Πρόταση για προβολέα έως 1200

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, παιδιά!


Μία φίλη αποφάσισε να δημιουργήσει Home Cinema, με χρήση προβολέα.
Ήδη, έχει οθόνη προβολής. Δε γνωρίζω ποια - νομίζω ούτε κι εκείνη γνωρίζει τα χαρακτηριστικά της!

Τα δεδομένα που μου έχει δώσει είναι:
- πλάτος οθόνης: 2,5 μέτρα
- απόσταση θέασης: 5 μέτρα

Τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε μέχρι τα 1200 ;
Η ίδια, ζήτησε γνώμη για τον Optoma UHD51. Τι απαντάμε;

Ευχαριστώ πολύ!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Χρειαζόμαστε και άλλες λεπτομέριες.
Τοποθέτηση του προβολέα ? Βάση οροφής ? Ψηλή βιβλιοθήκη πίσω ? ( εδώ θες προβολέα με καλό vertical lens shift... ξεφεύγουν εύκολα οι τιμές )
Επίσης αν έχει εμπειρία με DLP να ξέρουμε αν την επηρεάζει ή όχι το RE ( Rainbow Effect ) των DLP ?

Ο χώρος είναι βαμμένος με σκούρο ματ χρώμα πέριξ της οθόνης προβολής ?
Συνθήκες θέασης ? με φως ? απόλυτο σκοτάδι ? κάτι ενδιάμεσα ?

Μόνο καινούργια προϊόντα ή δέχεται να ψωνίσει και από τα μεταχειρισμένα ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Όταν λέμε για πρόβλημα RBE πάντως δεν εννοούμε τη μικρή χρωματική εκτροπή που βλέπουμε οι περισσότεροι σε κίνηση. Μιλάμε για κάτι πολύ διαφορετικό. Όπως όταν τραβάς DLP προβολή με την κάμερα του κινητού.

Δείτε στο βίντεο τι συμβαίνει κατά την κίνηση της κάμερας στις οθόνες προβολής.

https://www.youtube.com/watch?v=08YcfEM8nAk

;)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Στο βίντεο, μήπως φταίει το διαφορετικό frame rate κινητού / οθόνης;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Στο βίντεο, μήπως φταίει το διαφορετικό frame rate κινητού / οθόνης;

Τις βλέπεις τις χρωματιστές μπάρες; Αυτές βλέπουν όσοι έχουν πραγματικό πρόβλημα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Όχι, αλλά σίγουρα πιάνει η κάμερα το rbe; γιατί έχω διαβάσει το αντίθετο.
Dlp έχω. Το rbe το βλέπω σπάνια και στιγμιαία, κυρίως όταν στρεφω γρήγορα τα μάτια μου από πάνω κάτω.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Στο βίντεο έχει θέμα το κινητό, η κάμερα του κινητού γράφει με shutter speed διαφορετικό από το refresh rate των προβολέων.
Το χρωματικό φαίνεται που και που, αλλά πολύ πιο έντονα από ότι το αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος λόγω του θέματος async μεταξύ camera + projector.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Όχι, αλλά σίγουρα πιάνει η κάμερα το rbe; γιατί έχω διαβάσει το αντίθετο.
Dlp έχω. Το rbe το βλέπω σπάνια και στιγμιαία, κυρίως όταν στρεφω γρήγορα τα μάτια μου από πάνω κάτω.
Προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Αυτό που περιγράφεις το βλέπω κι εγώ και οι περισσότεροι και είναι εμφανές σε εικόνα με αντίθεση (π.χ. λευκή γραμμή σε μαύρο φόντο). Όμως δεν είναι πρόβλημα RBE αυτό. Πρόβλημα RBE όπως μου το έχουν περιγράψει άνθρωποι που πραγματικά έχουν θέμα, είναι σαν τις γραμμές που βλέπεις στο βίντεο (τις χρωματιστές).
Και πάλι θέμα συγχρονισμού είναι όπως με την κάμερα. Απλά εδώ μιλάμε για τον ανθρώπινο εγκέφαλο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Α. Οκ. Για πείτε μερικές επιλογές στα 1200ε. Με ενδιαφέρει και μένα. Υπάρχει κάποιος με το μεγάλο τσιπάκι που λέγατε σε άλλο νήμα;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
Άνοιξε ένα θέμα Μανώλη με τις πληροφορίες ( επιθυμητό μέγεθος οθόνης προβολής, διαστάσεις χώρου, απόσταση οθόνης με πιθανές θέσεις του προβολέα, χρώμα τοίχων, και που θες να τοποθετηθεί γιατί αυτό είναι σούπερ καθοριστικό, π.χ. στο τομέα μέχρι 1200 παίζει καλή μπαλίτσα ο BenQ W2000+, αλλά λόγω μόνο 10% vertical lens shift πρέπει είτε να μπεί μπροστά σου σε χαμηλό τραπεζάκι, είτε στο ταβάνι, σε bookshelf δεν )
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Ο Epson EH-TW7000, τον έχω, είναι "εύκολος" προβολέας στην τοποθέτηση λόγω τεράστιου οριζόντιου και κάθετου lens shift και μεγάλης φωτεινότητας που δεν χρειάζεται απόλυτη συσκότιση. Έχει ένα θεματάκι στο μαύρο, όμως νομίζω ότι όλοι έχουν σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Τον είχα παραλάβει τέλη Ιανουαρίου (νομίζω) από Κωτσόβολο στα 1000 ευρώ. Είχαν ανοίξει το "σκρουτζ" και μου έδωσαν ίδια τιμή με τον φτηνότερο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Άνοιξε ένα θέμα Μανώλη με τις πληροφορίες ( επιθυμητό μέγεθος οθόνης προβολής, διαστάσεις χώρου, απόσταση οθόνης με πιθανές θέσεις του προβολέα, χρώμα τοίχων, και που θες να τοποθετηθεί γιατί αυτό είναι σούπερ καθοριστικό, π.χ. στο τομέα μέχρι 1200 παίζει καλή μπαλίτσα ο BenQ W2000+, αλλά λόγω μόνο 10% vertical lens shift πρέπει είτε να μπεί μπροστά σου σε χαμηλό τραπεζάκι, είτε στο ταβάνι, σε bookshelf δεν )

