Καμμένο (?) Subwoofer

Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς εδώ και 8 χρόνια που λείπω στο εξωτερικό, το home cinema μου παραμένει αδρανές στο σπίτι μου στην Αθήνα και το χαίρομαι μόνο τα καλοκαίρια που γυρνάω. Φέτος, όταν πήγα να κάνω το ίδιο συνειδητοποίησα ότι δεν άκουγα μπάσο, και τελικά συνειδητοποίησα ότι το subwoofer ήταν νεκρό. Όχι μόνο δεν έπαιζε, αλλά ούτε καν άναβε, λες και δεν έχει ρεύμα. Προκειται για το Audio Pro SubNova

Ψάχνοντας να κάνω μόνος μου debugging, είδα ότι αυτή η ασφάλεια που μπορείς να δεις από πίσω, είναι καμμένη. Πήγα να βρω ανταλλακτικές, αλλά δε βρήκα ακριβώς ίδιες (T1A, 250V) αλλά F1A, 250V. Σε 2 μέρη που έψαξα μου είπαν ότι δεν έχουν πια Τ.

Βάζοντας την, είδα ότι την καίει με το που ανάβει.

Επειδή είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ άσχετος με τέτοια πράγματα, πιστεύετε ότι το πρόβλημα μπορεί να'ναι η διαφοροποίηση T (slow acting - αυτή που είχε) και F (fast acting - αυτή που δοκίμασα); Ή το γεγονός ότι καίει τις ασφάλειες σημαίνει κάτι βαθύτερο σαν πρόβλημα;

Καμιά ιδέα; Θέλω να το φτιάξω (αφού ήταν μια χαρά subwooferάκι), αλλά το γεγονός ότι το χαίρομαι μόνο 2-3 βδομάδες το χρονο δε μου επιτρέπει σοβαρά έξοδα...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Κάποιο πρόβλημα άλλο υποβόσκει.
Πιθανότατα κάποιος πυκνωτής στο input στάδιο του τροφοδοτικού του subwoofer.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορει και να ναι παντως η διαφορα της ασφαλειας αν τα ρευματα ειναι υψηλα κατα την εκκινηση κι η fast acting δεν του αφηνει περιθωριο.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk