Αγορά cd-usb recorder!!!

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Καλησπέρα σας !
Ακριβώς όπως το λέει ο τίτλος. Δεν είμαι γνώστης του θέματος αλλά να σας πω τι θέλω!
Έχω ένα DAC Cambridge Audio Dacmagic plus κουμπωμένο πάνω σε λάπτοπ με ηχεία focal shape 40 και θέλω να κάνω την αγορά που αναφέρω
για να κάνω σωστό normalization (gain) των μουσικών αρχείων μου και όχι με διάφορα προγράμματα επειδή έχουν απώλειες!!!
Εσείς που έχετε μεγαλύτερη πείρα έχετε να μου προτείνεται κάποια ???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,828
Dystopia

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Kατάλαβα :smile:


Aπλά μου φαίνεται παρορμητική και χωρίς value αυτή η αγορά.
Μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά στο PC , CD Rip σε .wav/.aiff , .flac/.alac κτλ.

Όπως είπα στην αρχή ολα τα προγράμματα σχεδόν έχουν απώλειες και για αυτό το πόσταρα επειδή δεν γνωρίζω απο αυτα τα πράγματα.
Εσύ έχεις να μου προτείνεις έναν τρόπο με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες ???
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Κανένα software δεν έχει απώλειες, όλα τα στούντιο έτσι γράφουν. Αρκεί να επεξεργάζεσαι τα αρχεία ασυμπίεστα και όχι σε MP3.
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Αγορά cd-usb recorder!!!

Κανένα software δεν έχει απώλειες, όλα τα στούντιο έτσι γράφουν. Αρκεί να επεξεργάζεσαι τα αρχεία ασυμπίεστα και όχι σε MP3.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα ?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Re: Απάντηση: Αγορά cd-usb recorder!!!

Συγνώμη δεν κατάλαβες... όχι τέτοιου τύπου writer.
Αλλά κάτι τέτοιο π.χ https://www.djmania.gr/el/studio-equipment/digital-recorders/master-stereo-recorders

Και πως θα κάνεις normalization τα αρχεία με τέτοια συσκευή?
Θα κατεβάζεις τη στάθμη εγγραφής? (αν έχει βέβαια τέτοια λειτουργία)
Αν το κάνεις αυτό σε ψηφιακό αρχείο by by ψηφιακη πληροφορια του πρωτότυπου.
Εκεί να δεις απώλειες.
Ασε που τέτοιες συσκευές (οι καλές) είναι ακριβές.
Και φυσικά η στάθμη θα πρέπει να ρυθμίζεται σε κάθε αρχείο χειροκίνητα.
Πιστεύω πως θα μπλέξεις χειρότερα, από ένα καλό πρόγραμμα που θα τα επεξεργάζεται σε ψηφιακη wav μορφή .
Αλήθεια......γιατί θες να το κάνεις αυτό?
 

fotizero7

New member
7 May 2020
65
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά cd-usb recorder!!!

Και πως θα κάνεις normalization τα αρχεία με τέτοια συσκευή?
Θα κατεβάζεις τη στάθμη εγγραφής? (αν έχει βέβαια τέτοια λειτουργία)
Αν το κάνεις αυτό σε ψηφιακό αρχείο by by ψηφιακη πληροφορια του πρωτότυπου.
Εκεί να δεις απώλειες.
Ασε που τέτοιες συσκευές (οι καλές) είναι ακριβές.
Και φυσικά η στάθμη θα πρέπει να ρυθμίζεται σε κάθε αρχείο χειροκίνητα.
Πιστεύω πως θα μπλέξεις χειρότερα, από ένα καλό πρόγραμμα που θα τα επεξεργάζεται σε ψηφιακη wav μορφή .
Αλήθεια......γιατί θες να το κάνεις αυτό?
Απλά δεν ήξερα και για αυτο το έκανα post! Όποτε θα φτιάξω τα αρχεια με προγραμμα.
Ευχαριστω πάντως !!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Τετοιο κολπο εχει και ο Nero στις εγγραφες.
Κατω δεξια το τικαρισμενο.
Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε,αλλα ενας φιλος μου ειπε οτι δεν ειναι οτι καλυτερο.
Φυσικα μια δοκιμη ειναι ευκολη ,οποτε δεν εχεις να χασεις τιποτα αν το προσπαθησεις.
 