Δεν πρόκειται για άμεση αγορά, (προεχουν τα σαμπ) για αυτό δεν άνοιξα νέο θέμα. Ήθελα απλώς να μάθω τις ποιο δυνατές προτάσεις στην κατηγορία.
Το ταβανιασμα δε με πειράζει. Ο τωρινός στο ταβάνι είναι. Η απόσταση θέασης είναι στα 3 μέτρα, και η οθόνη 120 ίντσες περίπου. Τοίχος σκούρο γκρι, με 100% έλεγχο φωτός.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
https://www.skroutz.gr/s/23534240/Optoma-UHD42.html?o=optoma+uhd42
Καλησπέρα,

θεωρώ οτι με λίγα χρήματα παραπάνω θα μπορούσες να πάς σε κάτι καλύτερο όπως τον νέο Optoma


0,47" chip, no FI, καλιμπραρισμένο κόντραστ 590:1. Μόνο το input lag είναι χαμηλότερο, καλό για τους gamers. Αν κόστιζε κάτω από χιλιάρικο, ίσως να μπορούσε να εξετασθεί σοβαρά η άγορά του. Στα λεφτά που ζητάει, όχι.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Πρόταση για προβολέα έως 1200

Χρειαζόμαστε και άλλες λεπτομέριες.
Τοποθέτηση του προβολέα ? Βάση οροφής ? Ψηλή βιβλιοθήκη πίσω ? ( εδώ θες προβολέα με καλό vertical lens shift... ξεφεύγουν εύκολα οι τιμές )
Επίσης αν έχει εμπειρία με DLP να ξέρουμε αν την επηρεάζει ή όχι το RE ( Rainbow Effect ) των DLP ?

Ο χώρος είναι βαμμένος με σκούρο ματ χρώμα πέριξ της οθόνης προβολής ?
Συνθήκες θέασης ? με φως ? απόλυτο σκοτάδι ? κάτι ενδιάμεσα ?

Μόνο καινούργια προϊόντα ή δέχεται να ψωνίσει και από τα μεταχειρισμένα ?

1. Προτιμά, η τοποθέτηση του προβολέα να γίνει σε ένα ραφάκι, επάνω από τον καναπέ θέασης
2. Ο τοίχος πίσω από την οθόνη είναι ανοιχτόχρωμος
3. Κατά τη θέαση θα επικρατεί σκοτάδι
4. Το RE δεν το γνωρίζει. Θα ψάξει (!) να δει τί ειναι
5. Θέλει καινούρια. Να (προσπαθήσω να) της αλλάξω γνώμη;

Υπενθυμίζω:
- πλάτος οθόνης: 2,5 μέτρα
- απόσταση θέασης: 5 μέτρα
- οθόνη: Reflecta Crystal-Line Motor RC lux 240x188 (230x143) 16:10 87753 (Format: 16:10, Πάχος Πανιού: 0.35 mm, Γωνία Οράσεως: 120°, Gain factor: 1.1)

Ευχαριστώ και πάλι!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
1. Δύσκολα τα πράγματα. Είτε θα πρέπει να είναι αρκετά ψηλό το ράφι και να κάνεις κατασκευή πατέντα για να βάλεις ανεστραμένο τον προβολέα, είτε για πιο σωστά θες προβολέα με μεγάλο vertical lens shift ( $$$ για καινούργιο, πάνω κάτω πας στα 1800+ )
2. Εδώ επίσης είτε κάνεις πατέντα ( π.χ. μαύρη blackout κουρτίνα ή καλύτερα μαύρο βελούδο και το βάζεις υπό μορφή κουρτίνας και το απλώνεις όταν βλέπεις ταινία, είτε βάφεις τοίχο πιο σκούρο και σε ματ χρώμα, είτε δέχεσαι πως όταν η σκηνή θα έχει αρκετό φως θα λαμπαδιάζει ο τόπος και θα χάνεις πολύ σε εικόνα ) και ταυτόχρονα... δεν παίρνεις προβολέα που κάνει και για garage door lamp ( π.χ. προβολέας μάρκας με 2300+ ANSI Lumens ).
3. Δες το 2 για τον τοίχο, δεν θα είναι... ακριβώς σκοτάδι δίχως το παραμικρό πείραγμα.
4. Μόνο αν βρείτε κάπου να δεί 15 λεπτάκια έργο σε DLP προβολέα θα μάθετε αν είναι prone στο RE ή όχι.
5. Με βάση τα παραπάνω... θα έλεγα ναι! μάλλον όχι απλά θα ήταν καλό... σχεδόν αναγκαστικό θα έλεγα.
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Εάν επιμένει για καινούριο προβολέα, σε τι κόστος φτάνουμε για κάτι αξιόλογο;
Ποια μοντέλα (ανεξαρτήτως τεχνολογίας) προτείνονται;
Ευχαριστώ και πάλι!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,800
Athens
BenQ W5700
Epson EH-TW9400
Sony VPL-HW65ES

είναι καλά προβόλια, που έχουν και επαρκές vertical lens shift για να μπορούν να τοποθετηθούν σχεδόν κυριολεκτικά παντού, με πολύ καλή εικόνα, κλπ και οι 3 τους.
Αλλά η τιμή τους είναι κάμποσο πάνω από τα 1200 :p