Στα πλαίσια του διαγωνισμού για την ανάδειξη της ορχήστρας της χρονιάς το περιοδικό gramophone
oργανώνει ένα 10-ημερο online festival.
Kάθε μέρα μια ορχήστρα ανεβάζει μια συναυλία την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε live τις 9 το βράδυ ώρα Ελλάδος
και παραμένει για ακρόαση για τις επόμενες 23 ώρες στη σελίδα του Facebook του περιοδικού Gramophone ή στο κανάλι τους στο youtube.
Οι δέκα υποψήφιες ορχήστρες για φέτος είναι:
- Freiburger Barockorchester / Kristian Bezuidenhout
- Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Robin Ticciati
- Bergen Philharmonic Orchestra / Edward Gardner
- NHK Symphony Orchestra, Tokyo / Paavo JΓ rvi
- Philadelphia Orchestra / Yannick NΓ©zet-SΓ©guin
- Los Angeles Philharmonic / Gustavo Dudamel
- BBC Symphony Orchestra / Sakari Oramo
- MusicAeterna / Teodor Currentzis
- City of Birmingham Symphony Orchestra / Mirga GraΕΎinytΔ-Tyla
- Orchestre National de Lille / Jean-Claude Casadesus
Ψηφίζετε εδώ.
Μια λίστα με δείγμστα από όλες τις ορχήστρες από το Gramophone:
Orchestra of the Year 2020 - the nominees
Πιο αναλυτικές λίστες για κάθε ορχήστρα:
Orchestra of the Year β explore the playlists
Tο πλήρες πρόγραμμα:
July 24, 7pm (BST)
Freiburger Barockorchester (Germany)
directed by Kristian Bezuidenhout
Beethoven Piano Concertos Nos 1-3
July 25, 7pm (BST)
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin (Germany)
conducted Robin Ticciati
Rebel Les Γ©lΓ©mens
Larcher Symphony No 2, ‛Kenotaph’
R Strauss Also sprach Zarathustra
July 26, 7pm (BST)
Bergen Philharmonic Orchestra (Norway)
conducted by Edward Gardner
Ravel Daphnis et ChloΓ© Suite No 2
Grieg Piano Concerto (with Leif Ove Andsnes)
Γrjan Matre Butterfly (from Lyric Pieces)
Sibelius Luonnotar (with Lise Davidsen)
Schoenberg Pelleas und Melisande
July 27, 7pm (BST)
NHK Symphony Orchestra, Tokyo (Japan)
conducted by Paavo JΓ rvi
Rachmaninov Symphony No 2
July 28, 7pm (BST)
Philadelphia Orchestra (USA)
conducted by Yannick NΓ©zet-SΓ©guin
Habibi Jeder Baum spricht
Beethoven Symphonies Nos 5 & 6, ‛Pastoral’
July 29, 7pm (BST)
Los Angeles Philharmonic (USA)
conducted by Gustavo Dudamel
Programme to be confirmed
July 30, 7pm (BST)
Orchestre National de Lille (France)
conducted by Alexandre Bloch
Mahler Symphony No 7
July 31, 7pm (BST)
BBC Symphony Orchestra (UK)
with BBC Proms Youth Ensemble, BBC Symphony Chorus
and National Youth Choir of Great Britain
conducted by Sakari Oramo
Anna Meredith Five Telegrams
Vaughan Williams Toward The Unknown Region
Holst The Planets
August 1, 7pm (BST)
MusicAeterna (Russia)
conducted by Teodor Currentzis
Medieval to modern β a journey curated by Teodor Currentzis
August 2, 7pm (BST)
City of Birmingham Symphony Orchestra (UK)
conducted by Mirga GraΕΎinytΔ-Tyla
Δiurlionis The Sea
Grieg Peer Gynt β incidental music
(with Klara Ek and the CBSO Chorus)