Streamer που να παίζει MQA (Master Quality Authenticated).

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Γεια σας και πάλι από την μακρινή Σουηδία. Αυτή τη φορά γραφώ εκ μέρους ενός φίλου. Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρεται για ένα streamer (όσο πιο φθηνό γίνεται )που να μπορεί να παίζει MQA (Master Quality Authenticated). Μόλις έκανε συνδρομή στο Tidal μόνο και μόνο για αυτόν το λόγο (έχει ήδη συνδρομή στο Spotify). Εγώ θα του δανείσω το δικό μου yamaha WXAD-10 για δοκιμη αλλά όπως λέει και ο φίλος δεν μπορεί να παίξει το MQA.
Κάθε πρόταση δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Μπορεί να πάρει μόνο dac με υποστήριξη mqa και να συνδέσει την υπάρχουσα πηγή του.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Θα μπορούσες αν είχες την καλοσύνη να μου αναφέρεις κάποιες φθηνές λύσεις γιατί στα streamer κάτω από 500 δεν πέφτουμε.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Μπορεί να πάρει μόνο dac με υποστήριξη mqa και να συνδέσει την υπάρχουσα πηγή του.

Θα μπορούσες αν είχες την καλοσύνη να μου αναφέρεις κάποιες φθηνές λύσεις γιατί στα streamer κάτω από 500 δεν πέφτουμε.
Σαν πηγη εχει ενα iphone.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το πιο φθηνό είναι το ifi zen dac. Πάντως δεν είναι βολικό να παίζει με το smartphone συνδεδεμένο στο dac.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Το πιο φθηνό είναι το ifi zen dac. Πάντως δεν είναι βολικό να παίζει με το smartphone συνδεδεμένο στο dac.

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός , σε περίπτωση αγοράς π.χ. ifi zen dac ποια άλλη εναλλακτική πηγή σύνδεσης εκτός του iphone?Υπάρχει άλλη (οικονομική) λύση ώστε να μπορεί να στέλνει ασύρματα στον υπάρχον ενισχυτή MQA μέσω tidal;
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός , σε περίπτωση αγοράς π.χ. ifi zen dac ποια άλλη εναλλακτική πηγή σύνδεσης εκτός του iphone?Υπάρχει άλλη (οικονομική) λύση ώστε να μπορεί να στέλνει ασύρματα στον υπάρχον ενισχυτή MQA μέσω tidal;

Όχι, από τη στιγμή που δεν έχει κάποια πηγή πχ laptop, pc κτλ θα πρέπει να πάρει streamer και απλά θα το χειρίζεται από το iPhone. To zen ή το όποιο dac συνδέεται πάνω στον ενισχυτή και χρειάζεται πηγή για να παίξει.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Τελικά η αγορά έγινε . iFi zen dac το οποίο το σύνδεσε ο φίλος με ένα mac book που έχει και είναι απόλυτα ευχαριστημένος (αν και όπως λέει η ποιότητα από το βινύλιο είναι καλύτερη από ότι από το ίδιο κομμάτι σε mqa) Σήμερα το απόγευμα θα πάω από εκεί να το ακούσω και εγώ.
Σας ευχαριστούμε για την βοήθεια σας