"Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
gramosmall.jpg

Στα πλαίσια του διαγωνισμού για την ανάδειξη της ορχήστρας της χρονιάς το περιοδικό gramophone
oργανώνει ένα 10-ημερο online festival.
Kάθε μέρα μια ορχήστρα ανεβάζει μια συναυλία την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε live τις 9 το βράδυ ώρα Ελλάδος
και παραμένει για ακρόαση για τις επόμενες 23 ώρες στη σελίδα του Facebook του περιοδικού Gramophone ή στο κανάλι τους στο youtube.

Οι δέκα υποψήφιες ορχήστρες για φέτος είναι:
  • Freiburger Barockorchester / Kristian Bezuidenhout
  • Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Robin Ticciati
  • Bergen Philharmonic Orchestra / Edward Gardner
  • NHK Symphony Orchestra, Tokyo / Paavo JΓ rvi
  • Philadelphia Orchestra / Yannick NΓ©zet-SΓ©guin
  • Los Angeles Philharmonic / Gustavo Dudamel
  • BBC Symphony Orchestra / Sakari Oramo
  • MusicAeterna / Teodor Currentzis
  • City of Birmingham Symphony Orchestra / Mirga GraΕΎinytΔ—-Tyla
  • Orchestre National de Lille / Jean-Claude Casadesus
H ψηφοφορία είναι ανοικτή μέχρι τις 7 Σεπτέμβρη.
Ψηφίζετε εδώ.

Μια λίστα με δείγμστα από όλες τις ορχήστρες από το Gramophone:
Orchestra of the Year 2020 - the nominees
Πιο αναλυτικές λίστες για κάθε ορχήστρα:
Orchestra of the Year – explore the playlists


Tο πλήρες πρόγραμμα:

July 24, 7pm (BST)
Freiburger Barockorchester (Germany)
directed by Kristian Bezuidenhout
Beethoven Piano Concertos Nos 1-3


July 25, 7pm (BST)
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin (Germany)
conducted Robin Ticciati
Rebel Les Γ©lΓ©mens
Larcher Symphony No 2, ‛Kenotaph’
R Strauss Also sprach Zarathustra


July 26, 7pm (BST)
Bergen Philharmonic Orchestra (Norway)
conducted by Edward Gardner
Ravel Daphnis et ChloΓ© Suite No 2
Grieg Piano Concerto (with Leif Ove Andsnes)
Ørjan Matre Butterfly (from Lyric Pieces)
Sibelius Luonnotar (with Lise Davidsen)
Schoenberg Pelleas und Melisande


July 27, 7pm (BST)
NHK Symphony Orchestra, Tokyo (Japan)
conducted by Paavo JΓ rvi
Rachmaninov Symphony No 2


July 28, 7pm (BST)
Philadelphia Orchestra (USA)
conducted by Yannick NΓ©zet-SΓ©guin
Habibi Jeder Baum spricht
Beethoven Symphonies Nos 5 & 6, ‛Pastoral’


July 29, 7pm (BST)
Los Angeles Philharmonic (USA)
conducted by Gustavo Dudamel
Programme to be confirmed


July 30, 7pm (BST)
Orchestre National de Lille (France)
conducted by Alexandre Bloch
Mahler Symphony No 7


July 31, 7pm (BST)
BBC Symphony Orchestra (UK)
with BBC Proms Youth Ensemble, BBC Symphony Chorus
and National Youth Choir of Great Britain
conducted by Sakari Oramo
Anna Meredith Five Telegrams
Vaughan Williams Toward The Unknown Region
Holst The Planets


August 1, 7pm (BST)
MusicAeterna (Russia)
conducted by Teodor Currentzis
Medieval to modern – a journey curated by Teodor Currentzis


August 2, 7pm (BST)
City of Birmingham Symphony Orchestra (UK)
conducted by Mirga GraΕΎinytΔ—-Tyla
Čiurlionis The Sea
Grieg Peer Gynt – incidental music
(with Klara Ek and the CBSO Chorus)



 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Δυστυχώς έχασα τις δυο πρώτες μέρες.
Για λίγες ώρες ακόμα θα υπάρχει η χθεσινή συναυλία της Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.


Σύμφωνα με το πρόγραμα σήμερα τις 9 έχει σειρά η ορχήστρα του Βergen υπό τις οδηγίες του Edward Gardner.

