Καλωδιο hdmi+οπτικη ινα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα εχω 2 ερωτησουλες να κανω ,η πρωτη εχει να κανει με το καλωδιο hdmi o ενισχυτης μου εχει τυπο 1.2a επειδη μετα απο αρκετα χρονια θα αγορασω ενα απλο dvd που βγαζει εξοδο hdmi , τι καλωδιο θα πρεπει να του βαλω διοτι απο τοτε που εχω τον ενισχυτη εχουν βγει αρκετοι τυποι στο hdmi !! εχω ακουσει και για 2,1 εγω πρεπει να βρω να του βαλω τον ιδιο τυπο η ολα τα καλωδια θα παιξουν το ιδιο!!! η δευτερη ερωτηση εχει να κανει με την οπτικη ινα που εχω συνδεση την τηλεοραση μου στον ενισχυτη , ωστοσο στον ενισχυτη αναγραφεται η ενδειξη pcm η οπτικη συνδεση που εχω κανει δεν φαινεται αυτο ειναι φυσιολογικο???-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Για τα 4,95GB max bandwidth που έχει το HDMI 1.2, οποιοδήποτε καλώδιο και να πάρεις σήμερα... will do the trick.

Υπάρχει πλήθος καλωδίων έξω σήμερα που αναγράφουν ότι πληρούν τις προδιαγραφές για τα 18,2Gbps του HDMI 2.0 για παράδειγμα, οπότε πολύ δύσκολα βλέπω να κάνεις λάθος επιλογή. Μόνο το μήκος είναι πρόβλημα συνήθως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Εκείνο που μπορεί να περάσει σίγουρα από το 1.2 είναι πολυκαναλικό PCM που δεν περνάει από την οπτική. Επίσης το 1.2 περνάει και DSD αν και αυτό έχει να κάνει με το κατά πόσο το υποστηρίζει ο ενισχυτής.

Για τη χρήση που θέλεις να κάνεις πάντως με αυτόν τον ενισχυτή, λίγα πράγματα θα κερδίσεις σε σχέση με την οπτική. Αν μάλιστα λάβουμε υπ' όψη τα πάρα πολλά θέματα επικοινωνίας μεταξύ των συσκευών της εποχής που είναι ο ενισχυτής σου, τότε ίσως δεν αξίζει στη δική σου περίπτωση να ασχοληθείς με τη σύνδεση HDMI.
Σκέψου ότι το αυτόματο lip sync και η ανανεωμένη λίστα εντολών CEC μπήκαν στην επόμενη έκδοση (1.3).
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορουσα να κανω καποια αλλη συνδεση διοτι η τηλεοραση μου εχει μονο οπτικη ινα εξοδου δεν εχει καποια αλλη εξοδο ηχου αρα απο οτι καταλαβαινω ο ενισχυτης σωστα μου βγαζει pcm !!! η αληθεια ειναι οτι εχω μεινει 10 χρονια πισω ας ελπισουμε οτι καποια στιγμη θα γινει καποια ανανεωση σε ευχαριστω παντως !!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Δες πως έχεις δηλώσει την έξοδο ήχου στo DVD. Αν τoυ πεις να το κάνει PCM, λογικό είναι να σου δείχνει δύο κανάλια PCM. Κανονικά υποστηρίζεται και ό,τι υποστηρίζεται από την οπτική. Το ίδιο και στη σύνδεση της TV με οπτική στον ενισχυτή.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Κατσε γιατι μπερδευτηκα !!! το dvd του ενισχυτη βγαζει hdmi !!! αυτο που εχω κανει ειναι το dvd το εχω συνδεσει στην εισοδο του ενισχυτη με hdmi στην τηλεοραση τωρα εχω παρει την optical out και την εχω βαλει στο optical in του avr και στην συνεχεια εχω παρει το hdmi out (avr) στο hdmi in της τηλεορασης οποτε σωτσα μου βγαζει το pcm ? συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα το 2020 ανακαλυπτω την πυριτιδα !!!-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
DVD με HDMI στον ενισχυτή.
Ενισχυτής με HDMI στην TV
TV με οπτική στον ενισχυτή.

Αυτή είναι η σύνδεση όταν πρόκειται για ενισχυτή και TV που δεν έχει τουλάχιστον HDMI 1.4 (από το οποίο ξεκίνησε να υποστηρίζεται το ARC).

Και στις δύο πηγές, δηλαδή DVD και TV, η ρύθμιση της εξόδου ήχου θα πρέπει να είναι bitstream (ή όπως αλλιώς το λέει η κάθε πηγή).

Και θα είσαι jet!