Absolute Beginner

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιάννης_Μ

New member
3 July 2020
5
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθεια των μελών του φόρουμ για την αγορά ενός προβολέα full HD για τοποθέτηση σε κήπο για υπαίθρια νυχτερινή προβολή. Κοιτάζοντας τις υπάρχουσες επιλογές στο ίντερνετ βλέπω ότι σε ένα εύρος τιμής 400-600 ευρώ υπάρχουν αρκετές διαθέσιμες. Ωστόσο δεν ξέρω εάν καλύπτουν τους περιορισμούς του χώρου μου (αποστάσεις τοποθέτησης και συνθήκες φωτισμού). Διάβασα ορισμένα από τα νήματα του φόρουμ και μου δημιουργήθηκαν (ευτυχώς) περισσότερες απορίες από όσες είχα όταν ξεκίνησα.
  1. Εάν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει η απαίτηση ο προβολέας να είναι τοποθετημένος ακριβώς απέναντι από το κέντρο της οθόνης ως προς το αριστερά δεξιά, διαφορετικά θα πρέπει να διαθέτει το χαρακτηριστικό vertical shift αλλά αυτό αυξάνει το κόστος. Σωστά;
  2. Ως προς το πάνω κάτω, υπάρχει η απαίτηση ο προβολέας να βρίσκεται +/- 20 εκ. πάνω ή κάτω από την υψηλότερη ή χαμηλότερη πλευρά της οθόνης; Δηλαδή δεν μπορεί να τοποθετηθεί ακριβώς στο κέντρο. Σωστά; Εάν ναι, ισχύει για όλους;
  3. Θέλω να δημιουργήσω εικόνα με διαγώνιο 112 ιντσών σε αναλογία 16/9 και η ιδανική θέση τοποθέτησης του προβολέα είναι σε ξύλινο τραπεζάκι σε απόσταση (ο φακός) περίπου 3 μέτρων. Μπορεί ένας προβολέας κανονικού throw να μου προβάλλει τέτοια εικόνα από αυτή την απόσταση; Εάν όχι, να πάω σε short throw; Αυξάνει το κόστος; Να εξετάσω πιθανόν άλλη θέση;
  4. Ο χώρος στον οποίο θα λειτουργεί ο προβολέας είναι αρκετά σκοτεινός χωρίς ιδιαίτερη «μόλυνση» από ανεπιθύμητες πηγές φωτός τη νύχτα. Έχω μπερδευτεί ως προς τη φωτεινότητα που πρέπει να έχει ο προβολέας. Ενώ αρχικά θεωρούσα ότι όσο περισσότερα lumens τόσο καλύτερα, τελικά διαβάζω σε σχόλια ότι μπορεί αφενός μεν να κουράζει, αφετέρου δε να θυσιάζει τα μαύρα με αποτέλεσμα ξέπλυμα της εικόνας. Δεν έχω καμία απαίτηση να δείχνει ωραία εικόνα μέρα μεσημέρι, ούτε καν αργά το απόγευμα. Η κατηγορία φωτεινότητας μεταξύ 2.000 και 3500 lumens είναι οκ;
…και αν αυτά σας φαίνονται πολλά για αρχή…έχω και άλλα!:afro:
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε διαφώτιση.
 

Γιάννης_Μ

New member
3 July 2020
5
Απάντηση: Re: Absolute Beginner

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Άρα καταλαβαίνω ότι στην απόσταση των τριών μέτρων για να προβάλλω 112 ίντσες, χρειάζομαι short throw όπως π.χ. ο Benq w1090.
Ερώτηση: υπάρχουν κάποια μειονεκτήματα των short throw έναντι των normal throw? Εκτός ίσως από αυξημένη τιμή;
Ως προς το πανί: Σκέφτομαι να κατασκευάσω ξύλινο τελάρο πάνω σε βάσεις της λογικής της comptevision. Θα ήθελα ιδανικά το πανί να έχει μπουντούζια στις άκρες του και να μπορεί να στερεώνεται στο τελάρο με κάποιο ιμάντα, ώστε να μπορώ να το αφαιρώ για το χειμώνα. Υπάρχει κάτι έτοιμο που θα μπορούσα να κοιτάξω; Μερικά τέτοια που είδα ότι πουλάει το amazon διάβασα σχόλια ότι δεν είναι 100% αδιαπέραστα από φως.
Ευχαριστώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Σε χρήση καταναλωτή και όχι επαγγελματικού χώρου ( σινεμά δηλαδή ), δεν θα αντιληφθείς κάποια διαφορά μεταξύ normal throw & short throw προβολέα.
Χωρίς short throw θα πρέπει να έχεις όπως κατάλαβες μεγάλες αποστάσεις μεταξύ οθόνης προβολής και του προβολικού μέσου για να ανοίξεις πολλές ίντσες, πράγμα που σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαγορευτικό εκ φύσεως.

