Πρόβλημα με Mac Book pro late 2013 και μπαταρία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Καλησπέρα,

Παρατηρησα σήμερα οτι στο mac book pro, μάλλον πρέπει να εχει φουσκώσει η μπαταρία και δεν κλείνει καλά το καπάκι ουτε κάθεται οριζόντια. Εχει κανείς κάποια άποψη τι μπορώ να κάνω ή εαν μπορω να κάνω κάποια αλλαγή μπαταρίας ? H μπατάρια εχει κάτω από 100 κυκλους φόρτισης και δουλευει κανονικά.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Εχουμε στο σπιτι ενα ΜΒΡ air 2015 και ενα MBP pro 2015.

Και τα δυο χρειαζονται αλλαγη μπαταριας. Η χρηση ειναι καθαρα ερασιτεχνικη, οποτε παρ ολη την ηλικια τους, δεν ειναι για ολικη αντικατασταση, τη δουλεια την κανουν.

Ρωτησα στο επισημο σερβις και οι τιμες ειναι 190 ευρω για το air και 220 για το προ.

Στο αμαζον με μια προχειρη ματια ειδα μπαταριες τριτων κατασκευαστων στα 50-60 ευρω και η αλλαγη ειναι κατι ευκολο, ουτε κολλες ουτε αλλα περιεργα, μονο κατι βιδες.

Ποια λυση προτεινετε να ακολουθησω ? Και αν προτεινετε να κανω μονος μου την αλλαγη, εχετε καποιο λινκ απο αξιοπιστη μπαταρια η καταστημα που μπορω να την προμηθευτω ?
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Εχουμε στο σπιτι ενα ΜΒΡ air 2015 και ενα MBP pro 2015.

Και τα δυο χρειαζονται αλλαγη μπαταριας. Η χρηση ειναι καθαρα ερασιτεχνικη, οποτε παρ ολη την ηλικια τους, δεν ειναι για ολικη αντικατασταση, τη δουλεια την κανουν.

Ρωτησα στο επισημο σερβις και οι τιμες ειναι 190 ευρω για το air και 220 για το προ.

Στο αμαζον με μια προχειρη ματια ειδα μπαταριες τριτων κατασκευαστων στα 50-60 ευρω και η αλλαγη ειναι κατι ευκολο, ουτε κολλες ουτε αλλα περιεργα, μονο κατι βιδες.

Ποια λυση προτεινετε να ακολουθησω ? Και αν προτεινετε να κανω μονος μου την αλλαγη, εχετε καποιο λινκ απο αξιοπιστη μπαταρια η καταστημα που μπορω να την προμηθευτω ?

Έχω αλλάξει δυο φορές μπαταρία μόνος στο mid 2011 Air. Πήρα ότι χρειαζόμουν από το ifixit Europe https://eustore.ifixit.com/
 

GeorgiosCh

New member
27 September 2021
50
Athens
Έχω αλλάξει σε καμία 10αρια MacBook μπαταριά , όσες έχω πάρει από εδώ έχουν βγει όλες super


Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και μπορείς να το κάνεις μονός σου
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Ευχαριστω παιδια, απο οτι ειδα κι εγω, απο τη στιγμη που η owc δεν στελνει ευρωπη μπαταριες, το ifixit και αυτο το ελληνικο σαιτ ειναι αξιοπιστες λυσεις.

Απο τιμες, βγαινουν πανω κατω οι ιδιες με τα μεταφορικα και φανταζομαι και οι μπαταριες τους ειτε ειναι ιδιες ειτε θα εχουν μικρες διαφορες στην αποδοση.

Ειδα ομως, οτι ενω στο air η αντικατασταση ειναι ευκολη, στο προ μπλεκονται και ηχεια και κολλητικες ταινιες και περισσοτερο αυτες οι δευτερες με ανησυχουν.

Κυριως ομως για το προ, με ανησυχει οτι εχω αλλαξει και σκληρο δισκο, βαζοντας 3rd party μεγαλυτερης χωρητικοτας... υπαρχει λετε περιπτωση να αντιμετωπισω κανενα αλλο προβλημα συμβατοτητας ειτε με την γνησια μπαταρια ειτε με καποια τριτου κατασκευαστη λογω του δισκου ?
 

GeorgiosCh

New member
27 September 2021
50
Athens
Λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα λόγω του δίσκου , επίσης τις καλώδιο-ταινίες μην τις φοβάσαι , αν έχεις τα καταλληλά εργαλεία είναι πραγματικά πολύ εύκολο , απλά θέλει λίγο προσοχή.

s-l300.jpeg
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Παρηγγειλα τελικα μονο για το ΜΒΡ air μπαταρια απο το ifixit στα 90 ευρω. Ηρθε με fedex σε 2 μερες.
Εγινε η αντικατασταση πολυ ευκολα και γρηγορα εχθες και σημερα την... καλιμπραρω συμφωνα με τις οδηγιες τους. Απο οσο βλεπω, εξαντλειται καπως γρηγοροτερα απο οσο θα περιμενα, αλλα ειναι νωρις ακομα και ισως ειναι και ιδεα μου. Θα δειξει εν καιρω.

Στην συσκευασια ειχε και μικρο σακουλακι με... ζελεδακια haribo (y)
 
  • Like
Reactions: dimitris777

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Ναι ισχύει, δεν είναι σαν την "μαμά" μπαταρία. Αδειάζει ευκολότερα, αλλά κάνει την δουλειά της και έχει ικανοποιητική αυτονομία.
Από το ΄12 μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 2 φορές μπαταρία του ifixit στο Air. Νομίζω είναι τίμια..
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Αν κραταει 4-5 ωρες με απλο browsing και δεν σβυνει όποτε να ναι (σαν την παλια) και κρατησει 3-4 χρονια, θα ειμαι ευχαριστημενος.

Την παλια την ανακυκλωνουμε η εχει καμμια αξια (κανα e-bay κτλ) ?
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Όσες φορές χρειάστηκα μπαταρία για macbook πήρα μεταχειρισμένη από το ebay.
Υπάρχουν πωλητές που αναφέρουν όλα τα στοιχεία της μπαταρίας, κύκλους υγεία κλπ, που αξίζει η αγορά της σε σχέση με τις after market.
Πάντως σε dell που χρησιμοποιώ, όσες φορές χρειάστηκα και πήρα από Ελλάδα βγήκαν όλες, μα όλες καλές, και επώνυμες, όπως panasonic κλπ
Με την πολιτική της Apple δυστυχώς έχουμε πρόβλημα