Oι φετινές τους ηχογραφίσεις:


512x512bb.jpg
512x512bb.jpg
512x512bb.jpg
link για streamlink για streamlink για stream
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Διαβάζω τον κατάλογο με ενδιαφέρον.
Σε κάποιες υποψηφιότητες μάλιστα που θα εθεωρούντο <προχωρημένες> έχουμε ακροθιγώς αναφερθεί αν και το ενδιαφέρον είχε στραφεί στα ενδυματολογικά της Wang. https://avclub.gr/forum/showthread.php/169523-Σύγχρονες-ηχογραφήσεις-κλασσικής-μουσικής/page9.

Αν ο κατάλογος υποψηφιοτήτων για το 2020 αναφέρεται σε ηχογραφήσεις που έχουν εμφανιστεί ως 31/12/2019 είναι τόσο ανεπαρκής που δημιουργεί δεύτερες σκέψεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποψηφιότητες που αναφέρονται π.χ. Racmaninov-Trifonov δεν είναι άριστες.
Ενδεικτικά αναφέρω σημαντικές ελλείψεις

Beethoven συμφωνίες Danish chamber orchestra A. Fischer (έχουμε αναφερθεί)
Mahler No 9 Bamberg- Blomstedt
Strauss Zarathustra Tod und Verklarung Till Eulenspiegel Lucerne Festival Orchestra, R.Chailly
Haydn: Symphonies Symph. 67, 65, 9, Thamos, Konig in Agypten Kammerorchester Basel, G. Antonini
Mahler No 2 Minnesota Vanska
Shostakovich: Symphonies No. 6 & 7 , King Lear, Festive Overture Op. 96 Boston Symph. Orch. A. Nelsons
Debussy La Mer, Iberia, Images Orchestre Philharmonique du Luxembourg, G.Gimeno
Bruckner: Symph. No. 9 Philharmonie Festiva, G. Schaller
Sibelius συμφωνίες Orch. de Paris, P. Jarvi
Θα ξέχναγα την 9η Bruckner Pitsburg- Honeck όπως σίγουρα έχω ξεχάσει και άλλες ηχογραφήσεις άξιες υποψηφιότητας.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Tέτοιου είδους λίστες, βραβεία, διαγωνισμοί κτλ είναι μια καλή αφορμή να ψάξουμε και να ακούσουμε μουσική που μπορεί να μας έχει ξεφύγει.

Στο τυπικό της υπόθεσης έχω την εντύπωση ότι για το συγκεκριμένο βραβείο είναι ορχήστρες,
που έχουν παραπάνω από μία ηχογραφήσεις, για τους προηγούμενους 12 μήνες.
Για παράδειγμα οι "Mahler No 9 Bamberg- Blomstedt" , "Mahler No 2 Minnesota Vanska",
"Bruckner: Symph. No. 9 Philharmonie Festiva, G. Schaller" έχουν κυκλοφορήσει πριν τον Ιούνιο του 2019.

Για την Pittsburgh Symphony Orchestra / Manfred Honeck θα συμφνωήσω και εγώ ότι θα έπρεπε να ήταν στις υποψήφιες
(και για την 4η του Tchaikovsky), αλλά δεν ξέρω τα ακριβή κριτήριά των επιλογών τους.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Re: Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Tέτοιου είδους λίστες, βραβεία, διαγωνισμοί κτλ είναι μια καλή αφορμή να ψάξουμε και να ακούσουμε μουσική που μπορεί να μας έχει ξεφύγει.

Στο τυπικό της υπόθεσης έχω την εντύπωση ότι για το συγκεκριμένο βραβείο είναι ορχήστρες,
που έχουν παραπάνω από μία ηχογραφήσεις, για τους προηγούμενους 12 μήνες.
Για παράδειγμα οι "Mahler No 9 Bamberg- Blomstedt" , "Mahler No 2 Minnesota Vanska",
"Bruckner: Symph. No. 9 Philharmonie Festiva, G. Schaller" έχουν κυκλοφορήσει πριν τον Ιούνιο του 2019.

Για την Pittsburgh Symphony Orchestra / Manfred Honeck θα συμφνωήσω και εγώ ότι θα έπρεπε να ήταν στις υποψήφιες
(και για την 4η του Tchaikovsky), αλλά δεν ξέρω τα ακριβή κριτήριά των επιλογών τους.

