να αυξομειωνεις την ενταση απο το σαπμ ,πραγματικα δεν ξερω.
Εξαρταται απο την συγκεκριμενη συσκευη (απο οτι ειχες γραψει στο δικο σου γινεται)
Συνηθως η εξοδος aux ειναι σταθερη.
Μονο με δοκιμη θα το διαπιστωσεις.
Και βεβαι ειναι ενα θεματακι, γιατι πως θα αυξομειωνεις ΚΑΘΕ φορα την ενταση??
Εχεις κανενα μικτακι???

Αδερφέ σχετικά με το καλώδιο που λες ότι πρέπει να το κάνω 2 κομμάτια τι εννοείς? Αυτό που μου έστειλες είναι 2 rca βύσματα που καταλήγουν σε 2 xlr συνδέω τα 2 rca στο aux out (άσπρο-κόκκινο) πού έχει o ενισχυτής του sub, και τα 2 xlr στα channel 1 και channel 2 του jbl. Χρειάζεται κάτι διαφορετικό μήπως? Μικτή έχω αλλά από αυτόν δίνω σήμα στον ενισχυτή του sub. Αν η ενταση στο jbl δυναμωνει απο τον ενισχυτη του sub (οπώς συνέβη στην δοκιμη που εκανά με ηχειακια pc) τοτε θα εχω την δικη του ενταση σε ενα σημειο σταθερη οπου μου αρεσει εμενα να ειναι και θα παιζω μονο απο το volume του ενισχυτη του sub για ολα, αν οχι τοτε ειναι θεματακι οντως θα πρεπει καθε φορα να αυξομειώνω την ενταση του JBL ξεχωριστα απ τον ενισχυτη του.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Κοίτα τις δύο φωτο και θα καταλάβεις τι εννοώ
Μερικά καλώδια ΔΕΝ μπορείς να τα "σκίσεις-χωρίσεις" στα δύο ώστε ο ένας αγωγός να πάει στο ένα ηχείο και ο άλλος στο άλλο ,που είναι τρία μέτρα μακριά .
Πριν πληρώσεις αυτό τσέκαρε το γιατί εγώ την πάτησα.
Εσκισα την συσκευασία και μετά το καταλαβα:smash:
 

Attachments

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    85.1 KB · Views: 71
  • admin-ajax.jpg
    admin-ajax.jpg
    63.9 KB · Views: 70

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

Αν η ενταση στο jbl δυναμωνει απο τον ενισχυτη του sub (οπώς συνέβη στην δοκιμη που εκανά με ηχειακια pc) τοτε θα εχω την δικη του ενταση σε ενα σημειο σταθερη οπου μου αρεσει εμενα να ειναι και θα παιζω μονο απο το volume του ενισχυτη του sub για ολα, αν οχι τοτε ειναι θεματακι οντως θα πρεπει καθε φορα να αυξομειώνω την ενταση του JBL ξεχωριστα απ τον ενισχυτη του.
Αν στο έκανε με τα ηχειακια, θα στο κάνει και με τις ηχειαρες! ! !
Απλά αναρωτιόμουν, πως ρυθμίζεις την ένταση κάθε φορά απο το σαμπ ....το έχεις δίπλα σου?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ωραία όλα αυτά περί συνδέσεων. Πολύ σωστά τα λένε τα παιδιά πιο πάνω, όμως πρέπει να σκεφτούμε και κάτι άλλο.

Έχεις τα Vonyx VX840BT και θέλεις να προσθέσεις τα JBL EON 610, ή κάποια παρόμοια.

Το βασικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι η ρύθμιση έντασης volume του 2ου συστήματος ηχείων.
Αν και όπως λες ο ενισχυτής-subwoofer σου έχει ένα ζευγάρι εξόδους RCA με ρυθμιζόμενη ένταση, δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις την σχετική ένταση ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ζευγάρι ηχείων.

Η χρησιμότητα της υπάρχουσας στερεοφωνικής εξόδου RCA είναι πιο πολύ για να μπορείς να ηχογραφήσεις το πρόγραμμα που παίζεις δεδομένου ότι ο ενισχυτής subwoofer σου έχει και μικρόφωνο.

