Forever grunge......

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Τον τελευταίο καιρό, ευτυχώς ή δυστυχώς, έχω αρκετό χρόνο στη διάθεσή μου. Μέσα στα πράγματα που κάνω είναι η αναδρομή στη μουσική μου παιδεία-ιστορία. Όπως και αν το δω, καταλήγω πάντα στο ίδιο συμπέρασμα.. Η δεκαετία του 90 είναι αυτή που με καθόρισε τελικά, αυτή που με σημάδεψε ανεξίτηλα πάντα από το μετερίζι των κιθάρων, των τυμπάνων, των μπάσων, του περιθωριακού στίχου, των Δωρικών φωνητικών, του μακριού ατημέλητου, και ενίοτε λαδωμένου μαλλιού, του θυμού και της κατάθλιψης, της επίγνωσης για την επανάσταση που συντελέστηκε με θύματα ταλαντούχους νεαρούς μουσικούς. Λίγο μεγαλύτεροι από εμένα τότε, Θεοί ήταν και είναι στις αισθήσεις μου... H πρέζα, το πιώμα και η κατάθλιψη πήραν πολλούς από αυτούς, αλλά τα εκρηκτικά τους φωνητικά θα αντηχούν εσαεί. Forever grunge λοιπόν, και θα ξεκινήσω από τους αγαπημένους μου. Layne θα σε ευγνωμονώ για πάντα....

 
Αυτή η κραυγή "Jesus Christ" ξεσκίζει την ψυχή...

I'm the man in the box
Buried in my shit
Won't you come and save me?
Save me
Feed my eyes, can you sew them shut?
Jesus Christ, deny your maker
He who tries, will be wasted
Feed my eyes now you've sewn them shut
I'm the dog who gets beat
Shove my nose in shit
Won't you come and save me
Save me
Feed my eyes, can you sew them shut?
Jesus Christ, deny your maker
He who tries, will be wasted
Feed…
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Ωραιο νημα!

Grunge ποτε δεν εμβαθυνα περαν των Soundgarden οπου εχω κυριολεκτικα λιωσει ολα τα αλμπουμς τους. Λατρεμενοι με κιθαρες μεταλ τελειως.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Κανένα από αυτά τα τραγούδια δεν είναι καθαρόαιμο grunge.
Ούτε καν...
Το grunge ξεκίνησε από τους Green River και έγινε ευρύτατα γνωστό από τους Mudhoney, τους Tad, τους Νirvana, τους Skinyard και άλλους.
Alice in chains, Pearl Jam, Soundgarden και πολλές άλλες μπάντες είχαν ξεκάθαρα άλλο ήχο, πραγματικά φανταστικό, αλλά όχι grunge.
Καταχρηστικά, επειδή ήντουσαν πολλοί από το Seatlle θεωρήθηκαν κατά κάποιο τρόπο συγγενικά γκρουπ, αλλά δεν ήταν.
Οι Foo Fighters είναι μετά grunge.
Grunge είναι ο φίλος μου ο Tad.

 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Έχω βάλει πολλά στο σχεδόν προσωπικό νήμα που είχα ανοίξει πριν χρόνια.
Θα βάλω 2 ακόμα, χαρακτηριστικά και αυτά

Tribe - Gruntruck


Seaweed One Out OF Four


και θα περιμένω να μπουν τραγούδια από σένα και όλους να τα απολαύσω και ας μην είναι και 100% grunge.
Καλή συνέχεια!-bye-
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Κανένα από αυτά τα τραγούδια δεν είναι καθαρόαιμο grunge.
Ούτε καν...
Το grunge ξεκίνησε από τους Green River και έγινε ευρύτατα γνωστό από τους Mudhoney, τους Tad, τους Νirvana, τους Skinyard και άλλους.
Alice in chains, Pearl Jam, Soundgarden και πολλές άλλες μπάντες είχαν ξεκάθαρα άλλο ήχο, πραγματικά φανταστικό, αλλά όχι grunge.
Καταχρηστικά, επειδή ήντουσαν πολλοί από το Seatlle θεωρήθηκαν κατά κάποιο τρόπο συγγενικά γκρουπ, αλλά δεν ήταν.
Οι Foo Fighters είναι μετά grunge.
Grunge είναι ο φίλος μου ο Tad.


Εξαιρετικα σωστος. Τους πηρε ολους η μπαλα στο Seatle. Επισης αν και παλι δεν ειναι grunge αλλα λοξοκοιτανε πολυ θα προσεθετα και τους Screaming Trees.

https://youtu.be/jtw3pStMlOM