πακέτο cosmote play now unlimited και cosmote tv OTT

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Γειά σας,

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα,τις γνώσεις και τις συμβουλές σας! Μια μικρή εισαγωγή σχετικά με το θέμα που με απασχολεί όσοι θέλουν μπορούν να διαβάσουν και εδώ:

post #3590
https://avclub.gr/forum/showthread.php/169450-Nέα-Cosmote-IP-TV-OTT/page359

Συνοπτικά να περιγράψω κι εδώ το πρόβλημα μου:

Εχω ένα Xiaomi Mi Box S και έχω κάνει εγκατάσταση κανονικά την εφαρμογή cosmote tv OTT app στο Mi Box S. Η εφαρμογή είναι AndroidTV, το Mi Box S είναι AndroidTV επίσημο και όλα καλά μέχρι εδώ.Πάμε τώρα στο θέμα της παροχής internet προς το Mi Box S για τις ανάγκες του cosmote tv OTT app:

Στην περιοχή που μένω δυστυχώς ακόμα δεν έχω πρόσβαση σε VDSL !
Αναγκαστικά λοιπόν η γραμμή μου είναι ADSL από cosmote και σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία του modem/router της cosmote speedport entry 2i,συγχρονίζει συνήθως γύρω στα 8 Mbps σε fastpath (fast/fast) όπως είχα ζητήσει να με βάλουν.Κάποιες φορές αργά τη νύχτα έχει τύχει να δω και ταχύτητα συγχρονισμού στα 10 Mbps.Φυσικά όταν συγχρονίζω στα 8 Mbps, στο speedtest βλέπω γύρω στα 6.5 Mbps λόγω και του λεγόμενου overhead,όπως έχω μάθει.

Εχω λοιπόν σταθερή γραμμή ADSL από cosmote + home speedbooster.Όπως αναφέρω και στο παραπάνω post,η εφαρμογή cosmote tv app απ'ότι φαίνεται τουλάχιστον μέχρι στιγμής, μάλλον δεν είναι συμβατή με το speedbooster. Όταν λέω ότι δεν είναι συμβατή η εφαρμογή cosmote tv app με το speedbooster εννοώ φυσικά ότι δεν αναγνωρίζει το bonding ADSL + 4G που κάνει το booster.Αυτό που γίνεται είναι ότι η εφαρμογή cosmote tv app αναγνωρίζει μόνο την ταχύτητα από τη σταθερή ADSL γραμμή μου.

Δοκίμασα και αποσύνδεσα το τηλεφωνικό καλώδιο από το τηλεφωνικό πριζάκι του τοίχου προς το speedbooster, ώστε να αφήσω το speedbooster συνδεδεμένο μόνο με το ρεύμα,ώστε να παίρνει μόνο από 4G: Το αποτέλεσμα είναι ότι δοκιμάζοντας να ανοίξω διάφορα κανάλια μέσα στο cosmote tv OTT app πέρνω μαύρη οθόνη,επομένως η εφαρμογή cosmote tv app μάλλον δεν αναγνώριζει καθόλου την ταχήτητα από το 4G σκέτο! Σημειωτέον ότι γενικά όπως θα γνωρίζουν πολλοί από εσάς,το booster μου δουλεύει κανονικά και με σκέτο 4G γενικά.

Πάμε τώρα στο τι σκέφτομαι να κάνω και φυσικά στις ερωτήσεις μου:

Σκέφτομαι να αξιοποιήσω για τις ανάγκες της εφαρμογής cosmote tv OTT app το πακέτο της cosmote play now unlimited.
Για να προλάβω κάποιους,όπως διάβασα και στο σχετικό pdf με τους όρους της cosmote αναφέρει επί λέξη:

Όλα τα Video παρέχονται στην υψηλότερη ποιότητα που επιτρέπει ο πάροχος περιεχομένου και η κάλυψη του δικτύου κινητής.

Δηλαδή έχει αλλάξει αυτό που ίσχυε πριν 2,5-3 χρόνια, κατά το λανσάρισμα του συγκεκριμένου πακέτου όπου και αναφερόταν ότι τα
βίντεο υποστηρίζονται μέχρι ανάλυση 480p (και ήταν πραγματικά τραγικό!)

Επίσης στους όρους όπως πάντα η cosmote αναφέρει ότι δεν δουλεύει το tethering αλλά έχω δει αναφορές όπου λένε ότι δουλεύει κανονικά.

Οι λύσεις που έχω στο μυαλό μου είναι:

1. Απλά να ενεργοποιήσω το πακέτο play now unlimited στο cosmote καρτοκινητό μου και στη συνέχεια να κάνω hotspot το κινητό μου (tethering) και να δίνω WiFi στο Xiaomi Mi Box S.
2. Να αγοράσω ένα από τα 4G pocket WiFi της cosmote και από αυτό να τροφοδοτώ το Mi Box S μέσω WiFi.
3. Να αγοράσω ένα 4G router της cosmote και να τροφοδοτώ από το 4G router το Mi Box S ασύρματα είτε ενσύρματα με ethernet.Έχω ethernet adapter για το Mi Box S.4G router έχω δει ότι η cosmote έχει κάποιο της tp link.