Επειδή μπορεί στον κατάλογο να είναι μουσικές που μας έχουν ξεφύγει έγραψα ότι διαβάζω τον κατάλογο με ενδιαφέρον.
Οι κατάλογοι του 2020 είθισθαι να αναφέρονται σε εκδόσεις ως τον 12/2019 και όχι Ιούνιο Ιούλιο Αυγουστο 2020 .
Γιατί βάζει κορυφή τον Tetzlaff-Ticciati στο βιολί κονσέρτο του Beethoven δεν τους αρέσει ο Καβάκος (το έχω ακούσει με τον Tezlaff είναι καλό αλλά γιατί τόσο μοναδικό? ) ή μπαίνει στην κατηγορία του <orchestra of the year> ένα κονσέρτο για πιάνο ή βιολί δίπλα στον Wagner?

Οι κατάλογοι ξεχωρίζουν solo music-concertos- chamber music- symphonic music-contemporary music- opera- choral music-baroque instrumental-baroque vocal- early music. Δεν τα βάζουν όλα αχταρμά.
Περιμένω από επαγγελματίες να πείθουν με τις γνώσεις τους περισσότερο από εμας τους ερασιτέχνες.

Θυμήθηκα και άλλα που θα μπορούσαν να είναι υποψήφια.

Mussorgsky Ravel Pictures at an Exibition, Kosakov legend of the invisible city of Kietzh, Liadov -Gurzenich Orch. Koln Kitaienko.
Shostakovich No 4, London G.Noseda
Sibelius No 1 En Saga, Gothenburg Rouvali το 2019 ή το 2020 με τους ίδιους Sibelius Νο 2, King Christian.

Ήδη όσα αναφέρθηκαν σε μουσική για ορχηστρα 2019-2020 είναι περισσότρα από τον κατάλογο του Grampohone. Δεν καταφρονώ το περιοδικό. Το συμβουλεύομαι και ήμουν συνδρομητής όταν δεν υπήρχαν άλλες πηγές πληροφόρησης.
Σήμερα όμως με την ανάπτυξη του διαδικτύου δεν έχει την αποκλειστικότητα στην ενημέρωση μου.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: Re: Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramo

Επειδή μπορεί στον κατάλογο να είναι μουσικές που μας έχουν ξεφύγει έγραψα ότι διαβάζω τον κατάλογο με ενδιαφέρον.
Οι κατάλογοι του 2020 είθισθαι να αναφέρονται σε εκδόσεις ως τον 12/2019 και όχι Ιούνιο Ιούλιο Αυγουστο 2020 .
Γιατί βάζει κορυφή τον Tetzlaff-Ticciati στο βιολί κονσέρτο του Beethoven δεν τους αρέσει ο Καβάκος (το έχω ακούσει με τον Tezlaff είναι καλό αλλά γιατί τόσο μοναδικό? ) ή μπαίνει στην κατηγορία του <orchestra of the year> ένα κονσέρτο για πιάνο ή βιολί δίπλα στον Wagner?

Οι κατάλογοι ξεχωρίζουν solo music-concertos- chamber music- symphonic music-contemporary music- opera- choral music-baroque instrumental-baroque vocal- early music. Δεν τα βάζουν όλα αχταρμά.
Περιμένω από επαγγελματίες να πείθουν με τις γνώσεις τους περισσότερο από εμας τους ερασιτέχνες.

Θυμήθηκα και άλλα που θα μπορούσαν να είναι υποψήφια.

Mussorgsky Ravel Pictures at an Exibition, Kosakov legend of the invisible city of Kietzh, Liadov -Gurzenich Orch. Koln Kitaienko.
Shostakovich No 4, London G.Noseda
Sibelius No 1 En Saga, Gothenburg Rouvali το 2019 ή το 2020 με τους ίδιους Sibelius Νο 2, King Christian.

Ήδη όσα αναφέρθηκαν σε μουσική για ορχηστρα 2019-2020 είναι περισσότρα από τον κατάλογο του Grampohone. Δεν καταφρονώ το περιοδικό. Το συμβουλεύομαι και ήμουν συνδρομητής όταν δεν υπήρχαν άλλες πηγές πληροφόρησης.
Σήμερα όμως με την ανάπτυξη του διαδικτύου δεν έχει την αποκλειστικότητα στην ενημέρωση μου.