Χωρίς να ξεφύγεις σε τιμή δεν μπορείς να βρείς προβολέα με σωστή εικόνα που να έχει κάποιο σημαντικό ποσοστό vertical lens shift έστω ( το vertical lens shift σου επιτρέπει να βάλεις πιο χαμηλά ή πιο ψηλά τον προβολέα, το horizontal lens shift σου επιτρέπει να βάλεις τον προβολέα off-center όσον αφορά το πλάτος του πανιού ).

Για την ιδιοκατασκευή frame και να βάζεις το πανί με ελάσματα ή ιμάντα, θα πρέπει να κάνεις πολύ καλά την δουλειά και με αρκετά καλή ακρίβεια για να μην έχεις ζάρες στο πανί καθώς και... γωνία ( να μην είναι leveled, επίπεδο, να γέρνει δηλαδή :D ).
Αν το έχεις, θα έπαιρνα κάποιο καλούτσικο πανί ( π.χ. Elite Screens CineWhite που το δίνουν και σκέτο δίχως βάση/frame/motor-case ) και θα έκανα την βάση.
 

Γιάννης_Μ

New member
3 July 2020
5
Απάντηση: Re: Absolute Beginner

Κατάλαβα. Θα προσπαθήσω επομένως να βρω άλλη θέση στον κήπο που να μην χρειάζεται short throw και να πάρω έναν προβολέα normal throw.
Το συγκεκριμένο πανί είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα; Δεν βρίσκω στο ίντερνετ κάποιον στην Ελλάδα να το πουλάει. Το δε ευρωπαϊκό site έχει προς πώληση μόνο δείγμα του συγκεκριμένου.
Σε κάθε περίπτωση υποθέτω πως έχεις δίκιο για τις ζάρες με τον τρόπο που σκέφτηκα. Άλλη λύση θα ήταν αντί να το δέσω, να το στερεώσω, καρφώνοντας τέσσερις πήχεις πάνω στο τελάρο για να πιάνουν και όλο μήκος του πανιού και να μπορείς και εύκολα να το αφαιρέσεις. Το τελάρο δεν θα το κάνω ενιαίο, αλλά 2 ή 3 κομμάτια που θα ενώνονται μεταξύ τους με κάποιο μεταλλικό σύνδεσμο ώστε να μπορούν να ξεμονταριστούν και να αποθηκευθούν.
Η έλλειψη vertical lens shift δεν πιστεύω ότι θα με απασχολήσει γιατί τόσο η οθόνη όσο και ο προβολέας μπορούν να τοποθετηθούν στο επιθυμητό ύψος χωρίς περιορισμούς.
Από μοντέλα δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα, ούτε καν αν πρέπει να παω σε dlp ή 3lcd.
Ευχαριστώ και πάλι.











Σε χρήση καταναλωτή και όχι επαγγελματικού χώρου ( σινεμά δηλαδή ), δεν θα αντιληφθείς κάποια διαφορά μεταξύ normal throw & short throw προβολέα.
Χωρίς short throw θα πρέπει να έχεις όπως κατάλαβες μεγάλες αποστάσεις μεταξύ οθόνης προβολής και του προβολικού μέσου για να ανοίξεις πολλές ίντσες, πράγμα που σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαγορευτικό εκ φύσεως.

Χωρίς να ξεφύγεις σε τιμή δεν μπορείς να βρείς προβολέα με σωστή εικόνα που να έχει κάποιο σημαντικό ποσοστό vertical lens shift έστω ( το vertical lens shift σου επιτρέπει να βάλεις πιο χαμηλά ή πιο ψηλά τον προβολέα, το horizontal lens shift σου επιτρέπει να βάλεις τον προβολέα off-center όσον αφορά το πλάτος του πανιού ).

Για την ιδιοκατασκευή frame και να βάζεις το πανί με ελάσματα ή ιμάντα, θα πρέπει να κάνεις πολύ καλά την δουλειά και με αρκετά καλή ακρίβεια για να μην έχεις ζάρες στο πανί καθώς και... γωνία ( να μην είναι leveled, επίπεδο, να γέρνει δηλαδή :D ).
Αν το έχεις, θα έπαιρνα κάποιο καλούτσικο πανί ( π.χ. Elite Screens CineWhite που το δίνουν και σκέτο δίχως βάση/frame/motor-case ) και θα έκανα την βάση.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Απάντηση: Re: Absolute Beginner

. Άλλη λύση θα ήταν αντί να το δέσω, να το στερεώσω, καρφώνοντας τέσσερις πήχεις πάνω στο τελάρο για να πιάνουν και όλο μήκος του πανιού και να μπορείς και εύκολα να το αφαιρέσεις. Το τελάρο δεν θα το κάνω ενιαίο, αλλά 2 ή 3 κομμάτια που θα ενώνονται μεταξύ τους με κάποιο μεταλλικό σύνδεσμο ώστε να μπορούν να ξεμονταριστούν και να αποθηκευθούν.

