Dolby Atmos 7.1.2 - Τα φώτα σας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Καλημέρα,

Έχω αγοράσει μια LG OLED GX 65" και επειδή θεωρώ τον ήχο εξίσου σημαντικό θα ήθελα βοήθεια ως προς τις επιλογές. Είμαι άσχετος με το θέμα ότι σας πω είναι καθαρά από έρευνα που έκανα τις τελευταίες μέρες.

Ψάχνω ένα καλό Av Receiver που να υποστηρίζει Dolby Atmos, DTX X, 4K HDR, WiFi, 4 HDMI τουλάχιστον (αν υπάρχει σε HDMI 2.1 καλός) και τελευταίο να έχει Mussicast. Θέλω να πετύχω το Dolby Atmos και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει πχ με 5.1.2 κανάλι η πρέπει οπωσδήποτε να είναι 7.1.2.

Επειδή ζω Κύπρο έψαξα κάποια μαγαζιά και ενα μαγαζί μου έστειλε την πιο κατω προσφορά με τελική τιμή 2200! Τόσο ακριβά ρε παιδιά;


- YAMAHA RXV-685 7.2 (5.1.2) NETWORK SURROUND AMPLIFIER WITH STREAMING FACILITIES AND MUSICCAST 7X90W RMS 1 PC 620.00

- WHARFEDALE D330 TOWER SPEAKER 1 PAIR 490.00

- WHARFEDALE 300C CENTRE SPEAKER 1 PC 200.00

- WHARFEDALE D310 STAND MOUNTED/BOOKSHELF SPEAKER FOR SURROUND (WIRED) 1 PAIR 170

- WHARFEDALE 3D SURROUND TOP OF FRONT SPEAKERS FOR ATMOS ENABLED/ON WALL FOR HEIGHT OR SURROUND (WIRED) 1 PAIR 200

- B&W ASW-608 200W 8-INCH SUBWOOFER 1 PC 380.00

- CABLES HDMI-SPEAKER CABLE OFC APPROX 30M-SUB 60.00

-LABOUR, INSTALLATION, CALIBRATION, TESTING, COMMISSIONING 80.00


Σύνολο: 2200 !!!

Μέχρι πριν λίγες νόμιζα η επιλογή τηλεόρασης ήταν περίπλοκη , που να ήξερα!

Ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για 7.1.2 σου πρότειναν 7κάναλο ενισχυτή; Δεν κατάλαβα ακριβώς. Μήπως εννοείς 5.1.2;

Ανεξάρτητα από αυτό, το sub είναι μικρό, τα ηχεία επίσης και ο ενισχυτής ξεπερασμένος (τριετίας πλέον).

Δες κάτι με Denon AVR-X2600H κάποιο σετ με Polk Signature E, subwoofer SVS όπως το PB-1000. Τα ηχεία για το atmos καλό είναι να τα βάλεις όχι επάνω στα ηχεία, αλλά στις θέσεις που προβλέπονται, στο ταβάνι ή ψηλά στον τοίχο.

Τα 80 ευρώ για LABOUR, INSTALLATION, CALIBRATION, TESTING, COMMISSIONING... είναι λίγα. Να τσεκάρεις τι ακριβώς σου έχουν πει ότι θα κάνουν.

Πριν αποφασίσεις οτιδήποτε, πήγαινε να ακούσεις σύστημα atmos για να καταλάβεις γιατί είναι σημαντικό τα ηχεία να είναι στις σωστές θέσεις.
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Με συγχωρείς για την καθυστέρηση είχα λίγη δουλειά και δεν μπορούσα να γράψω πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

Ο πλεο με κάλυψε πάντως το δικό μου σύστημα μοιάζει πολύ με αυτό που περιγράφει
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Για 7.1.2 σου πρότειναν 7κάναλο ενισχυτή; Δεν κατάλαβα ακριβώς. Μήπως εννοείς 5.1.2;

Ανεξάρτητα από αυτό, το sub είναι μικρό, τα ηχεία επίσης και ο ενισχυτής ξεπερασμένος (τριετίας πλέον).

