Αλλαγή σε Nova 3 play και αντιπροσφορά από προηγούμενο πάροχο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

archimedes

New member
23 June 2010
26
Καλημέρα! Έχω ADSL και δορυφορική στην Cosmote αλλά επειδή θέλω να αναβαθμίσω σε VDSL και η Cosmote δεν μου κάνει καλή προσφορά σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε Nova 3play. Η ερώτηση είναι η εξής: αν η Cosmote επανέλθει μετά την αίτηση φορητότητας στη Nova με αντιπροσφορά την οποία τη βρω συμφέρουσα, αν δεχθώ την προσφορά της Cosmote ακυρώνεται η αίτηση προς τη Nova στο σύνολό της; Ακυρώνεται και η τηλεφωνία/Internet και η δορυφορική Nova ή μήπως η δορυφορική Nova παραμένει (αλλά σε ποια τιμή; εγώ θα έχω κάνει αίτηση για το συνδυαστικό πακέτο) ;

Όποιος ξέρει και μπορεί, ας διαφωτίσει...
 

sdragon28

AVClub Enthusiast
31 July 2018
1,015
Καλημέρα! Έχω ADSL και δορυφορική στην Cosmote αλλά επειδή θέλω να αναβαθμίσω σε VDSL και η Cosmote δεν μου κάνει καλή προσφορά σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε Nova 3play. Η ερώτηση είναι η εξής: αν η Cosmote επανέλθει μετά την αίτηση φορητότητας στη Nova με αντιπροσφορά την οποία τη βρω συμφέρουσα, αν δεχθώ την προσφορά της Cosmote ακυρώνεται η αίτηση προς τη Nova στο σύνολό της; Ακυρώνεται και η τηλεφωνία/Internet και η δορυφορική Nova ή μήπως η δορυφορική Nova παραμένει (αλλά σε ποια τιμή; εγώ θα έχω κάνει αίτηση για το συνδυαστικό πακέτο) ;

Όποιος ξέρει και μπορεί, ας διαφωτίσει...
Εξαρτάται. Αν την κάνεις τηλεφωνικά έχεις δεκαπέντε μέρες προθεσμία υπαναχώρησης. Από κατάστημα δεν ισχύει αυτό πλέον. Η αίτηση αφορά όλο το πακέτο άρα αν την ακυρώσεις, το χάνεις όλο.
 

archimedes

New member
23 June 2010
26
Ευχαριστώ πολύ sdragon28.

Μια ακόμα ερώτηση: αφού έγραψα το μήνυμα, ανακάλυψα ότι εδώ και 2-3 χρόνια ισχύει νέο καθεστώς σύμφωνα με το οποίο ονέος πάροχος, Nova στο παράδειγμά μου, κρατάει για 14 μέρες στο συρτάρι και ο παλαιός πάροχος ΔΕΝ μαθαίνει για την αίτηση φορητότητας, οπότε δεν προλαβαίνει να κάνει αντιπροσφορά - ο χρήστης είναι πια κλειδωμένος στο νέο πάροχο. Έχει κανείς εμπειρία αν όντως συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει τρόπος να εκμαιεύσεις προσφορά από τον παλαιό πάροχο πριν περάσουν οι 14 μέρες;
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
παρε τηλ.τον κοσμοτε και ανεφερε τους οτι εκανες αιτηση για αλλο παροχο και αναμενε αντιπροσφορα
εννοειται οτι θαχεις κανει την αιτηση μετα αποφασιζεις εσυ αναλογα με τα δεδομενα