Διαφορά ταχύτητας σε 100άρα γραμμή οπτική ίνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zapper

Senior Member
14 November 2013
491
Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα ενεργοποιήθηκα απο τον ΟΤΕ με νέο ρούτερ και όλα τα συναφή. Είμαι σταθερά σε μέτρηση στα 98.99 παντού. Έχω τραβήξει εθερνετ καλώδιο απο το δωμάτιο του ρουτερ προς το σαλόνι με σκαμμένο κανάλι στον τοίχο (έτσι το είχα λόγω ριζικής ανακαίνισης στο σπίτι μου) και όσο είχα την 50άρα, στο δωμάτιο έπιανα 38 και στο νετφλιξ στο σαλόνι έπιανα 33-34. Σήμερα που το μέτρησα, στο δωμάτιο είμαι στο 98-99 και στο σαλόνι είμαι στα 78-79. Γιατί τέτοια απώλεια; Εντάξει, πρόβλημα δεν έχω (προς Θεού) αλλά για το γαμώτο ρωτάω. Με την 50άρα έχανα έτσι και αλλιώς 15 MBps αλλά τα έχανα παντού (προφανώς λόγω χαλκού) αλλά τώρα πως εξηγείτε να χάνω 20 αλλά μόνο σε άλλο χώρο; Δεν άλλαξα τίποτα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μετράς πάντα με την ίδια συσκευή απο όλα τα σημεία ?
Μετράς πάντα με την ίδια εφαρμογή απο όλα τα σημεία ?

Για σωστή μέτρηση πρέπει να κατεβάσεις μεγάλο αρχείο με εφαρμογή και server που υποστηρίζει πολλαπλά connections.

Η καλωδίωση ειναι cat6 ? η συσκευή συγχρονιζει στο 1GBit ?
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Η απώλειά σου στο σαλόνι σε σχέση με το δωμάτιο είναι και στις δύο περιπτώσεις περίπου 10%.
Αν ισχύουν όσα είπε ο k.m. πιθανότατα είναι θέμα καλωδίωσης. Ή το καλώδιο κάπου κάνει γωνία που δεν πρέπει ή δεν είναι τερματισμένο καλά στο μπριζάκι.
 

zapper

Senior Member
14 November 2013
491
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το έλυσα το πρόβλημα αλλά πως; Άλλαξα το κεντρικό καλώδιο UTP από το HUB που καταλήγει στο σαλόνι και ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε και είμαι πλέον στο 90. Πάλι δεν είναι 98-99 αλλά σίγουρα δεν είναι εκείνο το 70-75.

Solved...-bye-