Δες κάτι με Denon AVR-X2600H κάποιο σετ με Polk Signature E, subwoofer SVS όπως το PB-1000. Τα ηχεία για το atmos καλό είναι να τα βάλεις όχι επάνω στα ηχεία, αλλά στις θέσεις που προβλέπονται, στο ταβάνι ή ψηλά στον τοίχο.

Τα 80 ευρώ για LABOUR, INSTALLATION, CALIBRATION, TESTING, COMMISSIONING... είναι λίγα. Να τσεκάρεις τι ακριβώς σου έχουν πει ότι θα κάνουν.

Πριν αποφασίσεις οτιδήποτε, πήγαινε να ακούσεις σύστημα atmos για να καταλάβεις γιατί είναι σημαντικό τα ηχεία να είναι στις σωστές θέσεις.

Ναι όπως το βλέπεις 7 κανάλια μου προτείνει. Δεν έπρεπε;

Έκανα σύγκριση του Denon που λες με το Yamaha και όντως είναι ανωτερο του και σε καλή τιμή. Τα Polk Signature E δεν εχω ιδέα τι εννοείς. Θελω να πω θα πρέπει να πάρω speakers set από αυτή την κατηγορία; Δηλαδη κεντρικό δεξιά αριστερά μακρινα και της οροφής (Atmos). Έχω χαθεί με όλα αυτά. Το sub που λες τούμπανο αλλα πανάκριβο. Θα μάθω για τα 80 αλλα ισως επειδη θα κανω λογαριασμό μεγάλο (πηρα και TV από εκεί να μου έκανε τιμη καλη)

Αν μου κάνεις μια λίστα παρόμοια με αυτή που έκανε ο τύπος πάνω με δικές σου επιλογες θα με βοηθουσες απίστευτα. Έχε κατά νου ένα περίπου ότι budget κοντά στις 2000 λίγο πάνω λίγο κάτω.

Ευχαριστώ πάρα πολυ
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Του έστειλα τις επιλογες σου και του είπα να μου στείλει μια δεύτερη προσφορα με αυτά.
Θα την ετοιμάσει φαντάζομαι. Μου εστειλε αυτό το μήνυμα.

"Καλημερα Κωνσταντινε,
Ευχομαι να περνας καλα στην Αθηνα!
Μην ανησυχεις θα ξεκαθαρισουμε ολες τις αποριες σου την Τριτη. Τοσο ο Α680 οσο και ο V685 είναι ενισχυτες 7 καναλιων αρα το μεγιστο set up που μπορουν να κανουν είναι 7.2 η 5.2.2. Επομενως αναλογα με την τοποθετηση των ηχειων θα γινει και ο αναλογος προγραμματισμος.
Περισσοτερα την Τριτη!"
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ρίξε τα φράγκα στο sub και ας είναι τα ηχεία Bookshelf.

Εδώ να σου πω πως είχα παλιότερα το B&W ASW-610XP ως sub το οποίο ήταν OK αλλά δεν το έλεγες και κάτι συγκλονιστικό. Φαντάσου τώρα ότι πηγαίνεις δυο μοντέλα πιο κάτω σε sub οκταράκι.... .

Φτιάξε ένα σετ με τα Polk S20e για front, S30e για κεντρικό, S15e για τα surround. Βάλε και ένα SVS PB-1000 και με ένα ζευγαράκι οποιοδήποτε ηχείων τοποθετημένο στην οροφή (ει δυνατόν) ή καθ' ύψος, θα έχεις φτιάξει με μια μικρή υπέρβαση στο budget, κάτι πολύ καλύτερο.

