Αλλαγή πίσω ηχείων αξίζει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostask1973

New member
9 January 2017
7
Καλησπέρα σε όλους και όλες

Σε Fiat panda του 2008 άλλαξα πριν 2 χρόνια τα μπροστινά 2 δρόμων ηχεία με διαιρούμενα hertz dsk165 (σετακι μαζί με crossover) και πρόσφατα άλλαξα και την πηγή με μια Pioneer mosfet 50w (χωρίς ενισχυτή).
Ήμουν ικανοποιημένος μέχρι που το πίσω αριστερό ηχείο σκιστηκε απτά χρόνια και κάνει έναν περίεργο τρυγμο.

Αξίζει να αλλαχτούν τα πίσω 5.25 ιντσών ηχεία με όμοια της hertz μαζί με tweeter;; (κάθε άλλη πρόταση καλοδεχουμενη) ή είναι τόσο μικρή η διαμετρος τους που δεν αξίζει να ασχοληθώ;

Αν τα καταργήσω και βάλω οβάλ στην εταζερα θα χρειαστώ και ενισχυτή;

Sub δεν θέλω γιατί χρειάζομαι το πορτ μπαγκαζ


Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Φυσικα και αξιζει απο τι στιγμη που το πισω αριστερο χαλασε βαλε στις εργοστασιακες θεσης 2 καινουργια πισω και απο τη στιγμη που θα ειναι και της ιδιας μαρκας με τα μπροστα θα εχεις ομοιομορφια ηχητικη !!! για να ανοιξεις τρυπες στην μικρη εταζιερα που εχεις για να βαλεις οβαλ σε αυτο δεν με βρισκες συμφωνο διοτι επειδη η εταζιερα ειναι μικρη με το καιρο απο το βαρος των ηχειων θα σου στραβωσει !!!! για εμενα μια χαρα το εχεις σκεφτει και πιστεψε με επειδη ο χωρος του αυτοκινητου ειναι μικρος θα γεμισει με ανεση ,!!!! :2thumb22sup:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ωστοσο ξεχασα να σε ρωτησω κατι εαν το πισω ηχειο εχει σκιστει το λαστιχο που συγκρατει το γουφερακι αυτο μπορεις να το αλλαξεις και το ηχειο γινεται καινουργιο !!!! υπαρχουν δηλ μαγαζια που τα επισκευαζουν !!! Πανταζοπουλος σολωμου 54 Αθηνα τηλ 210-03822001/Γουζετης Γιωργος γρ λαμπρακη 19 καλλιθεα τηλ 210-9578496 :ernaehrung004:
 

kostask1973

New member
9 January 2017
7
ωστοσο ξεχασα να σε ρωτησω κατι εαν το πισω ηχειο εχει σκιστει το λαστιχο που συγκρατει το γουφερακι αυτο μπορεις να το αλλαξεις και το ηχειο γινεται καινουργιο !!!! υπαρχουν δηλ μαγαζια που τα επισκευαζουν !!! Πανταζοπουλος σολωμου 54 Αθηνα τηλ 210-03822001/Γουζετης Γιωργος γρ λαμπρακη 19 καλλιθεα τηλ 210-9578496 :ernaehrung004:
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απο τότε που άλλαξα την πηγή έτσι κι αλλιώς τα πίσω γουφερ με λίγο παραπάνω ένταση παραμορφωνουν σαν τρελά με αποτέλεσμα να έχω το fader σχεδόν τέρμα μπροστά (μην ξεχνάμε απτά 20w rms εργοστασιακα πήγε ξαφνικά στα 50) οπότε πιστεύω δεν αξίζει να επισκευαστει. Άλλωστε μάλλον είναι θέμα χρόνου να τα παίξει και το δεξί...

Απλως ανησυχούσα μήπως το μέγεθος 5.25 είναι τόσο μικρό που ότι και να βάλεις είναι δώρο άδωρο. Αλλά ελπίζω ότι το διαιρούμενο θα αποδίδει αξιοπρεπώς. Το παντακι έχει μέχρι και θέσεις για τουιτερ και πίσω αφού έβγαινε με έξτρα bose 9 ηχείων....

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το διαιρουμενο αξιζει διοτι ακους ξεχωριστα μπασα-πριμα ο ηχος ειναι καθαροτερος σε σχεση με το ομοαξονικο (εννοω το ενιαιο που εχει μαζι το γουφερ με το τουιτερ) ακομα και με 5,25 μπασακι θα το χαρεις γιατι δεν θα παιζει ολες μαζι τις συχνοτητες για να εχεις βαβαουρα θα παιζει αποκλειστικα τις χαμηλες και μονο !!! προχωρα αφοβα !!!:2thumb22sup: