Ξαφνικά, δεν ανοίγει ο ενισχυτής (power on)

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Έχω έναν pioneer VSX 520, κάμποσων -5-6 ετών. Χτες, ξαφνικά, μάλλον απεδήμησε! Δεν λειτουργεί το Power on. Προφανώς κάηκε κάτι στην τροφοδοσία του, αφού δεν παίρνει καθόλου ρεύμα, δεν ακούγεται κλικ, δεν ανάβουν λαμπάκια!
Κάνω τώρα τις εκτιμήσεις μου: Η ζημιά, προφανώς θα έγινε από υπερθέρμανση κάποιας στιγμής ή ίσως και χρόνιας κατάστασης. Κι ίσως από σκόνες την τελευταία εβδομάδα... δούλεψε τριβείο κάπου κοντά - είναι ορατή η απόθεση σκόνης στο πάνω μέρος του.

Ερωτήσεις:
Τα πάρεδώσε με σέρβις ενισχυτών , είτε αντιπροσωπείας, είτε ιδιωτών, είναι "ήρεμα" ή πλησιάζεις τη ζώνη εγκεφαλικών;
Πόσο περίπου να υπολογίζω;
Πώς δοκιμάζεις-διερευνάς , αν η βλάβη είναι στο τροφοδοτικό; Έχει τροφοδοτικό ο ενισχυτής; Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου - αν πιάνει κάπως το χέρι σου- με κολλητήρι... ή χρειάζεται οπωσδήποτε σε σέρβις; Μπορεί η βλάβη να έχει προχωρήσει και στα ενδότερα του ενισχυτή;

Τελοσπάντων... είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει "νέκρωση" του ενισχυτή... κι είμαι όλο ερωτήσεις (από αυτούς που έχουν μια κάποια εμπειρία.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,696
ΑΘΗΝΑ
πηγαινε το σε καποιον ηλεκτρονικο της γειτονιας σου.
η αντιπροσωπεια ,εαν τον αναλαβει,θα σου πιασει τον ποπο..
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Πυκνωτάκι 0,20 κάνει τη δουλειά σίγουρα πράγματα. Κάποτε είχα ένα μηχάνημα που δεν άναβε στα ξαφνικά. Το πάω στον υπέρ μάστορα της πόλης. Το είχε 15 ημέρες, δεν έκανε τίποτα και μου λέει: μητρική πλακέτα, κάνα 50 εάν βρεθεί και μου παίρνει και 10 επειδή ασχολήθηκε. Το παρατάω για 3 χρόνια. Σε μια κουβέντα με φοιτητή ηλεκτρονικό, μου λέει φέρτο να το δώ. Ανοίγει το καπάκι, τσεκάρει το πρώτο πυκνωτάκι πίσω από το κουμπί τροφοδοσίας και είναι Καμμένο. Μου λέει πάρτο και φέρτο. Πάω στον υπέρ μάστορα, παίρνω το πυκνωτάκι, το πάω στον φοιτητή, το βάζει και το μηχάνημα δουλεύει τέλεια. Τον κερνάω καφεδάκι και τέλος.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
πολύ πιθανό και αυτό!

Ναι εάν δεν έχεις ιδέα συμβαίνει πολλές φορές για αξία 0,20 να σου ζητάει π.χ 50 . Στην δική μου περίπτωση βέβαια, είμαι σίγουρος πως δεν ασχολήθηκε και απλώς ήθελε να με ξεφορτωθεί, αλλιώς θα το έβρισκε με τη μία και δεν θα μου έλεγε "εάν βρεθεί η πλακέτα", θα μου έλεγε με 50 στο φτιάχνω :worshippy:
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
άνοιξε το καπάκι μιας και πιάνεις κατσαβίδι και τσέκαρε την ασφάλειά του.

οκ αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. κάψιμο λαμπίτσας ασφάλειας - όπως κι αν είναι αυτή. θα το ανοίξω σε μια δυο ώρες και θα ενημερώσω.
υποθέτω ότι θα είναι μια απλή ασφάλεια που μπορεί να βρεθεί στα μαγαζιά ηλεκτρολογικού υλικού. ή στο ebay!

δεν ήμουν σίγουρος αν αυτή η συσκευή είχε λαμπίτσα ασφαλείας-δεν την έχω ξανανοίξει!

αφού θα το ανοίξω, θα το φυσήξω με ένα φυσερό για να φύγουν κι οι όποιες σκόνες!


το ζήτημα είναι: το είχα μέσα σε μια μεταλλική ντουλάπα εξωτερικού χώρου (κινεζιά) των 75 ευρώ. αρκετά άνετη για να χωράει άνετα. όταν τον λειτουργούσα άφηνα ανοικτή την πόρτα της ντουλάπας για να μπαίνει αέρας.

Υποψιάζομαι ότι επειδή κάτι έγινε και με το ρεύμα, ίσως την ίδια στιγμή... κάποια διακοπή κι επανασύνδεση... γιατί είδα και άλλες συσκευές εκτος λειτουργίας (υπολογιστής, μόνιτορ, nas ....)

μπορει να ήταν και υπέρταση ή βύθιση τάσης του ρεύματος... 200% του κεντρικού δικτύου της ΔΕΔΔΗΕ, διότι το καλώδιο του ουδετέρου μου το άλλαξαν οι δεδδηετζήδες με καινούργιο, γύρω στα χριστούγεννα!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Ναι εάν δεν έχεις ιδέα συμβαίνει πολλές φορές για αξία 0,20 να σου ζητάει π.χ 50 . Στην δική μου περίπτωση βέβαια, είμαι σίγουρος πως δεν ασχολήθηκε και απλώς ήθελε να με ξεφορτωθεί, αλλιώς θα το έβρισκε με τη μία και δεν θα μου έλεγε "εάν βρεθεί η πλακέτα", θα μου έλεγε με 50 στο φτιάχνω :worshippy:

εγω σκέφτομαι ότι θα μου ζητήσουν γύρω στα 110-140 ευρώ! χωρίς πολύ ψαξιμο (κι αν γ´νεται).

