ohm και ενισχυτης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα θελω να κανω την εξης ερωτηση ! οταν εχουμε ηχεια τα οποια ειναι 10 ωμ οδηγουνται κανονικα απο 8 ωμ ενισχυτες??? η εχουμε καποιο θεματακι πχ proac τα μικρα της βασης εχουν 10 ohm!-bye-
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Χωρίς να είμαι ειδικός (σίγουρα άλλα μέλη του forum, ξέρουν πολύ περισσότερα επί του θέματος), θυμάμαι ότι πρέπει να ισχύει ο κανόνας:

ohm ενισχυτή <= ohm ηχείων

Δηλαδή π.χ. ηχεία 8 ohm μπορούν να οδηγηθούν από ενισχυτή 4 ohm (που εννοείται ότι πρέπει να έχει τη αντίστοιχη ισχύ στην αντίσταση των ηχείων για να τα οδηγήσει), αλλά το ανάποδο γενικά δεν ισχύει (καθώς υπάρχει κίνδυνος να κάψεις ενισχυτή ή/και ηχεία).

Οπότε λογικά πρέπει να είσαι ΟΚ (αν τα watt του ενισχυτή καλύπτουν).
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Πόσα watt είναι ο ενισχυτής και πόσα τα προτεινόμενα για τα ηχεία;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ρωταω γενικα για να γνωριζω ωστοσο στο υπαρχον συστημα μου εχω εναν rotel ra-970 bx ο οποιος ειναι 60 watt στα 8 ohm -90 4 ohm και ψαχνομαι για μτχ proac tablete 10 με 86 db ,10 ohm και συνιστωμενη ισχυ ενισχυτη απο 5-50 watt !!!! εχω ακουσει αριστες κριτικες για το συγκεκριμενο ηχειο τωρα το πως θα ταιριαξει με τον ενισχυτη αυτο ειναι αλλη ιστορια , απλως τα περισσοτερα ηχεια ειναι 4,6,8 ομ τα 10 ειναι πολυ σπανια !! η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν με 10 ωμ αντισταση ηχεια τα οποια προοριζονται πιο πολυ με λαμπατους ολιγοβατους ενισχυτες !!!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
ξεχασα να αναφερω ο χωρος ειναι 9 τμ και η αποσταση ακροασης μεταξυ 1,50-1,80 !!! τα τελευταια 2 χρονια ψαχνομαι για αναβαθμιση αλλα οταν κανουμε σχεδια καποιος απο πανω γελαει !!! ωστοσο προσπαθω και εξεταζω ολες τις εκδοχες !!!
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Στα 86 db, ψιλοαναίσθητα γενικά μου φαίνονται ότι θα είναι, αλλά βέβαια από την άλλη, είναι μικρός ο χώρος σου και η απόσταση ακρόασης, οπότε λογικά (εφόσον δεν το παρακάνεις με την ένταση) πρέπει να είσαι ΟΚ.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτο μπονταρω και εγω διοτι με την αποσταση μπορω να παιξω μπορω ακομα και στο 1 μετρο μπορω να ακουω !!! παντως ο ενισχυτης απο οτι καταλαβα δεν θα εχει καποιο θεμα !!!! σε ευχαριστω παντως για την αμμεση σου απαντηση !!!!!-bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όλοι οι καλοί ενισχυτές έχουν εμπέδηση εξόδου συνήθως μικρότερη ακόμα και του 1Ω.
Δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με ηχεία 10Ω αρκεί να επαρκεί η ισχύς τους.