Το 7.2 ή 5.2.2 που σου είπε είναι λάθος. 7.1 ή 5.1.2 είναι, είτε το δεις ως format ήχου είτε το δεις ως δυνατότητα του ενισχυτή που πρόκειται για παράλληλη έξοδο των sub στους συγκεκριμένους ενισχυτές που σου πρότεινε.
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Ρίξε τα φράγκα στο sub και ας είναι τα ηχεία Bookshelf.

Εδώ να σου πω πως είχα παλιότερα το B&W 610XP ως sub το οποίο ήταν OK αλλά δεν το έλεγες και κάτι συγκλονιστικό. Φαντάσου τώρα ότι πηγαίνεις δυο μοντέλα πιο κάτω σε sub οκταράκι.... .

Φτιάξε ένα σετ με τα Polk S20e για front, S30e για κεντρικό, S15e για τα surround. Βάλε και ένα SVS PB-1000 και με ένα ζευγαράκι οποιοδήποτε ηχείων τοποθετημένο στην οροφή (ει δυνατόν) ή καθ' ύψος, θα έχεις φτιάξει με μια μικρή υπέρβαση στο budget, κάτι πολύ καλύτερο.

Το 7.2 ή 5.2.2 που σου είπε είναι λάθος. 7.1 ή 5.1.2 είναι, είτε το δεις ως format ήχου είτε το δεις ως δυνατότητα του ενισχυτή που πρόκειται για παράλληλη έξοδο των sub στους συγκεκριμένους ενισχυτές που σου πρότεινε.

Επιστήμονες είστε ρε παιδια για όνομα!! 😂

Του έστειλα email οσα μου είπες αναμενουμε απάντηση και κοστος.
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Με συγχωρείς για την καθυστέρηση είχα λίγη δουλειά και δεν μπορούσα να γράψω πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

Ο πλεο με κάλυψε πάντως το δικό μου σύστημα μοιάζει πολύ με αυτό που περιγράφει

Να σαι καλά ευχαριστώ.

Πάνω κάτω ποσο βλέπεις το κοστος;
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Ρίξε τα φράγκα στο sub και ας είναι τα ηχεία Bookshelf.

Εδώ να σου πω πως είχα παλιότερα το B&W ASW-610XP ως sub το οποίο ήταν OK αλλά δεν το έλεγες και κάτι συγκλονιστικό. Φαντάσου τώρα ότι πηγαίνεις δυο μοντέλα πιο κάτω σε sub οκταράκι.... .

Φτιάξε ένα σετ με τα Polk S20e για front, S30e για κεντρικό, S15e για τα surround. Βάλε και ένα SVS PB-1000 και με ένα ζευγαράκι οποιοδήποτε ηχείων τοποθετημένο στην οροφή (ει δυνατόν) ή καθ' ύψος, θα έχεις φτιάξει με μια μικρή υπέρβαση στο budget, κάτι πολύ καλύτερο.

Το 7.2 ή 5.2.2 που σου είπε είναι λάθος. 7.1 ή 5.1.2 είναι, είτε το δεις ως format ήχου είτε το δεις ως δυνατότητα του ενισχυτή που πρόκειται για παράλληλη έξοδο των sub στους συγκεκριμένους ενισχυτές που σου πρότεινε.

Μπορείς να μου πεις και την επιλογή για το ζευγαράκι οροφής που λες ετσι ώστε να συμπληρώσω το σετ.

AV RECEIVER:
Denon AVR-X2600H

POLK SIGNATURE E

Μπροστα ηχεια: S20 E = PAIR

Κεντρικο ηχείο: S30 E = SINGLE

Surround ηχεία: S15 E = PAIR

SVS PB - 1000 = SINGLE

Ζευγαράκι Οροφής = ?

