Apple iOS 14

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Apple-i-OS-14.jpg



Παρουσιάστηκε προ ολίγων ημερών και είναι αρκετές οι αλλαγές που έχει φέρει, η αλλαγή στην νοοτροπία της εταιρείας σε κάποια θέματα, πχ widgets και κεντρική οθόνη , η συνεχιζόμενη υποστήριξη σε αρκετά παλιότερες συσκευές, η προσπάθεια για ακόμα λιγότερη κατανάλωση ενέργειας, μικρότερο σε μέγεθος λειτουργικό άρα μεγαλύτερος ελεύθερος χώρος στις συσκευές κ.α. πολλα. Επίσημα θα εμφανισθεί το φθινόπωρο στις συσκευές μας. :worshippy:


Apple_ios14-widgets-redesigned_06222020_inline.jpg.large_2x.jpg



Νέα home screen λοιπόν, υποστήριξη widgets, τοποθέτησή τους όπου θέλουμε και σε διαφορετικά μεγέθη, νέο χαρακτηριστικό Smart Stack, νέα σελίδα στο τέλος των εφαρμογών μας όπου ανοίγει η App Library, για να βλέπουμε τις εφαρμογές και να μην τις έχουμε απαραίτητα στην home screen :


ios-14-app-library-view.jpg



Ανασχεδιασμένες καρτέλες για τις εισερχόμενες κλήσεις μας, για την αλληλοεπίδραση μας με την siri :


ios-14-incoming-phone-call.jpg



Νέο χαρακτηριστικό το Picture in Picture, όπου βλέπουμε μια εφαρμογή κ ταυτόχρονα μιλάμε στο facetime ή βλέπουμε ένα βίντεο, ενώ προστέθηκε και το App Clips, όπου χωρίς να κατεβάζουμε την εφαρμογή ολόκληρη, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο χαρακτηριστικό της.


ios-14-app-clips.jpg



Επιπλέον, νέα δυνατότητα μηνυμάτων να γίνονται pin, ή να απαντάμε κατευθείαν σε συγκεκριμένο μήνυμα ενός group chat, ενώ προστέθηκε δυνατότητα @mention feature όπου αναφερόμαστε σε κάποιον συνομιλητή μας συγκεκριμένα, όπου του αποστέλλεται συγκεκριμένη ειδοποίηση.


ios-14-imessage-features.jpg



Έχουν προστεθεί νέες δυνατότητες στην Health app, με παρακολούθηση ύπνου στο ρολόι :


watchos-7-sleep.jpg



Επιπλέον, έχουν προστεθεί δυνατότητες στην εφαρμογή Καιρού, οι Χάρτες έχουν δυνατότητες για ποδήλατα, ενώ νέα δυνατότητα είναι τα Digital car keys, όπου ξεκλειδώνουμε το αυτοκίνητο μας με εφαρμογή :


carkey-ios-14.jpg



Οι δυνατότητες που φέρνει το 14 είναι πολλές ακόμα. :music-smiley-005:
 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
iOS 14 compatible devices :

iPhone 11 Pro
iPhone SE (2020)
iPhone 11 Pro Max
iPhone 11
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE (2016)
iPod touch (7th generation)
 
Έχει παρατηρήσει κανείς κουλά στο Apple Calendar; Μου συγχρονίζει επιλεκτικά meetings από το Outlook/Exchange. Η πλάκα είναι ότι στον Mac (10.15.6) φαίνονται όλα μια χαρά τόσο στο Outlook όσο και στο Apple Calendar, αλλά στο iPhone, iPad, Watch είναι κάποια που δε φαίνονται.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,679
Mets, Athens
Απάντηση: Re: Apple iOS 14

Έχει παρατηρήσει κανείς κουλά στο Apple Calendar; Μου συγχρονίζει επιλεκτικά meetings από το Outlook/Exchange. Η πλάκα είναι ότι στον Mac (10.15.6) φαίνονται όλα μια χαρά τόσο στο Outlook όσο και στο Apple Calendar, αλλά στο iPhone, iPad, Watch είναι κάποια που δε φαίνονται.

