Απορίες Sounbar Atmos

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Εχω μια SAMSUNG UE40KU6100 και σκεφτομαι να παρω την samsung hw-q70r ηχομπαρα.
Απο πηγες εχω ps4 ,ONE ,mi box s και ενα bluray sony 4K upscaler οχι ULTRA HD.
Απο τα παραπανω που θα δω atmos ;
Ξερω σιγουρα οχι απο το Mi box s μιας και δεν δινει και επισης απο της τιβι τα apps ,netflix κτλ θα εχω.
Αξιζει η επενδυση με τις παραπανω πηγες ;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Βασικά για να μην πλανάσαι, δεν υφίσταται Atmos με τέτοια ηχομπάρα, και ηχομπάρα γενικότερα.
Στα χαρτιά, ένα αυτοκόλλητο, ναι. Έτσι είναι Atmos.
Κατά τα λοιπά, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση και επαφή με ένα κανονικό σύστημα Dolby Atmos.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Υπάρχει βέβαια προδιαγραφή για Atmos στις ηχομπάρες από τη Dolby, ακόμα και σε εκείνες που απλώς έχουν front firing ηχεία και με DSP δημιουργούν 3D αποτέλεσμα.

Ωστόσο συμφωνώ με τον Bill. Καμία σχέση επί της ουσίας με κανονικό atmos.

Από τις πηγές που έχεις ρίξε μια ματιά στην κατηγορία των m. players στο νήμα με το Mi Box. Νομίζω ότι υπάρχει συζήτηση σχετικά με την αδυναμία του να εξάγει HD Audio και κατά συνέπεια Atmos με φέρων stream HD Audio.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Βασικά για να μην πλανάσαι, δεν υφίσταται Atmos με τέτοια ηχομπάρα, και ηχομπάρα γενικότερα.

Οκ ναι ,ειπα να το γραψω αυτο αλλα τελικα δεν το κανα ,οτι atmos παρω καλο ειναι απο διαφορα reviews που διαβασα σε sites με ικανοποιει αυτο το εφε που δινει στα χρηματα που το δινει με την ευχρηστια που εχει.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Υπάρχει βέβαια προδιαγραφή για Atmos στις ηχομπάρες από τη Dolby, ακόμα και σε εκείνες που απλώς έχουν front firing ηχεία και με DSP δημιουργούν 3D αποτέλεσμα.

Ωστόσο συμφωνώ με τον Bill. Καμία σχέση επί της ουσίας με κανονικό atmos.

Από τις πηγές που έχεις ρίξε μια ματιά στην κατηγορία των m. players στο νήμα με το Mi Box. Νομίζω ότι υπάρχει συζήτηση σχετικά με την αδυναμία του να εξάγει HD Audio και κατά συνέπεια Atmos με φέρων stream HD Audio.

