Logitech z906

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Limo

New member
28 June 2020
5
Καλησπέρα στους φίλους του forumΕχω το Logitech z906 και ένα laptop μαζί με μια εξωτερική κάρτα ήχου την soundblaster xfi Αυτή ίσως και να μήν χρειάζεται στο project
για το οποίο θέλω να κάνω και θέλω την βοήθειά σας. Πως μπορώ να συνδέσω Wireless το 5.1 surround με τον υπολογιστή χωρίς να χάσω την Αποδικοποιηση 5.1 . Είδα κάποιες συσκευές οι οποίες συνδέουν στερεοφωνικά τα ηχεία. Υπάρχει κάτι στην αγορά που θα συνδέσει το ηχοσύστημα μου με Bluetooth η WiFi στον υπολογιστή γλιτωνοντας τα καλωδια?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δεν παιρνω ορκο , αλλα νομιζω οτι αυτο που θες δεν γινεται ασυρματα.
Ή και να γινεται μαλλον θα χρειαστεις τοσες συσκευες που θα ειναι ασυμφορο.
Περιμενε ομως και καμμια αλλη απαντηση, γιατι ομολογω οτι με το πολυκαναλο δεν εχω και τις καλυτερς σχεσεις!
ΙΣΩΣ εδω να βρεις πιο προσφορο εδαφος γαι ερωτησεις
https://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/21-Home-Theater-PC
https://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/7-Audio-Video
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ασύρματα δεν γίνεται.

Αυτό που γίνεται είναι να συνδεθείς αναλογικά από την X-Fi HD προς το Z906 ή με οπτική. Υποθέτω την εξωτερική κάρτα ήχου τη θες γιατί δεν έχεις οπτική έξοδο (ή αναλογική εξακάναλη) κατ' ευθείαν από το PC/laptop, σωστά;

Να ξέρεις όμως ότι η Creative δεν διαχειρίζεται DTS, παρά μόνο Dolby. Έχεις βέβαια κάποιες ρυθμίσεις επιπλέον διαθέσιμες στον ήχο από αυτήν. Επομένως αν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις για περιεχόμενο DTS, δεν θα μπορέσει να το στείλει με κανένα τρόπο (αναλογικά ή ψηφιακά) προς το Z906.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Τα z906 παίζουν dts κανονικά εφόσον τα τροφοδοτείς με σήμα στις ψηφιακές εισόδους αν το laptop έχει τέτοια έξοδο. Μέσω της xfi όχι.