Γνώμη για Home cinema

xristosdino

New member
16 February 2012
14
Καλησπέρα, ελπιζω να ποσταρω στο σωστο μερος.
Έχω να διαλέξω από Κωτσοβολο home cinema σε κοστος 350-400.
Η χρηση που θα κανω ειναι αναπαρωγη απο την TV (Samsung smart 4k) απο Netflix kai mkv, και μουσικη απο bluetooth ή και καρφί.
Είμαι ανάμεσα σε:
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/home-cinema/set-home-cinema/180189-lg-lhb645n
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/home-cinema/set-home-cinema/119271-sony-bdve4100
Έχω την αισθηση οτι το σονυ ισως ειναι καλυτερο αλλα το θεωρω κακασχημο ρε παιδια. Αν ομως εχει διαφορά σε ηχο θα κλεισω τα ματια :music-smiley-004:
Με απασχολει και το εαν θα υπαρχει συνεργασια με την tv , χρησιμοποιωντας optical εννοειται, εαν δηλαδη θα μεταφερει DTS απο την tv.
Πειτε καμια γνωμη μηπως και αποφασισω, ειμαι ολος :ears:
 

El_ninio

New member
22 November 2019
45
Είχα το LG, δεν είχα παράπονο απο τον ήχο, για 5.1 ακουγόταν μια χαρά. Δεν παύει όμως να είναι ουσιαστικά ένα 1080p bluray player, χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω.
Αναγκαστικά θα παίζεις μέσω optical οπότε δεν θα παίζει ασυμπίεστα αρχεία ήχου, δεν έχει atmos που υποστηρίζει το netflix, δεν μπορείς να παίξεις 4κ βίντεο μέσα απο το μενού του γιατί υποστηρίζει μέχρι 1080.
Είχε καλό upscale πάντως, τα απλά stereo κανάλια τα μοίραζε στα surround.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,708
Αγιοι Αναργυροι
ξέρω ότι όλα είναι θέμα χρημάτων αλλά καλύτερα μην κοιτάς τέτοιου είδους προϊόντα.
αν μπορείς κάνε υπομονή και οικονομία και πάρε κάτι της προκοπής.
κάποιον av στα 400-500ευρώ και τα ανάλογα ηχεία
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Προτιμώ να πάρει 4x Polk S10 + 1x Polk μικρό center + έναν Onkyo/Denon των 220 ή μεταχείρα και ένα subάκι παρά οποιοδήποτε τέτοιου είδους σετ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προτιμώ να πάρει 4x Polk S10 + 1x Polk μικρό center + έναν Onkyo/Denon των 220 ή μεταχείρα και ένα subάκι παρά οποιοδήποτε τέτοιου είδους σετ.
+1000.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xristosdino

New member
16 February 2012
14
Re: Απάντηση: Γνώμη για Home cinema

Guys, το ανω οριο ειναι 400, θα μπορουσα να ακουσω και προταση στα 450 αλλα δυστυχως μονο απο κοτσωβολο καθως εκει εχω πιστωση από το προηγουμενο που χάλασε.

Είχα το LG, δεν είχα παράπονο απο τον ήχο, για 5.1 ακουγόταν μια χαρά. Δεν παύει όμως να είναι ουσιαστικά ένα 1080p bluray player, χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω.
Αναγκαστικά θα παίζεις μέσω optical οπότε δεν θα παίζει ασυμπίεστα αρχεία ήχου, δεν έχει atmos που υποστηρίζει το netflix, δεν μπορείς να παίξεις 4κ βίντεο μέσα απο το μενού του γιατί υποστηρίζει μέχρι 1080.
Είχε καλό upscale πάντως, τα απλά stereo κανάλια τα μοίραζε στα surround.

Οπως εξηγησα η αναπαραγωγη θα γινεται απο την tv που παιζει και 4κ, για atmos το ξερω οτι δεν το στοχευω καθως πανε ψηλα. Τα άλλα 5,1 φορματ στα μετεφερε κανονικα? σε τι μαρκα tv το ειχες? Ρωταω να ειμαι σίγουρος αλλα λογικα δεν θα εχω θεμα που η τηλεοραση ειναι samsung.

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μήπως να κοιτούσες και τις ηχομπαρες του κωτσου;
 

El_ninio

New member
22 November 2019
45
Αν πας να παίξεις ταινία ασυμπίεστη των 50gb θα πρέπει να έχει και το ac3 κομμάτι ήχου για να την ακούσεις, αν αυτός που την έκανε άφησε μέσα μόνο το TrueHD, δεν θα παίξει. Απο τις streaming υπηρεσίες όλες παίζουν (προς το παρών τουλάχιστον) dd+, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα, παίζουν μέσω optical. Αν το βάλεις στο cinema mode παίζει 5.1 ικανοποιητικά. Ενεργοποιείς και το cec και δουλεύεις μόνο απο το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης.

Το είχα συνδεδεμένο σε μια LG Β8 oled, ήθελα να βλέπω hdr και dolby vision περιεχόμενο, οπότε ήταν κρίμα να μην έχω και atmos, τελικά το αντικατέστησα με μια q90r ηχόμπαρα της Samsung.

Αν θες κάτι να παίζει 5.1 θα στο κάνει, αλλά δυστιχώς ουσιαστικά είναι ήδη ξεπερασμένα μοντέλα.