δορυφορικη ληψη Ασια/Κινα/Ισραηλ/Αμερικη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

left1983

New member
14 June 2015
79
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα για δορυφορικη ληψη των χωρων Ασια,Κινα,Ισραηλ και Αμερικης σε αθλητικα γεγονοτα?Να αναφερω οτι δεν γνωριζω συγκεκριμενα καναλια.Ευχαριστω!
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Εκ των πραγμάτων αδύνατο μια που οι δορυφόροι που παρέχουν την κάλυψη δεν είναι ορατοί από από Ελλάδα. Ο ισραηλινός θα μπορούσε αλλά δεν είναι ρυθμισμενοι οι transponders του για ευρωπαϊκή λήψη.
Έτσι κι αλλιώς η δορυφορική λήψη, ειδικά για αθλητικά προγράμματα, είναι δύσκολη πια υπόθεση καθώς όλες σχεδόν οι μεταδόσεις είναι κωδικοποιημενες. Πιο εύκολα θα βρεις άκρες για διαδικτυακή μετάδοση των αντίστοιχων προγραμμάτων.
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Ωχ καταλαβα..Το βασικο προβλημα απο οτι καταλαβαινω ειναι οτι δεν ειναι ορατοι απο Ελλαδα και δευτερευον αν υπαρχει συνδρομη και δεν ειναι ελευθερα.Στην διαδικτυακη μεταδοση εχω καταλαβει μια καθυστερηση περιπου 30 δευτερολεπτα με 1:30 λεπτο και δεν βολευει!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Θα πρέπει να προμηθευτείς συνδρομές ΟΤΕ και NOVA.
Αν δεν σε καλύπτουν για όσα θες, πρέπει να πάρεις κάποια συνδρομή που θα στοχεύει Ελλάδα ο δορυφόρος εκπομπής τους, αλλά είναι λίγο "παράνομο" γιατί οι περισσότεροι providers στους όρους τους έχουν περιορισμό χώρας στην οποία το χρησιμοποιείς.
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Εχω και τις δυο συνδρομες αλλα δεν με καλυπτουν γιαυτο και ανεφερα τις συγκεκριμενες χωρες που δεν τις εχουν οι nova και ote tv.Ξερεις που μπορω να κοιταξω αν υπαρχουν τετοιες συνδρομες που στοχευουν Ελλαδα?
 
  • Like
Reactions: nakata

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αρχικά πες μας ποιά αθλήματα, περιεχόμενο σε ενδιαφέρει ώστε να δούμε ποιός δείχνει τι.
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Καλημερα!Καταρχην σε ευχαριστω που ασχολεισαι!Παμε στο θεμα τωρα.Δειξε λιγο υπομονη χαχαχαχαΜπασκετ:Β.Αμερικη/Αμερικη:NBA/NCAA/NCAAB/TBT/WNBA.ΙαπωνιαΚινα:CBA.Νοτια κορεα:KBL/WKBL.Ισραηλ:σουπερ λιγκ/πρεμιερ λιγκ.Καζακσταν.Τουρκμενισταν:NBLT.Χιλη.Τζατζικισταν:Νασιοναλ λιγκ/νορδερν καπ.Ρωσια:ΜΒΑ Μοσχας.Αργεντινη:λιγκα α.Τουρκια:σουπερ λιγκι/TBL/TB2L/KBSL.Νικαραγουα.Βουλγαρια.Φινλαδια.Συρια.Καταρ.Σ.Αραβια.και στο χοκει:Ρωσια:comet division short hockey/liga pro short hockeyΑμερικη:NHLΕλβετια:champions hockey leagueΣουηδια:SHL
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Θα προσπαθήσω να σου βρω όσα μπορέσω, απλά λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας στην δουλειά αυτό θα γίνει την Δευτέρα, Τρίτη.
Ελπίζω να έχει βοηθήσει και κάποιος άλλος μέχρι τότε, αν όχι, δεν πειράζει, αναλαμβάνω :)
 
