Εγγραφές σε εξωτερικό δίσκο από hybrid Kaon και ανάγνωση αλλού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MerNion

New member
3 June 2013
85
Καλησπέρα,

έχω ένα δορυφορικό (hybrid) cosmote cinema και έχω γράψε σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω συνδέσει στον Kaon κάποια ντοκιμαντέρ κλπ. Επειδή θα καταργήσω το δορυφορικό για το OTT και μου είπαν να επιστρέψω τον Kaon σε ένα κατάστημα Γερμανού ή Cosmote.
Οι εγγραφές που έχω κάνει, θα μπορούν να παιχτούν κάπου αλλού ή πάνε χαμένες;;;

Ευχαριστώ!
 

Poisonera

Established Member
1 November 2014
214
Καλησπέρα,

έχω ένα δορυφορικό (hybrid) cosmote cinema και έχω γράψε σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω συνδέσει στον Kaon κάποια ντοκιμαντέρ κλπ. Επειδή θα καταργήσω το δορυφορικό για το OTT και μου είπαν να επιστρέψω τον Kaon σε ένα κατάστημα Γερμανού ή Cosmote.
Οι εγγραφές που έχω κάνει, θα μπορούν να παιχτούν κάπου αλλού ή πάνε χαμένες;;;

Ευχαριστώ!

Τις ξεχνάς δεν υπάρχει σωτηρία
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Αυτές διαβάζονται μόνο από τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή ή οποιονδήποτε kaon; Αν ειναι από τον συγκεκριμένο, πως ορίζεται; Με βάση την κάρτα που έχω μέσα ή κάποιο εσωτερικό κωδικό;
 

SatZapper

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,144
Οι εγγραφές σου αναγνωρίζονται μόνο από το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή και από κανένα άλλο, οπότε τις ξεχνάς αν φύγεις για ΟΤΤ, επίσης στην ΟΤΤ αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφών...
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Αν δεν επιστρέψω τον αποκωδικοποιητή, θα μπορώ να εξακολουθώ να βλέπω αυτά που έχω γράψει ακόμα και αν έχει καταργηθεί η συνδρομή μου στο cosmote tv μέσω δορυφόρου;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Αν δεν επιστρέψω τον αποκωδικοποιητή, θα μπορώ να εξακολουθώ να βλέπω αυτά που έχω γράψει ακόμα και αν έχει καταργηθεί η συνδρομή μου στο cosmote tv μέσω δορυφόρου;

οχι...με το που κοβεται η συνδρομη σου δεν εχεις προσβαση στο να βλεπεις οτι εχεις γραψει...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει η ιδια φιλοσοφια.
δηλαδη απο την στιγμη που εχεις κοψει την συνδρομη σου,παυεις να εχεις και προσβαση στις εγγραφες.
 

ioanna1978

Established Member
13 August 2017
279
Ναι θυμάμαι μια φορά που δεν είχα πληρώσει κ μου το είχαν κόψει ούτε τις εγγραφές μπορούσα να δω αλλά έχω ακούσει άλλη στιγμή σε ανάλογη περίπτωση ότι μπορούσε να τις δει. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα γιατί πάει καιρός αυτό.
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Πάντως δοκίμασα να βγάλω το ethernet από τον δέκτη (και προφανώς μου έχασε τις hybrid υπηρεσίες), ακολουθούμενο και από το καλώδιο της κεραίας (οπότε έχασε και όλα τα κανάλια) αλλά οι εγγραφές εξακολουθούν να παίζουν κανονικά από το δίσκο. Δεν ξέρω τώρα αν έχει καμια δικλείδα ασφαλείας και αν μείνει ξέρω γω κάποιο χρόνο χωρίς σήμα κεραίας, να χάνει τπτ κλειδιά και να μην μπορείς να παιίξεις και τις εγγραφές. Θα το αφήσω λίγο έτσι χωρίς τίποτα επάνω και βλέπουμε..
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Οι εγγραφές συνδέονται με την κάρτα όταν απενεργοποιείται η κάρτα απενεργοποιούνται και αυτές

Όποιος τον ενδιαφέρει να μη χάσει τις εγγραφές του (και για αποκλειστικά δική του χρήση), παίρνει ένα HDMI splitter-striper, μια κάρτα/usb HDMI capture και με έναν ισχυρό υπολογιστή, κάνει τη δουλειά του

Στάλθηκε από το J9210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Μάλιστα.. Η κάρτα πως απενεργοποιείται; Γίνεται κάθε κάποια ώρα κάποια ενημέρωση μέσω του δορυφορικού σήματος για τις ενεργές κάρτες οπότε η δική μου θα "αχρηστευτεί"; Προσπαθώ να καταλάβω αν κρατώντας τον δέκτη όπως τον έχω τώρα (χωρίς σήμα δορυφορικό), θα γλυτώσω να χαρακτηριστεί ακυρη η κάρτα μου και να μπορώ να βλέπω ότι έχω στον σκλήρο ή όχι;
 

MerNion

New member
3 June 2013
85
Εχω 2 μέρες που έχω τον kaon εκτός δικτύου και δορυφορικής κεραίας και οι εγγραφές εξακολουθούν να δουλεύουν μια χαρά! Υποψιάζομαι οτι εφ' όσον κάνω κάποια επανεκκίνηση ή τον συνδέσω σε δικτυο/κεραία θα ακυρωθεί η κάρτα...