Kαι πως θα το τεντωσεις (για να βιδωσεις πανω τα πηχακια ) ? Μπορει να σκιστει η να ζαρωσει.Και πρεπει να ξερεις τι πανι θα εχεις για να κανεις σχεδια.Εγω ενα πανι που ειχα αγορασει (σκετο για οικονομια ) ηταν λεπτο και ελαστικο (για αυτο και δειχνει σαν χαρτι )

Αραγε (ενταξει για ..πλακα το λεω ) αν εφτιαχνες 6 οθονακια η 6 ξυλα με ειδικη μπογια (οπως την φτιαχνουν αλλοι ) θα φαινονταν οι ενωσεις κατα την προβολη ? : )
 

Γιάννης_Μ

New member
3 July 2020
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Absolute Beginner

Αυτό με τα οθονάκια που λες από κάποιο υλικό, π.χ. dow, το σκέφτομαι εγώ αλλά φοβάμαι και εγώ τις ενώσεις. Μια άλλη ιδέα που έχω διαβάσει είναι ενιαίο φύλλο PVC (εκεί χάνεις τη δυνατότητα μαζέματος) αλλά δεν ξέρω σε τι διαστάσεις και τι πάχη βγαίνει για να είναι μονοκόμματο.
Για το ύφασμα, σκοπεύω να ψάξω και να βρω black out. Διάβασα σε άλλα νήματα ότι φίλοι το έχουν χρησιμοποιήσει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου να ξέρω πόσο ελαστικό είναι και τι χειρισμό θέλει για το τέντωμα. Ωστόσο υποθέτω ότι δύο άνθρωποι, ένας να κρατάει πατημένη την πήχη και ο άλλος να την καρφώνει μπορούν εύκολα να το κρατήσουν τεντωμένο και να το καρφώσουν στο τελάρο.



Kαι πως θα το τεντωσεις (για να βιδωσεις πανω τα πηχακια ) ? Μπορει να σκιστει η να ζαρωσει.Και πρεπει να ξερεις τι πανι θα εχεις για να κανεις σχεδια.Εγω ενα πανι που ειχα αγορασει (σκετο για οικονομια ) ηταν λεπτο και ελαστικο (για αυτο και δειχνει σαν χαρτι )

Αραγε (ενταξει για ..πλακα το λεω ) αν εφτιαχνες 6 οθονακια η 6 ξυλα με ειδικη μπογια (οπως την φτιαχνουν αλλοι ) θα φαινονταν οι ενωσεις κατα την προβολη ? : )
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Η καλυτερη λυση ειναι να μην..το μαζευεις.Απλα θα πρεπει να το αποθηκευεις καπου και να το προστατευεις απο χτυπηματα και υγρασια .Και προφανως λογω βαρους η πιο ευκολη λυση ειναι τελαρο και ψιλοχοντρο πανι.


Eγω πριν πολλα χρονια ειχα αγορασει πανι dalite (κανα 280-300 το ειχα παρει , τοτε που οι επιλογες ηταν μετρημενες και οι ιντερνικες αγορες απ'εξω για μυημενους) το οποιο ηταν , οπως ειπα, λεπτο και ελαστικο.Δηλαδη το τελαρωμα θα ηθελε... πραγματικο μαστορα , και φυσικα φοβηθηκα και πηρα ενα μεγαλο, φθηνο και θεοβαρο κομματι μελαμινη : ) .Tελικα και το καρφιτσωμα αυτου μου το εκανε τζαμπα ενας γνωστος ταπετσερης .Ενταξει , εμενα δεν θα μου επαιρνε 10 λεπτα και κατι μου λεει οτι δεν θα γινοταν ..χαρτι , γυαλι το αποτελεσμα :

Παντως ''παιξε'' λιγο, ειδικα αν παρεις φθηνο πανι.Ας πουμε εχω φτιαξει πλαισιο με σανιδες και ντυμενο με αυτκολλητα τσοχακια jumbo.Ομοιως εχω φτιαξει πανω κατω masking (το πανω μερος με σκληρο πλαστικοειδες που πουλανε σε βιβλιαγορες ντυμενο με τσοχακια.Τα οποια ''δενουν'' με velcro.Οπως εχω φτιαξει κατι αντιστοιχο δεξια και αριστερα σε περιπτωση που σε καποιον φαινεται μεγαλη και κουραστικη η οθονη η τελωσπαντων πολυ κοντινη η αποσταση.Θελω να πω οτι η οθονη μποει να μικρυνει, να μεγαλωσει πι δυσκολο..:) .Aφου θα το φτιαξεις εσυ , οτι θελεις κανεις
 

Γιάννης_Μ

New member
3 July 2020
5
Απάντηση: Re: Absolute Beginner

Εάν είσαι από Αθήνα, μήπως γνωρίζεις κάποιο μαγαζί που να πουλάει black out ύφασμα;