Αγορά νέου ενισχυτή Marantz SR5014 ή Denon AVR-X2600H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Γεια χαρά σε όλους!

Ήθελα τα φώτα σας.

Πρόσφατα αγόρασα ηχεία της Klipsch, και σκέφτομαι να αντικαταστήσω και τον ενισχυτή μου γιατί θέλω να έχω υποστήριξη για eARC γιατί ασχολούμαι περισσότερα με το gaming. Παρ'ολα αυτά, ακούω πολύ μουσική και βλέπω και αρκετές ταινίες/σειρές. Οπότε τα κάνω όλα μαζί.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τους δυο συγκεκριμένους ενισχυτές. Τείνω πιο πολύ προς τον Denon λόγο κόστους. Αλλά γλυκοκοιτάζω και τον Marantz γιατί θα ήθελα κάτι παραπάνω στη μουσική.

Τα ηχεία που έχω είναι τα εξής

Klipsch R-620F , R-51M , R-34C (και θα αντικαταστήσω το sub που έχω τώρα με ένα επίσης της Klipsch R-120SW).

Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι καλές οι επιλογές μου;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το θέμα είναι αν θα τους βρεις διαθέσιμους.

Περίμενε μέχρι τις 7 Ιουλίου να δούμε και πότε θα είναι ο αντικαταστάτης του 5014 διαθέσιμος. Γιατί για τον αντικαταστάτη του 2600 ξέρουμε ότι θα είναι τον Σεπτέμβρη.

Σε κάθε περίπτωση οι Marantz είναι καλύτεροι αν και δεν είναι άσχημοι και οι Denon ως η οικονομικότερη επιλογή.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Το θέμα είναι αν θα τους βρεις διαθέσιμους.

Περίμενε μέχρι τις 7 Ιουλίου να δούμε και πότε θα είναι ο αντικαταστάτης του 5014 διαθέσιμος. Γιατί για τον αντικαταστάτη του 2600 ξέρουμε ότι θα είναι τον Σεπτέμβρη.

Σε κάθε περίπτωση οι Marantz είναι καλύτεροι αν και δεν είναι άσχημοι και οι Denon ως η οικονομικότερη επιλογή.

Θα γίνει κάποια παρουσίαση νέων μοντέλων τότε;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα γίνει κάποια παρουσίαση νέων μοντέλων τότε;

Ναι. Οι νέοι Marantz AV.

Μέσα στον Ιούλιο πάντως αναμένεται να υπάρχει διαθεσιμότητα σε τρέχοντα μοντέλα Denon (2600H π.χ.).

Το πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα υφίσταται σε όλες τις μάρκες έχε υπ' όψη. Γιατί σταμάτησε o ανεφοδιασμός λόγω COVID-19 χωρίς να μηδενιστεί η ζήτηση.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Ναι. Οι νέοι Marantz AV.

Μέσα στον Ιούλιο πάντως αναμένεται να υπάρχει διαθεσιμότητα σε τρέχοντα μοντέλα Denon (2600H π.χ.).

Το πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα υφίσταται σε όλες τις μάρκες έχε υπ' όψη. Γιατί σταμάτησε o ανεφοδιασμός λόγω COVID-19 χωρίς να μηδενιστεί η ζήτηση.

Πιστεύω οι καινούριοι θα είναι σαφώς και ακριβότεροι. Απλά έχω το νου μου σε αυτούς τους 2 μπας και πέσει η τιμή τους σε καμιά προσφορά και πάρω κανέναν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επί της ουσίας η διαφορά στα μοντέλα που βλέπεις, δηλαδή Denon AVR-2600H vs AVR-2700H και Marantz SR5014 vs SR5015 θα είναι η μια από τις εισόδους HDMI (και μια από τις εξόδους) HDMI 2.1 8K60Hz/4K120Hz. Μαζί με ένα μενού πληροφοριών για το εισερχόμενο σήμα εικόνας και τι υποστηρίζεται στο μέσο προβολής, ενώ θα υπάρχει και η δυνατότητα για διπλό set-up ηχείων.

Αυτά από features. Για αλλαγές στα ενδότερα των μηχανημάτων και λεπτομέρειες θα μάθουμε αργότερα αν θα υπάρχουν σε κάποια παρουσίαση στην Ιαπωνία.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Γεια χαρά σε όλους!

Ήθελα τα φώτα σας.

Πρόσφατα αγόρασα ηχεία της Klipsch, και σκέφτομαι να αντικαταστήσω και τον ενισχυτή μου γιατί θέλω να έχω υποστήριξη για eARC γιατί ασχολούμαι περισσότερα με το gaming. Παρ'ολα αυτά, ακούω πολύ μουσική και βλέπω και αρκετές ταινίες/σειρές. Οπότε τα κάνω όλα μαζί.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τους δυο συγκεκριμένους ενισχυτές. Τείνω πιο πολύ προς τον Denon λόγο κόστους. Αλλά γλυκοκοιτάζω και τον Marantz γιατί θα ήθελα κάτι παραπάνω στη μουσική.

Τα ηχεία που έχω είναι τα εξής

Klipsch R-620F , R-51M , R-34C (και θα αντικαταστήσω το sub που έχω τώρα με ένα επίσης της Klipsch R-120SW).

Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι καλές οι επιλογές μου;

Συμφορουμιτη (σε ανω των ενα φορουμ...χεχεχε) η προσωπικη μου αποψη για τον 2600 ειναι πολυ θετικη στο λιγο διαστημα που τον εχω. Ισως να ηθελα λιγα παραπανω watt για την 1/100 περιπτωσεις που θα με αφηνε η γυναικα μου να τσιτωσω τερμα χωρις να μου την πει...χαχαχα!
Αυτο για να διευκολυνω λιγο την σκεψη σου...αρα ξερω γω αν το νεο μοντελο (2700) ειναι στα τωρινα βαττ και σε αυξημενη τιμη και συ θες "φασαρια", ΙΣΩΣ να ειναι καλυτερο να χτυπησεις σε καμια προσφορα εναν "περσινο" 3600 ας πουμε που ειναι πιο ισχυρος.

Για τα λοιπα τεχνολογικα κλπ και "βαθυτερες" διαφορες, εχουμε τον Pleo εδω να στα πει!

Υ.Γ Μην παρεξηγηθω...μια χαρα ισχυ εχει, προσωπικα πανω απο 65/100 στην μουσικη και 75/100 σε ταινιες δεν τον πηγα ποτε....και οπως μου ειχε πει και ο Pleo παλιοτερα...επειδη η αυξηση της ισχυος στα νεα μηχανηματα δεν ειναι γραμμικη αλλα εκθετικη...απο κει και περα "δινει" το μηχανημα, αρα γενικα μπορει και να μην ισχυει καν αυτο που λεω περι ισχυος...μια υποθεση κανω....