Δορυφορικη ληψη καναλιων-βοηθεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει γιατι ειμαι παντελως ασχετος με τα δορυφορικα.
Στο χωριο μου η μητερα μου πριν 2-3 χρονια επειδη δεν πιανει καθολου τα καναλια τα ψηφιακα,αναγκαστικα τοτε εκανε εγκατασταση με δπρυφορικο πιατο και με εναν αποκωδικοποιητη edition και ετσι καταφερε να βλεπει 12 (αν θυμαμαι καλα) καναλια
Με τον καιρο καποια απο αυτα δεν επιαναν πλεον,οπως τα 4 της ερτ,η βουλη και το μεγκα
Πλεον πιανει μονο alpha,ant1,skai,star,M.tv και το open που στο μενου το εχει σαν Ε
Επισης το mega και τα αλλα καναλια της ερτ τα εχει στο μενου των καναλιων αλλα δεν πιανουν
Μπορω να κανω κατι να πιασει ξανα αυτα τα καναλια η μονο αυτα μπορει να πιασει πλεον;
 

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Μεσα απο το μενου καπου βρηκα και εκανα μια νεα αναζητηση.Βρηκα ξανα τα ιδια τα καναλια απλα ξαναβρηκα το mega το οποιο ομως μου βγαζει μνμ οτι ειναι Κωδικοποιημενο
Επισης τα καναλια ειναι τα sd καιβοχι τα HD
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Καλησπερα.
Τα καναλια της ΕΡΤ εχουν μεταφερθει , αρκετο καιρο τωρα (σιγουρα πανω απο χρονο , μπορει και δυο )
στον Hellas Sat 3 / 4 (39°E) , που σημαινει πως θα χρειαστεις αλλο ενα πιατο και ενα ντισεκ 1/2.
Η συχνοτητα ειναι 12224 Η 13380 με τις ιδιες "ρυθμισεις".
 

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Αρα για ερτ θελω δευτερο πιατο
Για το mega τι πρεπει να κανω για να πιασει;Γιατι παρολο που μου γραφει το προγραμμα μου βγαζει κωδικοποιημενο...Τι πρεπει να κανω;;;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Ψαξε στις "ρυθμισεις" του και οπου βρεις 01F4 στα στοιχεια του καναλιου , δοκιμασε να το αλλαξεις σε 0384.
 

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Δεν μπορω να βρω καπου αυτο το 01F4.Βασικα δεν μπορω να βρω καν ρυθμισεις του καναλιου μονο του.Μονο ρυθμισεις του δεκτη μπορω να βρω
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Δεν θα βρεις τα στοιχεια του καναλιου μονο του.
Θα ειναι "ολα" μαζι σε μορφη καποιου αρχειου πχ ...S o f t C a m K e y.
Αυτο το αρχειο επεξεργαζεσαι και το περνας. Ποιον edition εχεις ?
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Αν δοκιμασεις να του παρεις ενα back up πιθανον να δεις το αρχειο που σε ενδιαφερει.
Επισης καποιοι δεκτες συνδεονται με Η/Υ , και με ενα αρχειο που λεγεται VCC (υπαρχει και αλλο ,το DCC ) ,
σε αφηνουν να δεις το εσωτερικο τους.
Εκει βρισκεις το S o f t C a m K e y , το ανοιγεις , το επεξεργαζεσαι, αποθηκευεις τις αλλαγες και το αφηνεις...
 

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Δυστυχως φιλε ειμαιβποκυ αρχαριος να κανω ολα αυτα.Παντως σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
Θα καλεσω αυτον που περασε το πιατο να το κανει αυτος
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Παλιότερα έπιανε τα αναλογικά; Μήπως υπάρχει επίγειο σήμα και παιδεύεσαι τζάμπα με τα δορυφορικά;
 

Totti10GR

Established Member
4 March 2016
138
Παλια δεν επιανε καθολου καθολου τα αναλογικα.Ειναι το σημειο τετοιο που δεν πιανει κανεις παρα μονο καποια σπιτια που ειναι σε ενα συγκεκριμενο σημειο.
Σε αναζητηση που εκανα χθες επιασε ομως καποια καναλια επιγεια,οπως αυτα της ερτ,καποια τοπικα και καποια απο τα γνωστα(alpha,ant1 κτλ) αλλα με πολλα σπασιματα
Το περιεργο ειναι οτι πιανει τα hd απο καποια απο τα καναλια αυτα και οχι τα sd...Πως γινεται αυτο;;;
Επισης η κεραια κοιταει απο την αντιθετη πλευρα που ειναι το σημα και σε ερωτηση που εκανα σε εναν τοπικο τεχνικο μου ειπε οτι τα πιανει απο αντανακλαση και οτι σε κακοκαιρια-συννεφια θα χαλασουν...Τι ειναι παλι αυτο δεν ξερω
 

tsiv01

New member
16 January 2012
14
Φίλε μου μια ερώτηση
Αυτό ψάχνω και γω
Έχω και γω τον δέκτη edision piccollo s2+t2/c πια από αυτές να κατεβάσω και αν μπορείς πεσμου την διαδικασία αν μπορείς