  • Like
Reactions: nakata

left1983

New member
14 June 2015
79
Καλημερα!Σε ευχαριστω προκαταβολικα ηδη για οτι κανεις και θα κανεις!Δεν βιαζομαι...Απλα οσα περισσοτερα μπορεσεις να βρεις θα με βοηθησεις απιστευτα!Θα περιμενω με ανυπομονησια γιατι το γνωριζω οτι ζηταω πολλα και διαφορα πρωταθληματα που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους!Σχεδον ολα ειναι περιεργα πρωταθληματα που δεν ειναι εμπορικα στο ευρυ κοινο και αυτο ειναι πιστευω μια σημαντικη δυσκολια!Επειδη δεν τα ξερω..Εκτος απο τα ελευθερα (φυσικα αν υπαρχουν προτιμω αυτα γιατι δεν θα εχουν συνδρομη) δες αν μπορεις και απο ξενους providers με συνδρομη εννοω.Ευχαριστω πολυ!
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Θα προσπαθήσω να σου βρω όσα μπορέσω, απλά λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας στην δουλειά αυτό θα γίνει την Δευτέρα, Τρίτη.Ελπίζω να έχει βοηθήσει και κάποιος άλλος μέχρι τότε, αν όχι, δεν πειράζει, αναλαμβάνω :)
Καλησπερα δεν ξερω αν βρηκες κατι και αν προλαβες και να κοιταξεις κιολας!Με μια βοηθεια απο φιλο,μου προτεινε τον εξης συνδιασμο:1)Σε ενα πιατο τον turksat 42e και αν μπορει να πιασει και καποιον αλλον μαζι.2)Σε ενα πιατο πιο μικρο 80αρι τους astra 19,2 /hotbird 13 / eutelsat 9.Θελω να σε ρωτησω πως τον βλεπεις τον συνδιασμο αυτον και αν υπαρχει περιπτωση να πιανω τπτ απο αυτα που ζηταω?Επισης θελω να σε ρωτησω αν καπου μπορουν να "χωρεσουν" στις εγκαταστασεις που ανεφερα πιο πανω οι εξης δορυφοροι?yahsat 1a 52.5 e /azerspace 1 46 e / badr 4 26 e και βεβαια αν αξιζει καποιος συνδιασμος καλυτερος και εχεις να μου προτεινεις?Ευχαριστω!
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Για ποια περιοχη μιλας ?
Αν το πιατο που λες για τον turksat 42Ε ειναι απο 0,80 και πανω μπορεις 39Ε - 42Ε - 45Ε/46Ε.
Αν ειναι 0.80 θα χρειαστεις ( ΑΤΤΙΚΗ και βορειοτερα )slim LNB , καποιο πεδιομετρο και υπομονη.
Αν ειναι μεγαλυτερο το πιατο κανονικα LNB.
Το ιδιο ισχυει και για τον αλλο συνδιασμο που λες astra 19,2 /hotbird 13 / eutelsat 9...
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Για ποια περιοχη μιλας ? Αν το πιατο που λες για τον turksat 42Ε ειναι απο 0,80 και πανω μπορεις 39Ε - 42Ε - 45Ε/46Ε.Αν ειναι 0.80 θα χρειαστεις ( ΑΤΤΙΚΗ και βορειοτερα )slim LNB , καποιο πεδιομετρο και υπομονη.Αν ειναι μεγαλυτερο το πιατο κανονικα LNB.Το ιδιο ισχυει και για τον αλλο συνδιασμο που λες astra 19,2 /hotbird 13 / eutelsat 9...
Καλησπερα!Περιοχη Αθηνα.Σκεφτομουνα να βαλω σε ενα πιατο 1,5 μετρο τους turksat 42/azerspace 46/turkmenalem,monocosat 52/yahsat 1a 52,5 .Ειναι εφικτο αυτο?!Για να πιασω και τον BADR 4 στις 26Ε να φανταστω δεν πιανεται μαζι με τους αλλους?Στον αλλον συνδιασμο αξιζει?Επειδη εχω nova και ote,εχει τπτ ενδιαφερον στα αθλητικα?
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Καλησπερα. Αθλητικα εχουν ολοι αυτοι που αναφερεις ! ΟΧΙ ομως " ελευθερα " .
Αφου εχεις οπως λες τα δυο πακετα τα συνδρομητικα , εισαι αρκετα καλα .
Για τους υπολοιπους δορυφορους και τα καναλια τους , θα χρειαστεις αλλα μηχανηματα με τα καταλληλα "βοηθηματα" και προσθηκες.
Εξοδα και ....μπλεξιμο.
 
  • Like
Reactions: nakata

left1983

New member
14 June 2015
79
κοιτα εχω δει οτι εχουν και ελευθερα αθλητικα αλλα δεν ξερω το περιεχομενο αν αξιζει.Αν δεις το αρχικο μου ποστ ψαχνω για συγκεκριμενα πρωταθληματα και αθληματα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη αν εχουν τηλεοπτικη καλυψη και ποιος τα δειχνει!Μαλλον αυτο δεν μπορει κανεις να μου το απαντηση!Οπως επισης δεν τα θελω απο ip tv γιατι εχουν καθυστερηση στον χρονο.Γιαυτο σκεφτομουνα αυτους τους δορυφορους μπας και...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Επειδή έχει πέσει πολλή δουλειά και αργώ αρκετά, κάνε μια μαγκιά τουλάχιστον να γλιτώσουμε κάποια βήματα.