Έτσι ακριβώς είναι.
Σε όλα τα βραβεία και στους διαγωνισμούς δεν ξέρουμε ποτέ και τι διαφήμιση και τι συμφωνίες παίζουν κάτω από το τραπέζι.

Προχωράμε ...

Σήμερα είναι η μέρα του Paavo Jarvi και της NHK Symphony Orchestra από το Τόκυο.
Οι φετινές τους ηχογραφήσεις:

 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Δείχνω την παρακάτω εικόνα σε μουσικόφιλο και μου λέει <είδες τα δάκτυλά της?>.
Αισθάνθηκα τόσο άσχετος. Ήταν το μόνο που δεν είχα προσέξει.

[BOOK SPOILER]
[RESIZE][/RESIZE]
GP_Yuja_Wang_Photo_Credit_JuliaWesely_5_t800.jpg
[/BOOK SPOILER]

Αχ γιατρέ μου, μα γι αυτό είναι ξυπόλητη η κοπέλα, για να προσέξεις τα δάχτυλα της!
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Ο Jarvi είναι αρχιμουσικός στο Τόκιο από το 2016 συνεπώς πρέπει να κάνει και ηχογραφήσεις με την ορχήστρα του.
Δεν έχω ακούσει τις παραπάνω ηχογραφήσεις. Έχω ακούσει τον Jarvi με την ΝΗΚ ορχήστρα μόνον την 6η του Mahler. Μια ηχογράφηση του 2017 που έπαιξε και σε ευρωπαική περιοδεία της ορχήστρας. Πολύ καλή εκτέλεση.
Οι Ιάπωνες μουσικοί είναι κατά το πλείστον εκπαιδευμένοι στην Ευρώπη και Αμερική. Καλή ορχήστρα που χρειάζονταν έναν έμπειρο αρχιμουσικό για να επεκτείνει το ρεπερτόριο της πέραν του Takemitsu.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Εχθές ακούσαμε μια πάρα πολύ καλή 2η του Ραχμάνινοφ.
Οι Ιάπωνες μου άρεσαν και σε θέμα τεχνικής κατάρτισης αλλά και σε αντίληψη του έργου.
Θεωρώ ότι είναι ένα δύσκολο έργο όχι τόσο για αυτά που γράφει η παρτιτούρα αλλά κυρίως για αυτά που δεν γράφει.
Πιστεύω τα πήγαν περίφημα.

Απόψε θα στριμάρει η πρώτη από τις δυο αμερικάνικες ορχήστρες.
H Philadelphia Orchestra υπό την διεύθυνση του Yannick Nεzet-Sεguin,
θα μας παίξει κάτι κλασικό και πολύ γνωστό Beethoven
και κάτι πολύ μοντέρνο Iman Habibi.
Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε ,
πως θα συνδυσάσουν αυτά τα δύο έργα.

 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

o Gustavo Dudamel επέλεξε Stravinsky και το "The Rite of Spring",
από τη συναυλία που είχε γίνει στο Walt Disney Concert Hall,
τις 7 Νοεμβρίου του προηγούμενου έτους.

Οι φετινές τους ηχογραφήσεις:
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODYwNzMxNy4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1NTU5MzczNDR9
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODc4MTUyNi4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1ODYzNjI3Mjl9
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODcwNzU0Ny4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1NjYxNTQ0NTZ9

Ο νεαρός μαέστρος ρισκάρει, τολμάει καινούργια πράγματα, έχει τη περισσότερη δημοσιότητα
από όλους τους υπόλοιπους και τα ΜΜΕ και τα social θέλουν να είναι ο επόμενος μεγάλος μαέστρος.
Ο χρόνος θα δείξει αν θα τα καταφέρει.
Στα των ηχογράφησεων, το έργου του John Adams έχει παρουσιαστεί στις σύγχρονες ηχογραφήσεις,
δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.
Επίσης, το τρίτο CD ήταν και αυτό που του χάρησε και το τελευταίο Grammy.
Όπως έγραψε και ο Κ. Γκαβάκος η 9η του Μπρούκνερ από τον Manfred Honeck και την συμφωνική του
Πιτσμπουργκ ήταν πολύ πιο ενδιαφέρουσα σε όλα της.

