System Bottleneck

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Καλησπέρα σε όλους,
Τελευταία άρχισα να ακούω λίγο περισσότερη μουσική (κυρίως τα βινύλια μου) και κάτι δεν μου κάθεται καλά στο σύστημά μου που αποτελείται απο:

Receiver: Onkyo TX-NR609 (πολυβραβευμένος και υποτίθεται με musicality για receiver).
phono: Cambridge Audio 640p
Turntable: Kenwood KP-5022A (Vintage)
Speakers: Audio Physic Yara.
Cables: speaker cable: Οehlbach 108, intercomponent: Audioquest Tower

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν ακούω μουσική, ο ήχος μου φαίνεται μπουκωμένος (veiled) ειδικά στα μπάσα που δεν είναι καθόλου σφιχτά και καθαρά. Επίσης τα Yara έχουν την φήμη οτι "εξαφανίζονται" κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Να πω οτι ακούω μουσική σε Pure Audio mode (bypasses the bass and treble controls.)

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω έναν στέρεο ενισχυτή και να ακούω μουσική από εκεί. Βρήκα ας πούμε σε καλή τιμή 2nd hand έναν NAD C 372 κ έναν Arcam A85 (στα ίδια χρήματα πάνω κάτω ~250ε) ή ίσως κάτι vintage e.g. Kenwood KA 5500. Μετά σκέφτηκα αν θα ήταν ουσιαστική αναβάθμιση απο τον onkyo και αν το πρόβλημα είναι με το phono. Η ερώτησή μου είναι, αν κάτι έπρεπε να αλλάξει χτες για music listening, τι θα ήταν αυτό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλά το σκέφτηκες, όντως ο ενισχυτής είναι το αδύνατο σημείο του συστήματος σου και η αγορά ενός δικαναλου ενισχυτή είναι η αυτονόητη κίνηση. Για το ποιος θα είναι εκεί θα παίξει ρόλο το προσωπικό σου γούστο. Αν θέλεις να πας σε vintage να έχεις υπόψη σου ότι καλό είναι να τον πας για έλεγχο σε κάποιον τεχνικό της εμπιστοσύνης σου γιατί μπορεί να χρειαστούν αλλαγή πυκνωτες ή και ποτενσιόμετρα μετά απο όλα αυτά τα χρόνια.
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Ευχαριστώ Κώστα, ναι το έχω υπόψιν μου. Θεωρείς οτι μεταξύ των επιλόγων που παρέθεσα και του onkyo υπάρχει ουσιαστική διαφορά; Επίσης συμφωνείς με τις παραπάνω επιλογές; Κυρίως, είναι καλύτερα ένας serviced vintage (70s) κάτι νεότερο οπως ο NAD παραπάνω; Στις ίδιες τιμές περίπου παίζουν γι'αυτο ρωτάω.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
O Arcam A85 diva, εαν δεν είναι πειραγμένος, είναι καταπληκτικός ολοκληρωμένος. Τον είχα πολύ καιρό κακώς που τον εδωσα. Εχει πάρα πολύ καλό ήχο και ειναι η καλή πλευρά του αγγλικού ηχου. Επίσης παίρνει άρθρωμα και για πολυκάναλο αναλογικό προενισχυτή. Εχει εξοδο για εξωτερικό τελικό. Αξίζει για απαιτητική ακρόαση δικάναλης μουσικής.