Τα φωτα σας σχετικα με την αγορα της 65XF9005

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

z0rz

New member
25 July 2020
3
Καλημερα σε ολους !
Ηθελα λιγο τα φωτα σας σχετικα με την αγορα του εν λογω μοντελου,αναφερομαι στις 65',εκανα μια γρηγορη ερευνα αγορας,και δεν βρηκα κατι πιο φιλικο στην τσεπη,που να εχει τις παροχες αυτες,ανεξαρτητα που ειναι μοντελο του 2018.
Αυτη τη στιγμη την βρισκεις στα 1100,θεωρειται οτι ειναι μια value for money επιλογη για τις ιντσες και δεδομενου του ολου πακετου;
Ευχαριστω πολυ !
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σαν τηλεόραση είναι τοπ. Φυσικα χρώματα, σωστή out of the box αποτύπωση χρωμάτων και με λίγες ρυθμίσεις (έχει και έτοιμες από rtings) άψογη εικόνα.
Για χρήση όπως το Android κινητό σου απλά ξεχνα το.
Έχει αργό λογισμικό.
Παρόλα αυτά τηλεόραση αγοράζεις και αυτό το κάνει πολύ καλά.
Αν θες να έχεις πιο γρήγορο επεξεργαστή και περισσότερη ram(στη ram χωλαίνει η 9005), πας στην καινούρια 9505 η οποία έχει σχεδόν ίδια εικόνα καλύτερη συμπεριφορά σε θέμα πλοήγησης και λόγω επεξεργαστή έχει μελλοντικά περιθώρια βελτίωσης σε θέματα που αφορούν αναβαθμίσεις λογισμικού.
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βέβαια όλα είναι θέμα τσέπης γιατί και εγώ τα ήξερα αυτά και ήθελα να πάρω την 9505 αλλά η τσέπη μπορούσε έως την 9005. Οπότε την πήρα και με τα συν και τα πλην μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
 

fg102

Established Member
29 June 2006
107
ATHens MAROUSI
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Βέβαια όλα είναι θέμα τσέπης γιατί και εγώ τα ήξερα αυτά και ήθελα να πάρω την 9505 αλλά η τσέπη μπορούσε έως την 9005. Οπότε την πήρα και με τα συν και τα πλην μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
Φωτιές μου έβαλες και τελικά πήρα και xg9505 σαν πιο future proof χώρις να την πληρώσω χρυσή.899 πλαίσιο
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η XG9505 όσα reviews και να έχω δει υπάρχουν πρόβληματα με το blooming κυρίως στις μαύρες μπάρες των ταινιών (δες hdtvtest (Vincent), avforums, digitaltrends κτλπ). Σαν πάνελ με την XF90 φοράνε το ίδιο. Μιλάω μόνο για το πάνελ γιατι στους άλλους τομείς έχει μικροβελτιωσεις που για μένα αξίζουν τα +150. Με προβληματίζει όμως το blooming της.

Τα 899 είναι θεωρητικά μια παρά πολύ καλή τιμή αλλα δε βλέπω και παλι να τσουλάει το μοντέλο. Ακόμα και το blooming να φοβάσαι τα 899 είναι μια οριακά πολύ καλή τιμή για να παρεις το ρίσκο. Ακόμα και στο Amazon τσουλάει αργά...
 

fg102

Established Member
29 June 2006
107
ATHens MAROUSI
Re: Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η XG9505 όσα reviews και να έχω δει υπάρχουν πρόβληματα με το blooming κυρίως στις μαύρες μπάρες των ταινιών (δες hdtvtest (Vincent), avforums, digitaltrends κτλπ). Σαν πάνελ με την XF90 φοράνε το ίδιο. Μιλάω μόνο για το πάνελ γιατι στους άλλους τομείς έχει μικροβελτιωσεις που για μένα αξίζουν τα +150. Με προβληματίζει όμως το blooming της.