και εμένα αλλά το κουφό είναι ότι το κάνει μόνο στο ρολόι
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εγώ αντιμετώπισα τα εξής κουλά: Στο iPhone δεν μπορούσε να κάνει focus η κάμερα!! Προσπαθούσα να δω τα pins ενός cpu και χρειάστηκε restart για να δουλεψει. Σήμερα πάντως που ξανά δοκίμασα, δεν είχε θέμα.

Στο iPad έχω πρόβλημα με το WiFi, μου γράφει “weak security” και ότι χρησιμοποιώ το λιγότερο ασφαλές TKIP αντί για το ΑΕS! Φυσικά δεν ισχύει, και στο iPhone δεν μου το βγάζει!!!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Τα έχουμε μάθει πλέον, αν θελουμε να δουλεύουν όλα σωστά δεν βάζουμε νέο iOS με το καλημέρα.

Φέτος δεν έκανα τα λάθη των προηγούμενων ετών και δεν το έβαλα στο τηλέφωνο αλλά μόνο στο ipad.

Μου κάνει θέματα με το wifi. Σελίδες δεν φορτώνουν ξαφνικά, streaming κόβεται κλπ (προφανώς δεν είναι θέμα σύνδεσης ή κάτι άλλο καθώς το κάνει αποκλειστικά και μόνο το ipad και αυτό μετά την εγκατάσταση του 14).
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,426
Στο iPad Air 2019 πάντως δεν έχω κανένα θέμα, όλα πάνε σφαίρα, η μπαταρία μάλλον και ακόμα καλύτερη από πριν, κανένα θέμα με WiFi και κυρίως ο safari είναι σε άλλο επίπεδο, εξωφρενική ταχύτητα χωρίς ίχνος κολλήματος πουθενά. Με τα widgets (τουλάχιστον στο iPad σε iPhone δεν ξέρω) περίμενα περισσότερα. Γενικά καλο update που δεν προσέφερε, τουλάχιστον για μένα κάτι ουσιαστικό, απλά έκανε ένα άριστο λειτουργικό ακόμα καλύτερο, πιο σταθερό και πιο γρήγορο, ειδικά όσον αφορά το browsing.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Στο iPad Pro 11' 2018, έγινε το update κανονικά (χωρίς clean install) και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ταχύτατο και φρεσκαρισμένο με το νέο λειτουργικό!
Πολύ καλός και σίγουρα γρηγορότερος ο safari. Τα widgets χρήσιμα όπως επίσης και το πολύ βολικό shortcut, "send email" που είναι αστραπή!


 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Δεν έχω καταλάβει καμία μα καμία διαφορά στην ταχύτητα..
Μπαταρία ένα σκαλί κάτω σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση και για την ίδια χρήση
Τα widget δεν μου κενέ τίποτα πιο χρήσιμο για μένα το jailbreak..
Εν κατακλείδι προσωπικά πολύ κακό για το τίποτα


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Είχα κάνει στην 13.5 ήταν άψογο σε όλα. Φήμες λένε ότι ετοιμάζεται και για 14. Ειδομεν το μόνο που περιμένω βασικά


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Βρήκε update

https://9to5mac.com/2020/09/24/ios-14-0-1-update-widgets-defaults/

ere are the full release notes for today’s iOS 14.0.1 update:

Fixes an issue that could cause default browser and mail settings to reset after restarting your iPhone
Addresses an issue that could prevent camera previews from displaying on iPhone 7 and iPhone 7 Plus
Fixes an issue that could prevent your iPhone from connecting to Wi-Fi networks
Resolves an issue that could prevent sending email with some mail providers
Addresses an issue that could prevent images from appearing in the News widget
Apple says that watchOS 7.0.1 “fixes an issue where some payment cards in Wallet were disabled for some users