Attachments

  • ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.JPG
    ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.JPG
    58 KB · Views: 135

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Δοκιμαστε το παιδια.
Μονο ετσι θα βρειτε ακρη.
Εμενα μου ειπαν να μην το κανω και δεν το εκανα, χωρις καν να το εξετασω.
Εξ αλλου δεν με απασχολει αυτο το θεμα....δεν βρισκω καμμια χρησιμοτητα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Η κανονικοποίηση μάλλον σημαίνει ότι το μέγιστο της έντασης πάει αυτόματα στα 0dB. Αυτό που θέλουμε είναι όλα τα κομμάτια να έχουν την ίδια μέση στάθμη... Γίνεται με το replay gain, όμως ακόμα καλύτερα αν τσεκάρεις κάθε μουσικό κομμάτι πρώτα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
.............. θέλω να κάνω την αγορά που αναφέρω
για να κάνω σωστό normalization (gain) των μουσικών αρχείων μου και όχι με διάφορα προγράμματα επειδή έχουν απώλειες!!!
Εσείς που έχετε μεγαλύτερη πείρα έχετε να μου προτείνεται κάποια ???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Από πού προκύπτει το συμπέρασμα ότι η επεξεργασία ήχου με προγράμματα (software) έχει απώλειες, ενώ με συσκευές δεν έχει;
Και τι εννοούμε με τον όρο "απώλεια"; Υποβάθμιση της ποιότητας; Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Η διαδικασία του normalizing γίνεται για να αυξήσουμε τη στάθμη του μουσικού σήματος μέχρι τη μέγιστη επιτρεπόμενη, δηλαδή μέχρι τα dBFS, πάνω από την οποία έχουμε clipping, δηλαδή ψαλιδισμό.

Αυτό έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Κυριότερο πλεονέκτημα είναι η βελτίωση του λόγου σήματος προς θόρυβο. Επίσης μας δίνει τη δυνατότητα να φέρουμε στην ίδια στάθμη μία σειρά αρχείων τα οποία ανήκουν στην ίδια ομάδα. Μειονέκτημα η πιθανή αλλοίωση της ηχητικής ποιότητας του αρχείου, προ πάντων αν δεν γίνει προσεκτικά και με το κατάλληλο software.

Οι συσκευές που δείχνεις είναι για ηχογράφηση και όχι για επεξεργασία ήχου. Αν θες να κάνεις ηχογραφήσεις, βεβαιως να πάρεις κάποια συσκευή. Το normalizing όμως είναι επεξεργασία και δεν το κάνουν οι συσκευές αλλά τα κατάλληλα προγράμματα.
Normalizing μπορείς να κάνεις και με το foobar, το οποίο με τις κατάλληλες προσθήκες κάνει και μετατροπές αρχείων. Π.χ. του λες να μετατρέψει αρχεία wav σε mp3 και ταυτόχρονα να κάνει και normalizing.
Το καλύτερο πρόγραμμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μάλιστα είναι δωρεάν, είναι το Audacity.

Στην επαγγελματική επεξεργασία ήχου χρησιμοποιούνται διάφορα προγράμματα mastering τα οποία είναι αρκετά έως πολύ ακριβά. Τα σπουδαιότερα θα τα δεις εδώ. Έτσι, για να πάρεις μία ιδέα... :smile:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Tο δικο μου cd-r εχει δυνατοτητα να αυξομειωνεις την εγγραφη σε ψηφιακο επιπεδο.
Τωρα τι αλλοιωσεις εφερνε.... ο Θεος και η ψυχη του!
Οταν ηταν πολυ χαμηλη η εγγραφη, του τσιμπουσα λιγο την ενταση , αλλα πολυ σπανια.
Οταν εγραφες απο αναλογικη πηγη ....μιλαμε για μαρτυριο:twoguns:
Καθε track ηθελε την δικη του σταθμη!