Τα 899 είναι θεωρητικά μια παρά πολύ καλή τιμή αλλα δε βλέπω και παλι να τσουλάει το μοντέλο. Ακόμα και το blooming να φοβάσαι τα 899 είναι μια οριακά πολύ καλή τιμή για να παρεις το ρίσκο. Ακόμα και στο Amazon τσουλάει αργά...

Το blooming ειναι κάτι σαν το bleeding?όπως και να έχει έχω ξεφύγει πλέον από την αναζήτηση του τέλειου.η sony που έχω πλέον είναι 10 χρόνων 46w4500 .
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Είναι τα "άσπρα σύννεφα" γύρω απο φωτεινά αντικείμενα και γύρω απο τους υπότιτλους (κυρίως σε θεαση HDR περιεχομένου). Μιλάμε για τηλεοραση με λίγες ζώνες 50-60. Εγώ έχω καταλήξει ότι αυτές οι τηλεοράσεις FALD λίγων ζωνών πιο πολύ πρόβλημα είναι. Μιλάμε πάντα για θέαση σε σκοτεινό δωμάτιο. Την μερα ολες καλές είναι το βραδυ φαίνονται οι αδυναμίες. Είναι σα τα κινητά. Τη μερα ολα αξιοπρεπείς φωτογραφίες βγάζουν. Το βράδι σε θέλω κάβουρα.


Sent from my iPhone 6s iOS 9.3.3 jb using Tapatalk
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,266
Re: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

δυσρηχως δεν ειναι μονο οι μπαρες το προβλημα στο blooming. φωτισει μια μεγαλη περιοχη γυρω απο αυτους.
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όποιος κυνηγά το τέλειο πρέπει να δουλεύει μόνο για να κυνηγάει την τεχνολογία, δεν γίνεται απλά.
 

z0rz

New member
25 July 2020
3
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όποιος κυνηγά το τέλειο πρέπει να δουλεύει μόνο για να κυνηγάει την τεχνολογία, δεν γίνεται απλά.
Συμφωνω,ειναι αδυνατο.
Να κανω μια ερωτηση ακομα που καταλαβα νομιζω απο τα ποστσ εδω,οσο μεγαλυτερο το μεγεθος της τηλεορασης,τοσο καλυτερα κρυβονται οι ατελειες στα μη Hd περιεχομενα ; καναλια digea κτλ;
Επισης εχω συνδεση εως 24,αρα προφανως ποτε δεν θα σηκωνω 4κ περιεχομενο.Ωστοσο η αποσταση απο TV σε καναπε ειναι 3.5μ.
Μηπως να κοιταω για 55' δεδομενου ολων των παραπανω;;
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Sony KD XF9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συμφωνω,ειναι αδυνατο.
Να κανω μια ερωτηση ακομα που καταλαβα νομιζω απο τα ποστσ εδω,οσο μεγαλυτερο το μεγεθος της τηλεορασης,τοσο καλυτερα κρυβονται οι ατελειες στα μη Hd περιεχομενα ; καναλια digea κτλ;
Επισης εχω συνδεση εως 24,αρα προφανως ποτε δεν θα σηκωνω 4κ περιεχομενο.Ωστοσο η αποσταση απο TV σε καναπε ειναι 3.5μ.
Μηπως να κοιταω για 55' δεδομενου ολων των παραπανω;;

**???οσο μεγαλυτερο το μεγεθος της τηλεορασης,τοσο καλυτερα κρυβονται οι ατελειες στα μη Hd???** ---> το αναποδο

Εως 24 εχω και εγω αλλα πιανω 23. 15-20 αν πιανεις κατι θα γινει.

Κανονικα επρεπε να κοιτας 75.
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Όσο μεγαλύτερη η τηλεόραση τόσο πιο εμφανές είναι το πρόβλημα, είναι το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Επίσης γενικά όλοι παροχοι βιντεοληπτικου υλικου δεν δίνουν livestream 4k αλλά παίζει έντονα η χρήση buffer, με αποτέλεσμα να μπορείς να δεις 4κ και με 7-9mbps ταχύτητα. Μην αγχώνεσαι.