Οκ οποτε συμφωνα με αυτα τα δεδομενα atmos Θα εχω στα παιχνιδια απο το ΟΝΕ ,στην τηλεοραση απο τα δικα της app και στο μελλον με καποιο PS5 και το Ultra Hd player του.
Mi box ναι το χω ξεχασει.
Σορυ για το double post.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Και με το PS4 θα έχεις atmos. Περνάει και HD Audio. Το atmos βασικά χρησιμοποιεί είτε HD stream (Dolby True HD) είτε συμπιεσμένο stream (DD+). Αυτά τα έχει το PS4. Τουλάχιστον το Pro που έχω εδώ και καμιά φορά το βάζω να παίζει.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Υπεροχα ,οποτε θα εχω και atmos στο basic ps4 με ταινιες bluray (οσες το υποστηριζουν) περα απο τα παιχνιδια.
Αμα εδινε και το ρημαδοΧΙΑΟΜΙ θα ειχαμε και υποστηριξη σε backup ταινιες απο τον θειο.
Thanks
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Για να πάρεις κανονικό Atmos από την TV στην ηχομπάρα ( μέσω ARC ) χρειάζεσαι eARC support και στην TV και στην ηχομπάρα.
Ειδάλλως μπορείς να πάρεις μόνο Dolby Digital Plus Atmos μέσω του απλού ARC αν υποστηρίζουν και οι 2 συσκευές πάλι Common Mode.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Χμμ αυτό φοβόμουν για αυτό έγραψα το μοντέλο της Τv που έχει απλό arc ,όπως επίσης για αυτον τον λόγο πού περιγραφεις άνοιξα το θρεντ.
Για την έλλειψη e-arc.
Πόση διαφορά θα έχει προς το χειρότερο το DD plus Atmos με το κανονικό Atmos που θα έδινε μέσω earc η ηχομπαρα;
Εν τέλει αυτό που λέω στο αρχικό ποστ αξίζει η επένδυση άνευ e-arc;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Η απάντηση της Dolby όταν περνάει DD+ σε μη κωδικοποιητή DD+ αλλά που έχει τη δυνατότητα μόνο για DD, είναι ότι παίρνεις DD στο ανώτερο που επιτρέπει το forma αυτό. Δηλαδή 640Kbps, ή κοινώς το καλύτερο DD που μπορείς να έχεις.
Από κει και πέρα αν βρεθείς σε αυτή τη συνθήκη λόγω ARC, ο upmixer του συστήματος, (της ηχομπάρας εδώ) λειτουργεί όσο καλύτερα μπορεί να λειτουργήσει με DD.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Κατανοητό θενκς, αυτό το ανώτερο DD πού θα πάρω επειδή δεν έχω e-arc είναι Atmos η όχι;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
για να είναι Atmos θα πρέπει να το έχει η ταινία/σειρά που θα δείς ( λίγες στο Netflix έχουν Atmos ).
Και αυτό... πρωτού δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις, μπορεί η TV ή η ηχομπάρα να μην υποστηρίζει common mode ARC
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Ναι βέβαια ,τα Blu-ray παιχνίδια και ταινίες στο ps4 θα το έχουν το Atmos.
H TV έχει hdmi arc πάνω της οπότε πιστεύω θα υποστηρίζει common mode arc, υπάρχει πιθανότητα η Q70r να μην υποστηρίζει;
Γιατί για αυτήν ενδιαφέρομαι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Πάντως έτσι όπως το περιγράφεις, δεν είναι θέμα ηχομπάρας αλλά τηλεόρασης κυρίως. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι με μια ηχομπάρα με επιπλέον εισόδους HDMI ότι θα το έλυνες το πρόβλημα συνδέοντας επάνω μια εξωτερική πηγή και εκεί να είχες σίγουρα atmos και dts X με κωδικοποίηση της ηχομπάρας, αλλά μάλλον ανεβαίνει πολύ ψηλά το κόστος έτσι.

Η συγκεκριμένη που κοιτάς για την τιμή της συγκεντρώνει καλά features πάντως, έχει και οκτάιντσο sub. Εγώ προτιμώ ηχομπάρες που φτιάχνονται από κατασκευαστές ήχου βέβαια καθώς η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι οι ηχομπάρες από κατασκευαστές τηλεοράσεων δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Ωστόσο η συγκεκριμένη δείχνει καλή.

Δεν ξέρω αν τελικώς το να έστελνες atmos σε αυτή από την TV πόση διαφορά θα έκανε με το δικό της upmixer και κατά πόσο όλο αυτό έχει νόημα σε σύγκριση με το να προσθέσεις τα δύο ηχεία που μπορεί να πάρει και να έχεις σίγουρα καλύτερο surround.
Δηλαδή το bottom line είναι ότι μάλλον θα σε ικανοποιήσει όπως και να έχει η σύνδεση. Στο κάτω κάτω η μπάρα είναι αυτή που είναι, η TV είναι το θέμα αν μπορεί.
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Η συγκεκριμένη που κοιτάς για την τιμή της συγκεντρώνει καλά features πάντως, έχει και οκτάιντσο sub. Εγώ προτιμώ ηχομπάρες που φτιάχνονται από κατασκευαστές ήχου βέβαια καθώς η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι οι ηχομπάρες από κατασκευαστές τηλεοράσεων δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Ωστόσο η συγκεκριμένη δείχνει καλή.

Eχει συνεργασια με την Harman/Kardon η συγκεκριμενη samsung μπαρα παντως.
Πριν πατησω την σκανδαλη θα ξαναενοχλησω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ναι έχει γιατί η Samsung έχει αγοράσει το Harman Group αλλά μη φανταστείς ότι είναι σαν ηχομπάρα Harman Kardon ή JBL (που είναι και αυτή στο Harman Group). Αυτό δεν αφαιρεί τα καλά για την τιμή της features πάντως.