Η μυρωδιά του βινυλίου - Ανάσα δροσιάς

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Tonton Macoute - Tonton Macoute (1971)




Δεν είναι βέβαια από τα συγκροτήματα που γνώριζα από πάντα, ούτε πως περίμενα
εναγωνίως κάποια επανέκδοση του δίσκου των Tonton Macoute, ούτε κατά διάνοια.
Έρχονται όμως κάποιες θείες στιγμές, όπου ανακαλύπτεις τον χαμένο θησαυρό - αυτό
που οι μουσικόφιλοι αποκαλούν θησαυρό τέλος πάντων - και αισθάνεσαι την ευτυχία να σε πλημμυρίζει.
Έτσι ακριβώς συμβαίνει, διότι ένα περίεργο μικρόβιο με «ταλαιπωρεί» γιά πολλά χρόνια,
βάζοντάς με να ακούω και να ανασκάπτω συνεχώς το πατημένο χώμα. Χωρίς περαιτέρω πολυλογίες,
ήταν έρωτας με το πρώτο άκουσμα, παρότι δεν το κρυβω πως και το μυστήριο εξώφυλλο, έπαιξε
τον ρόλο του. Τέσσερα άγνωστα παιδιά λοιπόν, έγραψαν και εκτέλεσαν ένα πραγματικό διαμάντι
μοντέρνας τέχνης, παντρεύοντας με χάρη τα κομμάτια της ροκ μουσικής, που γενικώς τα βρίσκει
κανείς σκόρπια. Η προοδευτική μουσική, καμιά φορά απλώνεται σε αναλύσεις του θέματος, που
την κάνουν κουραστική, ίσως και βαρετή. Εδώ όμως κάτι πραγματικό υπάρχει μέσα στο θέμα, που
εξάπτει το ενδιαφέρον και προκαλεί το αυτί σαν Σειρήνα. Ας ξεκινήσω από τα θαυμάσια φωνητικά
του Dave Knwles και του Paul French, οι οποίοι παίζουν επίσης κι ένα σωρό άλλα όργανα.
Οι φωνές λοιπόν είναι πολύ γλυκές και ισορροπημένες χωρίς καταχρήσεις σε συνθέσεις με
πιάνο, σαξόφωνο, βιμπράφωνο, μπάσο, φλάουτο και κρουστά. Πολλά στοιχεία τζαζ - ακόμα και free -
συνδιάζονται με την προοδευτική ρόκ ή και την κλασική (natural high pt.1), παράγοντας ένα άρτιο
μουσικό και αισθητικό αποτέλεσμα. Όλα τα μέλη ακούγονται δεμένα και σωστά. Οι επτά συνθέσεις
ακούγονται σαν νεράκι που κυλάει στα βραχάκια και θα μπορούσαν να μπούν σε οποιαδήποτε σειρά.
Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1971 από την RCA, αλλά όπως καταλαβαίνετε λίγοι τον πρόσεξαν.
Επανεκδόθηκε πολλές φορές σε CD, μέχρι που ήρθε και η επανέκδοση του βινυλίου από την
ΑΚΑΡΜΑ, μάλλον το 2012, με φανταστική εκτύπωση, διπλό χοντρό εξώφυλλο και θαυμάσιο ήχο.


CHRIS GAVIN : bass, acoust. & elec. guitar
PAUL FRENCH : organ, piano, vibraphone, vocals
NIGEL REVELER : drums, percussion
DAVE KNOWLES : alto & tenor sax, flute, clarinet, vocals
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Xαριν του νηματος ανακαλυψα το συγκροτημα. Και ο τιτλος με την αναφορα της "δροσιας" του ταιριαζει οντως.
Δροσια ελαφροτητα και αθωοτητα που χαρακτηριζε πολλα γκρουπ της εποχης. Αλλα ελαφροτητα με δεξιοτεχνια και μουσικες ιδεες.

Οποτε αρχισα να ψαχνω και περι του γκρουπ εμφανισεις κλπ...

Αλλα θα σταθω λιγο σε αυτο

Ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1971 από την RCA, αλλά όπως καταλαβαίνετε λίγοι τον πρόσεξαν.

Εμ....κακο του κεφαλιου τους με τετοιο ονομα που διαλεξαν.
Ισως και γω να ειχα δει τον δισκο να περνα αλλα με τετοιο ονομα δεν περναει στον κυκλο ενδιαφεροντος των ατομων που ακουνε τετοια μουσικη.
Δεν εχει καμμια σχεση.

Οσο για αυτους τους λιγους που ξερουν τι σημανει το ονομα... σιγουρα θα ειπαν "μακρυα και αλαργα".

Και αναθεμα αν καταλαβα γιατι ονομαστηκαν ετσι αν και εψαξα να βρω... καποια εξηγηση. Μαλλον θα ειχαν καπνισει πολυ και επι μακρον οταν το αποφασισαν, και θα μπερδεψαν καποια πραματα.

Παντως πολυ καλη ιδεα να μας το γνωρισεις γιατι "ποτε δεν ειναι αργα".

Για μενα μπηκε στην λιστα για αγορα βινυλιου. Και εχω καιρο να αγορασω κατι :)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πάντα ωραίος ο Νότης !

Δεν είχα ιδέα, λιγο που δειγματισα μου άρεσαν πολύ, θα τους ακούω αργά το βραδάκι !

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Nοτη μας εφτιαξες καθωτι ειμαι μουσικοφιλος αγαπαω στο να ανακαλυπτω συνεχως νεα ακουσματα !!!! ωραιο συγροτημα αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι 1) οτι χαιρεσαι να ακους πολλα μουσικα οργανα 2) εχουν παντρεψει με μια απολυτη φυσικοτητα πολλα ειδη μουσικης οπως folk,jazz, ψυχεδελεια , η φλογερα μου θυμιζει jethro tull, και οι σαξοφωνιες τα σπανε !!!! :firstprize:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Η Wikipedia λέει
•Prior to her solo career, Sinéad O'Connor sang in a band called Ton Ton Macoute.

Είναι το ίδιο ή άλλο συγκρότημα;
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Η Wikipedia λέει
•Prior to her solo career, Sinéad O'Connor sang in a band called Ton Ton Macoute.

Είναι το ίδιο ή άλλο συγκρότημα;

Oχι καμμια σχεση. Και απ'οτι διαβασα ειναι το τριτο που εχει αυτο το απεχθες ονομα.
Αβυσος η ψυχη του ανθρωπου.
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Ήμουν σίγουρος ότι θα σας άρεσε, άλλωστε δεν το παρουσίασα για τους «οποιουσδήποτε» ακροατές.. Μου δίνετε θάρρος και για περισσότερα.