Εκτός αυτού ένα ζευγάρι JBL όπως αυτά που σκέφτεσαι να αγοράσεις κοστίζει πολύ περισσότερο από το σύστημα που ήδη έχεις. Η διαφορά και στην ένταση και στην ποιότητα θα είναι μεγάλη. Από την άλλη πλευρά πάλι δεν μπορεί να τοποθετήσεις πρόσθετο μόνο ένα ηχείο. Δεν έχεις μονοφωνική έξοδο από τον ενισχυτή σου.

Ο μόνος και σωστός τρόπος για να πετύχεις αυτό που θέλεις, είναι να τροφοδοτήσεις και τα δύο υπο-συστήματα ηχείων από ένα χωριστό μίκτη με δυνατότητες χωριστών εξόδων προς δύο διαφορετικά συστήματα ηχείων, με ανεξάρτητη ρύθμιση έντασης για κάθε ζευγάρι στερεοφωνικών εξόδων.

Εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά, θα πρέπει να προσθέσεις και την αγορά ενός κατάλληλου μίκτη στον προϋπολογισμό σου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ο Μιχάλης ,όπως πάντα , βάζει τα πράγματα στην σωστή τους θέση..
Αυτή είναι η σωστή οδός που πρέπει ακολουθήσεις για να είσαι εντός κάποιων στοιχειωδών προδιαγραφών.

Προσωπικές απόψεις...
Αγοράζεις τα jbl και αυτόν το μικτη https://djworx.com/review-allen-heath-xone-23-mixer/
Στην έξοδο xlr συνδέεις τα jbl και στη έξοδο rca τα vovyx.
Έτσι έχεις τον πλήρη έλεγχο του συστήματος
Βέβαια "ανισορροπο" λιγο το σύστημα, αλλά δεν βαριέσαι....την δουλειά του θα την κανει:Banane0:

(και φυσικά αν υπάρχει αντίστοιχος μίκτης με τον xone23, δεν τίθεται θέμα αγοράς του)
 

eklek

New member
22 June 2020
6
Απάντηση: Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

Αααααααα!!! Σωστός!! Τώρα κατάλαβα τι εννοείς, εντάξει φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες
 

eklek

New member
22 June 2020
6
Απάντηση: Re: Σύνδεση ενεργού ηχείου σε ενισχυτή υπάρχοντος ηχοσυστήματος

Ωραία όλα αυτά περί συνδέσεων. Πολύ σωστά τα λένε τα παιδιά πιο πάνω, όμως πρέπει να σκεφτούμε και κάτι άλλο.

Έχεις τα Vonyx VX840BT και θέλεις να προσθέσεις τα JBL EON 610, ή κάποια παρόμοια.

Το βασικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι η ρύθμιση έντασης volume του 2ου συστήματος ηχείων.
Αν και όπως λες ο ενισχυτής-subwoofer σου έχει ένα ζευγάρι εξόδους RCA με ρυθμιζόμενη ένταση, δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις την σχετική ένταση ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ζευγάρι ηχείων.

Η χρησιμότητα της υπάρχουσας στερεοφωνικής εξόδου RCA είναι πιο πολύ για να μπορείς να ηχογραφήσεις το πρόγραμμα που παίζεις δεδομένου ότι ο ενισχυτής subwoofer σου έχει και μικρόφωνο.

Εκτός αυτού ένα ζευγάρι JBL όπως αυτά που σκέφτεσαι να αγοράσεις κοστίζει πολύ περισσότερο από το σύστημα που ήδη έχεις. Η διαφορά και στην ένταση και στην ποιότητα θα είναι μεγάλη. Από την άλλη πλευρά πάλι δεν μπορεί να τοποθετήσεις πρόσθετο μόνο ένα ηχείο. Δεν έχεις μονοφωνική έξοδο από τον ενισχυτή σου.

Ο μόνος και σωστός τρόπος για να πετύχεις αυτό που θέλεις, είναι να τροφοδοτήσεις και τα δύο υπο-συστήματα ηχείων από ένα χωριστό μίκτη με δυνατότητες χωριστών εξόδων προς δύο διαφορετικά συστήματα ηχείων, με ανεξάρτητη ρύθμιση έντασης για κάθε ζευγάρι στερεοφωνικών εξόδων.

Εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά, θα πρέπει να προσθέσεις και την αγορά ενός κατάλληλου μίκτη στον προϋπολογισμό σου.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου, εγώ μιλούσα για το συγκεκριμένο JBL να το βάλω στο κέντρο μόνο του όχι 2, αν πρέπει αναγκαστικά να είναι ζεύγος τότε πρέπει να πάω σε κάτι κατώτερο λόγω κόστους.