Μπορείς να μπείς στα επίσημα site των πρωταθλημάτων που ψάχνεις και να δείς στο program/media center/tv-guide ποιά κανάλια/πάροχοι έχουν πάρει τα δικαιώματα προβολής;
Συγκέντρωσε λίστα με αυτά ( αντιστοιχία πρωταθλήματος - παρόχου ή καναλιών συγκεκριμένων ) και μετά βλέπουμε που παίζουν τα κανάλια και με τι πιάνονται.
 

left1983

New member
14 June 2015
79
καλησπερα φιλε!ναι το καταλαβαινω οτι εχεις δουλειες!θα προσπαθησω να βρω ακρη με την καθοδηγη σου!πιστευω να μην δυσκολευτω αρκετα και να βρω μια ακρη!Σε ευχαριστω και παλι και με το που εχω νεα θα γραψω.Αν τυχον λασκαρεις και εσυ ενημερωσε με!
 

left1983

New member
14 June 2015
79
Επειδή έχει πέσει πολλή δουλειά και αργώ αρκετά, κάνε μια μαγκιά τουλάχιστον να γλιτώσουμε κάποια βήματα.Μπορείς να μπείς στα επίσημα site των πρωταθλημάτων που ψάχνεις και να δείς στο program/media center/tv-guide ποιά κανάλια/πάροχοι έχουν πάρει τα δικαιώματα προβολής;Συγκέντρωσε λίστα με αυτά ( αντιστοιχία πρωταθλήματος - παρόχου ή καναλιών συγκεκριμένων ) και μετά βλέπουμε που παίζουν τα κανάλια και με τι πιάνονται.
Καλησπερα!Μετα απο αρκετη δουλεια και κουραστικο ψαξιμο οσο αφορα το χοκει βρηκα τα εξης.Να τονισω εδω οτι δεν ξερω αν εχω ψαξει καλα και σωστα αλλα εκανα προσπαθεια!Πιστευω να μην σε μπερδεψω παραπανω και να εχω ψαξει οσο καλυτερα γινεται!Αν τα εχω παει σωστα πες το μου για να συνεχισω και με το μπασκετ!(στο μπασκετ θελω πολλα παραπανω γιαυτο ξεκινησα με το χοκει).Λοιπον ξεκιναω και πιστευω να ειναι χρησιμα!NHL πρωταθλημα ΑΜΕΡΙΚΗ:καναλι NHL NETWORK εδω βρηκα 3 δορυφορικους παροχους:1)DISH NETWORK:157 SD/HD CHANNELΔορυφοροι:-ECHOSTAR XIV / 119W -ECHOSTAR XV /61,5W -ANIK F3 /118,75W -CIEL-2 /129WΗ κωδικοποιηση των καναλιων ειναι:conex/cryptowork/NDS/DVB/nagravision.2)DISH HD (TAIWAN):9 δορυφοροι:156 NBA SD CHANNEL 6365 NBA HD 157 NHL3)DIREC TV:12 δορυφοροι απο 95w μεχρι 119w 215 CHANNEL SD 215-1 CHANNEL HDΣΟΥΗΔΙΑ SHL Πωταθλημα καναλι:TV4 AB εδω βρηκα απο δορυφορους:-VIASAT ASTRA 4A και SEC-5 στις 4,8Ε με κωδικοποιηση NDS VIDEOGUARD-CANAL DIGITAL THOR 5/6/7 στις 0.6W η' 0,8W με κωδικοποιηση CONAX,VIDEOGUARDΡΩΣΙΑ Πρωταθληματα comet division short hockey και liga pro short hockeyΤα δικαιωματα τα εχει το καναλι KHL TV που ανηκει στην GAZPROM MEDIA.Εκπεμπουν οι δορυφοροι:-EUTELSAT 36B/EUTELSAT 36C στα 55dbw/EUTELSAT 36E/express at2 140 στα 54dbwη κωδικοποιηση ειναι viaccess το πακετο ειναι NTV PLUS η' PREMIUM NTV+PLATFORM και TRICOLOUR στις 36Ε και 36Β με κωδικοποιηση EXCET DRECRYPT.ΕΛΒΕΤΙΑ Πρωταθλημα champions hockey league εδω βρηκα μονο τα καναλια απο αλλες χωρες που μεταδιδουν.Ενδεικτικα αναφερω σε συναρτηση με τα αλλα:switzerland:SVT KAI MTG (VIASAT)usa:NHL NETWORK KAI TUDNcanada:TSNrussia:TELE-SPORTturkey:SPORTS TVgermany:SPORT 1france:LEQUIP CANAL +
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Το έψαξα και εγώ τις τελευταίες μέρες για κανάλια από US.
Εγώ είχα στο μυαλό μου από την αρχή και iptv, και τελικά κατέληξα στο ESPN Player.
Εμένα με ενδιέφερε μόνο το NCAA Basketball , για το οποίο είδα μικρό ενδιαφέρον εκτός Αμερικής.
Για το NBA και τα άλλα αθλήματα από Αμερική είναι καλύτερα τα πράγματα .
Υπάρχουν αρκετά δορυφορικά κανάλια που μεταδίδουν αγώνες.

Η παρακάτω σελίδα νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει ,που μπορείς να δεις αυτό που θέλεις :

https://sporteventz.com/en/other-sport/ice-hockey.html