Sony KD-43XG7077 ή Samsung QE43Q60R

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

voyio

New member
10 January 2018
55
Παιδιά καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στις δύο αυτές τηλεοράσεις και για να πω την αλήθεια είχα πάει σε κατάστημα ηλεκτρικων για να τις δω από κοντά και η πρώτη ( sony) μου φάνηκε πολύ καλύτερη σαν εικόνα (μαύρο, έντονα χρωματα, βέβαια θα μου πείτε μπορει να είναι και από τις ρυθμίσεις..) Στο τέλος ο πωλητής τι ηταν να μου πει πως η Samsung είναι qled με πολλά "καλούδια" και έχει 100Hz (βέβαια στο skroutz που είδα γράφει 50/60) Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε να πάρω την απόφαση πια από τις δύο. Οι τιμές σχεδον είναι ιδιες. Με PVR και οι δύο που με ενδιαφέρει μένει απλά να αποφασίσω στις λεπτομέρειες που ίσως να κανουν την διαφορά.
Η προηγούμενη μου τηλεόραση (τεχνολογίας 2010 περίπου, είναι μια Samsung Le32c530f1w) θα ήθελα να δω μια διαφορά από την 32" σε 43" (δυστυχώς ο χώρος δεν μου επιτρέπει μεγαλύτερη)
https://www.skroutz.gr/s/18033410/Samsung-QE43Q60R.html
https://www.skroutz.gr/s/18650880/Sony-KD-43XG7077.html
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony 43XG7077 ή Samsung QE43Q60R

Καμιά εκ των δύο δεν έχει ρυθμό ανανέωσης 100 Hz. Αν δεν πρόκειται να τοποθετηθεί σε κάποιαν εσοχή επίπλου η τηλεόραση ή αλλού, που θα καθίσταται εντελώς αδύνατη η αγορά μεγαλύτερης, πήγαινε σε 50", όπως οι LG UM7xxx.
 

voyio

New member
10 January 2018
55
Δυστυχώς ο χώρος μου είναι περιορισμένος, η τηλεόραση πρέπει να μπει αναγκαστικά σε γωνία, αριστερά πολύ κοντά είναι μπαλκονοπορτα με αποτέλεσμα να μην χώρα η μεγαλύτερη των 43" εκτός βέβαια εαν η 50" είναι τόσο πολύ καλύτερη οπότε να πάρω μια σπαστη βάση.. Σχετικά πάντως με τις παραπάνω ποια θα συνηστουσατε και γιατί; 🤔
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony 43XG7077 ή Samsung QE43Q60R

Δεν μπορώ να σου προτείνω καμία 43", από τις προαναφερθείσες, αν υπάρχει όντως δυνατότητα για αγορά και τοποθέτηση μεγαλύτερης, εφόσον θεωρώ πως δεν είναι οι καλύτερες δυνατές επιλογές.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Θα πρότεινα ανάλογα και το ποσό που θες να διαθέσεις

Samsung 43RU7402 με VA πάνελ στα 350 ευρώ

Sony KD-43XG8396 με IPS πάνελ και 100Hz η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν με IPS πάνελ

Υπάρχει όμως σε πολύ καλή τιμή η Sony KD-49XG8396 με VA panel και 100HZ στα 650 ευρώ.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Για τη sony δε μπορώ να σου πω αλλά μπορώ για τη samsung.
Μόλις επέστρεψα μια Q60 55άρα. Είναι επιοικώς τραγική. Βέβαια σίγουρα η 43'' θα έχουν πολύ καλύτερη εικόνα από τις 55" αλλά και πάλι πόσο καλύτερη;
Από την άλλη αν είσαι ευχαριστημένος από τη προηγούμενη samsung που είχες προχώρα. Ξέρω άνθρωπο που έχει αυτή που εγώ επέστρεψα και είναι πολύ ευχαριστημένος, γούστα είναι αυτά.
 

voyio

New member
10 January 2018
55
Μάλλον για sony με βλέπω. Είμαι βέβαια ευχαριστημένος με την Samsung που έχω ήδη αλλά δεν την εχω συγκρίνει και με κάποια άλλη στην κατηγορία της ως τώρα. Για την Sony που την είδα (όπως και άλλες) σε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών, είναι εμφανώς καλύτερη η εικόνα της (έντονα χρώματα, καλό μαύρο) αλλά δεν ξερω εαν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Ήμουνα όμως σε δίλημμα στις 2 γιατί νόμιζα ότι η Samsung είναι στα 100hz όπως μου είπε (όπως φαίνεται λανθασμένα) ο πωλητή. Μετά είχε πολλά έξυπνα "κόλπα" η Samsung, σύμφωνα με τα αναγραφωμενα στα χαρακτηριστικά.. Τώρα βλέποντας τα μήνυματα σας (επιστροφή της samsung, 100Hz sony κλπ.) καλό βλέπω την Sony!!