Κοντά μου το έχω το subwoofer ναι, το aux out του sub που λες δεν έχει ξεχωριστή ρύθμισή έντασης, όταν σύνδεσα στο aux out ηχεία pc για δοκιμή η ένταση αυξομειώνοταν ταυτόχρονα και στα ηχεια pc και στα ηχεια του vonyx από το κεντρικό volume του ενισχυτή του sub. Το sub αυτό έχει 2 λειτουργίες εισόδου σήματος 1 είναι το line in όπου του δίνω από μικτή και στα κανάλια του μικτή έχω συνδέσει pc, μικρόφωνο, και καποια μουσικά όργανα που παίζω καμιά φορά, μετά έχει λειτουργιά bluetooth πατάω το κουμπάκι του mode το γυρνάω σε bluetooth και από εκει παιζω απομακρυσμενα και απ το κινητό ας πουμε, σε αυτη την λειτουργια το Line in ειναι νεκρο εννοειται παιζει μονο μεσω bluetooth. Αν κατάλαβα καλά εννοείς στο main out του μικτή όπως το έχω τώρα να μπει ένας δεύτερος μικτης που θα διαμοιράζει το σήμα σε 2 εξόδους ένα στο vonyx και ένα για το jbl. Σε αυτή την περίπτωση όμως όταν θα παίζω με bluetooth θα παίζουνε μόνο τα vonyx εγώ θέλω και με bluetooth να παίζουνε όλα. Πολυ μπερδεμενο ειναι το θεμα τελικα μηπως πρέπει να εγκαταλειψω την ιδεα? χαχα

Ξέρεις πως μου ήρθε η τρελα να το κανω αυτο? Στην εξοδο του ηχου του pc εχω βαλει ενα mini jack splitter το ένα δίνει στα ηχεια του pc το αλλο στον μικτη που δινει στο vonyx. Τα ηχεια στο pc δεν ειναι και του κολου ειναι Logitech 2.1 με subwooferaki (δεν είναι αυτά που δοκίμασα στο sub) παντα οταν ακουγα μουσικη μεσω pc απο τα vonyx τα logitech τα είχα κλειστα, μια μερα που λες τα άνοιξα και αυτά ταυτόχρονα ασυναίσθητα δεν επαιζα σε μεγαλη ενταση βεβαια και ρε φιλε βελτιωσε την ολη ακουστικη σημαντικα απο θεμα ογκου πιο γεματος ο ηχος πιο surround πιο ολοκληρωμενος δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις τωρα αλλα φανταζομαι ξέρεις τι εννοω, αφου οταν εκλεινα τα logitech ενιωθα οτι κατι ελειπε μετα. Αυτο βεβαια μεχρι το σημειο που μπορουσαν να ακολουθησουν την ενταση του vonyx οταν ανέβαιναν τα db μετα του pc τα ηχεια χανοντουσαν. Δεν εννοω οτι εχουν χαλια ποιοτητα τα vonyx μια χαρα ειναι για μενα απλως ειδα αυτο που σου ειπα και μου μπηκε η ιδεα.. Ισως το εξεφρασα λαθος σε προηγουμενο post μου δεν ειναι τοσο θεμα ποιοτητας θελω πιο surround ηχο πιο γεμάτο. Βεβαια δεν θα με χαλαγε αν βελτιωνοταν και η καθαροτητα ηχου στις υψηλες εντασεις αν και η το σημειο της εντασης που παιζουν καθαρα τα ηδη υπαρχων ειναι αρκετα για το σαλονι μου, απλως εχω τρελα!

Ισως τελικα και αυτη εδω η επιλογη μου δωσει αυτο που θελω. Έχει και rca input. https://www.djshop.gr/epangelmatikos-ichos/paketa-ichoy/vonyx-sps122-paketo-ichoy-mobile-djs
Επισης ειναι και πιο δυνατα σε Watt απο τα υπαρχων οποτε θεωρητικα εκτος του οτι θα δωσουν πιο γεματο ηχο σε ολο το συστημα μπορώ να ρυθμίσω την ένταση τους αναλογικά πιο ψηλά απο τα άλλα έτσι θα βελτιωθεί και η καθαρότητα του ήχου στις υψηλές εντάσεις στο σύνολό.