προβλημα ηχου DTS σε τηλεοραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimip

New member
26 October 2007
23
κατ'αρχην να ζητησω συγγνωμη αν το post αυτο επρεπε να παει σε αλλη κατηγορια παιδια.
Θελω τα φωτα σας για κατι που με απασχολει και δεν εχω βρει ακρη.
εχω μια samsung 55 ιντσων F8000.
παιζω κανονικα ταινιες απο τον ενσωματωμενο της player χωρις προβλημα (ολα τα γνωστα format)
ο ηχος προερχεται απολειστικα απο τα ηχεια της τηλεορασης ή απο 5καναλο ενισχυτη (με τα σχετικα ηχεια)
εδω και 2 χρονια περιπου οπου παιζω ταινιες με format ηχου DTS ενω ακουγεται ο ηχος , παρουσιαζει το εξης φαινομενο.
ολη η ομιλια ειναι πολυ χαμηλη σε ενταση ενω οι σκηνες δρασης , κορυφωση μουσικης, εκρηξεις κλπ ειναι δυνατα
το προβλημα ειναι πως αν δυναμωσω την ενταση της τηλεορασης πολυ (πανω απο 25-30 με max το 60) για να ακουγεται η ομιλια , μολις υπαρξει ηχος οπως περιεγραψα πριν η δυνατη ενταση ειναι τετοια οπου γινεται χαμος. λογικο και ενοχλητικο ακι για τους γειτονες.
το ιδιο ακριβως συμβαινει και οταν "παιξω" τον ηχο μεσω του ενισχυτη (κλειστα τα ηχεια της τηλεορασης) οπου πρεπει να "ανεβασω" τρελα την ενταση (παλι πανω απο το μισο) για να ακουσω κατι απο τις ομιλιες απο το κεντρικο ηχειο. Εδω οσες ρυθμισεις και να δοκιμασα (stereo, 5.1 κλπ) το αποτελεσμα ειναι το ιδιο ως προς την ενταση.

αρχεια με φορματ ηχου Atmos δεν τα παιζει καθολου αλλα λογικο για μια τηλεοραση 7ετιας (περιπου)

Οσον αφορα το DTS ομως τι γινεται ;
ειναι θεμα του player της τηλεορασης ;
ή ειναι "γραμμενα" ετσι επιτηδες με την ομιλια χαμηλα και απαιτουν αλλο εξοπλισμο ;

μπορω να κανω κατι με την υπαρχουσα τηλεοραση μια και δεν θελω να την αλλαξω (ακομα)
η μπορω να κανω κατι με τον ενισχυτη μου ωστε να εχω την ιδια ενταση ηχου οπως γινεται με τα πιο παλια φορματ ηχου σε ταινιες (π.χ. MPEG AAC)

οποιος μπορει να βοηθησει ,
ευχαριστω
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Κάτι μου λέει πως το πρόβλημα στις DTS ταινίες είναι το υλικό, η πηγή σου, και όχι η τηλεόραση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αφου έχεις κεντρικό ηχείο, γιατί δεν πας στο μενού του ενισχυτή να ανεβάσεις την ένταση μόνο σε αυτό ή/και να χαμηλώσεις την ένταση στα άλλα;
Αν δεν ξέρεις πώς, πες μας ποιον ενισχυτή έχεις.
 

dimip

New member
26 October 2007
23
Αφου έχεις κεντρικό ηχείο, γιατί δεν πας στο μενού του ενισχυτή να ανεβάσεις την ένταση μόνο σε αυτό ή/και να χαμηλώσεις την ένταση στα άλλα;
Αν δεν ξέρεις πώς, πες μας ποιον ενισχυτή έχεις.

ξεχασα να πω πως το εχω δοκιμασει και αυτο. χαμηλωσα πολυ τα εμπρος κ πισω και εδωσα + στο κεντρικο ηχειο αλλα και παλι το αποτελεσμα δεν ειναι καλο.
με λιγα λογια φαινεται σαν να ειναι γραμμενος ο ηχος χαμηλα και θελει ή ειδικη αποκωδικοποιηση η ειδικο εξοπλισμο.
απο τις λιγες γνωσεις που εχω και βασει ης λογικης ο εξοπλισμος ειναι οκ μια και τι περισσοτερο απο 5+1 ηχεια ;
μαλλον πρεπει να φταιει η αποκωδικοποιηση . λογικα ο ενισχυτης (και η tv) "υποβαθμιζει" το DTS σημα σε κατι που μπορι να παιξει και ναι μεν το παιζει (ακουγεται ηχος) αλλα μαλλον χανει τη δυνατοτητα να τον ενισχυσει εκει που πρεπει και ακουγεται σιγα...
δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες και ειλικρινα θα ηθελα μια εμπειρη γνωμη παιδια, εστω να μου το εξηγησει , δεν εχω πολλες ελπιδες οτι μπορω να το διορθωσω

ο ενισχυτης ειναι ο samsung av-r720
 

dimip

New member
26 October 2007
23
το κανει ΜΟΝΟ σε ταινιες DTS αρα δεν ειναι θεμα καλωδιων εκτος κιαν καποιος μπορει να επιχειρηματολογησει πανω σε αυτο
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αυτό που περιγράφεις δεν ακούγεται φυσιολογικό. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τα blu ray / DTS δισκάκια που έχω.
Υπάρχει τρόπος να συνδέσεις πάνω στον ενισχυτή κάποιον media player ή blu ray.
Όταν συνδέεις usb stick στην τηλεόραση με DTS αρχείο, ανάβει κάποιο led στον ενισχυτή ή φαίνεται κάτι σε στο μενού, ότι το σήμα είναι DTS;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το ίδιο πρόβλημα είχα όταν είχα συνδέσει το media player με την τηλεόραση μου LG και σε ορισμένες ταινίες η ομιλία ήταν χαμηλή και οι ήχοι από τον περιβάλλοντα χώρο δυνατοί. Το πρόβλημα λύθηκε όταν μπήκα στο μενού της τηλεόρασης και ενεργοποίησα την επιλογή Αυτόματη ένταση και λειτουργία καθαρής φωνής. Πιστεύω πως και στη δική σου περίπτωση είναι θέμα ρυθμίσεων της τηλεόρασης ή του ενισχυτή.