Το dirac live, στους emotiva

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι λίγο μανούρα στη χρήση του, θέλει εξοικείωση αλλά για να χει κανείς πλήρη εικόνα και σύγκριση το ιδανικό θα ήταν στον χώρο του να μπορεί να δοκιμάσει όλα τα συστήματα ισοστάθμισης. Επίσης δεν ξέρω αν έχουν λυθεί τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί ανά καιρούς. Τι ωραία θα ήταν να κανονίζαμε μία μέρα σ ένα κοινό σαλόνι, να φέρναμε όλοι τους ενισχυτές μας από διαφορετική σχολή και να κάναμε με όλους ισοστάθμιση και μετά blind test τι προτιμά ο καθένας, θα έβγαιναν πιστεύω κάποια συμπεράσματα. Πάντως θα θελα να δω ζωντανά το dirac, μου αρέσει η αίσθηση της χρήσης από υπολογιστή ή λάπτοπ, εσύ Μανώλη έχεις εμπειρία καθόλου;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια χαρά είναι. Άμα είχε και βοήθημα στην τοποθέτηση της κατάλληλης θέσης των ηχείων με real time μέτρηση θα ήταν καλύτερα. Κι έτσι όμως πολύ καλό είναι.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Κώστα, όχι δεν έχω εμπειρία. Ότι διαβάζω μόνο...
Μανούρα είναι το κιτ του dirac. Δες παρακάτω...

Λεωνίδα, εγώ θα ήθελα μια ρομποτική βάση μικροφώνου για να μετακινεί μόνη της το μικρόφωνο στις διάφορες θέσεις... :firstprize:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Όλα έχουν τα όρια τους, και όσο καλό και να γίνει το software πάντα το PEBKAC είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας ( Problem Exists Between Keyboard and Chair ) [ με άλλα λόγια, ο χρήστης ].
Υπάρχει ο άχρηστος που θα βάλει τα ηχεία και τα sub όπου να 'ναι, ο άλλος που θα κάνει την πιο χαζή εγκατάσταση, και αυτός που πιάνουν τα χεράκια του και κόβει λίγο και το μυαλουδάκι που με την βοήθεια και του software κάτι θα κάνει.
Πάντα όμως θα υπάρχει το μεγάλο κενό βελτίωσης που μπορεί να κάνει ένας γνώστης έχοντας ελευθερία στην τοποθέτηση στον χώρο των ηχείων/sub και θέσης ακρόασης, καθώς και τα απαραίτητα εργαλεία και γνώσεις ( και στα συν που κανένα software δεν μπορεί να φέρει, τα κατάλληλα acoustic panels για treatment του χώρου )
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Λεωνίδα, εγώ θα ήθελα μια ρομποτική βάση μικροφώνου για να μετακινεί μόνη της το μικρόφωνο στις διάφορες θέσεις... :firstprize:

Και να στήνεται και μόνη της... :flipout:

Κατόπιν της πλάκας, αυτό που έγραψα πριν για το real time το κάνει το ARC.