Ξέχασα επίσης και αυτό το BluRay:
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODc4NDU2NC4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1ODkyMjA2NDZ9
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Απόψε έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε την 7η από τον Αλεξάντρε Μπλοχ και την ορχήστρα από τη Λιλ.
Νέα ορχήστρα σχετικά στις ηχογραφίσεις , νομίζω άρχισαν να κυκλοφορούν CD τους, μετά το 2000 κυρίως στη Ναxos.
Δεν έχω ακούσει πολλά πράγματα από τη συγκεκριμένη ορχήστρα.
Από φετινές ηχογραφήσεις μου άρεσε πολύ το CD "Belle έpoque" με τη μικρή Βελγίδα κλαρινετρίστρια Annelien Van Wauwe.
Επίσης κυκλοφόρησαν και ένα CD με Ravel και Benjamin Attahir.

eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODY5NzQ0MC4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1NzI0NDc5MDR9
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODY1MTQ0OS4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1NjU5NTQ0Nzh9
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Αυτή τη στιγμή που γράφω βρίσκεται σε εξέλιγη η μετάδοση της συναυλίας της ορχήστρας του BBC υπο τις οδηγίες του Sakari Oramo.
Αν και youtube συτό που ακούω είναι πάρα πολύ καλό από ολες τις πλευρές.
Πολυ ενδιαφέρουσα και η επιλογή των έργων:
Vaughan Williams - Toward The Unknown Region
Holst -The Planets
Anna Meredith - Five Telegrams

Kάποιες φετινές δουλειές:
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODY1MzIzOC4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1NjY0ODE0ODF9
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODc5MTE3Ny4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1OTM1MzAyMjl9
eyJidWNrZXQiOiJwcmVzdG8tY292ZXItaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiODY2ODE0MS4xLmpwZyIsImVkaXRzIjp7InJlc2l6ZSI6eyJ3aWR0aCI6MzAwfSwianBlZyI6eyJxdWFsaXR5Ijo2NX0sInRvRm9ybWF0IjoianBlZyJ9LCJ0aW1lc3RhbXAiOjE1Njk5MzQwMTV9
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

theoK.jpg

Teodor Currentzis και musicAeterna απόψε.

πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμά τους:
  • Mozart: Requiem – Introitus … Kyrie … Dies irae
  • Purcell: The Indian Queen – Aria 'Music for a While'; Aria 'I love and I must'; Anthem 'Hear my prayer'
  • Verdi: Requiem – Libera me
  • Mahler: Symphony No 3 – VI. 'Was mir die Liebe erzΓ hlt'
  • Biber: Battalia
  • Hildegard von Bingen: O vis aeternitatis

περισσότερες πληροφορίες:https://musicaeterna.org/en/media/musicaeterna_at_gramophone_festival/
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: "Orchestra of the Year 2020 Festival" από το περιοδικό Gramophone

Τελευταία μέρα του φεστιβάλ σήμερα με την μόνη γυναίκα και μικρότερη σε ηλικία μαέστρο, τη λιθουανή Mirga GraΕΎinytΔ—-Tyla
και την ορχήστρα του Μπέρμινγχαμ να παίζει το Peer Gynt του Grieg.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω με ποιο κριτήριο είναι στις υποψήφιες ορχήστρες η συγκεκριμένη.
Ούτε έχω διαβάσει ούτε βρήκα κάποια σοβαρή ηχογράφησή τους φέτος.
Μάλλον έπρεπε να βάλλουν άλλη μια αγγλική ορχήστρα ή μια γυναίκα μαέστρο στις υποψηφιότητες.

Τέλος πάντων αυτό ήταν το online φεστιβάλ.
Aκούσαμε ωραία πράγματα, έμαθα πολλές ηχογραφήσεις και έργα που δεν τα είχα ακούσει.
Πολύ καλές λίστες με δουλείες από όλες τις ορχήστρες μπορεί να βρει στο κανάλι του Gramophone στο Αpple Music.
Όποιος θέλει ψηφίζει διαδικτυακά εδώ.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Τις 7 του μηνός λήγει η ψηφοφορία.
Ψηφισε κανεις ή εχει τουλάχιστον σκοπό να ψηφίσει?