ένας καινούργιος απλός στερεοφωνικός yamaha ξεκινά από 220 ευρώ! ένας καινούργιος avr 5.1. ξεκινά από τα 250 ευρώ (yamaha, denon klp) den symferei h timh profora του σέρβις στα 100-140 ευρώ! καλύτερα αγορά καινούργιου με 220 ή 250 ευρώ!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Πυκνωτάκι 0,20 κάνει τη δουλειά σίγουρα πράγματα. Κάποτε είχα ένα μηχάνημα που δεν άναβε στα ξαφνικά. Το πάω στον υπέρ μάστορα της πόλης. Το είχε 15 ημέρες, δεν έκανε τίποτα και μου λέει: μητρική πλακέτα, κάνα 50 εάν βρεθεί και μου παίρνει και 10 επειδή ασχολήθηκε. Το παρατάω για 3 χρόνια. Σε μια κουβέντα με φοιτητή ηλεκτρονικό, μου λέει φέρτο να το δώ. Ανοίγει το καπάκι, τσεκάρει το πρώτο πυκνωτάκι πίσω από το κουμπί τροφοδοσίας και είναι Καμμένο. Μου λέει πάρτο και φέρτο. Πάω στον υπέρ μάστορα, παίρνω το πυκνωτάκι, το πάω στον φοιτητή, το βάζει και το μηχάνημα δουλεύει τέλεια. Τον κερνάω καφεδάκι και τέλος.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

ποιο είναι αυτό το πυκνωτάκι;
άλλο η ασφάλεια (μια λαμπίτσα με λεπτο σύρμα μέσα της) κι άλλο ο πυκνωτής!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Συμφωνω και εγω κανε μια δοκιμη και πηγαινε σε ηλεκτρονικο της γειτονιας σου να δεις τι εχει το πιο πιθανο ειναι να εχει θεμα το πυκνωτακι στο power ειχα και εγω το ιδιο προβλημα σε yamaha και η αιτια ηταν αυτο και μαλιστα το κοστος ηταν πολυ μικρο για να φτιαχτει !!! κανε μια δοκιμη τουλαχιστων 6 ετων μηχανημα δεν το λες παλιο !!!! αξιζει παντως να ασχοληθεις !!!-bye-
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Ακυρος ο συναγερμός, το πρόβλημα ήταν σε ένα φις που ήταν μισοτοποθετημένο στη βασική πρίζα. κάποιος μάστορας πέρασε και το κούνησε μισοβγάζοντάς το από το "ταυ" που ήταν στη βασική πρίζα!
Ευχαριστώ όσους διέθεσαν το χρόνο τους.

BTW Για να μη μένουν λαθεμένες εντυπώσεις, κάποιος πριν έγραψε για πυκνωτή που λειτουργεί σαν μέσο ασφάλειας (όπως το κατάλαβα). Δεν μπορεί να ισχύει αυτό. Η "ασφάλεια" []fusion νομίζω στα κείμενα των σχηματικών διαγραμμάτων] είναι μια λαμπίτσα με ένα σύρμα ενδιάμεσά της, που ενώνει τις δυο μεταλλικές άκρες της . Αν περάσει περισσότερο ρεύμα, καίγεται το λεπτό συρματάκι μέσα της - κι έτσι γλιτώνουν τα επόμενα! Οι πυκνωτές μπορεί να είναι επικίνδυνοι, ιδιαίτερα οι χαλασμένοι... σωρεύουν μέσα τους ενέργεια (ρεύμα) και μπορεί και να σκοτώσουν (κάτω από ειδικές-ακραίες συνθήκες)
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ακυρος ο συναγερμός, το πρόβλημα ήταν σε ένα φις που ήταν μισοτοποθετημένο στη βασική πρίζα. κάποιος μάστορας πέρασε και το κούνησε μισοβγάζοντάς το από το "ταυ" που ήταν στη βασική πρίζα!
Ευχαριστώ όσους διέθεσαν το χρόνο τους.

BTW Για να μη μένουν λαθεμένες εντυπώσεις, κάποιος πριν έγραψε για πυκνωτή που λειτουργεί σαν μέσο ασφάλειας (όπως το κατάλαβα). Δεν μπορεί να ισχύει αυτό. Η "ασφάλεια" []fusion νομίζω στα κείμενα των σχηματικών διαγραμμάτων] είναι μια λαμπίτσα με ένα σύρμα ενδιάμεσά της, που ενώνει τις δυο μεταλλικές άκρες της . Αν περάσει περισσότερο ρεύμα, καίγεται το λεπτό συρματάκι μέσα της - κι έτσι γλιτώνουν τα επόμενα! Οι πυκνωτές μπορεί να είναι επικίνδυνοι, ιδιαίτερα οι χαλασμένοι... σωρεύουν μέσα τους ενέργεια (ρεύμα) και μπορεί και να σκοτώσουν (κάτω από ειδικές-ακραίες συνθήκες)

τυχερος εισαι αφου ειναι αυτο τελος καλα ολα καλα !!! το ιδιο ακριβως ειχα παθει με τηλεοραση δεν ειχα κουμπωσει σωστα το τριπολικο φις (πισω απο την πλατη της τηλεορασης ) με αποτελεσμα να παιζει το φις με αποτελεσμα η τηλεοραση μια να πιανει και μια να σβηνει !!! -bye-