Μεταφορά τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

derr

Established Member
23 July 2011
134
Γεια σας παιδιά, θα κάνω μετακόμιση και θέλω να μεταφέρω την τηλεόραση αλλά δεν έχω το κουτί. Τι θα μπορούσα να κάνω; Στην αντιπροσωπεία (sony 55αρα ειναι η tv) ή απο κατάστημα θα μπορούσα να πάρω κουτί;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Γεια σας παιδιά, θα κάνω μετακόμιση και θέλω να μεταφέρω την τηλεόραση αλλά δεν έχω το κουτί. Τι θα μπορούσα να κάνω; Στην αντιπροσωπεία (sony 55αρα ειναι η tv) ή απο κατάστημα θα μπορούσα να πάρω κουτί;

Βγάζεις βάση. Πίσω κάθισμα αυτοκινήτου, όρθια να ακουμπάει με την πλάτη. Κουβέρτα από πάνω, μπρος πίσω, για να προστατεύει την οθόνη και την πιάνεις με την ζώνη.
Εάν δεν έχεις αυτοκίνητο, απλά την τυλίγεις καλά με bubblewrap (φουσκάλες) και με μαρκαδόρο, σημειώνεις βελάκι για το πού είναι το επάνω, για τους μεταφορείς.
 

andreasp

Established Member
12 June 2010
141
Βγάζεις βάση. Πίσω κάθισμα αυτοκινήτου, όρθια να ακουμπάει με την πλάτη. Κουβέρτα από πάνω, μπρος πίσω, για να προστατεύει την οθόνη και την πιάνεις με την ζώνη.
Εάν δεν έχεις αυτοκίνητο, απλά την τυλίγεις καλά με bubblewrap (φουσκάλες) και με μαρκαδόρο, σημειώνεις βελάκι για το πού είναι το επάνω, για τους μεταφορείς.
Τηλεόραση που θα μετακομίσει με φορτηγό χωρίς κουτί θα σπάσει.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Τηλεόραση που θα μετακομίσει με φορτηγό χωρίς κουτί θα σπάσει.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Εάν την προστατεύσεις με bubblewrap, και την βάλουν όρθια και σωστά, όπως ξέρουν και είναι οι δουλειά τους, δεν θα πάθει τίποτα. Έχω μεταφέρει 65άρες plasma και LCD. Κανένα θέμα. Καλή συσκευασία θέλει και να την ακουμπήσουν προσεκτικά, να μην κουνιέται. Αλλιώς αυτό που είπα, στο πίσω κάθισμα.
Αυτό που έχει σημασία, είναι η μεταφορά να μην γίνει με την τηλεόραση οριζόντια. Με πλάτη κάτω ή οθόνη κάτω, απαγορεύεται γενικά.
 

andreasp

Established Member
12 June 2010
141
Εάν την προστατεύσεις με bubblewrap, και την βάλουν όρθια και σωστά, όπως ξέρουν και είναι οι δουλειά τους, δεν θα πάθει τίποτα. Έχω μεταφέρει 65άρες plasma και LCD. Κανένα θέμα. Καλή συσκευασία θέλει και να την ακουμπήσουν προσεκτικά, να μην κουνιέται. Αλλιώς αυτό που είπα, στο πίσω κάθισμα.
Αυτό που έχει σημασία, είναι η μεταφορά να μην γίνει με την τηλεόραση οριζόντια. Με πλάτη κάτω ή οθόνη κάτω, απαγορεύεται γενικά.
ΕΑΝ την βάλουν όρθια. Αυτά όμως δεν γίνονται. Θα την πετάξουν και από πάνω θα πετάξουν και άλλες 10 κούτες.
Εγώ δεν ξέρω καμία μεταφορική που θα κάνει τέτοια μεταφορά όπως την περιγράφεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
ΕΑΝ την βάλουν όρθια. Αυτά όμως δεν γίνονται. Θα την πετάξουν και από πάνω θα πετάξουν και άλλες 10 κούτες.
Εγώ δεν ξέρω καμία μεταφορική που θα κάνει τέτοια μεταφορά όπως την περιγράφεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Αντρέα, με όλο την ευγένεια. Τι λες παιδάκι μου? Αυτό δεν είναι μεταφορική που περιγράφεις, ο Μήτσος με ένα βαν είναι. Ακόμα και στον Μήτσο όμως, μπορείς να του πεις να προσέχει. Εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας.
 

AccelDrag

Senior Member
23 November 2010
356
ΕΑΝ την βάλουν όρθια. Αυτά όμως δεν γίνονται. Θα την πετάξουν και από πάνω θα πετάξουν και άλλες 10 κούτες.
Εγώ δεν ξέρω καμία μεταφορική που θα κάνει τέτοια μεταφορά όπως την περιγράφεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Ισχύει...οι μεταφορικές που προσέχουν υπάρχουν...σε άλλες χώρες....
 

andreasp

Established Member
12 June 2010
141
Αντρέα, με όλο την ευγένεια. Τι λες παιδάκι μου? Αυτό δεν είναι μεταφορική που περιγράφεις, ο Μήτσος με ένα βαν είναι. Ακόμα και στον Μήτσο όμως, μπορείς να του πεις να προσέχει. Εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας.
Αυτό που λέω είναι ο κανόνας. Είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό. Τελευταία φορά από Φιλανδία - Ελλάδα. Σαν τελικό Σ ήρθε το πάνελ.
Βρείτε μου.μεταφορικη που θα κάτσει να ασχοληθεί να φέρει όρθια τηλεόραση.
Ευχαρίστως να τους χρησιμοποιήσω.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Έχω κάνει 6 μετακομίσεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (4 Ελλάδα). Μεταφορική από Φινλανδία, είσαι και ασφαλισμένος, οπότε τι συζητάμε. Δεν είναι τόσο δύσκολο να ζητήσεις να προσέχουν και να είσαι εκεί να σιγουρευτείς που θα την βάλουν και ότι θα μπει τελευταία, για να μην υπάρχει θέμα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα παιδιά.