Στο επόμενο post θα σας εξηγήσω περισσότερο γιατί σκέφτομαι αυτές τις λύσεις καθώς και τις ερωτήσεις μου σχετικά με το αν προτείνετε καλύτερα να κάνω την υπάρχουσα sim του καρτοκινητού μου twin sim ή να πάρω μια ανεξάρτητη,καινούργια κάρτα sim για καρτοκινητό cosmote και να την χρησιμοποιήσω για τις ανάγκες του streaming με το play now unlimited.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Σκεφτόμουν λοιπόν ότι μια λύση είναι να πάω σε ένα κατάστημα cosmote και για ένα καρτοκινητό cosmote που έχω,να ζητήσω να μου δώσουν μια twin sim,έτσι νομίζω ότι λέγονται: Δηλαδή σου δίνουν 2 κάρτες sim με τον ίδιο τον αριθμό σου και οι 2. Αυτές τις δυο κάρτες εσύ στη συνέχεια τις πέρνεις και μπορείς να τις βάλεις σε δυο διαφορετικές συσκευές κινητών τηλεφώνων σου.Με τον περιορισμό όμως ότι δεν μπορείς να έχεις και τις δυο σου συσκευές ανοιχτές ταχυτόχρονα! Όταν ανοίγεις τη μια συσκευή η άλλη θα πρέπει να είναι κλειστή και το αντίστροφο.
Αν κάνω αυτό λοιπόν και βάλω τη μια κάρτα sim στο τηλέφωνο μου και την άλλη στο 4G pocket wifi ή 4G router,θέλω να ρωτήσω:

1. Όταν δουλεύει το τηλέφωνο μου δεν θα μπορεί να δουλεύει το 4G pocket wifi/4G router και αντιστρόφως?
Από την παραπάνω απάντηση θα κριθεί νομίζω και το τι είναι προτιμότερο: Να πάω στη λύση της twin sim που περιγράφω παραπάνω ή μήπως να πάρω μια καινούργια κάρτα sim (αριθμό) καρτοκινητού cosmote και να την τοποθετήσω στο 4G pocket wifi/4G router ?

2. Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ μέσω powerline να στείλω το internet και σε διαφορετικό σημείο του σπιτιού όπου μπορεί να τοποθετήσω το Mi Box S. Γι'αυτό το λόγο θα χρειαστώ κάπως να "πάρω το internet" σε ethernet,ώστε στη συνέχεια να τροφοδοτήσω το powerline.Γι αυτό το λόγο εξετάζω τις ακόλουθες λύσεις:

Πρώτη Λύση: Αγορά cosmote 4G router ώστε να μπορώ να πάρω άμεσα ενσύρματα με καλώδιο ethernet απευθείας από το 4G router και να τροφοδοτήσω το powerline.

Δεύτερη Λύση: Αγορά 4G pocket wifi το οποίο βγάζει WiFi hotspot.Στη συνέχεια σκέφτομαι αν μπορώ μέσω κάποιου WiFi repeater/extender το οποίο να έχει και θύρα ethernet,να λαμβάνει το WiFi repeater/extender το WiFi που θα μου βγάζει το 4G pocket wifi και στη συνέχεια να μου το δίνει ενσύρματα από την ethernet θύρα του, ώστε στη συνέχεια από εκεί να τροφοδοτήσω το powerline.

Τρίτη Λύση: Ίδια με τη δεύτερη απλά αντί για αγορά 4G pocket wifi να κάνω απλά hotspot (tethering) από το κινητό μου.

Σχηματικά Πρώτη Λύση: 4G router -> powerline.
Σχηματικά Δεύτερη/Τρίτη Λύση: 4G pocket wifi ή hotspot (tethering από κινητό) -> WiFi repeater/extender με ethernet -> powerline.

Τι γνώμη έχετε εσείς? Βλέπετε μήπως κάποια άλλη καλύτερη λύση που μου διαφεύγει?

3. Αν σε ένα 4G pocket wifi ή σε ένα 4G router της cosmote τοποθετήσουμε μια κάρτα sim από απλό καρτοκινητό cosmote,αυτά δουλεύουν σχετικά άμεσα χωρίς ειδικά κόλπα και αλχημείες? Έχω διαβάσει πως ναι,απλά επειδή δεν το έχω επιχειρήσει θέλω να σας ρωτήσω πρώτα!

Προφανώς οι κάρτες sim που δίνει η cosmote αποκλειστικά για το λεγόμενο cosmote mobile internet με κάρτα έχουν κάτι χρεώσεις στα GB απλά για γέλια...Και το σημαντικότερο το πακέτο που με ενδιαφέρει cosmote play now unlimited υπάρχει στα καρτοκινητά cosmote.

Ελπίζω να μην σας έμπλεξα,τα έγραψα αναλυτικά ώστε να γίνουν κατανοητές οι απορίες μου! Εννοείται αν βλέπετε κάποια πολύ πιο απλή και εύκολη λύση από αυτές που σκέφτηκα είμαι ανοικτός να ακούσω!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!