Ευχαριστώ ξανά
 

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
Γυρω στα 2500 πρεπει να μου ειχε βγει κατι παρομοιο με λιγο καλυτερο ενισχυτη κ να σκεφτεις οτι τα βρηκα σε τιμες καλυτερες του σκρουτζ
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Για τα οροφής θέλεις in ceiling (πρέπει να υπάρχει γύψο σανίδα) ή κανονικά ηχεία που θα τα βιδώσεις με βάσεις στο ταβάνι;
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Κάπου εκεί με βλέπω 2000- 2500. Σκρουτζ τα βρήκα ολα αλλα δεν νομίζω να στέλνουν Κυπρο.

Ο τύπος από το μαγαζι μου απάντησε αυτό.

Περαν του SVS sub που ειναι καλυτερο απο το Yamaha που σου προτεινα τα Polk που αναφερεται ο φίλος σου δεν ειναι καλυτερα απο αυτα που σου προτεινω. Ακομα αν πας στη πιο πανω σειρα την Wharfedale Diamond τοτε πετυχαινουμε περεταίρω βελτιωση εναντι της D σειρας. Εξαλλου τα συγκεκριμενα Polk ειναι μικρα ηχεια τα οποια θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε μικρους χωρους πχ 9-12 μ². Θα σου δωσω τις τιμες αργοτερα αλλα επαναλαμβανω αυτα που σου προτεινα ειναι καλυτερα. Μελετα αν θελεις και την Wharfedale Diamond σειρα.
Ο Denon AVRX2600 δεν υπαρχει πλεον θα παραλαβουμε τελος Ιουλιου/αρχες Αυγουστου τον Χ2700 που υποστηριζει και 8Κ. Ενδεικτικα η τιμη που θα σου αφηνα τον 2600 σημερα ειναι 640ευρω.

Όσο αφορά τετραγωνικά που αναφέρεται το σαλόνι μου εμένα είναι 20m² (4.60 x 4.50)
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Για τα οροφής θέλεις in ceiling (πρέπει να υπάρχει γύψο σανίδα) ή κανονικά ηχεία που θα τα βιδώσεις με βάσεις στο ταβάνι;

Δεν έχω γυψοσανιδα εκεί που μένω τωρα αλλα σε 1-1.5 χρόνο μπαίνω σε σπίτι που χτιζω και θα εχω γυψοσανιδα μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο.
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Για τα οροφής θέλεις in ceiling (πρέπει να υπάρχει γύψο σανίδα) ή κανονικά ηχεία που θα τα βιδώσεις με βάσεις στο ταβάνι;

Αν δεν είναι κακασχημα με βάσεις στην οροφή χωρίς γυψοσανιδα θα το κάνω έτσι εφόσον είναι και η μοναδική επιλογή που έχω σημερα και σε 1.5 χρόνο αγοράζω 2 γυψοσανιδας
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194

destyl

New member
28 February 2018
44
Ηράκλειο Κρήτης
λογικα ο δικος σου θελει να σπρωξει τα συγκεκριμενα. τα εχω ακουσει κ τα μεν κ τα δε, κ επελεξα τα πολκ. αποκλειεται να εχει ακουσει τα 20ε ανθρωπος κ να πει οτι ειναι μικρο ηχειο....
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: Re: Dolby Atmos 7.1.2 - Τα φώτα σας

Αν μου κάνεις μια λίστα παρόμοια με αυτή που έκανε ο τύπος πάνω με δικές σου επιλογες θα με βοηθουσες απίστευτα. Έχε κατά νου ένα περίπου ότι budget κοντά στις 2000 λίγο πάνω λίγο κάτω.

Θα σου δώσω μια συμβουλή.
Πήγαινε να ακούσεις[/Β] όσα περισσότερα ηχεία μπορείς.
Ωραία τα online *μαθήματα ήχου* αλλα τα ηχεία είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.
Μην εμπιστεύεσαι άτομα που σου λένε να πάρεις ηχεία, χωρίς ξέρουν το γούστο σου,
δεν σε ρωτάνε τι μουσική ακούς, σε πόση απόσταση , σε τι στάθμες θα ακούς , σε πόσο μεγάλο χώρο.